Waarom nu eigenlijk een maatschap? Russen bekijken agrarisch onderwijs Is mini-camping gebonden aan agrarisch bedrijf? Sociaal Ekonomische Voorlichting Vekabo nieuws If Twee weken geleden heb ik een eer ste aanzet gegeven over de maat schap, met name over het onderhoud van het maatschapskon- trakt. Dit artikel zal gaan over het doel van de maatschap en zaken rondom de maatschap die van be lang kunnen zijn. Een maatschap wordt niet zomaar Momenteel is er grote verwarring hoe de recreatie geregeld zal gaan worden. Nu is dit geregeld in de kampeerwet, terwijl we al enkele ja ren in afwachting zijn van de WÓR (Wet Openlucht Recreatie). Thans zijn er vrij sterke geruchten vanuit het ministerie dat de WOR er hele maal niet komt, en dat de huidige kampeerwet zal worden afgeschaft. De regeling van de verblijfsrecreatie wordt dan een gemeentelijke be voegdheid. De termijn waarbinnen duidelijkheid zal zijn is onzeker, wel zullen wij binnenkort door het minis terie worden geïnformeerd over de stand van zaken. I \AMPtKtN I j [c5)0£K F DERAT/L ZttLAND Het afgelopen seizoen zijn gesprek ken gevoerd met ministerie, provin cie, gemeenten, CLO, ZLO, Landbouwschap, Recron, ANWB en Vekabo Nederland. Naast onderwer pen als promotie, kwaliteit, voorzie ningen niveau en belangenbehartiging, komt een tweetal problemen steeds terug bij alle besprekingen. Ten eerste het aantal eenheden: tot voor kort was 10 eenheden het ministeriële stand punt, conform het ontwerp WOR. Provinciale Staten van Zeeland, di verse gemeenten en Vekabo pleiten voor 15 eenheden. De ZLO en de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap sluiten zich hierbij aan onder voorwaarde dat het geen be lemmeringen met zich mag brengen ten aanzien van de hinderwet. Te gen dit aantal hebben zich uit gesproken CLO, Landbouwschap, diverse gemeenten, Recron en en kele milieu- en natuurgroeperingen. Wanneer gemeenten zelf het aantal zouden mogen gaan regelen, kan dit voor ons in sommige gemeenten gunstig zijn, maar in andere zeker niet. Opnieuw afwachten en onze kerheid dus. Ten tweede moet een mini-camping verdwijnen als het agrarisch bedrijf wordt beëindigd? Het laatst beken de ministeriële standpunt, conform ontwerp WOR: bij elke aanhorigheid mogelijk een ontheffing te verlenen mits aan de gestelde eisen kan wor den voldaan. Dit roept bij de VNG (Vereniging van Nederlandse Ge meenten), gemeente en de Recron het schrikbeeld op van bij elk huis met grote tuin een mini-camping. Voor de georganiseerde landbouw komen daar de hinderwetproblemen nog bij die hierdoor zouden kunnen ontstaan. Ook natuur- en milieuor ganisaties zijn hiertegen uit milieu- en landschappelijk oogpunt. Ook Vekabo weet dat dit teveel zou kunnen worden. Vandaar dat eigen lijk alle groeperingen er de voorkeur aan geven een te verlenen onthef fing te beperken tot agrarische be drijven. Volgens de meeste van de hier genoemde organisaties zou dit als consequentie hebben dat de mini-camping zou moeten verdwij- afgesloten, het heeft wel degelijk een doel: het met twee of meerdere personen exploiteren van het land bouwbedrijf. Exploitatie betekent verantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen van het bedrijf. De maten zijn hoofdelijk aansprakelijk voor schulden van de maatschap wat wil zeggen dat schulden in privé op het eigen vermogen van de betreffende nen wanneer het agrarisch bedrijf om welke reden dan ook wordt beëindigd. Hiertegen maakt Vekabo bezwaar om onder andere de vol gende redenen: sociale en economi sche gevolgen voor betrokkenen, kapitaalvernietiging, nadelig voor kwaliteit, wie investeert nog als be drijf gevaar loopt, remmende wer king bij sanering landbouw, geldt ook bij de verkaveling of herinrich ting, iedere mini-campinghouder zal zolang mogelijk als agrariër willen worden aangemerkt, wat talloze schijnconstructies tot gevolg zal hebben. Ten aanzien van de hinder wet lost het weinig op, daar de mini- camping slechts een onderdeel van het probleem is, waarbij gedacht kan worden aan vrijkomende be drijfsgebouwen, particuliere bewo ning, zomerhuizen, aanwezige stacaravans en andersoortige be drijven. Minicampings zijn getaxeerd als on roerend goed. In het buitengebied