KIMLC-bestuur wil volledig en blijvend compenseren Onzekerheid over mest moet snel van tafel Nieuws NIEUW DIERENVERBLIJF 'DE GROENE ZOOM' Meewerkende vrouwen beperken zich tot 'vrouwentaken' Landbouw RAI volgend jaar voor het laatst in januari Meer praktijkgerichte aanpak werkgroep Biologische Landbouw 'MacSharry komt toch' Toekomst SEV in studie Convenant over veilig omgaan met machines Folder 1KB varkens 12 Hoewel het plan van EG- commissaris MacSharry door de Nederlandse landbouworganisaties in alle standen wordt afgewezen, voelen zij zich toch gedwongen tot bijschaven van die plannen. De poli tieke steun in Europa voor de plan nen is zodanig dat een beleid van prijsverlaging mét inkomstentoesla gen onvermijdelijk lijkt. De afgelopen maanden is uitgebreid gesproken over een uitwerking van het COPA-alternatief voor MacShar ry. Daarbij lopen in Nederland de ge dachten tussen de sectoren wat uiteen. Het KNLC heeft geen moeite met een verschil in aanpak van het EG-beleid tussen granen en zuivel. Dat verschil kan in de visie van het KNLC juist leiden tot meer samen hang in het beleid, dat met de in voering van de superheffing over twee sporen is gaan lopen. Bij de granen moet handhaven van de prijs het uitgangspunt zijn. Dat Onlangs heeft minister Bukman (Landbouw) het eerste exemplaar van de Interpolis-brochure 'Vrouw en veiligheid' in ontvangst geno men. Hieruit blijkt onder meer dat de meewerkende vrouwen zich in hoofdzaak beperken tot de 'typi sche vrouwentaken'. De brochure bundelt de belangrijk ste uitkomsten van een onderzoek naar de betrokkenheid van meewer kende agrarische vrouwen bij pre ventie en veiligheid op land- en tuinbouwbedrijven. Het onderzoek is eerder dit jaar uitgevoerd door studenten van de Agrarische Hoge scholen. Tweederde van alle vrouwen heeft een aantal vaste taken op het be drijf. Zij besteden daaraan gemid deld zo'n 28 uur per week. De taken, typisch vrouwelijke volgens de brochure, bestaan in hoofdzaak uit jongvee voeren, (melk)stal reini gen, erf opruimen en gewassen of produkten sorteren. Waar het de be leving en het omgaan met risico's betreft zijn de vrouwen niet kriti scher dan hun partner. Ofschoon de agrarische vrouwen naast de vele gezins- en huishoudelijke taken nog een groot aantal uren op het bedrijf meewerken, is er maar op zeer be scheiden schaal gezorgd voor ver vanging bij arbeidsongeschiktheid door ongeval, ziekte, zwangerschap en bevalling, of voor een arbeidson geschiktheidsverzekering. Vee! boeren slaan de landbouw RA! nooit over. Volgend jaar wordt de Landbouw RAI waarschijnlijk voor het laatst in januari gehouden. Dit deelde voor zitter G.W. van Driel van de federa tie 'Het Landbouwwerktuig' mee tijdens een presentatie voor de pers op 3 december j.l. De komende Landbouw RAI wordt van 20 t/m 25 januari 1992 gehouden. Maar liefst 320 exposanten zullen zich volgende maand in de RAI pre senteren. Het motto van de ten toonstelling luidt: 'Kiezen voor de toekomst'. Daarbij hanteren de or ganisatoren drie thema's: hoe kiest de boer het beste voor de toekomst; hoe kan de produktie van land bouwwerktuigen aangepast worden aan de verminderde vraag; en wat is het beste tentoonstellingsmoment. Agrificatie De voorzitter van de Taakgroep Agri ficatie van het Landbouwschap en CBTB Gerard Doornbos hield tijdens de perspresentatie een uitstekend verhaal over agrificatie. Dit is minder nieuw dan vaak gedacht wordt, zo bracht hij naar voren. De landbouw heeft eeuwenlang vlas geleverd voor de linnenindustrie, hennep voor touwslagerijen, wol voor kleding, meekrap en andere plantaardige pigmenten voor de verfindustrie, hout, riet en stro voor bouwwerken, zetmeel voor lijm en plantaardige olie voor verlichtingsdoeleinden. Pas de laatste eeuw zijr. deze grondstof fen verdrongen door aardolie en zijn derivaten. Op