Vanaf de dijk gezien Najaarswerk vordert slecht Voer najaarsoogstwerk zo veilig mogelijk uit! Geen tijd om ons te verbazen? Moeten we van de wind leven? Lagere opbrengst voederbieten Door de buien van de afgelopen week liggen de veldwerkzaamhe- den zo goed als stil hier op OOST ZUID-BEVELAND. De laatste perce len aardappelen moeten nog ge rooid worden en ook de meeste wintertarwe moet de grond nog in. Door de uitstekende mechanisatie in de suikerbietenteelt kan het rooi en onder goede omstandigheden gebeuren, door de geschikte dagen te benutten. De gehaltes van de suikerbieten val len hier over het algemeen niet mee, al is er erg veel variatie tussen de di verse percelen. Je hoort van gehalte van 14% maar ook zelfs een enkele van 17%. Een fors verschil. Het ploegwerk is hier nog niet ver gevor derd. Voor het op wintervoor ploe gen is het nog aan de vroege kant, en om al veel tarwe in zaailand om te ploegen is ook te riskant met die vele regen. Opvallend is het verschil in hoeveelheid neerslag binnen ons gebied. In het meest oostelijk ge deelte viel zo voor het weekeinde maar de helft (ongeveer 15 mm) van wat er in de rest van het werkge bied viel. Wat er in resulteerde dat men in het oostelijk deel afgelopen vrijdag landwerkzaamheden kon uit voeren terwijl elders "binnen blij ven" het motto was. Een goede- gelegenheid trouwens om ons nieu we ZLM-gebouw in Goes te be kijken. De laatste jaren is de rassenkeuze bij de wintertarwe er niet eenvoudi We hopen op weer een periode met wat rustig en droog weer in onze 'WESTHOEK', dan zal er gauw weer veel en goed werk kunnen gebeu ren. Men kan er gewoon niet over uit: laat en toch onder zeer goede omstandigheden zijn de aardappels gerooid. Een collega uit een andere kring dacht daar iets anders over. Zo laat mogelijk rooien met zoveel mo gelijk grond op de ketting vergroot de houdbaarheid was zijn mening, 't Kan best, maar iets eerder rooien lijkt toch gunstiger. De bietenopbrengsten vallen wat kg-opbrengst betreft niet tegen. Het suikergehalte kon beter, echter de suikeropbrengst per ha is toch be palend voor het onderste regeltje. Maar er zijn nog wat termijnen te gaan eer we de balans op kunnen maken. Nog enkele dagen en het is al november. Allerhande weersom standigheden kunnen zich dan voor doen. Onder goede rooiomstandigheden aan de hoop gaan rijden kan dan moeilijk zijn. Het ploegwerk is ook in volle gang. Het gaat prima, een goede vlakke ligging, een mooie structuur, geen valse blikkende sneden. Ook ideaal om een zaaibed te maken voor in ger op geworden. Het aantal be schikbare goede rassen is flink uitgebreid. Toch ligt het accent hier op de baktarwes omdat de belang rijkste afnemer zich hier op gericht heeft en er premies voor betaald worden die het aantrekkelijk maken om hiervoor te kiezen. Belangrijk is wel om te kiezen voor rassen die op de Nederlandse rassenlijst staan. Want een ieder die vorig jaar het Zweedse ras (landklimaat nodig!) Sleipner eens probeerde heeft de buik er wel van vol. Veel belangstel ling is er hier voor het nieuwe (bak?) tarwe ras Ritmo. Er schijnt belang stelling te zijn voor 30% van het areaal, terwijl er maar voor 10% van het areaal zaaizaad beschikbaar is. Vijftien oktober betekent weer ope ning van het jachtseizoen, wat er in resulteerde dat je zaterdag hier in de polders de groepen jagers weer het veld in zag trekken. Dat dit al geen vanzelfsprekendheid meer is, blijkt wel uit het feit dat sommige ver pachters, die geen verstand van landbouw en natuur hebben, het bejagen van hun gronden