Geen sprake van in elkaar schuiven van mestplannen Ledenraad OLM wil geen fusie met ZLM Deze week^HB^Hi Ly&> 'Onbespoten voedsel slecht voor gezondheid' ^pÖELBV35^ zuidelijke landbouw maatschappij J. Mares op algemene vergadering ZLM: Pag. 3 Mares: "Niet alleen nee zeggen". Pag. 4 Afrekenen burenhulp. Pag. 6 7 Openingswoord ZLM-voorzitter op algemene vergadering. Pag. 9 "Hilton is echte boerenbiet". Pag. 10 Waarom een maatschap. Pag. 11 De "zwarte lijst" van het meerjarenplan. Pag. 13 Voorontwerp-plan ruilverkaveling IJzendijke-Hoofdplaat. Pag. 15 Tuinbouwklanken. Pag. 16 Grondkamers niet opheffen. Pag. 17 Landinrichting verliest draagvlak. Pag. 18 Warm- en koudbloedkeuringen. H. Doeleman Hzn verlaat Verzekeringen ZLM land- en tuinbouwblad VRIJDAG 13 DECEMBER 1991 79e JAARGANG NO. 4099 Er is geen sprake van dat de mest plannen van het Landbouwschap en van de overheid in elkaar geschoven worden. Dat zei Landbouwschaps voorzitter drs. Jef Mares op de alge mene vergadering van de ZLM, die maandag j.l. in Etten-Leur is ge houden. 'De werkgroep die nu aan de gang is werkt alleen ons plan uit. Het zwaluwstaarten van beide plannen is niet aan de orde', aldus Mares. Eerder zei ZLM-voorzitter Van der Maas beducht te zijn voor het op één hoop gooien van de beide plan nen. De boeren zouden in dat geval dubbel gepakt worden. De voorzitter van het Landbouw schap herhaalde dat het begin van de oplossing van het mestprobleem op de bedrijven ligt. 'Als de veehou der in 1995 niet voldoet aan de eisen ten aanzien van zijn mestafzet dan moet hij gaan betalen en loopt hij zelfs de kans vee kwijt te raken'. Mares ging niet in op kritiek van de voorzitter van de veehouderijcom missie van de ZLM, de heer W. van Veldhuizen, op het 'mineralenplan' van het Landbouwschap. Volgens Van Veldhuizen had het Landbouw schap een concretere invulling moe ten geven aan de mestverwerking en aan de normen voor mestreduk- tie in 1995. Van Veldhuizen merkte verder op het triest te vinden dat het plan-De Bekker, waarin veel energie is gestoken, is stuk gelopen op Brussel. Mares zei de hoop op groen licht uit Brussel voor de bouw van de mestfabrieken niet op te ge ven, maar sprak tevens de vrees uit dat hier inderdaad een belangrijk stuk mestbeleid 'getorpedeerd' dreigt te worden. 'Maar Brabant redt zich wel, ook zonder plan-De Bekker', zo voegde de Landbouw schapsvoorzitter hieraan toe. Voorzitter projectgroep Het Landbouwschap heeft drs. C. Timmer (65), oud-directeur van de Melkunie, benoemd tot voorzitter van de projectgroep die het 'Plan van aanpak plus' over het mestpro bleem verder moet uitwerken. De projectgroep moet voor de zomer van 1992 met een concrete opzet, inclusief tijdschema komen. Het uit gewerkte plan zal in de vorm van een advies worden voorgelegd aan de ministers van VROM en land bouw, natuurbeheer en visserij en aan de landbouworganisaties. Behalve de voorzitter bestaat de projectgroep uit 12 leden: drie verte genwoordigers van het ministerie van VROM, drie van het ministerie van Landbouw en twee namens de Produktschappen voor Vee en Vlees, Pluimvee en Eieren en Veevoe der. Namens het Landbouwschap hebben zitting de voorzitter van de Hoofdafdeling Veehouderij en drie milieudeskundigen. Bij de verdere uitwerking van het plan zullen ook zaken als stikstof, kunstmest en ammoniak aan de or de komen. Grootschalige mestver werking hoort niet tot de taakopdracht van de projectgroep. De projectgroep zal zich bij zijn acti viteiten door werkgroepen laten on dersteunen. Los van de invulling van het "Plan van aanpak plus' zal de overheid zelf ook de kabinetsplannen tot aan scherping van het mestbeleid verder uitwerken. Het Landbouwschap heeft hier geen bemoeienis mee, maar behoudt zich wel het recht voor op de uitwerking te reageren. De Ledenraad van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij (OLM) is in meerderheid tegen een fusie met de ZLM, de Geldersche Mij. van Land bouw en het Utrechts Landbouw Genootschap. Dat bleek tijdens de extra vergadering, die maandag j.l. is gehouden. De Ledenraad sprak zijn voorkeur uit voor een model van belangenbehar tiging waarin in de toekomst ook ABTB en CBTB passen. De Leden raad vindt tevens dat iedere