Vanaf de dijk gezien Meer wintertarwe gezaaid Wie z'n vrouw lief heeft, laat haar thuis! W/NTERVOOR PLOEGEN Weinig jongeren op vergaderingen Bloemzaad zorgt voor broodbeleg 7 Het areaal wintertarwe is in WEST BRABANT ZUID ten opzichte van vorig jaar aanmerkelijk groter. Han delaren en coöperaties hebben tot nu toe ongeveer 10% meer zaai zaad verkocht. Blijven de weersom standigheden redelijk dan kan de toename nog oplopen. Vooral te leurstellende resultaten bij teelten als peen, erwten en een kontrakt- teelt als sperziebonen hebben ak kerbouwers doen besluiten wintertarwe te zaaien. Afgelopen zomer is op enkele plaat sen op de zandgrond 10 ton tarwe gedorst. Ook dit gegeven heeft meegespeeld om het graanareaal uit te breiden. Obelisk blijft als ras gangmaker, Herzog is een goede tweede. Doordat Ritmo maar in be perkte mate leverbaar was blijft de ze oppervlakte te klein om straks te vergelijken. Voerrassen als Arminda hebben het veld geruimd. Prijsver schillen van 5 cent maken een voer- ras niet interessant meer. Wintergerst is op een paar percelen na verdwenen. Degenen die nog wintergerst zaaien doen dat om land vroeg vrij te krijgen. De teelt van winterrogge breidt op beschei den schaal uit. Een aantal telers ver bouwen op overhoeken of slecht verkavelde stukken winterrogge om straks rogge als groenbemester uit te kunnen zaaien. Als groenbe mester doet rogge het bijzonder goed. Qua zaaizaad niet al te duur en goed wintervast. Ook binnen de veehouderij begint graan een vast onderdeel van het bouwplan te wor den. Vooral als er gras ingezaaid kan worden is het aantrekkelijk. Een vol waardige snede gras in september is meegenomen en wat de strovoor ziening aangaat hoeft men geen be roep op een ander te doen. Op diverse bedrijven wordt regelma tig een beroep gedaan om mee te werken aan enquêtes. Schijnbaar is het in 's lands belang om precies te weten wat er op de boerenbedrijven zoal omgaat. Onlangs werd weer aan een aantal ondernemingen in de landbouw gevraagd om op vrijwilli ge basis mee te doen aan een steekproef graslandgebruik. Vooral mengvoederfabrikanten zijn be nieuwd naar de resultaten. Degenen die zo'n formulier hebben ontvan gen zouden bij toeval uit de trekking zijn gekomen. Of dit helemaal waar is is de vraag. Meestal zijn het altijd dezelfde mensen die enquêteformu lieren krijgen toegezonden. Stuurt men om wat voor reden ook nooit een vragenlijst terug dan houdt het verzoek na verloop van tijd op. Of op deze manier gehouden enquêtes wel zin hebben is twijfelachtig. Niet zelden blijkt het andere jaar dat voorspellingen niet zijn uitgekomen. Het is logisch dat invullers eerst kij ken wat in het belang van het eigen bedrijf kan zijn. Bij dit schrijven zijn we ook op SCHOUWEN-DUIVELAND in begin november terecht gekomen, wat gepaard gaat met veel regen en wind. De laatste weken zijn de werkzaamheden in versneld tempo doorgegaan. Er is veel tarwe onder zeer goede omstandigheden ge zaaid en steeds vaker maakt men hierbij gebruik van de rotorkopeg, bij droge omstandigheden een ideaal werktuig. Het levert een mooi vlak zaaibed, wat ook weer slakkenvraat tegen gaat, en nadeel kan zijn dat men een te fijn zaaibed krijgt. Het oude vertrouwde ras Arminda wordt weer veel gezaaid (heeft ook dit jaar weer bewezen dat het hoge opbrengsten kan geven). Verder leent het zich uitstekend voor de in zaai van een groenbemester. Nieu we rassen als Ritmo, Hereward enzovoorts worden in beperkte ma te ingezaaid, wat het gevolg is van onvoldoende zaaizaad. Ondanks het mooie weer van de Nu, begin november, rest er van het landwerk op het akkerbouwbedrijf vooral nog tarwe zaaien en winter- voor ploegen. Echt najaar is het momenteel ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Veel wind en de laatste dagen heeft het flink geregend, ook de vooruit zichten zijn niet best. Deze week zal er niet veel kunnen gebeuren. Ge lukkig was vooral de voorgaande week redelijk goed zodat er flink wat