Kassla is een gouden teelt Tuinbouwklanken Proefstationsdagen voor fruittelers op 18 en 19 december Voorschot op vorstperiode Een terugblik en de toekomst Telers kiezen voor steeds kleinere planten Bloemenveiling zet deuren open 15 Op menig vollegrondstuinbouwbe- drijf in WEST-BRABANT is het eind vorige week hard werken geweest. De weersvoorspelling liet voor een lange periode vorst zien. Voor men sen die van veilingprijzen afhankelijk zijn is het dan zaak voldoende voor raad in de schuur te rijden. Met na me spruiten- en preitelers hebben veel ingeslagen. Een aantal spruitentelers was met plukken gestopt omdat ze de prijs niet al te denderend vonden, f 1,— per kg is schijnbaar te krap. met de komst van de vorst steeg de prijs verder met als gevolg dat de pluk- machines nergens meer stilstonden. Klembandrooiers om prei te rooien gingen dag en nacht door. Zet een koudeperiode door dan is met veel prei opslaan veel geld te verdienen. In de schuur is prei bij een tempera tuur van 2 3 graden gemakkelijk 14 dagen goed te houden. Wordt gerooid als de grond al min of meer bevroren is, en de prei een tempera tuur heeft van onder het vriespunt, dan is een houdbaarheid van langer dan een maand mogelijk. Vorig jaar hebben verschillende telers door de schuur vol te rijden meer dan f 4,— per kg kunnen maken. Of dat nu weer het geval zal zijn is niet met zekerheid te zeggen. Daardoor is er volgens de tuinders overal te veel binnen gereden. In tegenstelling tot machinaal ge rooide knolselderij brengen knollen met loof op de veiling een goede prijs op. Sinds kort van 80 cent tot een gulden. Ook van knolselderij is in open boxen het nodige gereser veerd. Nadeel van het opslaan van grote hoeveelheden is het snel te ruglopen van kwaliteit als de tempe ratuur plots oploopt. Hier en daar is een begin gemaakt met het rooien van aardbeiplanten voor in de koeling. Door de goede weersomstandigheden is dit aan merkelijk vroeger dan normaal. Sommige aardbeitelers hebben zo hun bedenkingen tegen het vroege rooien. Zij vinden dat de planten nog niet voldoende in ruste zijn. Vrij wel overal zijn de planten nog te groen. De planten zijn nog niet hele maal uitgegroeid. Hierdoor kan wel licht de kwaliteit in de koeling teruglopen, vooral van de partijen die in de loop van volgend jaar de grond ingaan. Als de sterkte van de plant in het geding komt is het zeker niet in het belang van de aardbeite ler om nu al te gaan rooien. De plan- tenteler gaat bij open weer liever een dag eerder dan te laat be ginnen. Als de rooidatum jaarlijks vervroegt omdat dit de plantenkweker beter past, dan wordt op een gegeven moment de aardbeiteler hier van de dupe. Hoe vroeg je nu precies kunt rooien is niet met zekerheid te zeg gen. Als deze ontwikkeling zo jaar lijks doorgaat dan komt het antwoord vanzelf. Dit is dit jaar al weer de laatste tuin- bouwklank vanuit THOLEN. Wan neer we, zoals gebruikelijk wat terugblikken op het afgelopen jaar, dan kunnen we gerust stellen dat de werkzaamheden bijzonder vlot verlopen zijn. Wanneer we naar het financiële gedeelte kijken dan zien we dat de verschillen weer erg groot zijn. Bepaalde bedrijfstakken zitten dui delijk in de moeilijkheden. Onder an dere gespecialiseerde bedrijven in witlof en bloembollen hebben ook in ons gebied de wind niet mee de laatste jaren. De droogbloementeelt stuit ook dit jaar weer op afzet- en uitbetaalproblemen bij de contract teelten, wat beslist geen stimulans is om zich hier veel in te verdiepen. Bij de bloemzaden is de afzet goed en zijn de vooruitzichten, op de teu nisbloemen na, voor het volgend seizoen ook goed. Van het afgelo pen seizoen is van menig bloem soort de opbrengst nog niet bekend, zodat ook hier verschillende zaadte lers op het einde van het jaar de ba lans voor zichzelf nog niet helemaal op kunnen maken. Van hetgeen wel bekend is komt men enorme ver schillen in opbrengst tegen. De soms zeer lage opbrengsten zijn te rug te voeren op de droogte bij o.a. violen en op een fikse regenperiode tijdens de volle bloei bij onder meer gipskruid. De vroege aardappelteelt is ondanks Voor tuinder A. Bartels uit Etten- Leur kan het jaar 1992 financieel niet meer stuk. In zijn kas van 8000 vierkante meter hebben eerst de aardbeien aardig wat opgebracht en de sla deed er als nateelt met ge middeld 80 cent, niet voor onder. Een paar jaar geleden was het an ders. Toen werd de frees in de sla gezet omdat het door een meeldau w- aantasting onverkoopbaar was ge worden. 