Ooipremïe voor lichte lammeren nu aanvragen Burenhulp afrekenen Cehave tevreden over boekjaar 90/91 Nieuwe rechtsregels per 1 januari 1992 Bestemmings plannen Accoun 4j tar itsunie Z LM Sociaal Ekonomische Voorlichting Benoemingen KNLC Het seizoen loopt weer op z'n eind. Sommigen zijn al helemaal klaar met het veldwerk. Anderen zijn aan de laatste loodjes bezig. In heel veel gevallen is er weer erg collegiaal over en weer geholpen. Want laten we eerlijk zijn, er zijn niet veel bedrij ven die niet op een of andere manier helpen en geholpen worden. Buren hulp heet dat in de volksmond. Maar hulp is in feite het verrichten van arbeid en al snel vindt de Be drijfsvereniging dat dit verzeke- ringsplichtige arbeid is. Men zou dan sociale lasten moeten afdragen over de arbeid die A bij B en die B bij A verricht. Daardoor zou die arbeid voor beide partijen een stuk duurder worden. Soms géén verzekeringsplicht De bedrijfsvereniging wenst echter de echte 'burenhulp' onder strikte voorwaarden buiten de verzeke ringsplicht (dus géén inhouding en BREDA Bestemmingsplannen worden voor bereid voor het gebied Hoog Asterd en het buitengebied Haagse Beem den. De voorbereidingsbesluiten lig gen vanaf 2 december ter inzage ter gemeentesecretarie, Informatiecen trum, Reigerstraat 16, Breda. Fruitteler M.J. Goud uit Baarland (ZLM) en veehouder R Kremer uit het Groningse zijn door het KNLC- bestuur als nieuwe leden van de KNLC-belastingcommissie be noemd. Voor het nieuwe bestuur van de sa mengevoegde veehouderijpraktijk scholen koos het bestuur vice-voorzitter Jan de Groot van de WLTO. Als bestuurslid van het Bedrijfslabo- ratorium voor Grond- en Gewason- derzoek werd aangewezen Hans van Leeuwen, voorzitter van de Gel- dersche Mij. Het is de bedoeling dat Van Leeuwen ook voorzitter wordt van het bestuur van het bedrijfsla- boratorium. Dr. Hans van Veen directeur IPO/DLO Dr. J.A. van Veen zal met ingang van 1 februari 1992 benoemd wor den tot directeur van het DLO- Instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek (IPO/DLO). Dr. van Veen volgt in deze functie dr. O.M.B. de Ponti op, die medio dit jaar een functie in het bedrijfsleven heeft aanvaard. Dr. Hans van Veen (42) studeerde in 1973 als microbioloog af en promo veerde in 1977 aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Van 1973 tot 1977 was hij als promotie-assistent in dienst bij het toenmalige Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw (ITAL) in Wagenin- gen. Hij trad in 1978 in vaste dienst bij dit instituut en werd in 1983 be noemd tot hoofd van de afdeling Bodembiologie. In 1989 werd Van Veen hoofd van de afdeling Biologie van de Bodem bij heet DLO-Instituut voor Bodem vruchtbaarheid te Haren. Vanaf het zelfde jaar was hij tevens programma-coördinator van het DLO-onderzoeksprogramma Bo dembiologie. afdracht van sociale verzeke ringspremies) te houden. Partijen moeten zich dan wel aan de spelre gels houden: 1. Alleen bij arbeid tussen onderne mers. Dus niet als de zoon of de werknemer van A bij B helpt en B helpt zelf bij A. 2. Het kan slechts als echte buren hulp aangemerkt worden als de overige arbeid in hoofdzaak op het eigen bedrijf gewerkt wordt. Het geldt dus niet voor ondernemers die het grootste deel van hun tijd elders werken (het krijgen van de zelfstan digenaftrek kan hier een kriterium zijn). 3. Het moet gaan om arbeid tussen zelfstandigen met een soortgelijk bedrijf. Dus arbeid bij een loonwer ker, bedrijfsverzorgingsdienst, K.l. of i.d. is géén burenhulp. Het kan dus enkel gaan om arbeid vóór en dóór agrarische zelfstandigen. 4. Het moet over en weer hulp zijn. Dit concludeert men door de om vang van beider arbeidsinbreng te vergelijken. De omvang van te verre kenen arbeid mag niet groter zijn dan de kleinste inbreng: A werkt 300 uur bij B en B 180 uur bij A; te verrekenen 120 uur. Dan is het oké - 120 is minder dan 180! A werkt 200 uur bij B en B 80 uur bij A; te verrekenen 120 uur. Dat is niet oké - 120 is méér dan 80! 