Met alleen maar nee zeggen schiet de landbouw niets op Leden van verdienste 1991 Onderzoek naar uitvoering van LIMV-regelingen Landbouwschapsvoorzitter Mares: Schap: 'Geen heffing bij pachtoverdracht' Zevende akkoord bijdrage kleine gasverbruikers G.J. Juijn commissaris ZON Eindhoven Landbouwschapsvoorzitter Jef Mares spreekt de algemene vergadering van de ZLM toe. 'De Nederlandse boer en tuinder moet rekening houden met een vrije, open en harde markt en dus met een agressieve concurrentie. Stelt u zich daar op in'. Die bood schap bracht drs. Jef Mares aan de algemene vergadering van de ZLM, die maandag j.l. in Etten-Leur plaatsvond. Mares ging uitvoerig in op de inter nationale ontwikkelingen en consta teerde, dat Amerika en Europa ten aanzien van de landbouwafspraken naar elkaar toekruipen. Hij zei rond Kerst een 'vredes-akkoord' te ver wachten. Handelsconflicten zullen er dan niet meer zijn. Niettemin blij ven er nog veel vragen open, met name wat betreft de mate van steun- afbraak, de inkomenscompensatie en de fytosanitaire en veterinaire harmonisatie. 'Eén ding is zeker', al dus Mares, 'we staan als boeren en tuinders voor ingrijpende verande ringen. Laten we echter niet verge- DLV-varkenshouderij De medewerkers van de teams var kenshouderij te Breda en Boxtel zijn op 27, 30 en 31 december a.s. niet aanwezig. De teamkantoren zijn op deze dagen telefonisch niet be reikbaar. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen- Duiveland Op donderdag 19 december zal om 20.00 uur in het 'Huis van Nassau' te Zierikzee de mestbank 'De Hol landen' een avond presenteren over actualiteiten m.b.t. de toepas singsmogelijkheden van mest. Open middag Bemiddelings bureau Bloemenveiling Het Bemiddelingsbureau (BB) van Bloemenveiling Westland organi seert op 20 december a.s. een open middag voor telers. De activiteiten in 1992 staan deze middag centraal. Alle geïnteresseerde telers zijn wel kom van 14.00 uur tot 17.00 uur in het BB. Tijdens deze open middag vindt on der andere een demonstratie plaats van het elektronisch verzenden van de aanvoerbrief van teler naar vei ling. Ook wordt het orderverwer kingssysteem toegelicht. ten dat niet het Europese landbouwbeleid, maar de boeren zelf de landbouw in Europa groot hebben gemaakt. Het beleid heeft slechts de voorwaarden geschapen, die dankzij goed ondernemerschap voluit zijn benut. Wat ons nu te doen staat is maximaal inspelen op het nieuwe beleid, dat in Brussel wordt uitgebroed. Ook bij een tar- weprijs van 22 of 23 cent moeten we als boeren overeind kunnen blijven'. Gewasbescherming Daartoe aangespoord door 'aange vers' van de ZLM uitte Mares ernsti ge kritiek op het Meerjarenplan Gewasbescherming. 'Als dit door gaat, zou dat verschrikkelijk slecht zijn voor de landbouw in Nederland'. Mares verzette zich tegen de stel ling van ZLM-voorzitter Van der Maas, dat het Landbouwschap meewerkt aan liberalisering van het pachtstelsel. 'Wij zijn voor niet voor liberalisering, maar wel voor meer flexibiliteit. Ik ben het helemaal met de ZLM eens, dat het volledig vrijla ten van de pacht een ondergraving van het hele pachtstelsel zou bete kenen. Fiscale faciliteiten, waarvoor de ZLM pleit, stuiten op bezwaren van het ministerie van financiën. Akkerbouwstudiedag pootgoedteelt Op donderdag 19 december zal in 'De Graanbeurs' te Fijnaart van 9.00 tot 15.30 uur de akker bouwstudiedag 'Pootgoedteelt in competitie met consumptie aardappelteelt' georganiseerd wor den door de stichting Takorganisatie Akkerbouw .Noord-Brabant in sa menwerking met DLV-Westmaas. Sprekers zijn de heren P.H.J.H. Rom- me, ing. H.J.P. Koetsier, ing. J.C.H.M. Staal, ir. C.D. van Loon, ing. J.P.M. Muijsers en J.M. Huige. Aan het eind van de dag is er een forum discussie met de sprekers onder