Voor de vrouw Het werk kan niet wachten Zeeuwsvlaamse PJZ-afdelingen maken haven- en keldertocht in Antwerpen Agenda p.j.zuid geluid Qd rmrnrnnmisVrouw en Jongeren onder reda kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen PJ. de Rooy-Janse M.A. voor Zeeland en Noord-Brabant. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Het werk in huis moet vaak wachten ais iemand vraagt 'help eens even dit vast te hou den', 'of heb je even tijd om dat onderdeel voor me op te halen'. Het wachten heeft vele kanten: een jonge vrouw kan in blijde verwachting zijn, je kunt op de monteur van de wasmachine moeten wachten, aan de tele foon zijn er nog zeven wachten den voor u, je moet wachten bij de bakker etc. De agrarische be drijfstak kent het afwachten als geen ander. We zien vol verlangen uit naar het opkomen van het gezaaide. De hoop kan ruw de bodem in worden gesla gen door een ferme hagelbui of storm of nachtvorst. Menigmaal wordt er naar regen verlangd, dan weer naar zon. Er wordt ook niet voor niets gezegd: "het is ook nooit goed, een boer heeft altijd wat te klagen". Maar ook het thuisfront wacht. Menige plattelandsvrouw moet de aardappels weer opwar men als haar man veel later thuis komt. Voorbereidingstijd Ook de natuur kent dit wachten. In de winter yvacht alles - al dan niet bedekt onder sneeuw - op de ko mende lente. De lente is de tijd van groei en bloei en verwachtingen voor de komende oogst. In de zo mer wachten we op het mooie weer. Op de zon die het graan laat rijpen, maar ook op de regen, die maar niet wil vallen. In de herfst worden de vruchten geoogst, het land klaar gemaakt voor de winter en de wintertarwe alweer gezaaid. Alles komt op zijn eigen tijd en alles wacht op elkaar. Wachten op Soms kun je ontzettend lang op iets wachten b.v. wat met de post mee moet komen. Oudere mensen kun nen dagen voor het raam zitten wachten op bezoek, dat maar niet komt. In het ziekenhuis lag een wat oude re vrouw. Soms kwam de dokter met een uitslag, dan kwam er weer een ander onderzoek en moest ze weer op de uitslag wachten. Gela ten vertelde ze 's avonds: "het le ven bestaat hoofdzakelijk uit wachten". De volgende morgen was ze gestorven. Zij hoefde niet langer meer te wachten. Vol verwachting... Wachten begint al voor de zwanger schap. Menig jong paar zal met kloppend hart gekeken hebben naar de zwangerschapstest. De minuten die dit duurt lijken wel uren te zijn. Verandert de kleur of verandert hij juist niet. Het tijdstip waarop de dokter gebeld kan worden voor de medische bevestiging lijkt maar niet dichterbij te komen. Zou het, zou het niet? Eindelijk is het zover en dan is de telefoon van de dokter in gesprek. Op zulke spanningsvolle momenten is het wachten bijna niet uit te hou den. Als de uitslag positief is volgen 9 maanden van blijde verwachting. Wat zal het zijn? Hoe zal het eruit zien? Wat zal het later worden? Kortom een tijd vol vragen, ver wachtingen en wachten. De a.s. moeder denkt dat ze volmaakt ge lukkig zal zijn. Dan is het bijna zover: de geboorte is ingezet, maar het gaat allemaal niet zo snel als we zouden willen. Het wachten is op de baby. Zodra die er eenmaal is gaan we weer wachten. Nu op het eerste kreetje. Soms is dat er heel snel, soms ook niet. Dan willen we de baby in de armen nemen, even later weer drinken geven. Plotseling be denken we dat niemand nog weet dat de baby er is. De kaartjes wor den verstuurd. Daarna willen we het kindje zo dolgraag aan iedereen to nen. Zo gaat het maar door, we blij ven wachten: op het eerste lachje, het eerste echte hapje, het eerste tandje de eerste stapjes enz. We zijn ongeduldig, als we eenmaal zo'n punt