B Exportmarkt voor bloemen uit Holland blijft groeien s temaic, Een pleidooi om in de grond te Leeg ruimen van kassen geeft veel werk blijven telen oom Nieuwe fruittelers staan voor hoge investeringen Materialenveiling van Hobaho voor glastuinbouw DLV-brochure over hergebruik drainwater Vakbeurs Aalsmeer trekt 80.000 bezoekers Het mechanisch ruimen van de komkommers in de kas wordt gede monstreerd. Het vergaderseizoen is weer begon nen, met name ook de glastuinders op THOLEN hebben tegenwoordig een behoorlijk winterprogramma om bij te kunnen blijven met de ver schillende teeltactualiteiten. De sa menwerking tussen de verschillende studieclubs in het zuidwesten wordt ook gestimuleerd door de werkgroe pen van o.a. sla en radijs, welke ge vormd zijn door leden uit de diverse clubs. De excursies, ook naar andere teelt- gebieden, kunnen zeker van nut zijn, ook in verband met de milieuaspec ten waarmee we geconfronteerd werden. We moeten samen sterk staan met deze grondgebonden teelten. De mogelijkheid om in de grond te telen moet er zeker blijven, anders zullen een behoorlijk aantal teelten onder glas verdwijnen. En dat betekent een direkte bedreiging voor een groot aantal bedrijven en een verschraling van het groente pakket in de wintermaanden. Sla op stromend water is ondanks de vele problemen technisch mogelijk, maar economisch zeker nog niet haal baar. De diverse vormen van substraat of watercultuur die we kennen hebben vooral in jaarrond teelten hun waarde wel bewezen. De hoge kosten komen er met de hogere opbrengsten hier wel uit. Het is overigens een illusie van de overheid om te stellen dat los van de ondergrond geteeld bij voorbaat milieuvriendelijker zou zijn dan in de grond, gezien onder andere de grote afvalberg. Deze kan wel steeds meer gerecycled worden, maar kost desondanks toch behoorlijk wat energie en grondstoffen. Voor in de grond geteelde produkten zijn zeker nog wel mogelijkheden om ze ook Hobaho bv te Lisse organiseert op 29 november a.s. voor de glastuin ders een veiling van gebruikte mate rialen. De veiling vindt plaats in de veilinghal van Hobaho, Haven 10 te Lisse. Op woensdag 27 en donderdag 28 november van 08.00-12.30 uur en van 13.00-17.00 uur en vóór de vei ling op vrijdag 29 november kunnen de aspirant-kopers aan de hand van een veilingcatalogus de aangeboden materialen beoordelen. Verkopers van materialen kunnen vanaf heden tot en met 26 november van 08.00-17.00 uur hun goederen in brengen via eigen of via de collec tieve bloemenvervoerders. De kosten voor koper en verkoper bij deze materialenveiling zijn alleszins redelijk: 5% voor de verkoper, ter wijl de koper 10% opgeld betaalt. Onder 'materialen' wordt verstaan, alle in de glastuinbouw gebruikte bedrijfsmiddelen. De veilingmeester verschaft desge vraagd gaarne inlichtingen, tel.nr. (overdag) 02521-34777. onder glas op een milieuvriendelijke manier te telen. Het is toch van de gekke dat ook geheel biologisch te lende glastuinders in de grond met deze maatregel niet verder zouden kunnen. Er zijn ook hier voorbeelden genoeg dat men in bepaalde teelten o.a. zaadteelt, met een minimum aan gewasbeschermingsmiddelen „en kunstmest toe kan. Op de meeste gronden in ons ge bied vindt onder glas nagenoeg geen uitspoeling plaats van meststoffen, door het gebruik van regenwater vindt er geen zoutopho- ping plaats en wordt er alleen bere gend naar de behoefte van het gewas. Met de huidige methodes en kennis van veredeling moet het ook mogelijk zijn om rassen met inge bouwde resistenties te kweken. Dit kost tijd en geld. Het is wel erg te genstrijdig nu de overheid hierop be zuinigt. Er wordt ook steeds op gehamerd dat ervoor het verdwijnen van scha delijke chemische middelen meer milieuvriendelijke middelen toegela ten moeten worden maar dit vindt schijnbaar nog steeds geen gehoor, want ook dit jaar staan nog diverse fabrikanten met een al behoorlijk aantal milieuvriendelijke middelen te wachten op een toelating. In o.a. Frankrijk kan dit wel. Hopelijk zal dit soms kortzichtig beleid wanneer de Europese grenzen opengaan ten