Aanwijzen monument alleen op vrijwillige basis Schap: "Boer zelf verantwoordelijk maken voor aanpak mestprobleem" Binnenvaart lonkt naar mestoverschot Informatieavonden over Grobeka Geen mestbeleid met terugwerkende kracht Gewestelijke Raad tot gemeente Borsse/e: Themadag ziekten in aardappelteelt Beregenen grasland in Noord-Brabant aanzienlijk beperkt Kindertekeningen in Kerstnummer -<£>&« Volgens vee! boeren "stinkt" het mestbeleid van de overheid. Het Landbouwschap heeft minister Bukman gevraagd om aan de op Prinsjesdag aangekondigde kabi netsvoornemens tot aanscherping van het mestbeleid in ieder geval geen terugwerkende kracht te ver binden. Het opleggen van beleids voornemens op dezelfde datum waarop ze worden gepubliceerd komt niet overeen met de beginse len van behoorlijke wetgeving, aldus een brief aan de bewindsman. Volgens het Landbouwschap wor den de bezwaren ook ingegeven door het feit dat de inhoud van de te formuleren maatregelen onvoldoen de bekend is. Evenmin is duidelijk of en in hoeverre tegemoet zal worden gekomen aan de bezwaren van vee houders die op Prinsjesdag al onom keerbare investeringsverplichtingen waren aangegaan. De Tweede Kamer beslist volgende week over de mestmaatregelen die het kabinet op Prinsjesdag heeft voorgesteld. De georganiseerde landbouw is be reid zich extra in te spannen voor de oplossing van het mestprobleem. Dit blijkt uit een "Plan van aanpak plus" dat het Landbouwschap dins dag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het plan is bedoeld als een realistisch alternatief voor de in de landbouw slecht gevallen mest maatregelen die het kabinet zelf op Prinsjesdag heeft aangekondigd. Volgens de stuurgroep die het plan heeft voorbereid is het huidige, op forfaitaire normen gebaseerde mestbeleid achterhaald. Het mest probleem is een mineralenprobleem; door gebruik te maken van moderne veevoertechnieken kunnen de mine- ralengehaltes in de mest drastisch worden teruggedrongen. Het Land bouwschap stelt daarom voor de verantwoordelijkheid voor een effi ciënter mineralenbeheer bij de indi viduele boer te leggen. Dat kan door het treffen van de volgende maat regelen: 1. De niet-grondgebonden mestpro- duktierechten per dier moeten gelei delijk worden aangepast aan wat technisch haalbaar is. Boeren die een goed mineralenbeheer voeren kunnen hun veebezetting handha ven. Boeren die hun bedrijf op de oude voet voortzetten krijgen auto matisch te maken met de strengere normen en moeten hun veebezet ting verkleinen. De aan de grond gebonden mest- produktierechten blijven tot '95 ge baseerd op de huidige forfaitaire norm van 125 kg fosfaat per hecta re. Daarna worden ook hier de mo gelijkheden van optimale mineralenbenutting bepalend voor het mestproduktierecht. 2. De zogenaamde mineralenboek- houding moet al in 1993 worden in gevoerd, twee jaar eerder dan tot nu toe de bedoeling was. Boeren die een dergelijke boekhouding niet bij houden kunnen te maken krijgen met vermindering van hun veestapel omdat ze efficiënt mineralenbeheer niet kunnen aantonen. 3. De zogenaamde verplaatsingsre geling, bedoeld om de verhandeling van mestproduktierechten mogelijk te maken, moet er zo snel mogelijk komen, tenzij de overheid nu al besluit om het hele systeem van mestproduktierechten in 1995 te la ten vervallen. Veehouders die mest produktierechten aankopen moeten wel aantonen dat zij over milieu technisch verantwoorde mestafzet- mogelijkheden beschikken. Dat kan door het sluiten van langlopende contracten met akkerbouwers, mestdistributeurs of de mestbank. Steun De maatregelen die het Landbouw schap heeft voorgesteld kunnen re kenen op brede steun van de landbouworganisaties, zo bleek maandag tijdens een bespreking van de plannen in Amersfoort. De De Zuidelijke Landbouw Maat schappij en Cebeco Zuid-West orga niseren in samenwerking met de CBTB en de Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting een aantal infor matieavonden over de teelt van vollegrondsgroenten. De heer G.J. Kornet, algemeen manager van Gro beka, zal op deze avonden