werk verzet is. Het was een heel mooi moment om tarwe te zaaien en daar is flink gebruik van gemaakt. Als er straks nog een betere periode komt zal ook nog veel bietenland gezaaid worden. De kans dat het lukt is er want de bieten zijn vrij goed gerooid. Wel staan er nog be hoorlijk wat vast en deze week zal het niet hard korten. De tarracijfers vallen in het algemeen niet mea De berichten over het suikergehalte zijn zeer wisselend. Ook moet er nog gedorst worden. Er staan nog teu nisbloemen en ook is er hier en daar nog een perceel korrelmais. De op brengstverwachtingen hiervan zijn slecht. Velen zagen de bui hangen en kozen voor de verkoop als snij- mais. Dit jaar bracht dat nog redelijk op. Zo zou het altijd moeten, het Neder landse vee gevoed door de Neder landse bodem. Wat korrelmais betreft lijkt het erop dat er nog een flinke vervroeging moet plaatsvin den wil dit in Nederland interessant zijn. De veehouderij werkt sinds kort met een nieuw registratiesysteem, de oude schetsen hebben afgedaan. Met het nieuwe systeem moeten ziekte-uitbraken worden beperkt of anders snel opgespoord. De plan nen zijn goed maar helaas is de uit voering niet zonder problemen. De grote gele nummerborden zijn niet bepaald mooi, maar dat is niet zo erg, wel is het vervelend ze bij de dieren aan te brengen. Ook het tele fonisch melden is niet zo goed gere geld. Zo moet er, hoe krijgen ze het voor elkaar, buiten kantooruren een ander nummer worden ingetoetst dan tijdens werkuren. De bestuurders worden deze winter gedwongen na te denken over de toekomst var* de organisaties. Door de fusiegolf in het KNLC-kamp moet er worden nagedacht over de moge lijkheden die de ZLM heeft om de organisatie te versterken. Of het nog mogelijk is een sterkere organi satie op te bouwen in deze crisistijd is de vraag, we worden allemaal meegesleurd in de negatieve maalstroom. Zaken die zeker aan dacht verdienen voor er besluiten vallen zijn de grote onvrede die er bestaat over de belangenbeharti ging voor de verscheidene sectoren, de provinciegrenzen geven nu nog enige sectorscheiding. En verder is het zeer zorgelijk dat vergaderingen of dat nu een afdelings- of een provinciale activi teit is, nauwelijks nog worden be zocht door leden jonger dan 35 jaar. laatste weken staan er nog veel bie ten op het land en wordt er nog weinig op voorraad gerooid. Op brengsten variëren van nog geen 50 ton per ha tot percelen die soms 80 ton per ha geven. Het suikergehalte is zeer matig en ook de winbaarheid is slecht. Witlof en winterwortelen worden druk gerooid, de prijzen van beide produkten zijn slecht. Vooral de witloftrekkerijen zitten in de hoek waar grote klappen vallen en wan neer het komende jaar de op- brengstprijzen niet beter zijn zullen vele bedrijven het loodje leggen, wat dan weer grote gevolgen heeft voor die bedrijven die wortels kweken. In de veehouderij gaat alles z'n gan getje. De mais ligt in de kuilen, de opbrengst viel over het algemeen niet tegen. Wat mij opvalt is dat er steeds meer voederbieten komen. Schijnbaar waren de mangels van vroeger toch zo slecht nog niet. Al met al is er voldoende wintervoor raad aanwezig. Deze week las ik in het ZLM-blad dat men de inbreng van vrouwen wil vergroten, tevens las ik dat het hoofdbestuur op excursie naar Frankrijk gaat. Ze laten daarbij ech ter wel hun vrouwen thuis, ik dacht: de eerste aanzet is gegeven? Landelijk nemen de protesten tegen de mestwetgeving toe, wat zeer be grijpelijk is. Het is toch treurig dat wij hier in het Zuidwesten en Noor den moeten bloeden voor de post bode in Brabant die 20 jaar geleden als bijverdienste is begonnen met een schuurtje met 50 varkens, nu uitgebreid tot soms 2.000 tot 5.000 varkens, dikwijls zonder ene roe grond. Dit is geen beleid, maar wil lekeur. Wat is politiek? In de afgelopen week is er op THO- LEN en ST. PHILIPSLAND heel wat werk verricht. Ideaal weer om te ploegen en te zaaien. Hiervan is dan ook op grote schaal gebruik ge