gunste aangepast worden. Bij de DLV is een nieuwe brochure voor de glastuinbouw verschenen onder de titel 'Hergebruik van drain water'. De brochure bevat praktisch direct toepasbare informatie over dit onderwerp. Dit geldt zowel voor glastuinders alsook voor glastuin ders die de toepassing ervan overwegen. Door het uitbrengen van 'Herge bruik van drainwater' wil DLV een concrete bijdrage leveren aan een schonere bedrijfsvoering in de glastuinbouw. Dit kan o.a. door drainwater opnieuw te gebruiken. Belangstellenden kunnen de bro chure aanvragen door f 20,00 (in clusief verzendkosten) over te maken op girorekening 37.05.75 van DLV, postbus 174, 3454 ZK in De Meern onder vermelding van 'Hergebruik van Drainwater'. De brochure wordt dan per omgaande toegestuurd. nooit bloemen. Nu zie je juist bij de ze groep nieuwe potentiële klanten. Onlangs is in Rusland het eerste Ne derlandse bedrijf gevestigd dat daar bloemen gaat importeren. Rusland biedt ons vele mogelijkheden. Zo lang de Nederlandse kwekers niet te snol groeien blijft de branche ge zond', aldus Hendrikx. Van de totale export van 5 miljard gulden- neemt Duitsland 45% voor zijn rekening. Frankrijk neemt 15% af. Door onderzoek, vakkennis en promotie heeft Nederland op het gebied van bloemen en planten een wereldnaam opgebouwd. Het is niet voor niets dat andere landen hier hun produkt laten veilen. Landen als Israël, Kenia, Columbia en o.a. Span je hebben geen geolied verkoopap paraat. Zij hoeven zich hierdoor niet met handel en afzet te bemoeien. Aan infrastructuur ontbreekt het niet in Nederland. De bloemenvei ling te Aalsmeer ligt op een steen worp afstand van Schiphol. J.v.T. Nu de teelten ten einde lopen wor den de kassen weer leeggeruimd. Dit geeft, ook in de BARONIE, veel werk. Gelukkig kan een en ander al een beetje gemechaniseerd ge beuren. Een poosje geleden heb ik een de monstratie gewasruimen van kom kommers meegemaakt. Men ging als volgt te werk: in iedere kap werd doek uitgelegd. Een aantal personen sneed de planten los, boven aan het touw. Hierna werden de planten op het doek gegooid, samen met ande re gewasresten. Op de middenpad van de kas stond voor een kap de inhaal/versnipperaar. Het doek werd naar voren getrokken en opgerold, tegelijkertijd gingen de gewasresten in de versnipperaar. Het kwam er fijngemalen uit, zodat het meteen de container inkon. Na de demonstratie waren de aan wezige telers niet overtuigd van het nut van deze machine. Er komt nog heel veel handwerk aan te pas. En dat is nu juist niet de bedoeling bij mechanisatie. Tijdens zo'n de monstratie komen er vragen en op merkingen los. Voor de ontwerper van de machine een goede zaak. Zodoende kan hij direkt de verbete ringen aanbrengen. Samen met de De pluk van appels en peren is zo goed als afgelopen in WEST BRABANT. Omtrent de opbrengsten zijn nog weinig gegevens bekend. Waar tijdens de zware nachtvorst is beregend verwacht men dat de kilo gramopbrengst niet onder het ge middelde zal liggen. Waar de mogelijkheid niet aanwezig was om met water de temperatuur boven 0 graden C te houden bestaan erg grote verschillen. De leeftijd van de bomen heeft hier een grote rol gespeeld. Jonge bo men komen later in bloei en zijn hierdoor min of meer de dans ont sprongen. Tussen de rassen onder ling is weinig verschil te ontdekken. Alleen goudreinetten hebben het door de vorst massaal af laten we ten. De opbrengst aan peren is over het algemeen goed. Doordat de prij zen van de appels op een hoog ni veau liggen worden de peren meege trokken. Een gunstige ontwikkeling voor met name de telers die hun ap- peloogst gedeeltelijk hebben moeten missen. Ondanks de redelijk goede fruitteelt jaren blijft het areaal vrij stabiel in West-Brabant. Alleen op bestaande bedrijven vindt op beperkte schaal uitbreiding plaats als een gedeelte toe is aan herinplant. Voor akker bouwers en veehouderijbedrijven is het ondoenlijk om op de dag van telers zal hij zoeken naar een zo bruikbaar mogelijke machine. Deze versnipperaar is, voorzover ik het weet, alleen nog maar beproefd in de komkommers. Wie