Op zoek naar... Hokjesgeest proberen te doorbreken VOLGENS SCHEMA Aandacht voor het SE V-journaal Beleid niet bij te benen Zelf de zaken op een rijtje zien te zetten 6 Als uw praktijkschrijver dit stukje schrijft, heeft de maand november zijn intrede gedaan met ruw herfst weer. krachtige wind, gepaard gaande met regen en buien. In WEST ZUID-BEVELAND zijn in de laatste week van oktober behoorlijk veel werkzaamheden verricht, tar we zaaien, bieten rooien en op win- tervoor ploegen. Het is nu weer wat rustiger in de polder. Op enkele percelen is de vroeg ge zaaide tarwe al zichtbaar. Er zijn nü al ganzen waargenomen op de tarwe- en graszaadpercelen. Het schijnt dat de populatie van ganzen sterk is uitgebreid. Een toeneming van schade wordt niet uitgesloten. Met regelmaat worden uitnodigin gen ontvangen voor bijeenkomsten. Het vergaderseizoen is begonnen. Allerlei belangrijke zaken worden aan de orde gesteld. Voor veel situa ties zal een oplossing of verbetering gezocht moeten worden bv. de mestwetgeving. Er liggen veel be perkingen voor het uitrijden. Zo valt er in de landbouw afgaande op de artikelen in de agrarische bladen maar weinig opwekkends te mel den. Alles bestaat uit zorgen. Geluk kig zijn er ook nog tevreden en blije boeren als het ploegwerk en zaaien onder goede omstandigheden kan plaatsvinden. Omschakelen is geen kwestie van willen maar "móeten, wordt ons voorgehouden. Maar op wat en hoe maken we de keuze? Zo komt er steeds meer interesse voor de teelt van industriegroenten. Vanwege het feit dat velen zich op deze markt willen begeven, worden ook hier de saldo's lager. De kontrakten zijn ge lijk gebleven of gedaald in prijs ter wijl de produktiekosten stijgen, ledereen is immers op zoek naar een voor hem passend alternatief. Misschien dat de infodag "nieuwe teelten" ideeën of perspektieven kan bieden. Op 1 november zijn ook een aantal nieuwe verkeersregels voor de land bouw ingegaan. Volgens de wet mag er nu met landbouwvoertuigen 25 km per uur gereden worden. Bo vendien moet het gebruik van een zwaailicht eerder worden benut, dit als naar eigen inzicht er een gevaar lijke situatie ontstaat. De overheid schuift de verantwoordelijkheid voor het gebruik van een zwaailicht naar de bestuurder van de traktor. Ondanks de problematiek zal iedere ondernemer voor eigen verantwoor ding trachten om ook in het volgen de seizoen zijn bedrijf als een fel zwaailicht te laten draaien. De prak tijkschrijver wenst u daarbij succes. Voor het derde achtereenvolgende jaar hebben we ook in WALCHEREN een meewerkend najaar waardoor het werk goed en vlot kan gebeu ren. Dat is ook wel eens anders ge weest in een uitgesproken natte herfst. Eigenlijk zijn we de laatste ja ren wat dit aangaat een beetje ver wend. Nu, begin november, rest er eigenlijk niet meer dan wintervoor- ploegen en tarwe zaaien (bie- tenland). Ook het bietenrooien gaat onder droge omstandigheden vlotter en met minder struktuurbederf dan wanneer het nat is. Hoewel de hui dige moderne rooiers hebben bewe zen ook onder moeilijke omstandigheden heel wat mans te zijn. Er wordt nu veel op voorraad gerooid, want met bieten in de grond in november valt weinig te verdienen. Al met al zal, onvoorzie ne omstandigheden daargelaten, het werk op het land in deze maand bij veel kollega's klaar komen en dat is mooi op tijd. De afvoer van de bieten verloopt volgens schema. Door het 'mee werkende' weer is het rooien tot nu toe vlot gegaan. Er wordt nu vee! op voorraad gerooid. De werkzaamheden gaan ook in het LAND VAN AXEL gestaag door. Er is weinig oponthoud tot nu toe als het over de