Opvang rotganzen komt in Zeeland van de grond Coöperatie ZON heeft goed jaar achter de rug Leerlingen AOC zetten mini-onderneming op poten KERSTPRESENTATIE BLOEMENVEILING Adviesburo voor agrarische bedrijfsovername gestart Percelen bouwland ingezaaid met gras Rabobanken samen in Borsele-Oost Ook akkerbouw studeert op krachtenbundeling praktijkonderzoek Uitslag Provinciale Ploegwedstrijd Noord-Brabant In het Zuidwesten zorgen rotganzen voor de meeste overlast (ar chieffoto). Op drie plaatsen in Zeeland wordt dit seizoen voor het eerst een expe riment gehouden met de opvang van rotganzen. Op St. Philipsland, Tholen en in de Bathpolders bij Ril land is in totaal 40 ha bouwland in gezaaid met Engels raaigras. Men hoopt op deze wijze de schade aan landbouwgewassen zoveel mogelijk te voorkomen. In het zuidwesten van Nederland veroorzaken de rotganzen de meeste overlast. Ze vertrekken pas in de loop van mei naar de broedge bieden in Noord-Siberië. De aange vreten gewassen hebben dan te weinig tijd om te herstellen. In de nota "Ruimte voor ganzen" heeft De leden van de Rabobanken 's- Gravenpolder en Driewegen hebben op de onlangs gehouden Algemene Vergaderingen van beide banken, in gestemd tot het aangaan van een fusie. Met ingang van 1 januari 1992 gaan beide banken samen verder onder de naam Rabobank Borsele-Oost. Beide Rabobankvestigingen te 's- Gravenpolder en Driewegen blijven normaal in gebruik. Ook de mede werkers van beide banken blijven in dienst van hun nieuwe werkgever. De leiding van de nieuwe bank is in handen van de heer A. Geertse, al gemeen direkteur. Hij wordt bij gestaan door de heer C.H. Otto, direkteur. De nieuwe Rabobank Borsele-Oost heeft 25 personeelsleden in dienst en een balanstotaal van ongeveer 150 miljoen gulden. Vertegenwoordigers van de bestu ren van het PAGV en de regionale onderzoekcentra (ROC's) voor de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond hebben het Dagelijks Bestuur van het PAGV gevraagd een voorstel te ontwikkelen om tot een krachtenbundeling in het praktijkon derzoek te komen. Daartoe zal aangegeven moeten worden hoe te komen tot: verster king van de gezamenlijke besluitvor ming over het onderzoekprogramma ter verhoging van de efficiency; het opzetten van een systeem voor cen trale financiering van het onder zoekprogramma van beide sektoren; het aanpassen van de besturing. Dit in samenhang met beide voorgaan de punten. Bij de uitwerking zal nadrukkelijk in ogenschouw genomen worden dat de wijzigingen niet ten koste gaan van de aandacht voor regionale pro blemen. De rapportage zal in het voorjaar 1992 afgerond worden. Aanleiding voor het bovenstaande zijn de grote veranderingen die op dit moment gaande zijn, zoals de gewijzigde financieringsstrategie van de overheid en de komende ver zelfstandiging van het PAGV. Ook de inmiddels uitgebrachte rapporten over het praktijkonderzoek in andere sektoren (glastuinbouw en fruit teelt) geven een beeld van een sterk in beweging zijnde land- en tuin bouw, die andere eisen stelt aan het praktijkonderzoek. het ministerie van Landbouw gesteld dat kwetsbare ganzesoor- ten, waaronder de rotgans, moeten worden beschermd. Dit betekent dat er regionale beheersplannen moeten komen voor het verjagen en gedogen van ganzen. In dat kader heeft het Consulent schap Natuur, Bos, Landschap en Fauna te Goes een experiment op gezet voor de opvang van rotganzen in die gebieden waar de schade het grootst is. In het dorpshuis De Wim pel te St. Philipsland zijn dinsdag gedoogovereenkomsten met vier grondgebruikers getekend. De over eenkomsten lopen tot en met gan- zenseizoen 1993-1994. Vergoeding De overeenkomsten houden in dat er op de aangewezen percelen