"Zjoo Zeeland wil ecologisch beheer van akkerranden en dijken Deze week Samenwerking met proefstation Boskoop ligt meer voor de hand Infomarkt nieuwe teelten op 3 december in Goes zuidelijke landbouw maatschappij Begrenzing natuurgebieden in de inspraak Mestplan Landbouwschap ZLM: eerst behoefte inventariseren Pag. 3 Landbouwschap presenteert mestplan: meer verantwoordelijkheid bij de boer. Pag. 4 Geen nieuwe belasting op landbouwgrond. Pag. 5 Landbouw vreest versnippering door natuurbeleid Zeeland. Pag. 6 Opvanggebieden rotganzen. Krachtenbundeling akkerbouwonderzoek. Pag. 7 Jonge boeren goede vrachtwagenchauffeurs. Bijzondere pacht wordt belangrijk. Pag. 8 Introductie nieuwe trekkers Ford. Pag. 9 Aardappelsector onderschrijft meerjarenplan. Pag. 10 Mineralenbalans leidt tot inzicht. land- en tuinbouwblad VRIJDAG 15 NOVEMBER 1991 79e JAARGANG NO. 4095 De provincie Zeeland wil akkerran den en dijken onder ecologisch be heer brengen. Dit blijkt uit een voor stel van Gedeputeerde Staten waar in een Zeeuwse uitwerking wordt ge geven" van het Natuurbeleidsplan. Zeeland is de eerste provincie, die een provinciale vertaling van dit na- tuurplan op tafel legt. Tot nu toe is in Zeeland reeds 2890 ha in het kader van het Natuurbe leidsplan aangewezen. Het resteren de Zeeuwse "quotum" bedraagt 1510 ha reservaatsgebied, 1455 ha beheersgebied en 1800 ha natuur ontwikkelingsgebied. Zeeuws- Vlaanderen zal het leewedeel leve ren, zo blijkt uit het voorontwerp voor de begrenzing van natuurge bieden, dat dinsdag door gedepu teerde mevr. G. de Vries is gepresenteerd. In 1992 en 1993 zal een uitgebreide voorlichtings- en inspraakprocedure worden gehouden over dit voorstel. Dit gebeurt onder auspiciën van de Provinciale commissie beheer Land bouwgronden (PCBL), waarin o.a. vertegenwoordigers van de georga niseerde landbouw in Zeeland zit ten. De PCBL brengt advies uit aan Gedeputeerde Staten, die het plan uiteindelijk moeten vaststellen. In het voorstel nemen G.S. de ecolo gische hoofdstructuur in Zeeland als uitgangspunt. Deze bestaat uit duingebieden, de Deltawateren, de Oudlandgebieden (bijv. Yerseke Moer), kreken en kreekresten (voor al in Zeeuws-Vlaanderen) en dek- zandgebieden bij de Belgische grens. In de voorstellen worden be staande natuurgebieden uitgebreid en afgerond. Daarnaast worden ge heel nieuwe natuurgebieden voor gesteld. De provincie streeft naar het tegengaan van versnippering en een goede afstemming met andere functies, zoals landbouw. Bij de af ronding van natuurgebieden wil men de randlengte met het agra risch gebied minimaal houden. Waar alternatieven voorhanden zijn wordt goede landbouwgrond ontzien, al dus G.S. Snel handelen De verantwoordelijke gedeputeerde mevrouw De Vries vindt het belang rijk dat de provincie snel handelt. Dit om zoveel mogelijk geld uit 's rijks kas naar Zeeland te sluizen, maar vooral om duidelijkheid te scheppen voor de verschillende landinrichtin gen, die in voorbereiding zijn, zoals Poortvliet, Aardenburg en Axel. "De Landinrichtingscommissies moeten zo snel mogelijk weten waar ze aan toe zijn wat betreft de uitwerking van het Natuurbeleidsplan", aldus mevr. De Vries. Ten aanzien van de financiering maakt de provincie Zeeland een voorbehoud. De provincie is alleen bereid aankoopsubsidies voor het verwerven van gronden te geven als het rijk ook met geld voor het be heer over de brug komt. De provin cie is niet in staat alle beheerskosten zelf te betalen. Zie verder pag. 5 Op dinsdag 3 december a.s. vindt in de Prins van Oranje te Goes de Info markt 'Nieuwe Teelten' plaats. Doel is voorlichting te geven over zowel de teelt als de afzet van nieuwe ge wassen, die een waardevolle bijdra ge kunnen leveren aan het traditionele akkerbouwbedrijf in zuidwest Nederland. Te denken valt hierbij aan tuinbouw- gewassen als broccoli, Radicchio rosso, ijsbergsla en knolvenkel, ver der aan bloemen (tulpen, anjers, zomer- en droogbloemen) en grote re gewassen als pootgoed en olievlas. Als het aan de provincie ligt ko men akkerranden en dijken on der ecologisch beheer. Dit bleek tijdens de presentatie van de Zeeuwse uitwerking van het Na tuurbeleidsplan, afgelopen dins dag (archieffoto). Op de Infomarkt zal er veel aan dacht zijn voor de