weet, mis schien levert het in een ander ge was betere resultaten. Alle gewasresten uit de kassen wor den in containers gedaan en opge haald. Het meeste hiervan wordt gestort. In telerskringen gaan steeds meer stemmen op voor het gescheiden uitruimen van de kas sen, d.w.z.: gewasresten apart, steenwolpotten apart, en plastic apart. Als gewasresten apart kun nen worden gehouden zou men de ze kunnen composteren. Het plastic kan gerecycled worden en voor de steenwol heeft men al een oplos sing in de vorm van hergebruik. Alleen het bouwen van een plastic verwerkingsfabriek is een probleem. En dan vooral de lozingsvergunnin gen voor het waswater. Het plastic meet namelijk eerst schoon worden gespoeld voor men met het verwer ken kan beginnen. En wanneer deze perikelen zullen zijn opgelost is nog lang niet bekend. Dus het woord is aan de overheid in deze. Als het aan de telers zelf lag, begonnen ze van daag nog met gescheiden ruimen van gewassen. vandaag gedeeltelijk over te schake len. Wat te denken van de giganti sche kosten die zo'n verandering met zich meebrengt? Bij inplanten van een hectare appels moet al gauw f 50.000,— boven tafel ko men. Na het derde jaar begint er wat geld binnen te komen. 'Drie jaar na aanplant beginnen de bomen in hun geld te groeien', is een uitspraak die binnen de fruitteeltwereld regel matig wordt aangehaald. Buiten de grond- en aanplantkosten staat de nieuwe fruitteler voor zeer hoge investeringen wat machines en koelruimte aangaat. Daarbij is vakkennis tegenwoordig een faktor die steeds belangrijker wordt. In vesteringen die momenteel op veel fruitteeltbedrijven plaatsvinden lig gen in de sfeer van de beregening. Menig bedrijf is bezig een berege- ningsinstallatie aan te schaffen. Een goede ontwikkeling in deze is dat enkele waterschappen bereid zijn om, via aanpassingen, fruittelers van water te voorzien. De afgelopen twee jaar is gebleken dat nachtvorst tijdens de bloei funest voor het be drijf kan zijn. Voor bedrijven die nog niet kunnen beregenen een forse in vestering. Een installatie die een zware nachtvorst van min 8 graden C kan tegenhouden moet een capa citeit hebben van 30 kubieke meter per uur per hectare. Het aantal buitenlandse inzendingen was twee keer zo hoog als vorig jaar. Zo'n 300 bedrijven exposeerden vo rige week op de 29ste Bloemen Vaktentoonstelling te Aalsmeer. Het aantal buitenlandse inzendingen kende met 25 stands een verdubbe ling ten opzichte van vorig jaar. De vakbeurs (22.000 vierkante meter) trok ongeveer 80.000 bezoekers, waaronder 15% buitenlanders. De tentoonstelling wordt jaarlijks georganiseerd door de Aalsmeerse afdeling van de Koninklijke Maat schappij Tuin- en Plantkunde. Op het gebied van het assortiment bloemen en planten is de expositie toonaangevend voor de gehele we reld. De opening werd verricht door de voorzitter van de Duitse kwekers organisatie ZVG, de heer Roode. Doordat Roode in Frankfurt verbleef gebeurde de opening per satelliet. Wederom kende de export van bloe men een enorme stijging. 'Eigenlijk boven verwachting', zegt Marian Hendrikx. Zij is verbonden aan het Bloemenbureau, een brancheorgani satie van kwekers en handel, en als zodanig gestationeerd in Duitsland. 'Vooral Oosteuropese landen gaan steeds meer afnemen. Daarbij zit er nog geen daling in groei binnen de EEG. Vooral Frankrijk en Italië lopen goed. Wat de snijbloemen betreft is Engeland wat dalend. De export naar de V.S. is sterk gedaald. Tot 1984 zat er groei in de afzet naar Amerika. Daarna is de produktie daar toegenomen. Wij hebben met de vele bloemen ook onze vakken nis geëxporteerd'. Promotie Volgens mevrouw Hendrikx is pro motie hard nodig omdat in Neder land telers nog steeds uitbreiden. In het Noorden van Nederland en in Brabant komen nieuwe teeltgebie- den. Voor de Zuidhollandse eilanden liggen plannen op tafel. Zij heeft goede hoop dat er ook op de wat langere termijn afzetmogelijkheden zijn. 'In Duitsland ligt nog een hele markt open. Grote groepen van de bevolking kochten tot voor kort

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 27