beter dan vorig jaar Maalkwaliteit tarwe Qj Akkerbouw Aardappelsektor onderschrijft doel Meerjarenplan Gewasbescherming Meijer toont aardappelrassen Toelating moet beter Facelia goede wegbereider voor suikerbieten Aardappel- selektie-kursus Onderzoek loonwerk Tweede Kwaliteitsdag Granen succes Gipha maakt snel en veel blad. Het stevige, fijnvertakte wortelstelsel zorgt voor een mooie bodemstruktuur. De Nederlandse aardappelsektor (telers, handel en industrie) onder schrijft de doelstellingen van het Meerjarenplan Gewasbescherming (MJPG) van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij. In dit plan wordt voorzien in een forse reduktie van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen in de AGF-sektor. Dit maakte de sektor in een reaktie op het plan aan de Tweede Kamer onlangs bekend. De tweede Kwaliteitsdag Granen op 10 oktober in de Jaarbeurs in Utrecht is een succes geworden. De dag, die werd georganiseerd door de Stichting Nederlands Graan- Centrum, werd bezocht door bijna 200 vertegenwoordigers uit de sektor. Tijdens de bijeenkomst werd een overzicht gegeven van de kwaliteit van de inlandse tarwe- en brouw- gerstoogst 1991. Deze gegevens zijn samen met de teksten van de lezingen gebundeld en worden uit gegeven als boekwerkje. Het algemene kwaliteitsbeeld van de inlandse tarwe is beter dan dat van vorig jaar. Het eiwitgehalte is hoog evenals de valgetallen. De maalkwaliteit is beduidend beter dan vorig jaar. De brood- en deeg kwaliteit liggen hoger dan wat ge woonlijk van de rassen verwacht wordt. Evenwel ook dit jaar blijkt dat de deegkwaliteit van Obelisk be neden maat is. Brouwgerst Wat betreft brouwgerst kan worden gesteld dat de brouwgerst uit het noorden beter is dan die uit het zuidwesten. Het volgerstpercentage is in dit gebied lager hetgeen voor een deel toegeschreven wordt aan vroege legering. Het eiwitgehalte is in alle gebieden goed. Algemeen kan gesteld worden dat de mout- De Stichting Keuringsdienst Rivieren-Delta-Nederland van de NAK te Goes organiseert in 1992/1993 weer een aardappelselektie-kursus. Deze kursus omvat 12 lessen (24 30 uur) theorie in de periode december-februari en enkele prakti sche lessen in de periode juni-juli. Aan de orde komen o.a. ziekten, se- lektie, keuring, teelt en bewaring van pootaardappelen. Voor deelna me aan deze kursus moet men mini maal een lagere agrarische school hebben gevolgd en over enige selektie-ervaring beschikken. Met het bepalen van de plaats en het tijdstip waarop de kursus ge houden zal worden, wordt zo moge lijk rekening gehouden met de mogelijkheden van de deelnemers. De kosten voor deze kursus bedra gen f 100,00. De aanmelding dient plaats te vin den voor eind november a.s. bij: Keuringsdienst Rivieren-Delta- Nederland, Postbus 122, 4460 AC Goes. Telefoonnr.: 01100-14710 fax. nr.: 01100-31249. Evenwel blijft de aardappelsektor er bij minister Bukman op aandringen om op zeer korte termijn maatrege len te treffen die de Commissie Toe lating Bestrijdingsmiddelen (CTB) in staat stellen doelmatiger te werken. Deze commissie is onder meer be last met de toelating van alternatie ve, voor het milieu minder belastende gewasbescher mingsmiddelen. Geconstateerd kwaliteit van de gerst uit het noor den beter is dan die uit het zuidwesten. Naast de overzichten van de tarwe- en brouwgerstoogst is op de Kwali teitsdag door verschillende sprekers aandacht besteed aan de afzet van inlandse tarwe naar de zetmeelin- dustrie, kwaliteitsbeleid binnen het kader van de marktordening voor granen, knelpunten in de produktie- keten bij het tot meerwaarde bren gen van kwaliteitsgranen en de invloed van geïntegreerde teelt van granen op kwaliteit. Het informatieboekje "Tweede Kwaliteitsdag Granen" is verkrijg baar bij het Nederlands Graan- Centrum, Costerweg 5, 6702 AA Wageningen, tel. 08370-97629. De kosten bedragen f 15,—. Op het kweekbedrijf Oosthof van Meijer in Rilland was het vorige week donderdag en vrijdag een ko men en gaan van mensen uit de aardappel wereld. Traditiegetrouw toonde Meijer een groot aantal nieu we rassen. Op het kweekbedrijf wa ren de vierdejaars en oudere zaailingen te zien, alsmede enkele bestaande commerciële rassen. moet worden dat door een ineffi ciënte werkwijze van deze commis sie goede alternatieven in te geringe mate hun weg naar