dit moment gebeurt al het nodige op het gebied van agrifi catie. Zo is bio-ethanol een goed voorbeeld hoe benzine vervangen kan worden met landbouwgewas sen als grondslag. In Amerika wordt nu al 8% van de benzine bijge mengd en dat percentage zal de ko mende jaren sterk oplopen. Volgens Doornbos is agrificatie HET alterna tief voor onze vervuilende en eindi gende fossiele grondstoffen. Het is een heel wat beter middel om de Europese landbouwproduktie tegen te gaan dan braaklegging, omdat dat middel leegloop en verpaupering van het platteland voorkomt. Neder land loopt ver achter als het om agrificatie gaat. Overheid en be drijfsleven moeten daar dus wat aan doen. Piet Westra betekent dat op korte termijn een effectieve braakregeling nodig is, die wat het KNLC betreft ook verplicht mag worden. Voor de zuivel, waar produktiebeheersing al een feit is en veehouders al zo'n twintig procent zijn gekort, ligt prijsverlaging van met name de vetcomponent meer voor de hand. Inmiddels wordt echter snel duidelij ker dat het plan van MacSharry poli tieke realiteit gaat worden. Dat betekent prijsdalingen in lijn met de GATT-onderhandelingen. En in komstencompensatie, die uit de EG- middelen gefinancierd zou moeten worden. Als MacSharry's plan reali teit wordt moet dat voor Nederland maximaal worden ingevuld, aldus KNLC-voorzitter Varekamp. Maar het blijft een fout systeem en ook de uitwerking deugt niet. Varekamp verwacht dat over een drietal jaren opnieuw een hervorming van het landbouwbeleid nodig zal zijn om dat ook MacSharry budgettair uit de rails loopt. Het KNLC blijft onverkort vasthou den aan het uitgangspunt dat het boereninkomen uit de prijs van het produkt moet komen. Maar de vraag is duidelijk of dat nog een haalbaar standpunt is. In dat geval moet het MacSharryplan zo worden ingevuld dat er nog zoveel mogelijk van de steun via de prijs binnen komt. Verder moet iedere boer volle dig worden gecompenseerd voor de inkomstendaling die het gevolg is van lagere prijzen, zo vindt het KNLC-bestuur. Dat wil zeggen: niet allerlei onder- of bovengrenzen. De compensatie moet dan gebaseerd zijn op de interventieaankoopprijs en niet op de zogenaamde richtprijs. In het KNLC-bestuur werd gepleit voor een zo klein en zo langzaam mogelijke prijsdaling. Varekamp wees echter op het gevaar dat dat een alibi kan worden om inkomsten compensatie maar helemaal achter wege te laten. Gerard Westerhof Een KNLC-werkgroep onder voorzit terschap van vice-voorzitter Hans van Leeuwen moet de visie van het KNLC op de toekomst van de sociaal-economische voorlichting uitwerken. De werkgroep moet zich, voortbordurend op eerdere discus sies in het KNLC hierover, bezinnen op de plaats en de toekomst van de SEV met het oog op dreigende be zuinigingen, de relatie met de Dienst Landbouwvoorlichting en de ver houding tot de dienstverlenende ac tiviteiten van de landbouworgani saties. Woensdag 4 december heeft burgemeester Noorland het nieuwe die renverblijf van het Agrarisch Opleidingscentrum 'De Groene Zoom' te Dordrecht geopend. De burgemeester vestigde in zijn speech de aan dacht op de extra onderwijskundige mogelijkheden die de school met het nieuwe dierenverblijf verkrijgt. Door praktisch bezig te kunnen zijn met de dieren kunnen de leerlingen op een goede manier alles leren over de zorg die dieren nodig hebben. De onzekerheden rond de mestwet geving moeten snel van tafel. Dat is ook eigen belang om te weten waar met de mestverwerking op moet worden gerekend. Dat stelde Hans van Leeuwen (Geldersche Mij) in het KNLC-bestuur. Van Leeuwen bracht een dag later in het Landbouwschapsbestuur ook nog eens naar voren dat de land bouw niet in gebreke mag blijven waar het om de mestverwerking gaat. 