maakt. Toch bestaat de indruk dat er wat minder wintertarwe inge zaaid zal worden. De onzekerheid van de tarweprijs in de toekomst en de wat toenemende mogelijkheden van alternatieve gewassen hebben hierop hun invloed. Voor de teelt van cichorei is ook hier belangstelling en de teelt van teu nisbloemen wordt ook een steeds beter alternatief, nu ook de oogst- methode wat minder arbeidsinten sief wordt via het uit het zwad dorsen. Tevens nemen daarbij ook de oogstrisico's wat af. In de afgelo pen week was er ook een ideale mogelijkheid om de kleine gewas sen te oogsten en de laatste bloem zaadpercelen leeg te maken. Deze laatste gewassen moeten op veel bedrijven voor het beleg op het brood zorgen en tevens het bestaan in de toekomst waarborgen, zoals de aardappel dat op de grote akker bouwbedrijven veelal moet doen. Maar juist ook deze kleine gewas sen zijn in trek bij die veehouders die regelmatig hun quotum zien te ruglopen. In de EG wordt braaklegging gekop peld aan de graanteelt, maar in Ne derland zou dat ook zeer zeker verplicht gekoppeld dienen te zijn aan het melkquotum. Want zo het nu gaat, wordt de akkerbouw wel erg zwaar gestraft door de invoering van het melkquotum. Eerst door middel van het bijna niet meer ver koopbaar zijn van onze bijproduk- ten, zoals hooi, stro ad. en nu door middel van een sterke concurrentie van produkten die geteeld worden op omgeploegd grasland. Komt daarbij dan nog de sterke beknot ting van de akkerbouw om over te schakelen naar mestproduktie, dan kan men toch enkel maar stellen dat de Nederlandse akkerbouwers zich keurig rustig houden. Als het bui tenwerk in de komende weken snel afgerond kan worden, komt daar misschien nog wel wat verandering in. De oogst van suikerbieten verloopt momenteel zoals dat door de com puters van de suikerindustrie is ge pland. Percelen die de gehele zomer een redelijke stand hebben gehad en niet al te groen meer in hun loof zitten, komen met goede suikerge halten en winbaarheidscijfers voor de dag. Het nog verder omlaagbrengen van de stikstofgiften lijkt ook bij de nieu were rassen mogelijkheden te bie den. Vooral bij deze nieuwere rassen verkijkt men zich gauw op de op brengst ten opzichte van de stand van het gewas. Ze zijn er nu. Windstotenregen buien, zelfs een onweerslag is niet uitgesloten. Een definitief afscheid van de zomer. Een schaarse zonnestraal die af en toe doorbreekt drijft de somber heid die over de polders ligt weg en laat ons de kleuren zien die bij de herfst horen. Het geel en goud die met het bruin van de omgeploegde akkers zo'n bijzon dere kleurencombinatie vormen. Ook is datzelfde bruin terug te vinden op onze dijken en polder wegen. De zware klei die van de banden van de traktor en wagen is gevallen, vormt met een paar millimeter water situaties die voor een skibaan niet onder doen. De bedoeling van de poer is goed a/s hij met een schuiver probeert om grond daar waar het niet hoort op te ruimen. Het probleem is dan dat het niet lukt, een dun laagje grond blijft ach ter, dat vermengd met water een spiegelgladde dijk of weg geeft. Stromende regen wil dan wel helpen, deze is echter niet op af roep te bestellen. Nu het buiten echt 'baomes' is geworden is het niet meer aan ons uit te zoeken wat we die of deze dag zullen doen. Het weer heeft het voor het zeggen. En het blad maakt uit hoeveel tijd wij aan hof en erf zullen beste den. Alle goede voornemens om dit jaar nu eens goed blad te rui men, verdwijnen, a/s wind en re gen de dienst uitmaken. We sussen dan ons geweten en zeg gen dat die flinke westenwind de bladeren wel op een hoop blaast en dat 't hoort bij het najaar. Dat ze dan daar liggen, waar ze juist niet moeten zijn vergeten we voor het gemak. We weten dat blad op tegels goed glad kan zijn. Het grasveld onder bladeren vergeelt, ook dat is ons bekend. Dus hopen we op een paar dro ge novemberdagen, die kan een ieder goed gebruiken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7