niet meer toestaan. In ons werkgebied presteerde de kerkvoogdij van de Hervormde Kerk in Schore het om de pachters dit mee te delen onder het mom van dierenleed. Men ver geet kennelijk hierbij dat de belang rijkste wildsoorten in Nederland geen natuurlijke vijanden meer heb ben. Nee, dan een te dichte, zieke en zwakke wildstand, alsof dat geen dierenleed is. zaai van wintertarwe. Maar bij weers- omslag is dat snel anders, dus bij goed weer er tegenaan. Voor de aardappelen in de opslag is er nogal animo om te kopen. Mooie grove partijen wil men graag aanko pen op termijn. In ons gebied zijn ze grof en mooi van stuk, al zijn er ook partijen die wat fijner zijn uitgeval len. Maar volgens de taxaties liggen de opbrengsten gemiddeld op het zelfde niveau als verleden jaar. Lan delijk kunnen we van het jaar heel best mee, in het zuidwesten, leder jaar zo rondom de oogstramingen, die nog steeds gehandhaafd blijven, komen er toch andere cijfers voor de dag dan op de beurs of op ver jaardagen e.d., al is het aantal kg per ha natuurlijk nooit exact aan te geven. Afgelopen week in ons Land- en Tuinbouwblad de bijlage over het KNLC-discussiethema 1991-1992 goed doorgelezen, leder heeft zo zijn eigen mening en gedachten. Over alles wat er is en komen gaat geeft men een visie. Wie weet het? Ik denk niemand. Ons worden steeds andere zienswijzen en ge dachten voorgehouden, al sinds eni ge jaren. Wel telkens een stap terug, dat weten we nu wel. Het najaarswerk heeft de afgelopen week duidelijk zijn intrede gedaan op THOLEN en ST. PHILIPSLAND. Storm met flinke regenbuien kon digde een uitgesproken ander weer type aan dan we gewend waren. We kunnen terugzien op een late, warme en stabiele zomer waarbij het oogstwerk tot nog toe eigenlijk voortreffelijk is verlopen. Aanvanke lijk was het vooral voor het rooien van aardappels te droog, zeker met het hoge onderwatergewicht waar door de blauwgevoeligheid van het gewas groot was en eigenlijk nog steeds is. Gelukkig kwam er redelijk op tijd regen en daarna kon er vrij wel dagelijks snel en goed gerooid worden. Alle aardappelen zijn thans praktisch gerooid! De kg-opbrengst van de aardappels valt in ons gebied doorgaans niet tegen en dat geldt ook de suikerbieten alhoewel1 daar de suikergehaltes door de bank genomen aan de zeer middelmatige kant zijn. Bieten leveren in de eerste termijn blijkt dit jaar een goede zaak te zijn vanwege het beduidend hogere sui kergehalte, dat dan verder nog ge- Afgelopen week konden we nog in ons ledenblad lezen dat we het weerbericht te weinig waarderen. Niet zo verwonderlijk lijkt ons, want sinds het begin van de oogst deze zomer is er al vele malen een weers- omslag met veel neerslag aange kondigd. Het viel steeds weer mee. Het omgekeerde is het ook al vele malen voorgekomen. Ondanks alle radars, satellieten en computers laat de natuur zich niet gemakkelijk voorspellen. Nu is het in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN dus wel nat, nog geen ramp, maar het aard- appelrooien ligt stil. De afgelopen weken zijn er enorm veel patatten gerooid, het werk ging misschien iets langzamer dan nor maal, er kon door het vaste weer wel steeds worden doorgereden en dat maakt dan weer veel goed. De aardappels zitten netjes in de schuur, al was hier en daar een overblijfsel van de zomer te zien op de band, een enkele zieke knol en uit de spuitsporen droge harde klui ten. De beschadigingen aan de knollen vallen mee, maar het zal vooral van de markt afhangen of er misschien wat gevonden wordt wat niet deugt. Dit