Beregeningsverbod Noord-Brabant Reorganisatie West-Brabantse waterschappen niet uitgesloten Dalende investeringslust van boeren speelt Cebeco parten Nederland dreigt kansen te missen in Sovjet-Unie Overslag agribulk Rotterdam daalde Vanaf 1 november 1991 is de gewij zigde Grondwaterverordening Noord-Brabant van kracht. Dat be tekent dat vanaf die datum voor het oppompen van grondwater voor be regening van bouwland, grasland en tuinbouwgronden een vergun ning van Gedeputeerde Staten no dig is, indien de capaciteit van de pomp meer bedraagt dan 10 kubie ke meter per uur. Voorheen lag die grens bij 60 kubieke meter per uur. Voor installaties tussen 10 en 60 kubieke meter per uur pompcapaci- teit was een meldingsplicht van kracht, ledereen die zijn installatie vóór 1 november 1991 bij de provin cie heeft gemeld, krijgt automatisch een vergunning. Brief provincie Al degenen die hun installatie in de loop der jaren hebben gemeld en als zodanig bij de provincie gere gistreerd zijn, krijgen omstreeks 22 november 1991 een brief met toe lichtende folder van de provincie. Daarin staat dat zij per 1-11-1991 voor hun installatie over een vergun ning beschikken. Hebt u die brief halverwege volgende week nog niet ontvangen, dan is er iets mis met de registratie bij de provincie, hebben zij uw melding inderdaad niet ont vangen, hebt u intussen een ander adres, is de verzending fout gegaan, enzovoorts. In dat geval kunt u con tact opnemen met de provincie, te lefoon: 073-154637 (bij voorkeur 's morgens tussen 9 en 12 uur) en krijgt u alsnog de brief toegezonden. Vergunning Zoals gezegd, u hebt automatisch vergunning, indien u indertijd, al thans voor 1-11-1991, uw installatie bij de provincie hebt gemeld. De vergunning is geldig, voor het door u opgegeven aantal inrichtingen, de totale pompcapaciteit (als u meer dan één pomp hebt) en het totaal aantal aanwezige putten op uw be drijf. In de brief van de provincie zijn die gegevens, zoals die bij de provin cie bekend zijn, ingevuld. Als deze gegevens overeenstemmen met de situatie op dit moment en u dus nog steeds een (of meer) beregenings- installatie(s) hebt, moet u één van de twee brieven ondertekenen en terugsturen naar de provincie. Doet u dat niet, dan bent u uw vergun ning kwijt. Alleen wanneer de gegevens niet (meer) kloppen met de situatie van dit moment, moet u óók de achter kant invullen. Als het bedrijf inmid dels aan de opvolger is De overslag van agribulk in de haven van Rotterdam was in het derde kwartaal ongeveer 12,8% kleiner dan in 1990. overgedragen, maar er met de bere- geningsinstallatie niets is veranderd, behoeft u alleen het blok met naam en adres in te vullen. Indien naam en adres wel juist zijn maar de in stallatie is veranderd - bijvoorbeeld: u hebt een perceel bijgekocht en daarop is ook een put aanwezig, waardoor het aantal putten in uw bedrijf is veranderd, moet u het tweede blok volledig invullen, dus ook de niet veranderde gegevens moet u dan toch invullen. Dit geldt óók voor de diepte van de filters en de oppervlakte die beregend gaan werden. Indien u intussen twee inrichtingen hebt - dus twee installaties kunnen tegelijkertijd beregenen - dient u de capaciteit van de pompen apart aan te geven. Bijvoorbeeld: 60 50. Vervolgens de brief ondertekenen en terugsturen naar de provincie. Advies: neem de gegevens óók over op de brief die u mag bewaren. Beperking vergunning Zoals bekend heeft de provincie besloten de beregening op grasland in bepaalde perioden te verbieden om het verbruik van grondwater te beperken. Dat verbod wil de provin cie van kracht laten worden door de aan u verstrekte 'automatische' ver gunning weer gedeeltelijk in te trek ken. Tegen het voornemen om dat te doen, kunt u bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten binnen de door hen in de brief gestelde termijn. Omstreeks 1 maart 1992 krijgt iedereen, of men nu wel of niet be zwaren heeft ingediend en of men nu wel of juist geen grasland heeft, bericht van Gedeputeerde Staten dat zij uw vergunning hebben inge perkt door hem buiten werking te stellen voor beregening op grasland