spreken over de ervaringen met de teelt van vollegrondsgroenten voor Grobeka in 1991, het afzetbeleid van Grobe ka en welke gewassen mogelijkhe den bieden om in 1992 voor Grobeka geteeld te worden. Tevens zal een teeltbegeleider van Cebeco Zuid-West aanwezig zijn voor het beantwoorden van teelttechnische vragen. De plaatsen waar de infor matieavonden georganiseerd wor- Vrijdag 12 november organiseert het PAGV samen met het IKC agv. een themadag over bodemgebonden ziekten van aardappelen. Tot a.s. maandag kunt u zich nog opgeven. Voor inlichtingen of opgave tel. 03200-91111. organisaties gaan er wel van uit dat de tweede Kamer een streep haalt door de plannen van het kabinet. Kort samengevat komen deze neer op het schorsen van niet benutte mestproduktierechten, versnelde in voering van de voor het jaar 2000 geplande eindnormen in de zoge naamde niet-overschotgebieden en verlaging van de grondgebonden mestproduktierechten. Het Landbouwschap heeft zich in de discussies met het kabinet al be reid verklaard om voortvarend mee te werken aan het vaststellen van landbouwkundig toepasbare eind- bemestingsnormen. Een onderdeel van het plan van aan pak plus is ook de vermindering van de stikstofuitspoeling naar het mi lieu. Vooral voor de melkveehouderij is dat van belang. Er komt meer voorlichting aan de veehouders over de strengere milieu-eisen waarmee ze de komende jaren te maken krijgen. De gemeente Borsele wil een eind tegemoet komen aan de bezwaren die de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland heeft ingebracht tegen het monumenten beleid dat deze gemeente wil gaan voeren. De gemeente is van plan 85 cultuurhistorisch waardevolle pan den, waaronder boerderijen, op de gemeentelijke monumentenlijst te zetten en eigenaren een financiële tegemoetkoming te geven voor het onderhoud van hun pand. In af wachting van nader overleg is de behandeling van dit onderwerp in de gemeenteraad uitgesteld. Volgens de Gewestelijke Raad kan de gemeente slechts panden als monument aanwijzen als de eige naar vrijwillig meewerkt. De Ge westelijke Raad betwijfelt of de gemeente de ambitieuze plannen wel waar kan maken. De Raad vraagt zich af of het budget ook op de lange termijn toereikend zal zijn en wat er gaat gebeuren als het be leid gedecentraliseerd wordt en de gemeente met een 'erfenis' komt te zitten. De Gewestelijke Raad pleit er daarom voor niet al te geforceerd van start te gaan. De monumenten lijst kan altijd nog worden uit gebreid. Tegemoetkoming De gemeente Borsele heeft zich be reid verklaard agrariërs, wier pand als monument wordt aangewezen, een hogere tegemoetkoming in de onderhoudskosten toe te kennen. Het Landbouwschap Zeeland staat hier positief tegenover. Het zou bo vendien graag zien dat de gemeente Borsele bij noodzakelijke veranderin gen aan een monument uit een oog punt van bedrijfsontwikkeling zonder meer een monumentenver gunning verleent. Ad hoe zou een agrarisch deskundige aan de monu mentencommissie moeten worden toegevoegd. Ook als er onderge schikte verbouwingen plaatsvinden moet de gemeente vergunning ver lenen. In de commissievergadering van de gemeenteraad Borsele is po sitief gereageerd op deze opmer kingen. De Gewestelijke Raad vindt tenslot te dat de gemeente aan belangheb benden, wier pand als gemeentelijk monument wordt aangewezen, alle informatie ter beschikking stelt, zo dat deze eventueel bezwaren kan aantekenen. Er komt overigens nog een formele bezwaarschriftenpro cedure. den zijn als volgt (aanvang van alle avonden: 20.00 uur): Schouwen-Duiveland, 25 novem ber, wegrestaurant De Blauwe Keet te Oosterland. Zuid-Beveland, 26 november, ontmoetingscentrum De Stenge te Heinkenszand. Noord- Beveland, 2 december, restaurant Zeelandia te Colijnsplaat. Oost Zeeuws-Vlaanderen, 10 december, cultureel centrum De Halle te Axel. Walcheren, 12 december, vereni gingsgebouw Ons Huis te Melisker- ke. West Zeeuws-Vlaanderen, 17 december, zaal Wijffels te Schoon- dijke. Tholen, 18 december, De Wel- levaete te St. Annaland. West-Brabant, 23 december, hotel