'Het gaat er om in 1995 be taalbare afzet te hebben en daar hoort mestverwerking bij'. Vooruit lopend en aansluitend op het plan De Bekker moet de landbouw daar om tot financiële daden komen, zo stelde Van Leeuwen. KNLC-voorzitter Varekamp bena drukte dat de projectgroep die door overheid en bedrijfsleven wordt in gesteld het Landbouwschapsplan gaat uitwerken. Hij erkende dat in dat plan mestverwerking nog onvol doende aandacht krijgt maar dat was ook niet de bedoeling van het plan. Centraal stond immers de aan pak van het mineralenprobleem. In het voorjaar moet er duidelijkheid over de uitwerking van het plan ko men. Tot die tijd blijft in elk geval de datum van 17 september op tafel liggen als het over de schorsing van mestrechten gaat. Het KNLC pleit verder voor meer aandacht voor de sleepslangmachi- ne, ook in verband met de weidevo gels. Ook moet nog eens gekeken worden naar het uitrijverbod in sep- De werkgroep Biologische Land bouw van het Landbouwschap gaat zich in de toekomst meer met prak tische produktie-aangelegenheden bezighouden. Met de hoofdafdelin gen Akker- en Tuinbouw en Veehou derij zal nauwer worden samengewerkt. Verder zal de werk groep meer aandacht gaan geven aan de arbeidsinzet in de biologi sche landbouw. De werkgroep acht het van groot belang meer kontak ten met de konsumentenorganisa- ties te onderhouden. Om de nauwere samenwerking met de hoofdafdelingen inhoud te geven zal de samenstelling van de werk groep nader worden vastgesteld. In de werkgroep is zowel de Neder landse Vereniging voor Ecologische Landbouw (NVEL) als de Biologisch Dynamische Vereniging (BD) verte genwoordigd. In september 1990 ging binnen het Landbouwschap de werkgroep Bio logische Landbouw van start. De werkgroep had de taak om een be leid te helpen formuleren voor de ontwikkeling van de biologische landbouw en de belangenbeharti ging op lange termijn vorm te ge ven. Onderzoek, voorlichting en onderwijs kregen brede aandacht en in het kader van een Europese verordening werd een marktpro- gramma ontworpen om de verwer king en afzet van biologische produkten te stimuleren. tember op zandgrond. Juist in die maand wordt veel bouwland als grasland ingezaaid. Daar moet een uitrijverbod rekening mee houden. Tenslotte moet bij de zogenaamde eindnormen voor de bemesting de bodemvruchtbaarheid goed in de gaten worden gehouden. 'Wij willen ook op zandgrond boer blijven', zo stelde Henk Slijkhuis (OLM) en dat gaat nu eenmaal niet zonder mine ralenverlies. Gerard Westerhof Het Landbouwschap en de organi saties van mechanische bedrijven, fabrikanten en importeurs van land bouwmachines hebben afgespro ken dat correct en veilig omgaan met machines en werktuigen in de toekomst meer aandacht moet krij gen. In een convenant zal worden vastgelegd dat bij het afleveren van machines de werking moet worden uitgelegd en een instructieboek in het Nederlands moet worden mee geleverd. Aan de veiligheidsaspec ten moet zowel mondeling als op schrift extra aandacht worden besteed. Met het convenant wordt tegemoet gekomen aan een oude wens van het Landbouwschap om kopers van landbouwmachines en werktuigen beter te instrueren over het gebruik en de veiligheidsaspecten. Overi gens komt ook de EG binnen afzien bare tijd met voorschriften op dit gebied. Het Landbouwschap is van plan om over het veilig gebruik van landbouwwerktuigen meer voorlich ting te gaan geven. Het Produktschap Vee en Vlees heeft een brochure uitgebracht over Integrale Ketenbeheersing (1KB) in de varkenssektor. Deze wordt ver spreid onder allen die met de nieu we regeling te maken kunnen krijgen. Het IKB-systeem treedt vol gend jaar in werking. Ondernemers kunnen er op basis van vrijwilligheid aan meedoen. In de brochure staat op hoofdlijnen beschreven wat het systeem inhoudt en onder welke voorwaarden deelname mogelijk is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 12