Nieuw Burgerlijk Wetboek Geld en goed Accountantsunie ZLM Regiokantoor COA in Goes officieel geopend Sociaal Ekonomische Voorlichting Veel nieuws in SEV-journaal Bestemmings plannen Instabiliteit gevaarlijk voor beleggers »4 I Op 1 januari 1992 verandert een belangrijk gedeelte van het Burger lijk Wetboek. Hier volgen in vogel vlucht enige praktische zaken die veranderen. Via het SE V-journaal (groepsvoorlichting van de SEV in de afdelingen) kunt U er meer over te weten komen. Maatschappen Een belangrijke verandering is dat de automatische werking van een verblijvingsbeding vervalt. Soms wordt de overgang van onroerend goed dat juridisch is ingebracht in de maatschap geregeld via een ver blijvingsbeding. Wanneer de maat schap eindigt, verblijven de goederen aan de voortzettende maat. Deze maat wordt automa tisch volledig eigenaar van het on roerend goed. Toestemming van de familieleden is niet vereist. Denk als voorbeeld aan de situatie dat vader overlijdt. De onroerende goederen verblijven dan automatisch aan de opvolger, de familie kan dat niet te gen houden. In het Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW) vervalt dit automatisme. Dit betekent dat de opvolger toestem ming nodig heeft van de familie. Het een en ander is op te vangen door een onherroepelijke volmacht met boetebeding in het maatschapskon- trakt op te nemen. Ook kan gekozen worden voor levering onder op schortende voorwaarde met boete beding, dit betekent dat de goederen alvast overgedragen wor den aan de opvolger, maar dat de overgang pas definitief is bij het ein de van de maatschap. Ook kan de opvolger tegenover de rechter zijn rechten t.o.v. de familie opeisen. Dit kost echter geld en tijd. Let wel, bij de meeste kontrakten is Zwarte bessen in Groningen Zes akkerbouwers uit het Groningse Oldambt staren deze winter met de teelt van 30 ha zwarte bessen. De zes komen voort uit een studiegroep van dertien, die zich vorig jaar heeft georiënteerd op de mogelijkheden van het telen van grootfruit. het onroerend goed in gebruik en genot ingebracht. En hiervoor geldt het vorenstaande niet, ook niet bij ekonomische inbreng. Ook geldt het niet voor roerende goederen, on geacht hoe ze zijn ingebracht. Neem bij twijfel kontakt op met uw SEV'(st)er. Algemene voorwaarden In het NBW is de wederpartij al snel gebonden aan algemene voorwaar den als geheel (zelfs al kende hij de inhoud niet). Een agrarisch onderne mer kan echter onder omstandighe den konkrete bedingen uit de voorwaarden vernietigen: - indien hij geen redelijke mogelijk heid heeft gehad van de voorwaar den kennis te nemen; - indien het beding gelet op alle omstandigheden van het geval voor hem onredelijk bezwarend is. Handelt de agrarisch ondernemer als konsument dan wordt het laat ste gekonkretiseerd in een zwarte (is onredelijk) en grijze (vermoeden van onredelijkheid) lijst van bedin gen, op grond waarvan het beding vernietigd kan worden. DuS lijsten gelden niet voor handelaren als on dernemer. Wel hebben ze een zeke re reflexwerking naar het handelen als ondernemer. Deze lijsten zijn op genomen in het NBW. Voorbeeld zwarte lijst (art. 6.236): verkoper heeft binnen drie maanden na sluiten kontrakt het recht om de prijs te verhogen. Voorbeeld grijze lijst (art. 6.237): verkoper eist een strengere vorm van verklaring van koper dan een onderhandse akte. Erfpacht Voorheen was een essentieel onder deel van het sluiten van een erf- pachtskontrakt de betaling van een jaarlijkse canon. In het NBW niet meer! Tevens kan de rechter als het erfpachtsrecht 25 jaar heeft gelo pen ten verzoeke van één van de partijen op grond van onvoorziene omstandigheden het erfpachtsrecht opheffen of wijzigen, uiteraard naar redelijkheid en billijkheid. De rechter kan dit ook doen als de erfpachter 5 jaar de canon niet heeft betaald. In de afgelopen week is door de medewerkers van de SEV gestart met de uitvoering van de groepsaktiviteiten. Een van de speerpunten hierbij is het SEV- journaal. Het doel van dit SEV- journaal is om aktuele informatie te verstrekken aan de leden. Daarnaast is het de opzet om de leden te stimuleren om diverse aspekten bij de eigen bedrijfs voering aandacht te geven. De inhoud In het SEV-journaal komt een groot aantal onderwerpen aan de orde. Het geheel is in 5 grote onderdelen ingedeeld, namelijk: 1. Milieu (o.a. AMVB, Richtlijn Ammoniak en Veehouderij, Besluit gebruik dierlijke meststoffen, ed.). 