'Sla uit de kas doet het de laatste ja ren goed', zegt de heer A. Bartels. 'Glastuinders schakelen over op steenwol om zo te specialiseren in komkommers of tomaten. Sla op steenwol telen is zowel technisch als financieel af te raden. Dit heeft tot gevolg dat er in verhouding in voor- en najaar minder sla komt'. Anders is het volgens Bartels met de vollegrondsla gesteld. 'Dit areaal is wel zo hoog dat je dikwijls voor 12 cent moet snijden. Ik ben dan ook gestopt met sla telen op de vol- legrond. Op de buitenpercelen ver bouw ik prei, winterpeen, bospeen en knolselderij'. Personeel Hoewel de prijs van de aardbeien dit jaar zeer goed was geeft Bartels, bij hoge prijzen, de voorkeur toch aan sla. Bij aardbeien moet er vreemd personeel aan te pas komen. Sla kan in familieverband gesneden en veilingklaar gemaakt worden. Er ligt een aanvraag bij de gemeente Etten-Leur om de kas uit te breiden. Een vergunning is nog niet gekomen Mevrouw Ria Bartels bezig met het sla snijden omdat er een uitbreidingsplan voor het bedrijf van Bartels ligt. Woon huizen moeten dan minimaal 100 meter van de kas komen te liggen. 'Uitbreiding in glas zie ik voor de toekomst wel zitten. Meer uitbrei ding in sla behoort dan tot de moge lijkheden. Met nieuwe resistente rassen is het risico van meeldauw vrijwel uit te sluiten. Spuiten hierte gen gaat wel, maar je zit met een veiligheidstermijn van drie weken', aldus een tevreden tuinder. De sla die eind oktober bij Bartels geoogst is, is op 10 september ge plant. Per vierkante meter gaan er 16 plantjes 3,8 cent per stuk in de grond. In het voorjaar, bij hoge tem peraturen, kan 4 weken na het plan ten gesneden worden. Hartje zomer is er in de kas bij de familie Bartels geen sla te vinden. Zij vinden het binnen dan te warm. de behoorlijke nachtvorstschade toch vrij goed geweest. Later vielen vooral de Doré's echter tegen in prijs. Het bleek ook nu weer dat de financiële opbrengst van de vroegste later vrijwel nooit meer ge haald wordt. De vollegrondsgroen- ten startten met o.a. vrij goede winterbloemkoolprijzen, maar tij dens de zomermaanden kwamen de grote aanvoer-schommelingen bij veel produkten ook in de prijs tot uitdrukking. De glasprodukten brachten tot diep in de zomer over wegend goede prijzen op. De late herfsttomaten en vroege herfstsnij- bonen waren echter wat aan de ma tige kant. De financiële opbrengst van een herfstteelt is dan op een uitschieter na nooit een hoogvlieger geweest. Ook dit jaar zijn er in ons gebied zo wel ondernemers met een vollegronds- als met een glasbedrijf in geslaagd om een goed onderne mersinkomen te behalen. Een ver schil is echter dat glasbedrijven naar verhouding veel meer opvolgers hebben dan de vollegrondsbedrij- ven. De bestaande glasbedrijven breiden zich uit wanneer 1 of 2 zoons er bij komen. Dit is dan ook gemakkelijker te realiseren dan een vollegrondsbedrijf vergroten. De laatste jaren zijn er enorm veel on dernemers op Tholen vanwege hun leeftijd met het bedrijf gestopt. De ze trend zet zich onverminderd voort, zodat er binnen afzienbare tijd nog maar een klein groepje over is. Of de toekomstige ontwikkelingen zoals de ruilverkaveling en zoetwa tervoorziening hier nog verandering in kunnen brengen valt te betwijfe len, hopenlijk worden de mogelijk heden voor de blijvers hierdoor alleen maar beter en kan het aantal bedrijven zich dan stabiliseren. In elk geval ieder alvast goede kerstda gen en een voorspoedig 1992 toe gewenst. Nu de winter zich laat gelden, be gint in de BARONIE het nieuwe glasseizoen. Hier en daar moet nog worden geruimd, en dan met name vleestomaten. Anderzijds staan de eerste planten komkommers, papri ka etc. al weer in de kas. Bij de komkommerteelt ziet men hier en daar wel zeer kleine plantjes in de kas verschijnen. Of dit een nieuwe trend wordt valt nog te be zien. Telers gaan over op het planten van kleine plantjes i.v.m. de prijs van de planten, arbeidsplanning en een goede controle op het produkt. De verschillen in prijs voor een 16-daagse of een plant van b.v. 23 dagen is wel erg groot. Daarbij zit ten de meeste telers met vast, vreemd personeel. Deze mensen moeten ook in deze periode werk hebben. Als men dan de voor- en nadelen op een rijtje zet, kan het planten van kleine plantjes wel eens voordeel opleveren. Voordat men aan planten toe is, komt er heel wat kijken. Als het rui men van het oude gewas voorbij is, begint het