gan zen worden gedoogd en dat het be heer van deze gronden daarop wordt afgestemd. In verband hier mee is 20 ha op St. Philipsland (10 ha aan de noordkant en 10 ha aan de zuidkant), 10 ha op Tholen in de Hollaerepolder en 10 ha in de Bath polders bij Rilland ingezaaid met En gels raaigras. Voor de gebruikers van deze gron den betekent dit dat zij het bouw plan moeten aanpassen, schade aan de gewassen gedogen en extra kunstmest moeten toedienen. De vergoeding voor deze medewerking bedraagt f 2.000,— per ha. Daar van wordt 20% als schadevergoe ding beschouwd. Mocht de schade in werkelijkheid groter zijn, dan zal een hogere vergoeding worden uit gekeerd. De boeren verplichten zich de op hun percelen verblijvende ganzen niet te verjagen. De instelling van zogenaamde ge- dooggebieden gaat gepaard met een verjaagplan. Dit plan heeft tot doel de ganzen van de schadege- voelige percelen naar de gedoogper- celen te verjagen. Met de wildbeheerseenheden Tholen/St. Philipsland en de Bathpolders is overeenstemming bereikt over de wijze waarop het verjagen zal plaatsvinden. Vanwege de noodza kelijke extra inzet van de betreffen de eenheden wordt hiervoor van rijkswege een vergoeding verstrekt. Evaluatie Het nu gepresenteerde gedoog- en verjaagplan is bij de grondgebruikers en wildbeheerseenheden positief ontvangen. Na afloop van het expe riment zal worden bekeken of de maatregelen effektief zijn geweest. Het wordt niet uitgesloten dat er meer bouwland als gedooggebied moet worden aangewezen. Nu is bijvoorbeeld de zuidkant van Tholen nog buiten het experiment gehou den. Dit heeft een financiële oor zaak. Via het bestedingsplan van het Natuurbeleidsplan is er voor de provincie Zeeland f 100.000,— be schikbaar gesteld voor het opvang- experiment rotganzen. Overigens wordt via een ander kanaal gewerkt aan maatregelen voor Noord- Beveland, waar rotganzen eveneens in groten getale fourageren. In de toekomst is het de bedoeling dat ook buitendijkse gebieden wor den ingericht voor de opvang van ganzen. In het natuurgebied Ram- megors is een gebied van 45 ha voor dit doel in voorbereiding. In het Krammer/Volkerak gaat het om 60 ha buitendijks opvanggebied. Onder zeer gunstige omstandighe den is op zaterdag 26 oktober jl. het Noord-Brabantse provinciale ploeg- kampioenschap te Helvoirt gehou den. Op deze zandgrond moesten de ploegers een maïsstoppel onder werken. Er is goed ploegwerk gele verd en deelnemers en organisatie kunnen terugkijken op een sportieve wedstrijd. De uitslagen waren als volgt: Uitslag rondgaand: 1. W. van de Pas (Vessem) 168 punten; 2. D. Schoo- nen (Veldhoven) 166,5 punten; 3. C. Wouters (Bladel) 153,5 punten. Uitslag 2-schaar wentel: 1. M. de Haas (Veldhoven) 150 punten; 2. C. Rijkers (Veldhoven) 149,5 punten; 3. J. v.d. Broek (Veldhoven) 146,5 punten. Uitslag 3- en meerscharig wentel: 1. R. v.d. Boomen (Veldhoven) 155 punten; 2. T. van Rooy (Cromvoirt) 152,5 punten; 3. H. Winkel (Heus- den) 149 punten. Leerlingen van het AOC Zeeland e.o. starten ook dit jaar weer een mini- onderneming. Donderdag j.l. heeft de oprichtingsvergadering plaatsge vonden bij VanderHave in Kapelle. Het project vindt plaats in het kader van de stichting mini-onderneming, een landelijke organisatie, die leer lingen van middelbare scholen de kans geeft tijdelijk een eigen bedrijf te exploiteren. De landbouwscholieren beheren het bedrijf naast hun studie helemaal zelf. Ze kopen grondstoffen in, plan nen de produktie, doen marktonder zoek en acquisitie. Het kapitaal wordt door aandeelhouders inge bracht. De naam van het bedrijf is Colorblock. De produkten die de AOC mini- onderneming op de markt gaat brengen zijn kleine gewichtjes, die in de