vorm van samenwerking moet sporen met de mogelijke provinciale inde ling van Nederland. De afdelings besturen kunnen zich wel vinden in een verdere uitwerking van geza menlijke dienstverlening van de vier organisaties. Gisteren (donderdag) is de Stuur groep van de vier organisaties bij een geweest. De delegatie van de OLM was bij die vergadering aan wezig en heeft daar het standpunt van de Ledenraad meegedeeld en toegelicht. Deelname ZLM In een reactie zegt OLM-voorzitter H.J. Slijkhuis dat de vraagtekens van de Ledenraad vooral de deelna me van de ZLM betreffen. "Hoort die er wel bij als je kijkt naar be drijfsstructuur, afstanden en de plannen voor de provinciale herinde ling?", aldus Slijkhuis. De afwijzen de houding van de OLM-Ledenraad kwam niet als een verrassing. Gelui den in deze richting waren al de re den om de oorspronkelijk in januari geplande vergadering naar voren te halen. Afgelopen maandag hield de ZLM in 'De Nobelaer' te Etten-Leur haar algemene vergadering. Er waren ca. 300 bezoekers. Gastspreker was voorzitter drs. Jef Mares van het Landbouwschap, die op verzoek van de ZLM een inleiding hield over o.a. functioneren en werkwijze van het schap Ook ging de heer Mares in op de gevolgen van de GATT voor de landbouw. Zie ook pag. 3, 6 en 7. In overleg met het bestuur heeft de heer H. Doeleman Hzn besloten om per 31 december zijn dienstverband met Verzekeringen ZLM te beëindi gen. Hij zal zijn actieve functie als directeur per 16 december 1991 overdragen aan de heer J. Visscher, die door het bestuur verzocht is tij- deljk waar te nemen. Nadat de mededeling aan de onder nemingsraad gedaan was, zijn alle medewerkers en relaties van Verze keringen ZLM ingelicht. De heer Doeleman is zeven jaar ge leden vanuit de bankwereld over gestapt naar Verzekeringen ZLM. Onder zijn leiding heeft het bedrijf een groei doorgemaakt, die mede geleid heeft tot de bouw van het nieuwe kantoorpand aan het Ceres- hof in Goes. Het bestuur respecteert de beslis sing van de heer Doeleman. Ten aan zien van de verdere invulling van de functie zal het bestuur zich nog na der beraden. De dienstverlenende taak van Ver zekeringen ZLM zal met dezelfde service en nauwge zetheid worden voortgezet zoals u dat gewend bent van Verzekeringen ZLM. De huidige hang naar onbespoten voedsel is niet alleen onnadenkend, maar wellicht ook gevaarlijk. Deze uitdagende stelling doet de Ameri kaanse biochemicus Bruce Ames in het weekblad Elsevier van 23 no vember j.l. Volgens de biochemicus zijn on bespoten voedingsmiddelen onge zond, omdat ze vaak veel natuurlijke gifstoffen bevatten. Die zijn er in de loop van miljoenen jaren evolutie in gekomen, als verdedigingsmecha nisme van de planten tegen allerlei aaltjes, schimmels en andere aan- tasters. Rassen waarmee biologi sche, macrobiotische en andere milieuvriendelijke boeren werken zouden daardoor slechter zijn voor de gezondheid van de consument dan rassen die gangbaar geteeld worden. Er zijn al enkele mensen door het eten van onbespoten voed sel in het ziekenhuis gekome, aldus Ames. 'Een enkel aardappelras dat geen bespuiting behoeft is zelfs ronduit dodelijk voor mensen, zo veel natuurlijke gifstoffen zitten erin'. Voorkomt kanker Ames was in de jaren zestig en ze ventig bekend vanwege een door hem ontworpen test op de aanwe zigheid van kankerverwekkende stoffen. Zijn inzichten zijn inmiddels drastische gewijzigd. 'Kankerver wekkende stoffen veroorzaken bijna nooit kanker', zo stelt hij nu. Niet ro ken en veel fruit en groente eten is in zijn ogen effectiever tegen kanker dan de jacht op gif. Door het ontbre ken van de natuurlijke gifstoffen verdienen rassen die bespoten moe ten worden de voorkeur. De Amerikaanse biochemicus heeft nog een tweede argument dat bespoten groenten en fruit beter zijn voor de gezondheid/Mensen eten meer groenten en fruit als de prijs ervan lager is, en bespoten voedsel is goedkoper dan onbespoten. De mensen, vooral uit de lagere sociaal- economische klassen, gaan dus minder groenten en fruit eten als het onbespoten is. Je kunt daardoor stellen dat pesticiden het aantal ge vallen van kanker verlaagt', aldus Ames in Elsevier.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1