5. Heel vaak is er niet alleen arbeid te verrekenen, rr\aar ook trekker- en J.L. Schoof Beëdigd taxateur witlof Sinds enkele maanden werkt de heer J.L. Schoof te Oosterland als beëdigd taxateur witlof en witlof wortelen. De heer Schoof is jaren lang arbiter bij de arbitragecommissie voor witlofwor telen van het Landbouwschap ge weest. Daarnaast heeft hij praktijkervaring als witlofteler en witloftrekker en aktief deelgenomen aan teelttechnische en afzetcom- missies. Op 22 mei j.l. is hij bij de Kamer van Koophandel in Middel burg beëdigd als taxateur in de wit lofteelt. De heer Schoof is telefonisch bereikbaar onder nr. 01114-1293. Leeuwaarden nieuwe financiële man Bloemenveiling Holland Mr.drs. E.H. Leeuwaarden treedt half februari 1992 in dienst van Bloe menveiling Holland, de coöperatie die per 1 januari 1992 ontstaat uit de fusie tussen Bloemenveiling Westland en Bloemenveiling Berkel. De heer Leeuwaarden zal verant woordelijk zijn voor het financieel management van Bloemenveiling Holland. werktuigkosten. Deze kosten moe ten apart berekend worden en de resterende arbeidsverrekening moet aan punt 4 voldoen. 6. Men moet in hetzelfde gebied wonen. Dat is dus nogal wat ruimer dan 'buren' zijn. Een exacte afstand is niet gegeven. Maar burenhulp met iemand in Friesland is niet aan nemelijk. Wanneer aan deze voorwaarden is voldaan zal over het algemeen aan nemelijk gemaakt zijn dat voldaan is aan het principe van burenhulp n.l. het moet om wederzijds helpen gaan en niet in de eerste plaats om extra inkomen te verwerven. De eindafrekening Als u dus straks met uw 'buurman' rond de tafel gaan zitten om de eind afrekening te maken, kunt u aan deze criteria aflezen of u in aanmer king komt voor de burenhulprege ling of dat u nog een fikse premie-afdracht te wachten staat. Als dat laatste het geval is, is daar niets aan te doen maar dan is het in elk geval geen verrassing voor u. A. Lindenbergh Uit het op 30 juni j.l. afgesloten jaar verslag van de Cehave blijkt dat de omzet over 1990/1991 ca. f 1,9 miljard heeft bedragen, vergeleken met f 2,0 miljard in het jaar daar voor. Het bedrijfsresultaat van f 24,4 miljoen is ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar, waardoor een bedrag van f 5,3 miljoen kan wor den toegevoegd aan de reserves, f 1,1 miljoen minder dan vorig jaar. Het eigen vermogen bedraagt f 356 miljoen, wat overeenkomt met ruim 48% van het balanstotaal van f 733 miljoen. Na een lange periode van voorberei ding wordt een groot deel van het Burgerlijk Wetboek met ingang van het nieuwe jaar vernieuwd. In de praktijk van alle dag zal dit niet zo direkt herkend worden omdat er (gelukkig) geen sprake is van een radikale verandering. Toch worden er op enkele gebieden wel belangrij ke veranderingen aangebracht. Ik denk daarbij aan de Algemene voor waarden, de Consumentenrechten en tiet Pandrecht. De Algemene voorwaarden zijn de regels die veel bedrijven hanteren als standaard voor de handelingen met de afnemer. Vaak zijn deze re gels afgedrukt achter op de koop bon of faktuur en worden in het spraakgebruik aangeduid met de kleine lettertjes. In het nieuw Bur gerlijk Wetboek is meer bescher ming gekomen voor de afnemer van het produkt of dienst. De wet be paalt in hoeverre betrokkenen aan algemene voorwaarden gebonden zijn en bevat daarnaast ook een in houdelijke toetsing van die voor waarden. Vrijheid Overigens is de wet meer een raam werk omdat partijen een grote mate van vrijheid hebben zelf de regels vast te stellen. Echter naar de con sument toe gaat de wet wel verder met 'dwingende' voorschriften dan naar de ondernemer. Onder consu ment moet hierbij nadrukkelijk de partikulier worden verstaan. Voor de partikulier bepaalt de wet dat de voorwaarden niet onredelijk mogen zijn. Er zijn zelfs voorbeelden opge- In de periode van 9 t/m 23 decem ber 1991 kunnen producenten van lichte lammeren een intentieverkla ring indienen. Een producent van lichte lammeren is een producent die melk van schapen of produkten van melk van schapen verkoopt. Deze producenten komen in aan merking voor 70% van de premie voor producenten van zware lammeren. Wanneer een producent van lichte lammeren tenminste 40% van de op zijn bedrijf geboren lammeren met het oog op de slacht vetmest kan ook hij voor de hogere premie in aanmerking komen. Hiertoe moet hij in de eerdergenoemde periode een intentieverklaring indienen, waar mee hij aangeeft dat hij van plan is tenminste 40% van de op zijn be drijf geboren lammeren met het oog op de slacht vet te mesten. Na in diening van de intentieverklaring moet de producent uiterlijk op de dag waarop met het vetmesten wordt begonnen, maar vóór 14 no vember 1992 