pas. De kas moet hele maal gereinigd worden, installatie moet worden nagekeken, steenwol gestoomd of vervangen. De druppe laars moeten worden gecontroleerd en indien nQdig, vervangen. Vaak wordt er bij de teeltwisseling iets nieuws geïnstalleerd of aangelegd. Zeker nu, met al de milieumaatrege len in het vooruitzicht, wordt er flink geïnvesteerd in recycling. Dit recirculeren en ontsmetten van drainwater gaat de telers zeer veel geld kosten. Maar men zal er niet aan ontkomen. Ik heb altijd het idee dat de glastelers, vooral bij dit soort zaken, ver voorop lopen bij hun col lega's in andere sektoren. Ze zijn ook steeds zeer bewust bezig met de milieuvraagstukken. Natuurlijk is onder glas veel meer mogelijk dan buiten, maar toch lopen ze maar voorop. Op den duur zullen alle te lers meer moeten gaan doen aan het milieu. Hoe dat uit moet pakken, ik heb geen idee. Een zeer mooie ontwikkeling onder glas vind ik altijd nog de biologische gewasbescherming. Hoeveel beest jes er in een kas voorkomen is haast niet te geloven. Het ene beestje eet het andere op, en voor elk diertje of schimmel is een oplossing. De bestuiving door hommels en bijen is ook bijzonder mooi om eens te zien. Eigenlijk zou ik iedereen eens aan willen raden, ga eens kijken bij een collega glasteler. Daar kun je nog heel wat leren. In de kerstvakantie organiseert Bloe menveiling Westland speciale kerstrondleidingen. Deze vinden plaats op 20,23 of 27 december. Als u mee wilt doen aan een rond leiding, moet u zich om 9.00 uur melden bij de Toeristeningang aan de Elsenzijde van het veilingcom plex. De rondleiding duurt tot onge veer 11.00 uur. Van tevoren aanmelden is niet nodig. De kosten zijn f 2,50 per persoon. Via een speciale bezoekersroute kan men ook zelfstandig kennis nemen van alle aspecten van het veilpro- ces. De grootste koelcel ter wereld, de acht klokken, de distributiehal en de aanvoerhal zijn onderdeel van de ze route. Deze bezoekersroute is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 10.00 uur. Don derdag is geen geschikte dag om de veiling te bezoeken omdat het veilen dan al vroeg eindigt. Op 31 decem ber is de veiling gesloten. De Proefstationsdagen worden dit jaar gehouden op woensdag 18 en donderdag 19 december in het Wa- geningse Internationaal Agrarisch Centrum (IAC) aan de Lawickse Al lee. In vier korte lezingen en 17 in formatiestands worden alle belangrijke onderzoekaspecten in de fruitteelt aan de orde gesteld. Nieuw zijn dit jaar een informa tiestand van Belgische onderzoe kers over perspektieven van de kersenteelt en 2 lezingen in het ka der van een speciaal vrouwenpro gramma. Het programma voor beide dagen is weer geheel gelijkluidend. Korte lezingen worden gehouden over: Groei en produktie regelen met water en nutriënten, door ir. J.A. Kipp, onderzoeker Afdeling Bo- demfysica IB, gestationeerd op PFW; Plagenbestrijding in nieuwe banen, door dr.ir. UH.M. Blommers, De Schuilenburg; Verbetering spuit- techniek in de fruitteelt, door ir. B. Heijne, hoofd Afdeling Gewasbe scherming PFW; Ideeën over toe komstige beplantingen, door dr.ir. S.J. Wertheim, hoofd afdeling Teelt Economie PFW. Lezingen voor het vrouwenprogram ma gaan over: Keuze plantsystemen op basis van licht, financiën en on dernemerschap, door J. Goedege- bure, onderzoeker Bedrijfseconomie LEI, gestationeerd op PFW; Rassen- keuze geen modegril; hoe tot ver antwoorde keuze komen, door ing. P.D. Goddrie, afdeling Teelt Econo mie PFW. Informatiestands Informatiestands zijn er over de on derwerpen: Boomgaard van de toe komst, incl. levenscyclus boomgaard; verbetering spuitme- thoden; plagenbestrijding in nieuwe banen; water en nutriënten voor re gelen groei en produktie; IFP inpas sen in bedrijfsvoering; plantmateriaal voor hoge dichthe den; rassen en mutanten: appel en peer; praktische invulling MJPG; on kruid bestrijden/voorkomen; on derstammen appel, peer, pruim en kers; arbeidsomstandigheden in de fruitteelt; bewaaronderzoek (nieuwe rassen, Elstar, pruimen); pluk- tijdstipbepaling; bewaaronderzoek ATO; heeft kersenteelt toekomst?; geleide bestrijding, schurft; groeibe- heersing, wortelsnoei, NAA, etc. Medewerking aan deze Proefstati onsdagen verlenen: het Proefstation voor de Fruitteelt, de 4 fruitteelt proeftuinen, het IKC-afd. Fruitteelt, de Dienst Landbouwvoorlichting, het ATO, de LUW, AHS Den Bosch en de Belgische Proeftuin te Rillaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 15