laatste paar weken gaat. De laatste aardappels zijn nu toch wel gerooid en bij enkele colle ga's liggen de laatste bieten al op de stortplaats. Ook de afvoer naar de fabrieken gaat schijnbaar volgens schema. Voor het tweede seizoen nu, gaan de bieten per vrachtauto weg uit onze contreien. Het levert, zo blijkt als men zijn oor eens te luisteren legt, weinig klachten op. Dat zou kunnen veranderen wanneer de vorst eens vroeg in moest vallen. En op de doorgaande wegen is het ook duidelijk te merken. De vele trekkers met volgeladen wagens suikerbie ten richting Sas is verleden tijd. Een geruststelling voor vele weggebrui kers. Maar of het de veiligheid van het verkeer ten goede is gekomen, is de vraag, als men de trieste ba lans opmaakt dat er dit jaar reeds 24 mensen op de Zeeuws-Vlaamse wegen de dood vonden in het verkeer. Overigens worden diezelfde Zeeuws-Vlaamse wegen ook steeds meer gebruikt door tankauto's met mest die vanuit Brabant of Limburg hier hun lading komen lossen. Er is dit jaar weer meer mest aangevoerd dan vorig jaar, zo lijkt het. Nog steeds mag er 125 kg P205 per ha worden toegediend, maar wanneer men als akkerbouwer of veehouder hier wil uitbreiden met vee of var kens blijkt dat een riskante zaak te zijn. Sinds 17 september is niet zeker of men dan nog tot die 125 kg/ha mag gaan. Dat dat niet overal in dank wordt aangenomen lieten afgelopen vrijdag de gezamenlijke noordelijke landbouworganisaties nog eens ho ren in Zuidlaren. En dit overigens met adhesiebetuiging door de ZLM. Datzelfde hete hangijzer kwam uit gebreid ter sprake op de laatste ge houden ledenraadsvergadering. Dat er daar niet altijd hetzelfde uit gangspunt is mag duidelijk zijn. Op diezelfde ledenraadsvergadering kwamen naast de gebruikelijke agendapunten ook uitgebreid aan de orde de gesprekken met andere landbouworganisaties over eventue le samenwerking of samenvoeging. En ook op de rondgang langs de kringen, die overigens door de bestuurleden zeer matig bezocht werd, werd lange tijd door zowel Van der Maas als Oggel bij dit on derwerp stilgestaan en uitleg ver strekt. Voorop dient te staan dat door schaalvergroting met ULG, OLM en GMvL de dienstverlening wordt verbeterd en de efficiëntie wordt bevorderd, terwijl dit niet tot directe contributieverhoging mag leiden. Een goede zaak, wanneer dit allemaal gerealiseerd zal kunnen worden, ook met het oog op het te verwachten dalende aantal leden in de toekomst. U zult er de volgende maanden ongetwijfeld meer over lezen. Nu de werkzaamheden weer naar het einde lopen is er wat meer tijd om wat aandacht te besteden aan de vele regels en voorwaarden waar we mee te maken krijgen. En stil te staan bij wat fiscale zaken of subsi diemogelijkheden die er zijn. Voor de leden van de afdelingen Axel, Hoek/Terneuzen en Zaamslag wordt er op donderdag 14 november een bijeenkomst belegd waar de SEV het SEV-journaal zal presenteren. Alle belanghebbenden en belang stellenden uit de kring Axel zijn op die avond welkom. Wie via deze bij eenkomst zijn kennis wat op kan krikken, kan er allicht ook financieel zijn voordeel mee doen. Wanneer de inkomsten uit de teelt of verkoop van onze produkte'n steeds minder worden, is het zaak om op een wat andere wijze op de kleintjes te let ten. Voor plaats en tijd: kijk op pagi na 2 van uw ZLM-blad! Op pagina 4 kunt u meer lezen over het SEV- journaal. Voor de veehouders is de staltijd weer aangebroken. Alleen jongvee en droogstaande koeien lopen nu nog dag en nacht buiten. Als het veldwerk klaar is en het vee is op- gestald, breekt er een periode van enkele maanden aan waarbij