Proefstation fruitteelt mag niet uit Zeeland verdwijnen Organisatienieuws Hoofdbestuur ZLM ziet samenwerking als diepte-investering in toekomst Basisfilosofie voor krachtenbundeling m ZLM spreekt zich uit tegen regulerende heffingen Basisfilosofie aanvaard Wim Sinke herdacht door hoofdbestuur Brief .ZLM over begroting Presentie HB Mutatiesin DLV-team ZLM komt met alternatief 3 Hieronder de letterlijke tekst van de basisfilosofie uit het rapport 'Krachtenbundeling ZLM, ULG, GMvL en OLM'. Deze basisfilo sofie is door de hoofdbesturen van de vier organisaties in begin sel aanvaard als uitgangspunt. Wat betreft de ZLM is nu het oordeel van de Ledenraad, die op 13 december a.s. speciaal voor dit doel bijeenkomt. Effectieve en efficiënte belan genbehartiging en dienstverle ning zullen in de toekomst gekenmerkt worden door korte lijnen. Georganiseerde boeren en tuinders verwachten in hun di recte nabijheid de bij hun speci fieke situatie aansluitende belangenbehartiging en dienst verlening (maatwerk bij dienst verlening, belangenbehartiging die inspeelt op de situatie in de eigen gemeente, het eigen wa terschap, de eigen provincie). Sterke afdelingen vormen ook in een nieuwe organisatie de basis. Naast ontspanning en ontmoe ting richt de afdeling van de toe komst zich bij de belangenbehartiging vaak op het gemeentelijk niveau. De nieuw te vormen organisatie zal in staat zijn een vergaande ondersteu ning te geven aan de belangen behartiging op afdelingsniveau. De nieuwe organisatie zal op provinciaal niveau nadrukkelijker invloed uitoefenen. De nieuwe organisatiestructuur zal zodanig zijn ingericht dat het gewicht en de kwaliteit van de nieuwe orga nisatie tot gelding zal komen in de provinciale belangenbeharti ging (sterke provinciale steun punten). Terzake van de dienstverlening geldt dat boeren en tuinders steeds hogere eisen stellen aan de dienstverlening. Allerlei dienstverlenende instanties zijn volop doende zich op te maken om zich te verbeteren en te ver sterken. Voor de nieuwe organi satie is uiteindelijk alleen maar van belang dat zij zich positief onderscheidt van de 'concur rentie'. Krachtenbundeling in de dienst verlening biedt de noodzakelijke mogelijkheden om verder te spe cialiseren, efficiënter te werken, een breder en diepgaander pak ket aan te bieden. Teneinde aan deze kwaliteits eisen te kunnen voldoen-is een heid in beleidsaansturing, eenheid in management noodza kelijk. Onderzoekers hebben aangegeven dat alleen heffingen van forse om vang effect sorteren. Als deze zouden worden ingevoerd komen er aanzienlijke lastenverzwaringen voor boer en tuinder. Als de Ledenraad op 13 december a.s. in navolging van het Hoofd bestuur het licht op groen zet, wordt vanuit de ZLM een eerste be langrijke stap gezet op weg naar een nieuwe regionale landbouwor ganisatie voor Zuid-, Midden- en Oost-Nederland. Een krachtenbun deling van landbouworganisaties in Zeeland, Brabant, Gelderland, Over ijssel en Utrecht, die tot doel heeft de boerenleden in deze provincies meer waar voor hun (contribu- tie)geld te geven. Hoe het nieuwe 'bouwwerk' er pre cies uit gaat zien, is op dit moment nog een open vraag. Alleen de con touren, de grote lijnen, staan op pa pier. De vormgeving en inrichting moeten in de komende maanden gestalte krijgen. Dat is de opdracht van de stuurgroep, bestaande uit drie bestuurders van elk van de vier organisaties onder leiding van het adviesbureau Agriment. De stuur groep moet vóór 1 april een plan klaar hebben, waaruit blijkt dat het samenvoegen van de vier organisa ties inderdaad meerwaarde oplevert voor de leden. Basisfilosofie In het eerste traject van het samen- werkingspad gaat het om de basis filosofie, zoals verwoord in het rapport 'krachtenbundeling ZLM, ULG, GMvL en OLM' van Agriment (zie elders op deze pagina). Kern punten uit die basisfilosofie zijn: korte lijnen naar de leden en maat werk in dienstverlening en belan genbehartiging. Organisatorisch gezien moet dat leiden tot de vor ming van een toporganisatie (één bestuur en management) met goed geoutilleerde provinciale steunpun ten (kantoren) en versterkte afdelin gen en kringen. Beseffend dat er grote belangen op het spel staan, ging het Hoofd bestuur van de ZLM in zijn extra Aan het begin van de vergadering van maandag j.l. heeft het Hoofd bestuur van de ZLM de op 3 ok tober j.l. overleden oud-ZLM- medewerker W.C. Sinke