bereikt hebben willen we al meteen naar een volgend. Vol ver wachting wordt naar de toekomst gekeken. Ook in het leven van het kind komt het spanningsvolle wachten al kij ken. Wanneer komt oma? Wanneer ben ik jarig? Hoeveel nachtjes nog slapen eer Sinterklaas komt? Het kind groeit op en de ouder kan niet zoveel meer doen dan afwachten. Verwachtingsvol gaat het kind de eerste examens doen en gaat het een baan zoeken. Hij/zij bouwt een eigen toekomst op vol hoop en ver wachtingen. Hoe ouder men wordt hoe minder en eenvoudiger wensen men krijgt. Op het allerlaatst wachten we al leen nog op de dood, die soms over rompelend kan komen maar ook tergend langzaam. Nog wachtenden voor u Als kind leer je al netjes op de beurt te wachten en vooral niet voor te dringen. Dat is voor een kleuter ont zettend moeilijk, want die wil nü naar de dierentuin en niet als de ouders vrij zijn. Ik wil nü soep en niet als hij warm is. Soms staan ze er bij te stampvoeten. Hoe ouder men wordt hoe beter men leert zijn geduld te bewaren, hoewel je soms inwendig blijft stampvoeten. Het ge wone wachten op bus, tram en trein gaat meestal nog wel. Slikken wordt het pas als je door vertraging een andere aansluiting mist en je daardoor te laat komt voor een hele belangrijke afspraak. Wanneer de chauffeur dan ook nog blijft staan kletsen, zou je hem... Een ander voorbeeld uit de praktijk. De wasmachine gaat kapot. De re parateur kan echter pas over 8 da gen komen. Dan zit je met een berg vuile was. Op de bewuste dag mag om 9 uur gebeld worden hoe laat de reparateur komen zal. Toestel in ge sprek. Dit blijft zo tot half 10. Einde lijk kontakt: "even geduld a.u.b. er zijn nog 9 wachtenden voor u". Om kwart voor 10 weten we dat de man in kwestie tussen 10 en 3 uur kan komen. Wachten dus! De hele dag loopt in de war. Boodschappen kun nen niet worden gehaald, want je kunt de deur niet uit. En om 5 minu ten voor 3 uur komt hij eindelijk. Er moet een onderdeel besteld wor den, dat pas over 3 dagen aanwezig kan zijn. Daar sta je dan! Breng de koffie maar naar het land, want het werk kan niet wachten. C.J. de Jonge-Stols Zaterdag 26 oktober zijn we samen met de PJZ West Zeeuws- Vlaanderen met een bus naar Ant werpen geweest. Om half 2 vertrekt de bus vanuit Schoondijke richting Zaamslag, om daar PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen op te halen. Rond kwart over 2, als de PJZ klub kompleet is, verlaten we Zaamslag. Op de Grote Markt pikken we onze gids Mia op, bij Silvius Brabo de 'Handwerper'. Met Mia rijden we langs de Schelde, waar net een zeil race bezig is, naar het uitgestrekte havengebied 7000 ha). Ze bab belt aan één stuk door en geeft een perfekte uitleg over de handel en wandel in de haven. In het gebied, voorzien van vele km wegen en spoorlijn, zie je ook bossen, sport velden, weilanden met schapen en af en toe een boerderij. Maar daar naast natuurlijk ook de grote haven- dokken met grote loodsen voor opslag en overslag. De meeste ha- vendokken hebben hun eigen speci aliteit, zoals katoen, zuidvruchten, op- en overslag van graan, auto's, enz. Ook chemische industrie is aanwezig, met Bayer als grootste werkgever in de haven. We moesten ook even stoppen bij het pronkwerk van de Antwerpse haven, de grootste zeesluis ter we reld, die nu een paar jaar in gebruik is. Zeven zaligheden Na een poosje door het gebied te hebben rondgereden, kwamen we RAK regio groep West Zeeuws-Vlaanderen organiseert EVAV-cursus Op 2 december a.s. begint de EVAV- cursus. Over 12 avonden verdeeld in 2 winterseizoenen zal gesproken worden over financiële, technische en praktische problemen waar (er varen) boerinnen mee temaken krij gen. Kosten f 125,—. Voor meer informatie: I. Hamelijnck (01172 - 1413. RAK-Walcheren 12 november: Eerste vergadering van het winterseizoen. De avond gaat over pacht en de waardering ervan. Plaats: Hotel Walcheren te Koudekerke. Aanvang: 19.45 uur. Afd. Tholen en St. Philipsland 15 november: Zaalvoetbaltoernooi voor zowel dames als heren. Plaats: de Wellevaete. Aanvang: 20.30 uur tot 22.00 uur. Opgave: bij de sport- kommissie, tel.: 01662-2403. 