ook voor een boer het weersverloop van minder belang is en dat kan ook wel eens een prettige ervaring zijn. Tegelijkertijd begint daarmee weer het vergaderseizoen, hoewel door de zich sterk wijzigende omstandig heden in de landbouw dit ook aan het veranderen is. De gemiddelde leeftijd van de bezoekers is vaak hoog. Veel jonge kollega's zijn door een intensieve bedrijfsvoering sterk bedrijfsgebonden of werken over dag elders waardoor vergaderen overdag een afnemend verschijnsel is. Anderen vragen zich (misschien wel terecht) af wat de zin en het re sultaat van al dat vergaderen is. Wat het oplevert. Zeker in een tijd als de ze waarin ondanks alle verwoede en goedbedoelde pogingen van de landbouworganisaties de invloed van de landbouw in onze totale maatschappij steeds verder af neemt en ook overheden steeds minder bereid zijn naar de landbouw te luisteren. Anderzijds kijken ande re sektoren met min of meer jaloer se blikken naar de manier waarop en de mate waarin de landbouw is georganiseerd. Toch kan het bezoe ken van een aantal vergaderingen aanstaande winter, afhankelijk van waar de interesses liggen, een goe de zaak zijn. Bovendien heeft het ook nog een sociaal aspekt in zich. Voor het eerst dit seizoen zal onze kring tesamen met de CBTB, Agrari sche Vrouwen en de jongeren een vergadering houden waar een Euro parlementariër als spreker zal optre den. Me dunkt een goede zaak dat we als agrarisch Walcheren in zijn totaliteit op deze manier bij elkaar komen en zodoende proberen de "hokjesgeest" wat te doorbreken. Mogelijke samenwerking van de ZLM met 3 andere KNLC- organisaties zal deze winter een be langrijke plaats innemen. Het is van belang dat hierover van laag tot hoog goed wordt nagedacht alvo rens de stap te zetten. De betrok kenheid van een lid in een eventuele grotere organisatie kan alleen op peil worden gehouden of verbeterd door een betere belangenbeharti ging en dienstverlening en efficiën- cy, de zgn. meerwaarde. Wat dit aangaat is er door 'hoog' naar 'laag' nog heel wat uit te leggen. In MIDDEN- en OOST-BRABANT zijn op de suikerbieten na de meeste oogstwerkzaamheden afgerond. Nu breekt de tijd weer aan om de plan ning voor het volgend jaar te ma ken. De meesten hebben echter hun bouwplan al gereed. Er is dit jaar veel meer grasland ge scheurd dan andere jaren en er zal nog wel wat meer gescheurd wor den. Waar een ieder meer aan zit te denken is het bemestingsplan voor volgend jaar. Overal wordt meer ge keken naar: 'Wat heb ik zelf aan mest en mineralen en waar moet wat bij'. Je ziet dat er in de handel goed wordt ingesprongen door meerdere soorten aanvullende kunstmest te promoten en te verko pen. Ja, zult u misschien zeggen, die zien overal brood in. Klopt voor een gedeelte ook wel, maar door het verplicht injecteren/zodebe- mesten krijgen we wel een andere benutting van de organische dierlij ke mest. Ook door de vele informatie en cur sussen over de op de bedrijven aan wezige mineralen wordt er meer rekening gehouden met 'het milieu'. Helaas is er door dit alles op de on dernemer wel een geweldige druk gelegd om zich overal van op de hoogte te houden en veel bedrijfs gegevens te verwerken. Nu daar door de overheid nog wat extra druk op wordt gezet ten aanzien van het mestbeleid, zie je overal tegenstand komen. Het dreigt te snel te gaan om bij te kunnen benen. Tevens is het inkomensplaatje aardig veran derd dus is er minder ruimte om te kunnen investeren. Ook de onover zichtelijkheid van de wetgeving en het tegenstrijdige erin wekken wrevel. Je ziet dat ook bij de grotere land- bouworganen. Door de jaren heen