wordt slechts vergunning verleend voor een woning en bedrijfsgebou wen als sprake is van een agrarisch bedrijf. Geen zinnig mens zal echter tot afbraak willen overgaan als het agrarisch bedrijf wordt beëindigd, met welk recht dan wel een mini- camping? Rijst de vraag hoe men het agra risch zijn kan handhaven, zonder bij beëindiging de mini-camping te moeten liquideren. Een idee hiertoe zou kunnen zijn: kleinschalig kam peren in het buitengebied aanmer ken als een agrarische activiteit, deze agrarische activiteit uitdrukken in SBE's (gezien de arbeidsintensi teit een flink aantal). De drempel om een mini-camping te kunnen starten vaststellen iets onder het aantal SBE's voor de mini-camping. Bij beëindiging van de rest van het agrarisch bedrijf kan de mini- camping worden voortgezet als op zichzelf staande bedrijfstak. Hier mee worden hinderwetproblemen voor de landbouw voorkomen en ten aanzien van bestaande mini- campings die nu reeds geen agrari sche binding meer hebben opgelost. Een andere mogelijkheid zou kun nen zijn dat in een gebied met een agrarische bestemming andere acti viteiten niet worden uitgesloten, maar zich dan wel dienen te confor meren aan de normen ten aanzien, van de hinderwet die in een agra risch gebied gelden. Dan zouden niet alleen de problemen ten aan zien van de mini-camping zijn opge lost, maar ook die van vrijkomende bedrijfsgebouwen, zomerhuizen, particuliere bewoning en eventuele andersoortige bedrijven. Deze problemen spelen in het hele land, als Vekabo zouden wij het toe juichen wanneer een onderzoek naar deze problematiek zou worden ingesteld, waarbij gedacht zou kun nen worden aan een universiteit of een breed samengestelde commis sie. Wanneer we dit probleem niet gezamenlijk kunnen oplossen zal uiteindelijk de rechter een beslissing moeten brengen. Voor bedrijven die ook maar enigszins gevaar lopen wil ik daarom nogmaals het belang van een goede rechtsbijstandsverzeke- ring benadrukken, en let daarbij op dat geschillen met de overheid niet worden uitgesloten. Namens de Vekabo besturen wens ik onze leden en andere lezers van deze rubriek prettige Kerstdagen en een goed en gelukkig 1992. maat van de maatschap verhaald kunnen worden. Geven en nemen Samenwerken in de maatschap, daar komt niemand onderuit. Dat kan eigenlijk ook niet, samen exploi teren is samenwerken. Samenwer ken kan heel moeilijk zijn; het is daarom heel belangrijk dat er goede afspraken worden gemaakt, meestal vastgelegd in een kontrakt (u weet wel, dat kontrakt dat goed onder houden moet worden!). Beide partij en zullen moeten geven en nemen; in de praktijk zal vader een stukje verantwoordelijkheid moeten over dragen aan de zoon of dochter; dit kan een hele verandering zijn, maar tenslotte is het goed om de zoon/dochter een kans te geven om met verantwoordelijkheid om te gaan. In de praktijk is er vaak sprake van een ouder-kind-maatschap; het kind is dan de vermoedelijke bedrijfsop- volger. Door het uitoefenen van het bedrijf in maatschapsverband heeft het kind de mogelijkheid om gelei delijk een eigen vermogen in het be drijf op te bouwen, wat gebruikt wordt bij de bedrijfsovername. Het opbouwen van een eigen vermogen in het bedrijf is natuurlijk pas moge lijk als er winst gemaakt wordt die voldoende is om de privé-uitgaven te dragen; er moet wel wat te verde len zijn en er moet nog wel 'geleefd' kunnen worden door beide maten (huishoudelijke uitgaven, verzekerin gen, belastingen, etc.). Het kan ook zo zijn dat in een be paald jaar verlies gedraaid wordt; feitelijk zou dit verlies gedeeld moe ten worden, tenslotte zijn beiden ondernemer en dus beiden verant woordelijk voor het reilen en zeilen van het bedrijf. Gevolg hiervan is wel dat in dat betreffende jaar het eigen vermogen niet zal groeien of misschien zelfs kan afnemen. In de praktijk blijkt vaak dat prioriteit ge geven wordt aan de toekomstige bedrijfsopvolging boven het onder nemerschap, een eigen keus. In dit Onlangs was een delegatie uit de Sovjet-Unie twee dagen in Zee land om kennis te maken met het agrarisch onderwijs in deze provin cie. Woensdag werd het gezelschap ontvangen door het AOC Zeeland en bekeek men de in aanbouw zijn de school