zou natuurlijk niet Afgelopen week was het Wereld- voedseldag. Zonder dat de mensen er nog over verbazen hoor je hoe veel miljoenen mensen omkomen van de honger. Hoe durft men dan over overschotten te praten in onze westerse (rijke) landen die toch zo met het lot van de medemensen be gaan zijn. Als normaal denkend mens loop je daar gewoon in vast. Of hebben we vanwege onze poli tieke en andere idealen geen tijd om ons te verbazen? Alles gebeurt te genwoordig vanuit een crisissfeer. Eerst vastlopen en dan maatregelen nemen die als ze opgesteld zijn al weer achterhaald zijn. En dan toch maar spreken over een meerjaren- beleidsplan, als het heden niet op het spoor te zetten of te houden is. Ook in onze landbouw moet veel veranderen wil men als tak overle ven. Allerhande projecten worden opgestart, vele uitspraken worden gedaan en er wordt naar andere ge wassen uitgekeken. We moeten wat meer denken aan diegenen die om komen van de honger en niet over overschotten praten. Laat de poli tiek daar eerst maar eens een ant woord op geven. Ze zouden er goed aan doen. paard ging met een hogere leveringspremie. Overigens zijn er wel bieten gerooid op droogtege- voelige percelen en daarvan blijkt de kwaliteit niet mee te vallen, vooral niet ten aanzien van de hoge gehal tes aan schadelijke stikstof. De weerberichten voor de komende week zijn gunstig dus goed weer voor het zaaien van de wintertarwe. Het is nu mooi tijd in de tweede helft van oktober. Na het ploegen is het van belang om de tarwe zo snel mogelijk te zaaien in verband met het weerrisico. Gecombineerd zaai en en grondbewerken in één werk- gang voldoet goed, maar dan moet men dit werk aan derden (loonwer ker) overlaten terwijl de eigen werk tuigen in de schuur staan en daar zien dan ook de meeste collega's om die reden van af. Alleen onder zeer ongunstige omstandigheden kan deze werkwijze soms uitkomst bieden. Na het zaaien van de wintertarwe kan ook het wintervoor ploegen een aanvang nemen, zeker op de zwaar dere gronden. Op de wat lichtere gronden geven wij de voorkeur aan het wat later ploegen i.v.m. mogelijk moeten kunnen, maar de praktijk maakt het wel eens anders mee. Er staan nogal wat teunisbloemen in de stuik, een zwaar karwei, maar het geeft wel een stuk zekerheid. Dit in tegenstelling tot het zwad- maaien dat ook hier én daar be proefd wordt. De bietenoogst verloopt tot nu toe rustig, al valt het tarra-percentage niet overal mee. Ook qua suikerge halte horen we nogal eens dat men ergens in de 15% blijft steken. Niet echt slecht, maar wel weer een af trekpostje en dat zou door de konstante rasvernieuwing niet meer nodig moeten zijn. Ook bij tarwe zal de rasvernieuwing doorgaan. Dit jaar zijn er weer enke le rassen door de mand gevallen. De omstandigheden in 1992 kunnen natuurlijk wel heel anders uitvallen, maar een ras is snel uit de gratie. Het nieuwe ras Ritmo lijkt aan te slaan, maar zal zeker niet probleem- vrij zijn. Ook wordt weer terugge- onkruidopslag en het betere water bergend vermogen tijdens de win terperiode. Sommigen vrezen dan wel voor een mogelijke natte tijd in de maand november, maar door gaans valt dat heel erg mee. Voorlopig staat ons dus een drukke tijd te wachten, vooral ook omdat onze bedrijven doorgaans een tame lijk intensief bouwplan hebben met o.a. knolselderij, witlof en winter wortelen om de voornaamste tuin- bouwachtige produkten te noemen. Belangrijk daarbij is dan vooral dat onze werktuigen in een goede staat zijn en dat aan de verlichting van trekkers en wegtransportwerktui