is er veel gefuseerd, maar nu lijkt dat proces noodgedwongen te gaan stoppen, anders verliest men het vertrouwen van de leden. Campina begint ook hier in de streek leden te verliezen, EnCeBe idem dito. Het is jammer dat het eerst zo gesloten blok van agrariërs nu langzaam aan afbrokkelt, op alle fronten is het merkbaar. Het grootste gevaar is dat op deze manier de landbouw in de toekomst onmogelijk wordt gemaakt. Kijk maar eens naar het Streekplan. Al eerder heb ik hiernaar verwezen, maar het is dan ook nu de tijd om daar iets aan te doen. Eenmaal vast gestelde regels en wetten versoepe len nauwelijks of nooit. Blijf daarom vooruit kijken en geef de moed nooit op. Iedere organisatie heeft wel een aantal specialisten op ieder gebied die er speciaal voor u zitten om u wegwijs te maken in voorstel len, regels en wetten. Het is nu ook in onze NOORD WESTHOEK echt najaar geworden. Doordat we lang plezier mochten hebben van het goede weer konden de werkzaamheden goed en in ver sneld tempo plaatsvinden. Zo zag ik dat op 1 november nog teunisbloe men werden gedorst. Andere land werkzaamheden die nog plaatsvinden zijn ploegen, tarwe zaaien, bieten rooien, witlofwortels en peen rooien. U allen zult zeker ook veel tarwe hebben gezaaid. De gelegenheid was er. Een wan- hoopsteelt, aldus een oudere colle ga. We kunnen niet anders, maar weten gezien de prijsvooruitzichten beter. Onlangs was ik op een vergadering (dèt seizoen is nu gestart), waar ik tevreden uitingen heb gehoord. Het rendement van de graanoogst had wel wat beter gekund, maar de op brengsten van de meeste aardappe len en de suikerbieten vallen niet tegen. De beste bieten zouden met veel massa en matig gehalte zo rond de 10.000 kg suiker per ha ge ven, aldus een teler in ons gebied. De aardappelprijzen doen het niet slecht. Iets duurder ten opzichte van verleden jaar met goede vooruit zichten. De uienprijzen doen het zo maar matig. Vooral de fijnere sorte ringen, waarvan er veel zijn, zouden het wat beter moeten doen om een wat vriendelijkere prijs te krijgen. De grovere maten doen het wel goed. En dan de akkerbouwmatige tuin- bouwprodukten, die meestal op kontrakt verbouwd worden. Hoe dat allemaal afloopt is voor mij een groot vraagteken. Vooral de afname van de witlofwortels kon wat vlot ter. Maar de trekkers van witlof zit ten ook veelal erg moeilijk. En dan heb ik het nog maar niet over de vrije witlofwortels en winterpeen. Dat zit helemaal niet gemakkelijk. Over de verruiming in ons bouwplan is al veel gepraat en geschreven, 't Is allemaal niet zo eenvoudig. Vele adviezen worden gegeven door des kundigen en voorlichting. Maar nie mand kan de markt overzien en dit geldt niet alleen voor onze be drijfstak. Ook daarbuiten zit men dikwijls met hetzelfde probleem, leder zal zelf zijn eigen zaken op een rijtje moeten zien te zetten, niet te gauw mee Jopend en grijpend naar datgene wat maar enkelen met suc ces op kunnen pakken. We zullen van de winter weer ge noeg naar ons toe krijgen. Van het aantal problemen dat op ons afkomt word je gewoon moedeloos, aldus een van onze oudere leden, 't Wordt een kwelling met al die milieuwet ten en regels. Alles moet maar boompje, bloempje worden en iedereen wil veel vrije dagen en zo vaak mogelijk op va- kantia Degenen die het moeten ver dienen worden in hun hele doen en laten steeds meer door milieuregels beknot. De milieu-inspecteurs zou den ook eens moeten kijken naar wat de mensen in die moderne woonwijken zoal in hun open haard opstoken. Alsof dat allemaal zo mi lieuvriendelijk is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6