22 november: Oefenavond bowlen in Goes van 20.00 uur tot 21.00 uur. Vertrek naar Goes: 19.15 uur. Opgave: Piet v.d. Slikke, tel.: 01662-2532; Lysian v. Nieuwenhuij- zen, tel.: 01677-2427. 30 november: Provinciale bowling te Goes. Vertrek: 17.00 uur bij Piet v.d. Slikke. Opgave: Piet v.d. Slikke tel.: 01662-2532; Lysian v. Nieu- wenhuijzen, tel.: 01677-2427. Afd. Langstraat 15 november: Jaarlijkse dropping. Plaats: terrein achter de Zidewinde. Aanvang: 20.30 uur. Kosten: voor leden gratis; niet-leden f 10,—. Afd. Fijnaart 23 november: Naar het casino te Breda. Opgeven bij het afdelings bestuur. Afd. Schouwen-Duiveland 16 november: Bowling op de bow ling banen van Aquadelta te Bruinis- se. Kosten: leden: f 10,—; niet-leden: f 15,—. Opgave zo spoe dig mogelijk bij: Anette Kuyper: 01100-16934; Arianne Hanse: 01119-1265. Belangstelling voor kookkursussen voor beginners/beginsters of gevor derden. Informatie en opgave vóór 1 december bij Petra Kwaak (01114-1732). 13 14-15 december: Huisjesweek end te Vijlen (L.). Opgave vóór 1 december bij Petra Kwaak (01114-1732). Provinciaal: 19 november: HB-vergadering. Plaats: "Non plus Ultra"; aanvang: 20.00 uur. 30 november: Provinciale bowling competitie. Plaats: bowlingcentrum, Beestenmarkt 10, Goes. Van: 18.00 tot 22.00 uur. Opgeven bij het eigen afdelingsbestuur. Redaktie Henk Tegels aan op fort Lille, waar we een bolle- ke geproefd hebben bij café 'Maike met de zeven zaligheden'. Hierna kij ken we nog even bij de jachthaven en vervolgen onze route. Het is vrij rustig op de bedrijfsterrei nen, omdat er in de weekenden niet gewerkt wordt in de havens. In de week is het een wirwar van treinen, vrachtwagens, spinnen voor contai ner vervoer, personenverkeer van werknemers, enz. Via fabrieksterrei nen komen we nog langs laad- en loskade's, opslagterreinen voor auto's, trekkers, hout, containers, enz. Dan rijden we het havengebied uit naar het oude centrum van Antwer pen, waar onze gids ook van alles laat zien en vertelt. Na door de war me buurt te hebben gereden, had den de meesten dorst gekregen en zijn we gestopt bij het café Eku, waar men 500 verschillende soor ten bieren in huis heeft. Na het proeven zijn we naar café Beveren gelopen, het enige café in België met live orgelmuziek. Het was ondertussen al laat gewor den, dus tijd om een hapje te gaan eten. Hiervoor gingen we naar de oude korenmarkt, waar we hebben gefonduet op een grote sfeervolle zolder, omgebouwd tot restaurant. Het was ondertussen 8 uur, tijd om Mia te bedanken voor de geweldige uitleg over de bezienswaardigheden van 'haar' stad Antwerpen. Na te hebben gegeten was er nog gelegenheid om op eigen gelegen heid het centrum te bekijken. Om 12.00 uur was iedereen weer in de bus en vertrokken we weer terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Het was een gezellige en leerzame dag ge weest bij onze zuiderburen. Bestuur PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen In café Eku hebben we verschillende soorten bier geproefd (zie bo ven). Tijdens de fondue in 'het Fondueke' later op de dag wisten we dus allemaal precies welke soort we hebben moesten (onder)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 29