in de verboden periode, tenzij uw bezwaren van dien aard waren dat daaraan tegemoet is gekomen. U krijgt dus allemaal omstreeks 1 maart 1992 een gewijzigde vergun ning. Op dat moment krijgt u ook weer een folder bij de brief. In die folder staat dan te lezen hoe u des gewenst beroep kunt aantekenen tegen de beslissing van Gedepu teerde Staten maar ook wat er moet gebeuren bij overdracht van het be drijf of een perceel grond met of zonder put(ten) daarin, bij uitbrei ding van de installatie, enzovoorts. Uitzonderingen Er zijn twee uitzonderingen op het periodieke beregeningsverbod op grasland. De eerste is individueel. Na een emissie-arme mestaanwending mag binnen 48 uur na de bemesting be regend worden. Eveneens is het in regenen of verregenen van mest toegestaan door de provincie; het al of niet hiervan gebruik kunnen ma ken is afhankelijk van de uitrijbepa- lingen van het landelijke Besluit Gebruik Dierlijke Meststoffen. Vol gens dat besluit vallen inregenen en verregenen buiten de boot op de voor nitraatuitspoeling gevoelige gronden zoals aangegeven op de bij dat besluit behorende kaart. De tweede uitzondering is collectief. Als er in de maand mei een droogte optreedt die feller is dan gemiddeld éénmaal in de 20 jaar, wordt het verbod voor de rest van het jaar op geheven. Deze situatie wordt beoor deeld op 5 plaatsen waar de neerslag in april en mei dagelijks wordt gemeten en vergeleken met de gemiddelde verdamping te Gilze en Eindhoven. De bedoelde vijf plaatsen zijn Dinther, Eersel, Gilze, St. Anthonis en Zundert. Als op één van deze plaatsen de zogenaamde 5% droogte wordt bereikt, wordt voor heel Brabant het verbod op geheven. ir. L.J. Vollebregt Dienst Grondgebruik NCB Het beregenen in Noord-Brabant wordt sterk beperkt. 'De waterschapsbelangen van kwa liteit en kwantiteit moeten geschei den blijven. Het gaat te ver dat industriële vervuilers gaan beslissen over detailontwatering en waterbe heersing in agrarisch gebied'. Dit stellen de negen voorzitters van wa terschappen in West-Brabant en de kringvoorzitters van de drie CLO's. Zij waren onlangs bijeen om over deze problematiek van gedachten te wisselen. Binnen West-Brabant is een mogelij ke reorganisatie op komst van het waterschapsbeleid. Commissie de Bekker is met een onderzoek bezig of de huidige structuur nog wel de juiste is. Amper 3 jaar na een ingrij pende concentratie staat het functi oneren van de waterschappen weer ter discussie. Bestuurders van wa terschappen willen meedenken maar zeker niet hun zeggenschap opofferen. Geruchten als zou het Hoogheemraadschap West-Brabant naast kwaliteit ook ontwatering en waterbeheersing tot taak krijgen gaan er niet in. 'Bestuurlijk moeten deze twee za ken gescheiden blijven', stelt voor zitter de heer Fr. van der Heyden. 'De afstand zou anders veel te groot worden. Land- en tuinbouw is eco nomisch afhankelijk van een goed kwantiteitsbeheer. Daarom mag het niet zo ver komen dat industriële- en huishoudelijke vervuilers gaan beslissen. Van de 35 zetels binnen het hoogheemraadschap worden er maar 10 ingenomen door vertegen woordigers van grondeigenaren. Dat er een eventuele reorganisatie komt in de vorm van schaalvergro ting is niet uitgesloten. Er bestaan geluiden dat er een onderlinge sa menvoeging op komst is tussen be staande waterschappen'. Het invoeren van een districtenstel sel binnen het Hoogheemraad schap, om zo het beheer van kwaliteit en kwantiteit toch geschei den te houden, behoort ook tot de mogelijkheden. De waterschaps bestuurders zijn niet weg van deze constructie. Natuur en landschap gaan dan meer meepraten en uitein delijk is het bestuur ondergeschikt aan het Hoogheemraadschap. 