de AGF-sektor vinden. Wanneer de toelating van minder milieubelastende middelen niet sneller gestalte krijgt, frustreert het ministerie haar eigen beleid. Sektorale benadering Voorts is verheugd geconstateerd dat, in tegenstelling tot het eerste MJPG, een integrale, sektorale aan pak van de milieuproblematiek wordt voorgestaan. Met zogenaam de sektorgroepen wordt het daar door mogelijk om op een verantwoorde manier de milieube lasting terug te dringen. Zo wordt de verantwoordelijkheid evenredig verdeeld over de verschillende agra rische sektoren ten aanzien van de oplossingen van de milieuproble matiek. Bladsteeljesmethode De noodzaak om de milieubelasting terug te dringen heeft in het akker- bouwbedrijfsleven geresulteerd in het Integraal Milieu-aktieplan. On derdeel van dit plan is het Milieu- aktieplan Aardappelen. Doelstelling is het reeds in gang gezette proces van gangbare naar geïntegreerde, milieuvriendelijker teelt zo snel mo gelijk te laten plaatsvinden. Zo heeft heeft het terugdringen van het ge bruik van stikstof prioriteit. Nitraat bepaling in de bladsteeltjes kan een bijdrage leveren aan het verlagen van de totale stikstofgift. Deze ak- tiepunten en een intensief onder zoekprogramma moeten leiden tot een milieuvriendelijker aardap pelteelt. Meijer heeft nog een vrij jong ras- senpakket. Enkele rassen winnen inmiddels sterk aan populariteit. De Lady Rosetta bijvoorbeeld vindt als chips- en consumptie-aardappel steeds meer aftrek. Ook de vorig jaar op de rassenlijst verschenen Accent, een aardappel voor de vers- consumtptie, lijkt het goed te gaan doen. Grote verwachtingen heeft Meijer van de Turbo, een fritesaardappel, De groenbemester facelia heeft een aantal eigenschappen die heel gunstig zijn voor het volggewas. In het najaar voorkomt dit gewas ver stuiving en verslemping, het verbe tert de bodemstruktuur en de organische stof wordt aangevuld. Daardoor is facelia ideaal als voor die in onderzoek is voor plaatsing op de rassenlijst. Hetzelfde geldt voor de Charisma, een ras dat geschikt is als frites- en consumptieaardappel. De Charisma is met name geschikt voor de wat zwaardere grond en kan milieuvriendelijk worden ge teeld. Het ras vraagt bijvoorbeeld minder stikstof. Zowel Turbo als Charisma hebben een hoge re sistentie tegen phytophthora. gewas bij suikerbieten, aldus deelt Barenbrug Holland BV mee. Door gerichte veredeling heeft Ba renbrug een snelgroeiend ras ont wikkeld: Gipha. Het heeft de bodem nog sneller dicht. Een gunstige eigenschap want daardoor wordt onkruid onderdrukt, terwijl verstui ving en verslemping worden voor komen. Het stevige, fijnvertakte wortelstelsel zorgt voor een mooie bodemstruktuur. Daarmee is het een ideale voorvrucht voor alle ak kerbouwgewassen, met name voor suikerbieten. Doordat het veel orga nische stof produceert heeft Gipha een hoge groenbemestende waarde. Vruchtwisseling Facelia komt oorspronkelijk uit Cali- fornië (VS). Omdat dit uitheemse gewas geen familie is van onze landbouwgewassen, is het vrucht- wisselingsneutraal. Het bietencyste- aaltje en andere aantastingen wor den niet vermeerderd. Opslagpro blemen, zelfs als de winter zeer zacht is, zijn er niet. Zodra het enke le graden vriest, sterft het gewas volledig af. Zoals de groeiende plant een goede bescherming geeft tegen verstui ven, zo geeft het afgestorven mate riaal een effektieve bescherming tegen verslempen. Als in het ko mend voorjaar een zaaibed gemaakt moet worden voor het volggewas, kan men met een minimale grond bewerking volstaan. In opdracht van het Landbouw schap gaat het LEI de toekomstige markt voor loonwerk in kaart bren gen. In het onderzoek, dat een jaar duurt en een kleine 140.000 gulden gaat kosten, zal gekeken worden naar zowel de kwaliteit als de kwan titeit van het toekomstige werkaan bod. Het onderzoek ligt in het verlengde van het struktuuronder- zoek dat het LEI twee jaar geleden naar de loonwerksektor instelde en dat uitmondde in het rapport "On dernemen in agrarisch loonwerk; een verkenning van de sektor". De resultaten van het onderzoek zullen vooral van belang zijn voor de loonbedrijven, de loonwerkorganisa ties en het landbouwbedrijfsleven. Bezoekers bekijken de nieuwe aardappelrassen van Meijer (foto Anton Dingemanse).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 25