gen de nodige aandacht wordt be steed. Het is voor ons zelf en voor de medeweggebruikers heel erg ge vaarlijk als we als agrarisch wegver keer slecht zichtbaar zijn. Verder zullen we nog zorg moeten dragen voor een schone weg. Tijdens het werk moeten we dat onze mede weggebruikers goed kenbaar maken met onze SLIK-borden, en na afloop daarvan verzoeken wij u dringend het slik op de weg zo goed mogelijk te verwijderen. pakt naar Arminda dat als weinig ziektegevoelig te boek staat, tot er weer eens een meeldauwjaar komt... Er worden ook weer enkele baktarwes aangeprezen. Die moe ten een meerprijs opbrengen, aldus de krante-artikelen. Wie ze betaalt staat er niet bij. Afgezien van een zeer vroege klant moet de zaai nog beginnen, het is nu een mooie tijd. Onlangs heeft een kollega een windmolen geplaatst die een aan vulling op het inkomen moet geven. Een tak die weliswaar geen werk oplevert, maar wel een gegaran deerd schoon produkt en in ons zee klimaat een flinke zekerheid. Misschien is van de wind leven zo wel letterlijk als figuurlijk onze toe komst want in de politiek laten nu ook de progressieve partijen het oostblok prevaleren, voor onze ei gen landbouw. De overige partijen doen dat ook, maar die proberen het verhaal zo te draaien dat ze onze stemmen nog behouden. Het is mij opgevallen dat het weerbericht is verbeterd. Het is nog steeds een 'verwachting'. Maar de dagen dat de weerman nen er finaal naast zitten, wor den veel minder. Storm tot zware storm, dat ons aangezegd werd de afgelopen week, was tegen geen dovemansoren ge zegd. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hoorde je de trak tors brommen in de polders. Zag je de zwaarbeladen wagens over de polderwegen gaan. Het vrouwvolk, ook gewaar schuwd, trok de tuin in. Armen- vol chrysanten werden afgesneden. Redden wat er te redden valt voor windkracht 9, zware regen en hagelbuien de najaarspracht vernielen. Het is hier in het zuiden nog wel mee gevallen. Met genoegen kijken we naar het geel, goud en bruin dat de huiskamer siert. Dank baar dat de aardappeloogst bui ten haast helemaal in het vergeetboek is opgeschreven. Bietenrooien wordt niet bepaald door het weerbericht, maar uit gemaakt door de computers, die de buitendienst van de suikerfa brieken, van gegevens voorzien. Zo zien we de polders in hoog tempo van kleur veranderen. De blokken gras voor zaad worden bevolkt met schapen. Met hun rode of blauwe achterwerken spelen ze voor grasmachine en mestverspreider. De kleuren rood en blauw geven de zekerheid van 90% dat er straks in het voorjaar weer vrolijke jonge lam metjes zullen rondspringen. De gerooide velden worden gecu/ti- vatord. Op verschillende perce len is zaaivoor geploegd en de ploeg voor winterland is te voor schijn gehaald. Het rustige herfstweer wat op deze dag ons deel is, is goud waard. Volgende week is het no vember. De dagen zijn kort, wind en regen krijgen het voor het zeggen. Dan is het goed dat het meeste buitenwerk is gebeurd, want ook boeren zitten 's avonds liever binnen dan in stille polders in het donker door weer en wind te moeten gaan. De opbrengst van de voederbieten ligt aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Vooral de machinaal te rooien rassen vallen relatief tegen. De meeste kilo's geven de traditionele rassen, die hoog boven de grond uitsteken. A/s er rooimachines komen die deze zonder beschadiging kunnen rooien zal het areaal hiervan flink stijgen, aldus onze Westbra bantse praktijkschrijver.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7