Van Tilburg te Steenbergen. Pootaardappelteelt West Zeeuws-Vlaanderen Op maandag 18 november zal om 19.30 uur in zaal 'Wijffels' te Schoondijke een informatie- en inventarisatie-avond worden geor ganiseerd voor een samenwerkings verband pootaardappelen. Er wordt informatie gegeven over: teelt, geza menlijke opslag en verwerking, be nutting arbeid en financiering van het project. Inlichtingen: 01172-3079. Steeds meer mest gaat over water vanuit Oost-Brabant en Gelderland naar de akkerbouwgebieden in Zee land, West-Brabant en het noorden van het land. De binnenvaart ziet mogelijkheden in het mestvervoer en hoopt met hulp van de overheid een groter deel van het transport voor haar rekening te nemen. Minister Maij-Weggen heeft al eer der laten weten positief te staan te genover mestvervoer over water. Zij vindt echter dat de mestdistributie Met ingang van volgend jaar zijn er in Noord-Brabant aanzienlijke beper kingen in het beregenen van gras land met grondwater. In de periode van 1 januari tot 1 juni mag grasland in het geheel niet meer worden beregend, met uitzon dering van 48 uur na een emissie- arme bemesting met dierlijke mest. In juni en juli mag grasland alleen werden beregend tussen 17.00 uur 's middags en de volgende ochtend 10.00 uur. De voorbereiding van de vergun ningverlening is in volle gang. In Ne derland is het voor het eerst dat op zo'n omvangrijke schaal beregening aan regels wordt gebonden. Aan staande maandag geeft milieugede puteerde Welschen een toelichting op de nieuwe beleidslijn die het ge bruik van grondwater moet terug dringen. meet worden georganiseerd en gefi nancierd door het landbouwbe drijfsleven zelf. Dat moet beoordelen of en in hoeverre het transport van mest over water perspektieven biedt. Uit een onderzoek van het inge nieursbureau NIEMA blijkt, dat jaar lijks 1,7 miljoen ton drijfmest in aanmerking komt voor vervoer per binnenschepen. Dat kunnen zowel tankers, duwbakken als droge- ladingschepen zijn. NIEMA advi seert om tankauto's vooral in te zet ten bij het transport van en naar de schepen. Een verrassend voordeel van mestvervoer per schip is ook, dat de mest door het grotere trans portvolume homogeen van sa menstelling wordt. Het wordt als het ware gemengd tijdens het transport. Drie schepen Op dit moment zijn drie binnensche pen voortdurend in de weer met mesttransporten. Door het 'drup pelsgewijs' aanvoeren van de drijf mest duurt zowel het laden als het lossen tamelijk lang: ongeveer 48 uur. Tankwagens rijden in over- schotgebieden af en aan van de boeren naar de laadplaats (Betuwe, Noord-Limburg), maar storten per keer hooguit 20 kuub mest in de 1000 ton en meer metende sche pen. Op de losplaatsen in de Wierin- germeer, Groningen en Zeeland hebben tankwagens net zoveel tijd nodig. Inklusief voor- en natransport komt vervoer per schip over grote afstand neer op zo'n 18 gulden per ton. Dat is in ieder geval een stuk goedkoper dan vervoer per as. Ook eindprodukten als mestkorrels worden over water vervoerd. De grote Mestverwerkingsfabriek Pro- mest is bepaald niet voor niets aan het water gevestigd. Vanuit de Zuid- Willemsvaart in Helmond gaan re gelmatig scheepsladingen mestkor rels naar Rotterdam, om daar te worden overgeslagen in coasters voor vervoer naar de wijngebieden in Zuid-Europa. In het Kerstnummer van het ZLM-Land- en Tuinbouwblad zal het le ven van kinderen op en rond de boerderij centraal staan. De redaktie wil in dat nummer graag een aantal tekeningen en verhaaltjes opne men van kinderen over hoe zij hun leven op en rond de boerderij erva ren. De mooiste tekeningen zullen worden geplaatst. Dus alle kinderen die mee willen doen, moeten nu al gaan tekenen voor Kerst. Jullie kunnen de tekeningen en verhaaltjes opsturen naar: Redaktie ZLM-Land- en Tuinbouwblad, Postbus 46, 4460 BA Goes. De uiterste inzenddatum is 11 december a.s. Doe allemaal mee, want behalve dat de mooiste tekeningen in de Kerstbijlage komen te staan, worden er ook weer kadobonnen verloot!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19