'De zorg voor het landschap ligt van oudsher al voor het grootste gedeel te op de rug van de agrariër', merkt Van der Heyden op. Stemrecht pachter Een punt dat op de gecombineerde vergadering aandacht kreeg was het stemrecht voor de pachter. Per 1-1-1992 is de nieuwe waterschaps wet van kracht. Pachters kunnen dan zitting nemen in een water schapsbestuur. De water schapslasten komen dan wellicht voor de helft voor hun rekening. Op dit moment kunnen pachters alleen gekozen worden als ze een vol macht hebben van de grondeige naar. Voor het zo ver is zal er een wijziging van de pachtwet aan voor af moeten gaan. Het waterschaps- deel zal uit de pachtprijs gehaald worden. Uiteindelijk zal de pachter voor meer zeggenschap moeten betalen. Binnen het werkgebied van het Hoogheemraadschap, 165.000 ha, functioneren de waterschappen: de Agger, Zoomvliet, Vierlinghpolders, de Mark-Vlietlanden, de Ham, de Markgronden, de Aa of Weerijs, de Boven Mark en de Dongestroom. Zij zijn 3 jaar geleden gevormd uit toen 45 waterschappen. J.v.T. Cebeco-Handelsraad is zeer teleur gesteld over de blokkade, die de Ne derlandse overheid heeft opgeworpen tegen handelstransac ties met de Sovjet-Unie. Er worden sinds kort door de NCM geen kre dietgaranties meer verstrekt vanwe ge de precaire financiële situatie in de Sovjet-Unie. Voor Cebeco-Handelsraad betekent deze beslissing een fikse tegenval ler. De landbouwcoöperatie heeft al een aantal goedlopende projecten in de Sovjet-Unie opgezet en wil deze verder uitbreiden. De Russen tonen zich uiterst geïnteresseerd. Volgens algemeen directeur ir. H. de Boon dreigt de Nederlandse land- en tuinbouw als leverancier van uit gangsmateriaal en know-how door deze blokkade belangrijke kansen te gaan missen. 'We zijn bezig daar een goede naam op te bouwen. Overal waar we komen schiet de produktie omhoog. Duitsland sluit intussen de ene na de andere mil joenenleverantie af, terwijl ons rug dekking van de Nederlandse overheid wordt afgenomen', aldus ir. De Boon. Cebeco-Handelsraad koerst aan op eenzelfde bedrijfsresultaat als in 1990. In dat jaar kwam de winst uit op ongeveer 34 miljoen gulden. De omzet van de landbouwcoöperatie zal in 1991 iets hoger zijn. President-directeur ir. J. Prins ver klaarde tijdehs een persbijeenkomst in Mijnsheerenland 'redelijk tevre den' te zijn met de resultaten van de spcerpuntaktiviteiten van Cebeco: zaaizaad en pootgoed, tuinbouw en voedingsmiddelen. Minder content toonde hij zich over de gang van za ken in de toelevering. Met name in de gewasbeschermingsmiddelen en mechanisatiepoot tekent zich stagnatie af. 'We draaien nog niet met verliezen, maar we zullen tijdig aanpassingen moeten doorvoeren', aldus ir. Prins. Bij Luxan (gewasbe scherming) heeft al een reorganisa tie plaatsgevonden. Investeringen De Cebeco-topman constateerde een afnemende investeringslust op het boerenerf. Oorzaaken daarvan zijn volgens hem de aangekondigde wijzigingen in het EG- landbouwbeleid, de GATT- onderhandelingen en het strenge milieubeleid van de Nederlandse overheid. Deze factoren maken dat Ir. J. Prins, president-directeur Cebeco-Handelsraad de Nederlandse boer geneigd is pas op de plaats te maken. Ir. Prins il lustreerde zijn stelling door te wijzen op de scherp gedaalde verkopen van trekkers. In een topjaar gingen er in Nederland ooit 12.000 trekkers van de hand. Nu ligt dat cijfer op 4.000. Cebeco-Handelsraad verwacht dit jaar een geconsolideerde omzet van ongeveer 5 miljard gulden te berei ken. Dat is hoger dan verwacht. Vo rig jaar haalde de coöperatie een omzet van 4,4 miljard gulden. Het personeelsbestand steeg dit jaar tot ongeveer 5.000. Ir. Prins deelde voorts mee dat de 50 miljoen gulden die de Rabobank dit jaar aan Cebeco-Handelsraad verstrekt in een nieuw op te richten houdstermaatschappij wordt gesto ken. In deze holding brengt Cebeco enkele van haar minderheidsdeelne mingen onder, zoals Coveco en Plu kon. De Rabobank krijgt overigens geen zeggenschap over deze be drijven. Cebeco-Handelsraad blijft streven naar groei, vooral in de voe dingsmiddelensector. Voor de finan ciering zal een beroep worden gedaan op vreemd kapitaal. Cebeco-Handelsraad zoekt geen geld bij de boeren via bijvoorbeeld ledenbewijzen. Volgens ir. Prins hebben de boeren hun geld hard no dig voor de ontwikkeling van het ei gen bedrijf. Overigens is Cebeco-Handelsraad een topcoöpe- ratie, die regionale coöperaties als leden heeft. Zij heeft dus geen rechtstreekse relatie met de boeren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9