2. Nieuw Burgerlijk Wetboek (o.a. maatschappen, algeme ne voorwaarden, aansprake lijkheid, exl.). 3. Regelingen (o.a. BOOT, struc tuurverbeteringen, mestopslagsubsidie, sociale wetgeving). 4. Fiscale onderwerpen (o.a. bestemmingswijzigings winst, vervroegde afschrijvin gen milieu-investeringen, brede herwaardering). 5. Varia (o.a. bedrijfsdoorlich- tingen). Gezien het groot aantal onder werpen is het mogelijk om hier uit een keuze te maken door de deelnemers. Hierdoor is het eveneens mogelijk om de onder werpen toe te spitsen op de ei gen afdelingen. Voor een aantal onderwerpen wordt gewerkt met discussievra gen en/of stellingén. Bij alle on derwerpen is er veel ruimte aanwezig voor inbreng van de le den. Voor de deelnemers is een informatiemap samengesteld. Hierin is de belangrijkste (achter grond )informatie opgenomen van de genoemde onderwerpen. Tevens zijn van diverse onder werpen de belangrijkste eisen, voorwaarden en criteria op genomen. In de komende weken en maan den wordt bij een groot aantal afdelingen deze aktiviteit uitge voerd. De eerste reakties in de afgelopen week waren zeer posi tief, en de opkomst was boven verwachting! Het SEV-journaal is van belang voor de toekomst van elk ZLM-lid en zijn ge zinsleden!! Erfdienstbaarheden Een erfdienstbaarheid is een last waarmee een erf ten nutte van an der erf belast is. In het NBW bestaat de mogelijkheid om in de akte van vestiging van een erfdienstbaarheid een vergoeding te vragen. In het huidig BW ontbreekt deze mogelijk heid. Voorbeeld: H heeft het recht van voetpad op het erf van K. H en K zijn overeengekomen dat H jaar lijks een bedrag van f 100,— betaalt aan K. Deze betalingsverplichting van H wordt in de akte van vesti ging opgenomen. Ook hoeven de erven niet meer in elkanders nabij heid te liggen. Voorts kunnen erfdienstbaarheden door verjaring ontstaan, vanaf 1 ja nuari 1992 kunnen o^k niet- zichtbare en niet-voortdurende erf dienstbaarheden door verjaring ontstaan. In het huidig BW kan dat niet. Voorbeeld: H loopt al meer dan tien jaar over het erf van K om in zijn achtertuin te komen. H heeft door verjaring een erfdienstbaarheid van voetpad verkregen. Hypotheek De hypotheekhouder (bank) kan het goed ten overstaande van een nota ris in het openbaar verkopen als de schuldenaar zijn verplichtingen niet nakomt. In het huidig BW moest de Herziening bestemmingsplan 'Bui tengebied' Duiveland Deze herziening omvat het totale gebied van de gemeente, met uit zondering van die delen waarvoor reeds bestemmingsplannen zijn vastgesteld. Het voorbereidings- besluit treedt in werking met ingang van 2 november en ligt met ingang van die datum, met de bijbehorende kaart, ter gemeentesecretarie in Nieuwerkerk voor een ieder ter inzage. bank dit apart in de hypotheekakte opnemen. Niet-ondergeschikte Voor diverse zaken in het NBW wordt een risiko-aansprakelijkheid gekreëerd. Bij risiko- aansprakelijkheid is schuld geen vereiste om aansprakelijk te zijn. Als voorbeeld kan genoemd worden de risiko-aansprakelijkheid voor een niet-ondergeschikte, denk aan een loonwerker. Dit artikel luidt als volgt: indien een niet-ondergeschikte die in opdracht van een ander werk zaamheden ter uitoefening van diens bedrijf verricht, jegens een derde aansprakelijk is voor een bij die werkzaamheden begane fout, is ook die ander jegens de derde aan sprakelijk. Voorbeeld: boer E schakelt een loonwerker in om een perceel dood te spuiten. De loonwerker spuit niet het perceel van E dood, maar van H. Zowel E als de loonwerker zijn aan sprakelijk t.o.v. H. Als de loonwerker geen verzekering heeft of niet kan betalen of anderszins moeilijk doet zit E in de problemen. In het huidig BW is E niet aansprakelijk! Verzeke raars zullen hun polisvoorwaarden daarop moeten aanpassen. Uiteraard is dit slechts een greep uit de vele wijzigingen uit het NBW. Voor meer informatie kunt U zich wenden tot uw