aan de Fruitlaan in Goes (zie foto). Donderdag waren de Rus sische gasten op bezoek bij de Prak tijkschool in Schoondijke. Direkteur Jan Bearda van de Praktijkschool was overigens de hele week met het gezelschap op stap. Ook de scholen in Oenkerk en Emmeloord werden bezocht. De Russische dele- geval wordt het verlies door de ouder gedragen en gaat het kind 'vrijuit'. Het kind (of de ouder) kan naast het werken in de maatschap nog bij derden werken; ook hierdoor is het mogelijk om eigen vermogen op te bouwen. Fiscale voordelen Aan de maatschap in het algemeen zijn fiscale voordelen verbonden. Zo kan iedere maat een eigen Fiscale Oudedags Reserve (FOR) opbou wen hetgeen aftrekbaar is voor de inkomstenbelasting. De zelfstandi genaftrek is van toepassing op iede re maat die per jaar 1225 uur of meer werkzaam is in het bedrijf. De kans is aanwezig dat beide maten die allebei apart aangifte doen voor de inkomstenbelasting in een be paalde belastingschijf komen, waar door er in het totaal minder belasting betaald behoeft te wor den. Dit komt doordat de bedrijfs winst gesplitst wordt en door mogelijke toepassing van bovenge noemde voordelen. Ook is er voor iedere maat die op het moment van bedrijfsbeëindiging 55 jaar of ouder is een stakingswinstvrijstelling van f 45.000 (indien jonger dan 55 jaar f 20.000). Man-vrouw-maatschap (MVM) Wordt een MVM opgericht wegens de fiscale voordelen of wegens het samen willen exploiteren van het landbouwbedrijf? Met andere woor den: welke doelstelling heeft men voor ogen? Bij de MVM moet ook rekening gehouden worden met an dere overeenkomsten. Welk huwe- lijksgoederenregime is er bijvoorbeeld: gemeenschap van gatie stond onder leiding van de heer V. Zavarykin, vice-minister van onderwijs van de Russische Re publiek. Bukman zegt steun toe Minister Bukman heeft de delegatie steun toegezegd voor de opbouw van het landbouwonderwijs in Rus land. Deze steun is allereerst gericht op de opleiding van zelfstandige Russische boeren en tuinders. Het land is druk doende de land bouw te privatiseren. Er zijn al zo'n 40.000 boeren met bedrijven varië- goederen of huwelijksvoorwaarden? Is er voor huwelijksvoorwaarden ge kozen, dan is het destijds waar schijnlijk de bedoeling geweest dat (een bepaald deel van) de vermo gens gescheiden zouden blijven. Het zou jammer zijn dat door de MVM deze bewuste keuze voor hu welijksvoorwaarden ondergraven zou worden wegens de hoofdelijke aansprakelijkheid. De MVM heeft op het sociale vlak ook zeker zijn effekten; samenwer ken, mede-verantwoordelijkheid, meebeslissen en dus mede aansprakelijkheid! De MVM kan voor de vrouw een stukje erkenning betekenen: erkenning voor het werk dat zij verricht op het bedrijf en waardoor zij nu beloond wordt (als er winst gemaakt wordt). Dit brengt ekonomische zelfstandigheid met zich mee; tevens wordt haar positie ten aanzien van sociale zekerheden verbeterd (w.b. Algemene Arbeids ongeschiktheidswet en particuliere arbeidsongeschiktheidsverzekering, die zij overigens ook buiten de MVM kan afsluiten). Wanneer de vrouw niet aan de 1225 uur van de zelfstandigenaftrek kan voldoen, dan kan er wel een MVM opgericht worden, alleen geniet zij het fiscale voordeel van de zelfstandigenaftrek niet. E.T. Pons Dit artikel is het tweede in een serie van zes over de maatschap. Het eer ste deel verscheen in het ZLM-blad van 22 november, de volgende vier verschijnen de komende weken. Volgende week gaat het over de af spraken die gemaakt kunnen wor den in een maatschapscontract. rend van 50 tot 150 ha. Het land bouwonderwijs in Rusland zal zich moeten aanpassen aan die verande ring. De Russen willen enkele land bouwscholen omvormen tot praktijkscholen naar Nederlands model. De Nederlandse hulp hierbij zal bestaan uit het opleiden en trai nen van Russische docenten, stu denten en boeren. In september 1992 komt de eerste groep Russi sche studenten naar Nederland om een opleiding te krijgen aan de Ne derlandse praktijkscholen. De Ne derlandse inbreng staat onder leiding van de heer J. Bearda. Het gezelschap bij het in aanbouw zijnde gebouw van A.O.C. en D.L.V. te Goes (foto Anton Dingemanse).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 10