lei ding van de heer Romme. DBH gesloten In verband met de komende feest dagen zullen de DBH kantoren in IJ- zendijke en Goes op vrijdag 27 december zijn gesloten. Op de ove rige dagen rond Kerstmis en Nieuw jaar zullen de kantoren wel normaal zijn geopend. Na 50 jaar lidmaatschap van de ZLM zijn de volgende leden dit jaar leden van verdienste' geworden. J.A. vxJ. Weel, Burgh-Haamstede; W.J. de Vrieze, Haamstede; A.F. Schoof, Oosterland; J. Bolle, Zierik zee; A.A. Vis, Zierikzee; mevr. W. v.d. Wekken-Hoek, Zierikzee; D. Deist, Zonnemaire; P.H. Verhulst, Zierikzee; J.A. v. Schelven, Brou wershaven; mevr. A.M. Hoek-van Luyk, St. Maartensdijk; mevr. H. Kloet-Gakeer, Deventer; N.L. de Oude, St. Philipsland; L.J. Stoutjes- dijk, Tholen; F. Verduit, Halsteren; J. de Wild, Kats; A.C. v.d. Linde, Kort- gene; M. Wisse, Kapelle; G. Blok- Weyers, Rilland; mevr. C. Tielkemeyer-Schot, 's-Gravenpolder; H. Janse, 's H H Kinderen; J. de Dreu, Goes; L.A. Krijger, Biggekerke; C. Meijers, Meliskerke; PA. Kodde, Middelburg; L. Lous, Oostkapelle; L.W. Kodde, Vlissingen; E. Israël, Se- rooskerke; C. van Belois, Biervliet; J. Engels, Biervliet; J.J. Faas, Biervliet; J.J. Leenhouts, Cadzand; P.J. de Regt, Biervliet; A. Kools, Cadzand; P. Mol, Hoek; J.J. Riemens, Hoek; P.J. Klompe, Steenbergen; mevr. J.A. Vogelaar-Breure, Fijnaart; J.P Vogelaar-v.d. Slikke, Steenbergen; A.P. Timmers, Burgh Haamstede; C.J. Nieuwenhuyse-le Clercq, Hil versum; A.C. Vermeule, Oostburg. Voor dat ministerie is het gelijk heidsbeginsel heilig. Bovendien zit er een addertje onder het gras. We moeten er voor oppassen dat we de landbouwvrijstelling niet kwijt raken'. De voorzitter van het Landbouw schap verklaarde zich voorts tegen stander van het invoeren van regulerende heffingen, maar hij hield de deur op een kier. 'Regule rende heffingen zijn alleen bespreekbaar als andere instrumen ten, zoals onderzoek, voorlichting en voorbeeld projecten niet meer werken. Er moet echter altijd een duidelijke relatie zijn tussen de hef fing en het probleem dat met de op brengst van die heffing moet worden opgelost'. Weinig hoop kon Mares geven aan met name de fruittelers over proble men rond de seizoensarbeid (af dracht premies en belasting). Als de geringe faciliteiten die er nu zijn worden ingetrokken, komt dat de fruittelers op dubbeltjes in de kost prijs per kilo te staan, aldus een van de aanwezigen. Mares zei dat het al moeite genoeg kost om de huidige 22-dagen-regeling in stand te hou den. Het overleg met staatssecreta ris Ter Veld is nog gaande. Geen visie? Het verwijt vanuit de zaal dat het Landbouwschap geen visie toont ('u pleit voor een vrije markt, wat neerkomt op het bankroet voor de akker- en tuinbouw') liet Mares niet onbeantwoord. 'Ik hou rekening met de politieke en maatschappelij ke werkelijkheid van vandaag. Ik kijk om me heen en zet dan de lijnen uit. Dat noem ik niet zwak, dat is reëel'. Volgens Mares schiet de land- en tuinbouw er niets mee op alleen maar 'nee' te zeggen. 'Daarmee los sen we de problemen niet op. Ik wil in gesprek blijven met de overheid. Dat is wat anders dan verantwoor delijkheid nemen voor wat de over heid zegt en doet. Het Landbouwschap is bepaald geen spreekbuis van de regering', aldus Mares. Samenwerking van landbouworga nisaties zei Mares van harte toe te juichen, maar hij wilde niet pleiten voor één gezamenlijke organisatie. 