SEV'(st)er. J.L. Mieras De heer Hodes, die de leiding heeft over het regiokantoor, verrichtte de opening (foto Willem Mieras). Vorige week woensdag is het regio kantoor van het onderwijsadvies- en administratiebureau COA in Goes geopend. Het kantoor aan de Bleekerstraat 3 was reeds sinds au gustus in gebruik. Tot die tijd was het regiokantoor in het Landbouw- huis aan de Grote Markt gevestigd. De ZLM-onderwijsadministratie fu seerde per 1 januari 1990 met de COA nadat eerder de OLM was toe getreden. Toen de ZLM zich oriën teerde op nieuwbouw zocht het regiokantoor Goes naar zelfstandige huisvesting. Die werd aan de Blee kerstraat gevonden. Vanuit dit kan toer worden met vier medewerkers ruim 30 scholen in Zeeland, weste lijk Noord-Brabant en zuidelijk Zuid- Holland bediend. Daaronder ook het AOC Zeeland te Goes en de enig overgebleven ZLM-school De Leeuwtjes in Terneuzen. De COA heeft in totaal 75 mede- werk(st)ers in dienst. Het hoofdkan toor staat in Velp. Regiokantoren zijn er in Assen, Zwolle en Goes. Het kantoor in Goes biedt ruimte aan acht medewerk(st)ers. Het staat on der leiding van de heer A. Hodes. Ter gelegenheid van de opening van het kantoor Goes werd het woord gevoerd door ZLM-sekretaris mr. J. Oggel, lid van de bestuurskommis- sie van de COA, en de heer J.L. Nij- land, algemeen direkteur van de COA. De vermogende belegger beleeft moeilijke tijden. Het klimaat op de meeste beurzen van de wereld is door de vele politieke- en economi sche onzekerheden niet al te best. Toenemende inflatie holt de koop kracht van zijn vermogen uit. De winsten van de bedrijven vallen nogal tegen met als gevolg dalende koersen. Bovendien worden rente- en dividendinkomsten (na aftrek van de vrijstelling) door de fiscus aanzienlijk afgeroomd. Objectief advies is niet mogelijk De kans op verkeerde beleggings- besluiten is altijd levensgroot aan wezig. Vervelend is dat objectief advies een onmogelijkheid is, omdat de factoren die bij het geven van een advies meespelen, niet te tellen zijn. De ene adviseur zal de ene fac tor zwaarder laten wegen dan de ander. Wie zich nog de fanfares her innert, waarmee in 1988, 1989 en 1990 grote aantallen aandelen op de markt werden geïntroduceerd, weet precies waar de schoen wringt. Namen van fondsen die de vele beloften in de prospectussen en introductieberichten absoluut niet waar gemaakt hebben, zijn on dermeer Air Holland, DAF, Pirelli en Infotheek. Inflatie en koopkrachtverlies Waarin kan de belegger dan het beste zijn geld steken zonder extre me risico's te lopen? Commercieel onroerend goed? Ge zien de wildgroei op de kantoren- markt zullen alleen uiterst selectieve projecten kans op een aanvaardbaar rendement maken. Obligaties? Denk aan het koopkrachtverlies, nu de in flatie toeneemt. Bovendien kan koersverlies ontstaan als de rente voet verder stijgt. Spaarrekeningen en deposito's? Hierbij is weliswaar geen kans op koersverlies, maar evenals bij obligaties bestaat de kans op koopkrachtverlies. Beleg gingsfondsen? Gelet op het gemid delde rendement kan ook hier de vraag gesteld worden of deze beleg ging voldoende bescherming tegen koopkrachtverlies biedt. Hiervoor heb ik niet gerept van beleggingen in vreemde valuta. Wie de schom melingen van de dollarkoers volgt, begint echter meteen achterdochtig te worden. Maar wat dan? Uitgaande van het idee dat de koer sen langzamerhand toch wel hun laagste punt moeten hebben be reikt, lijkt het zinnig nu in de markt te stappen. Sommige analisten ver wachten echter in Amerika een ver- koopgolf, waardoor de koersen, ook in Europa, over een breed front kun nen worden meegesleurd. Boven dien blijft de economische- en politieke situatie in de Sovjet-Unie en Oost-Europa zeer onzeker. Ook de toestand in het Midden-Oosten draagt niet bij tot stabiliteit van een wereldeconomie. Als gevolg van grote onzekerheid over de politieke, economische en monetaire ontwikkelingen is een ad vies voor de belegger niet gemakke lijk te geven. Wellicht zou het verstandig kunnen zijn nog even een afwachtende houding aan te nemen in afwachting van betere tijden. W.F. Poeles FB

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4