een specifieke aangif te indienen. Voordat hij de specifieke aangifte indient, moet hij de lammeren voorzien van oormer ken die bij de districtsbureauhouder verkrijgbaar zijn. Om in aanmerking te komen voor de premie moeten deze producenten in een nog nader vast te stellen periode een aanvraag Mengvoeders De veevoedersektor gaf voor de mengvoeders een daling te zien met 4,4% f 1,099 miljoen). De lagere grondstoffenprijzen op de wereld markt maakten dat de mengvoeder- prijzen 10% lager waren dan vorig jaar. Pluimvee De omzet in de pluimveesektor steeg van f 374 naar f 451 mil joen, mede door de overname van de eierhandel Eier-land GmbH in Stuttgart en verdere groei bij de ei erhandel Lukken b.v. en eiprodukten- nomen wat wel of niet is toege staan middels de voorbeelden op de zogenaamde zwarte en grijze lijsten. De voorwaarden voorkomende op de zwarte lijst zijn nietig, die van de grijze lijst vernietigbaar. Dat laatste komt dus alleen aan de orde als er een beroep op wordt gedaan. Los van de regels uit de Algemene voorwaarden wordt de consument bij aankopen nog meer beschermd. Zo gaat het risico van het goed pas over bij de bezorging. Ook krijgt de consument het recht bij niet tijdig herstel van een defect aan het gele verde het produkt door een derde te laten herstellen en de kosten op de verkoper te verhalen. Of het in de praktijk ook zo simpel gaat als hier beschreven wordt zal moeten blijken. Vorderingen Een andere herkenbare wijziging be treft de eigendomsoverdracht tot zekerheid en de cessie van vorderin gen. Bij de kredietverlening wordt het machine- en werktuigenpark vaak als zekerheid in onderpand ge nomen en worden de vorderingen aan de bank gecedeerd. Deze vorm van zekerheidsstelling is komen te voor ooipremie indienen. Aan de bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij be kende melkschapenhouders zijn vóór 9 december 1991 formulieren en een begeleidende brief gezon den. Producenten die deze formulie ren en brief niet hebben ontvangen en toch voor de hogere premie in aanmerking willen komen, kunnen deze formulieren en brief bij de dis trictsbureauhouder verkrijgen. Ooipremie 'gemengde' schapen houders Het Landbouwschap vindt dat de ooipremie voor schapenhouders die én vleesschapen èn melkschapen houden herzien moet worden. Melkschapenhouders krijgen per ooi 70 procent van de ooipremie die vleeschapenhouders krijgen. De Ne derlandse schapenhouders die naast vleesschapen ook melkscha pen houden komen eveneens in aanmerking voor het verlaagde pre miebedrag. Aanvulling tot 100 pro cent is alleen mogelijk als zij voldoen aan bepaalde voorwaarden, zoals de verplichting de lammeren tot 45 dagen na het spenen niet te verhandelen. Het schap pleit er bij minister Buk man voor een oplossing voor deze specifieke groep schapenhouders te vinden. fabrikant V.d. Burg Eiprodukten b.v. Agrarische goederen De omzet in de sektor agrarische en technische goederen handhaafde zich op ongeveer f 341 miljoen. Te genover een lagere afzet van meststoffen stond een toename in de omzet van de mechanisatie- aktiviteiten en de winkelsektor, vooral in de Boerenbond Bouwmarkt-formule. Het aantal werknemers bedroeg rond 2600. Het investeringenni veau, excl. acquisities bedroeg f 30 miljoen. vervallen. Hiervoor in de plaats komt het stil pandrecht. Het pandrecht zelf als vorm van zekerheid blijft bestaan, maar voorwaarde daarbij is dat de roerende zaak uit handen van de eigenaar gaat. Bij stil pandrecht echter hoeft deze voorwaarde niet te worden vervuld. Dat zou ook moeilijk kunnen omdat de onderne mer dan niet meer in staat is zijn be drijf te exploiteren. Stil pandrecht is voor de bui tenstaander niet herkenbaar. Bij vor deringen wordt er ook geen mededeling gedaan aan de debiteur van de verpande vordering. Het stil pandrecht wordt gevestigd bij nota riële akte of onderhandse akte, die wordt geregistreerd bij de Inspectie der Registratie en Successie. Het pandrecht ontstaat eerst bij deze re gistratie. Zoals in het begin al is geschreven zijn de wijzigingen niet van zodanige aard dat u als lezer maatregelen moet treffen. Wel is het goed dat u het herkend als met name de bank aan u vraagt mee te werken bij de omzetting van de eigendomsover dracht tot zekerheid in stil pandrecht. R Veerbee|<

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4