'Ik heb een achterban die hecht aan identiteit. Dat moet ik respecteren. Er blijven ook dan nog genoeg mo gelijkheden over om samen op te trekken. Die mogelijkheden moeten we optimaal gebruiken'. Het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij zal een on derzoek laten instellen naar de meest doelmatige structurering van de uitvoering van LNV-regelingen. Op dit moment dragen diverse orga nisaties verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de regelingen. Binnen het ministerie verzorgt de Di rectie Uitvoering Regelingen (DUR) samen met de provinciale directies Landbouw, Natuur en Openluchtre creatie (LNO) de uitvoering van cir ca 80 regelingen. Deze regelingen zijn gericht op o.a. akkerbouw, vee houderij en tuinbouw. Bij de DUR is ook het Voedselvoorzienings In- en Verkoopbureau (VIB) in Hoensbroek ondergebracht. In Assen is het Bureau Heffingen gevestigd, dat zorgt voor de regelin- Het Landbouwschap is tegen het voornemen van de staatssecretaris van Financiën om bij verpachting binnen de familie schenkingsrecht te heffen over het melkquotum. In een brief aan de Vaste Commissie voor Financiën in de Tweede Kamer toont het Landbouwschap zich ver ontwaardigd over dat voornemen, omdat dat naar zijn mening in strijd is met de bestaande regeling voor het melkquotum en het schenkings recht. Die voorziet erin dat het melkquotum altijd vrij blijft van hef fing, dus ook wanneer bij bedrijfs opvolging de grond tegen de verpachte waarde wordt overge dragen. Het Landbouwschap bepleit een consequent beleid waarbij de schenkingsheffing achterwege blijft bij bedrijfsoverdracht én pachtover dracht. Het Landbouwschap is akkoord ge gaan met de zevende Bijdragerege ling kleine gasafnamen tuinbouw; tuinders met een beperkt gasver bruik kunnen een financiële bijdrage tegemoet zien. Tuinders kunnen uitsluitend van de ze regeling gebruik maken bij een aardgasverbruik van maximaal 30.000 en minimaal 12.000 m3. Bo vendien worden bedragen lager dan 100 gulden niet uitgekeerd. Om voor een bijdrage over 1991 in aan merking te komen moeten tuinders in de periode 1 september 1991 - 31 augustus 1992 een aanvraag indie nen bij het Landbouwschap: de hoogte van de bijdrage zal na 31 au gustus worden vastgesteld. Dit zevende akkoord is deels geba seerd op eerder gemaakte afspraken van Landbouwschap en Gasunie, waarbij de laatste per jaar 1,1 mil joen gulden aan het schap beschik baar stelde om de bijdrageregeling uit te voeren. gen met betrekking tot de mestwet geving, met name de overschothef fing. Voorts voeren de verschillende Produktschappen samen met het ministerie een aantal regelingen uit op het gebied van de EG-marktorde- ning (exportrestituties, steunregelin gen en bijvoorbeeld de super heffing). In het kader van de zogeheten Grote Efficiency Operatie is besloten een extern organisatie-adviesbureau on derzoek te laten verrichten naar een meer effectieve en doelmatige op zet, rekening houdend met de be langen van het bedrijfsleven. In het bericht over de Coöperatie ZON in het ZLM-blad van vorige week is ten onrechte vermeld, dat de nieuw benoemde commissaris G.J. Juin tevens voorzitter is van de ZLM-kring Oost- en Midden- Brabant. In werkelijkheid is door de ZON tot commissaris benoemd, de heer G.J. Juijn te Heeswijk-Dinther. Deze heeft geen bestuursfunctie bij de ZLM. Piet Vis nieuwe voorzitter kring 'Schouwen-Duiveland' van de ZLM In de op 27 november 1991 gehou den Algemene Ledenvergadering is de heer P.F. Vis uit Zonnemaire tot voorzitter gekozen van de kring 'Schouwen-Schouwen' van de ZLM. De huidige voorzitter, L.J. van Gastel, treedt op 31-12-1991 af na een periode van 15 jaar voorzitter schap. Op de eerstvolgende Alge mene Ledenvergadering in februari 1992, zal officiéél afscheid van hem worden genomen. De heer Vis was al lid van het kringbestuur sinds 1975, eerst als voorzitter van de af deling Zonnemaire, later van de ge- kombineerde afdeling Zonnemaire/Noordgouwe. Sinds vo rig jaar was hij vice-voorzitter. Het ligt in de bedoeling dat hij ook in verschillende vertegenwoordigende funkties zijn voorganger zal ver vangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3