afzetmogelijkhe den van nieuwe produkten. Daarom zijn bedrijven als Cebeco Handels- raad, Cebeco Zuid-West, veiling CHZ, Bloemenveiling Holland, Gro- beka en Hobaho (bloembollenbe middelingsbureau) aanwezig met informatie. Omdat kennisvergroting bij het opzetten van nieuwe teelten een belangrijke voorwaarde is, zijn ook de Dienst Landbouwvoorlich ting, het AOC Zeeland en de Prak tijkschool Schoondijke aanwezig. Kortom, de Infomarkt Nieuwe Teel ten is voor iedere agrariër, maar vooral voor de akkerbouwer, een goede mogelijkheid om zich te oriënteren, te informeren en contac ten te leggen. Men is van harte wel kom in de Prins van Oranje in Goes op 3 december a.s. van 10.00 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds. De Infomarkt is een initiatief van de stichting Stimulering Plantaardige Produktie in Zeeland in samenwer king met de Takorganisatie Akker bouw Zeeland en de DLV. Ter gelegenheid van de Infomarkt brengt het ZLM Land- en Tuinbouw blad een speciale bijlage over nieu we teelten in Zuidwest Nederland uit. Daarin vindt u mede aan de hand van ervaringen van telers vol op informatie over het telen en af zetten van produkten, die nog maar weinig bekendheid genieten. De bij lage verschijnt a.s. vrijdag (22 no vember 1991). De mineralenboekhouding moet al in 1993 worden ingevoerd, twee jaar eerder dan de bedoeling was. Dit is een van de hoofdpunten uit het "Plan van aanpak plus" van het Landbouwschap over de oplossing van het mestprobleem. Het plan is dinsdag jl. aangeboden aan de Tweede Kamer. De centrale land bouworganisaties hebben zich ach ter het plan geschaard. Zie ook 3 De ZLM vindt dat er eerst een in ventariserend onderzoek naar de behoefte aan onderzoek in de plant aardige sector en in het bijzonder in de fruitteeltsector moet plaatsvin den alvorens er besluiten worden genomen over samenvoeging van proefstations en proeftuinen. Dit blijkt uit een advies van de commis sie tuinbouw van de ZLM. In een behoefte-onderzoek moet ook het aanwezige draagvlak voor de financiering van het onderzoek worden meegenomen. Daarna kan werden bezien hoe het onderzoek zo efficiënt mogelijk kan worden op gezet. Sectorale herkenbaarheid is daarbij een belangrijk punt. Het advies van de tuinbouwcom- missie is een reactie op het rapport van de commissie-Bijloo naar om vang en kwaliteit van het landelijk praktijkonderzoek voor de fruitteelt. Deze commissie adviseert een sa-' menvoeging van de Proefstations voor de Fruitteelt en voor de Akker bouw en Vollegrondsgroenteteelt te Lelystad. Dit zou op termijn het ein de betekenen van de lokatie Wilhel- minadorp. Gelijkwaardig De tuinbouwcommissie noemt de argumenten van de commissie- Bijloo voor samenvoeging met het PGAV zwak. Zij geeft de voorkeur aan een meer gelijkwaardige part ner. De eerste optie is het Proefsta tion voor de Boomkwekerij te Boskoop. Dit is ongeveer even groot als Wilhelminadorp en er zijn op on derzoeksgebied meer raakvlakken. Een tweede optie kan zijn het Proefstation voor de Tuinbouw on der Glas in Naaldwijk. Beide opties moeten nader worden uitgewerkt, waarbij de mogelijkheden tot cen tralisatie moeten worden mee genomen. De commissie tuinbouw acht de be grote kosten van nieuwvestiging van PFW in Lelystad niet voldoende onderbouwd. Er zal een goede fi nanciële analyse moeten worden gemaakt van eventuele samenvoe ging van proefstations, mogelijk door een externe deskundige. Europa De commissie tuinbouw van de ZLM is van mening dat er ook over de grenzen heen gekeken moet worden. Het proces van samenwer king op onderzoeksgebied binnen Europa zal versnellen. De mogelijk heden voor Europese programme ring dienen daarom eveneens te worden uitgewerkt. "Het nu door voeren van een vergaande cluste ring binnen Nederland kan een remmende werking hebben op de Europese samenwerking. Wanneer er bijv. in België een sterke nadruk gelegd gaat worden op het bewaar- onderzoek zullen investeringen in Nederland in deze richting overbo dig zijn," aldus de commissie. Mo gelijk kan in de toekomst ook een beroep op Europese fondsen wor den gedaan. De ZLM zal over de toekomst van het fruitteeltonderzoek overleg voe ren met de gemeente Goes en de provincie Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 17