herdacht. Al gemeen voorzitter H.C. van der Maas typeerde de heer Sinke als 'een vere nigingsman bij uitstek, aan wie de ZLM veel dank is verschuldigd. Wij denken met groot respect aan Wim Sinke terug'. De vergadering nam vervolgens enkele ogenblikken stilte in acht. De ZLM wil geen verantwoordelijk heid nemen voor het eventueel slui ten van het Proefstation Wilhelminadorp. Opheffing van dit proefstation alsmede van de proef tuinen, waaronder die in Numans- dorp, is voor de ZLM onaanvaardbaar. Dit bleek tijdens de hoofdbestuursvergadering, die maandag j.l. is gehouden. In opdracht van het ministerie van landbouw en het bedrijfsleven is een rapport gemaakt over de positie van het proefstation en de proeftui nen voor de fruitteelt (rapport- Bijloo). Dit mede tegen de achter grond van het voornemen van het rijk om de financiële bijdrage te gaan afbouwen. Tot nu neemt het vergadering van maandagmorgen j.l. niet over één nacht ijs. In dit sta dium van de discussie waren er nog meer vragen dan antwoorden. 'Als we op dit moment alles al tot in bij zonderheden willen regelen, komen we er nooit', zo typeerde een hoofd bestuurslid de stand van zaken. 'We nemen vandaag als het ware een besluit over een diepte-investering. Daar mag je op korte termijn geen wonderen van verwachten. Pas op termijn ga je de vruchten plukken. Dat ontslaat ons natuurlijk niet van de verplichting om in de komende maanden de meerwaarde zo helder mogelijk te maken. Maar ook daarna zal de praktijk moeten uitwijzen of we het goed hebben gedaan. Eén ding weten we in elk geval zeker: de ZLM kan het op eigen kracht nog best een aantal jaren volhouden. Maar uiteindelijk zul je het op je een tje niet redden. Daarom is het beter de krachten te bundelen op het mo ment dat je als organisatie sterk en gezond bent dan wanneer je uit nood of uit zwakheid gaat samen werken'. ZLM-dochters De bespreking in het hoofdbestuur werd bijgewoond door de voorzit ters van Verzekeringen ZLM, de Ac countantsunie ZLM en Gropatax. Daarmee was tevens een van de hoofdpunten van de discussie be paald: welke onvoorziene gevolgen kan een eventueel samengaan met andere landbouworganisaties voor de instellingen ('dochters') van de ZLM hebben? Het is een vraag waar de stuurgroep bij de uitwerking van de basisfilosofie een helder ant woord op zal moeten geven. Een ander punt in de discussie vormde de positie van het KNLC. De ZLM zou het liefste zien dat er één landbouworganisatie in Nederland komt, waarvan de boeren recht streeks lid kunnen worden. Een rechtstreeks lidmaatschap van het KNLC zou al een hele stap vooruit zijn. De regionale blokken, die nu lij ken te ontstaan, mogen een derge lijke ontwikkeling niet in de weg staan. Maar tevens stelde het hoofdbestuur vast dat het ideaal van één landbouworganisatie niet haalbaar is. En als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan. De ZLM blijft het KNLC in tussen zien als de centrale spreek buis van de aangesloten regionale organisaties. Vooruitgrijpend op toekomstige besluitvorming werd in het hoofd bestuur nog kort gesproken over de positie van afdelingen en kringen in de eventueel nieüw te vormen orga- nisatia Afgesproken werd dat ieder in eigen kring zich op dit onderwerp rijk 50% van de kosten voor zijn re kening. Evenals in andere sectoren wordt voor de Fruitteelt een centra lisatie van het onderzoekswerk voorgesteld. Volgens de commissie- Bijloo moet het Proefstation voor de Fruitteelt worden gekoppeld aan het Proefstation voor de Akkerbouw en Vollegrondsgroenteteelt in Lelystad. De voorzitter van de tuinbouwcom- missie van de ZLM, de heer C. Ha- meiink, sprak het onaanvaardbaar uit over dit voorstel. Hij wees er op, dat in Wilhelminadorp in de laatste jaren voor miljoenen guldens is geïnvesteerd. 