fruitteelt al vele jaren bekend De Landbouwcoöperatie Zuid-Oost- Nederland (ZON) in Eindhoven heeft een goed jaar achter de rug. Het jaar 1990-1991 werd afgesloten met een netto resultaat van f 438.881,— na belastingen en nadat reeds eerder ruim f 950.000,— aan kortingen in min dering is gebracht. Vorig jaar be droeg het netto-resultaat f 273.691,-. De omzet in geld wijkt nauwelijks af van die van vorig jaar en kwam bru to uit op ruim f 57.8 min. De ZON heeft de afzet van mengvoeders en ruwvoeders in een landelijk kleiner wordende markt toch met ca. 8% kunnen vergroten. Het aantal leden van de ZON nam in het verslagjaar met 23 toe tot 239. De leden namen samen voor ruim f 39 miljoen af tegenover f 37 miljoen in het vorige boekjaar. Dit is 69% (64%) van de totale omzet. Onlangs is het adviesburo J. Verheij- en te Gilze met haar aktiviteiten gestart. Het bureau specialiseert zich in onafhankelijke financiële be geleiding van agrarische bedrijfs overnames. Verheijen is 20 jaar aktief geweest in het bank- en verzekeringswezen, de laatste tien jaar als directeur van een plaatselijke bank. Hij is een boe renzoon en nauw betrokken bij de agrarische wereld. Hij specialiseert zich in advies en begeleiding bij be- zijn. Ze zijn bedoeld om jonge fruit bomen in een goede vorm te laten groeien. De gewichtjes, die nu wor den toegepast, blijken in de praktijk slecht te voldoen. Daarom introdu ceert Colorblock een nieuw model met een koperenbevestigings- draadje en een opvallende kleur. Voor iedere gewichtsklasse is er een andere kleur. De kleur moet er voor zorgen dat de draadjes gemakkelijk terug te vinden zijn. De mini-onderneming wordt geleid door acht leerlingen. Dit zijn Kees van Westen, Marcel Rop, Evert Driessen, Marco de Jonge, Berry Timmers, Jan-Jaap v.d. Wekken, Frank van Lakwijk en Kenneth Dek ker. Behalve de stichting mini- onderneming geven ook vertegen woordigers van Schipper Accoun tants, ABN-AMRO, VanderHave, VNO en Rabobank ondersteuning, alsmede uiteraard leerkrachten van het AOC. De gemiddelde afname per lid be droeg f 190.950,— ten opzichte van f 192.400,- in 1989/1990. In de mengvoedersector, de belang rijkste pijler van de coöperatie, wist de ZON de omzet te vergroten van ruim 110.000 ton naar ruim 119.000 ton. Pluimvee-, varkens- en rundvee voeders leverden een gelijkmatige bijdrage aan deze stijging. De afzet van kunstmest gaf een lichte daling te zien tot 7.618 ton. De omzet in ruwvoeders werd verdubbeld tot ruim 8.000 ton. De ZON heeft 44 personeelsleden, zo blijkt uit het jaarverslag. Het bestuur stelt gezien het gunsti ge financiële resultaat voor f 0,25 per 100 kg van de afgenomen mengvoeders bij te schrijven op de rentedragende ledenrekening. De al gemene ledenvergadering van de ZON vindt plaats op 26 november a.s. in motel Eindhoven. drijfsovernames en het zoeken van de goede financieringsvormen daar bij. Daarbij wordt aandacht besteed aan de voorwaarden en tarieven voor de bedrijfsovernemer en de creditbedragen, waarover de be- drijfsoverdrager kom te beschikken. Een onafhankelijke beoordeling van financiële offertes kan volgens Ver heijen veel geld opleveren. Het ad viesbureau is telefonisch bereikbaar onder nummer 01615-3152, fax 01615-2168. Ongeveer vierhonderd belangstellenden bezochten de Kerstpresenta tie die het Bemiddelingsbureau van Bloemenveiling West/and dit jaar organiseerde. Tegelijkertijd stelden elf telers, onder het motto "Exk/u- sieve plantendagen in het Westland" hun kassen open voor expor teurs. De belangstelling voor deze eerste exklusieve plantendagen was bevredigend. De bezoekers waren afkomstig uit veel verschillen de landen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 22