'Hier iets afbreken en elders opnieuw opbouwen staat ge lijk aan kapitaalvernietiging. Hier kunnen we als ZLM geen verant- zou beraden zonder op voorhand uit te gaan van een bepaald model. Overigens sluit een bezinning op de plaats en het functioneren van hui dige ZLM-kringen volledig aan op hetgeen verwoord is in de beleidsvi sie van de ZLM, die vorig jaar op nieuw is vastgesteld. Afvaardiging stuurgroep Tenslotte nam het hoofdbestuur een besluit over de vertegenwoordiging van de ZLM in de stuurgroep, die in vulling moet geven aan de nieuw te vormen organisatie. Besloten werd dat in de stuurgroep zitting zullen nemen de algemeen voorzitter de heer H.C. van der Maas, de vice- voorzitter de heer A.H. Munters en de algemeen secretaris mr. J. Oggel. De ZLM heeft in een brief aan het KNLC haar verontrusting uitgespro ken over de landbouwbegroting van het ministerie. Uit de begroting blijkt dat de overheid steeds meer zijn handen van de landbouw aftrekt. De aangekondigde forse bezuinigin gen maken het bijna onmogelijk een voorwaardenscheppend beleid te voeren, aldus de ZLM in de brief. Volgens het hoofdbestuur van de ZLM moet er een algemene discus sie op gang komen over een funda mentele herverdeling van de financiële middelen voor de land bouw. In deze discussie kan de landbouw prioriteiten stellen. Op de vergadering van het Hoofd bestuur van de ZLM d.d. 4 november 1991 waren de volgende personen aanwezig: H.C. vd. Maas, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; mr. J. Oggel, algemeen- sekretaris; R. Hoiting, sekretaris. II. v. Gastel, kring Schouwen- Duiveland; J.L. v. Gorsel, kring Tholen- St. Philipsland; F.A. Dees, kring Noord- Beveland; C. Hamelink, kring O. Zuid- Beveland; S.J. Noteboom, kring W. Zuid- Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws- Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; M. Vinke, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; C. Branderhorst, kring Altena-Biesbos; H. Juin, kring Oost- en Midden-Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; G. Sterrenburg, tuinbouw; W. v. Veldhuizen, veehouderij; D. Hanne- wijk, veehouderij. Adviserende leden: ir. A. v. Weelderen, mevr. R. Crezee, mevr. S. Hanse, M.C.J. Kosten, P.P.C. Versluijs. Diensten/instellingen: J.. Withagen, T. Elzinga, J. Jille, ir. G. v.d. Schelde woordelijkheid voor dragen'. Hamelink kondigde aan dat de tuin- bouwcommissie van de ZLM alter natieven zal uitwerken, rekening houdend met het feit dat de vermin dering van de overheidsbijdrage on afwendbaar is. Hij zei te denken in de richting van samenwerking met het Proefstation voor de Glastuin bouw in Naaldwijk. Het zoeken naar alternatieven zal in nauw overleg met het Proefstation Wilhelmina dorp plaatsvinden. Ook zal samen werking worden gezocht met de gemeente Goes en de provincie Zeeland, die met name uit een oog punt van werkgelegenheid het Proefstation Wilhelminadorp voor Zeeland willen behouden. Het hoofdbestuur van de ZLM vindt dat er geen regulerende heffingen op gewasbeschermingsmiddelen en mineralen mogen worden inge voerd. Het staat onvoorwaardelijk achter het standpunt dat voorzitter H.C. van der Maas op dit punt heeft ingenomen (zie ZLM-blad van 11 oktober j.l.). Als alleen Nederland overgaat tot regulerende heffingen wordt de concurrentiepositie van de Neder landse land- en tuinbouw in Euro pees verband ondermijnd. Dat is voor de ZLM onaanvaardbaar. Bo vendien heeft het er alle schijn van dat de opbrengst van deze heffin gen voor algemene doeleinden wordt aangewend. Dat betekent dat er in feite sprake is van een ordinaire lastenverzwaring voor boeren en tuinders. Van der Maas constateerde in de hoofdbestuursvergadering dat het In de hoofdbestuursvergadering van de ZLM is teleurstelling uitgespro ken over de veelvuldig voorkomen de mutaties in het DLV-team Goes. Opnieuw is uit dit team een voor lichter vertrokken. Landbouwschap (althans onder de 'huidige omstandigheden') en ook minister Bukman zich tegen regule rende heffingen hebben uitgespro ken. Volgens de minister werken heffingen alleen maar als ze erg hoog zijn en dat kan de land- en tuinbouw niet dragen. Van der Maas sprak de hoop uit dat Land bouwschap en Bukman hun stevige standpunten op dit terrein zullen volhouden, maar was daar niet hele maal gerust ,op. Onderzoek Dat alleen heffingen van forse om vang inderdaad enig effect sorteren, is gebleken uit een recent gepubli ceerd onderzoek van de Landbouw universiteit en DHV Milieu. De onderzoekers denken daarbij aan heffingen tussen de f 25,— en f 50,— per kilo werkzame sfcf. De ZLM hééft berekend dat dit voor boer en tuinder gemiddeld een kostenverhoging tussen de 38 en 76% oplevert. Voor akkerbouwers komt het neer op een lastenverzwa ring van f 140,— tot f 270,— per ha. In de tuinbouw zullen die lasten zelfs twee keer zo hoog zijn. Deze berekeningen vormen een reden te meer, aldus Van der Maas, om regu lerende heffingen in de land- en tuinbouw radikaal af te wijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 3