WW Uit de praktijk Veel jonge percelen graszaad mislukt Goede grond blijft gevraagd en duur Meer klandizie voor vroegere dorpssmid Teunisbloemen 'in de stuik' Steeds krappere marges 6 Het is echt bamisweer, zeggen ze hier in 'T LAND VAN AXEL. wan neer deze tijd van het jaar de regen en hagelbuien tegen de ruiten strie men. Want dit weekend is het er dan toch van gekomen. Reeds vori ge week was ons door de diverse weervoorspellers veel regen en storm aangekondigd, maar dat viel met het aantal millimeters neerslag wel mee en ook de storm bereikte hier niet de kracht die was toe gezegd. Toch veroorzaken dit soort berich ten, in deze tijd van het jaar, wat pa niek onder boeren. Toch zeker wanneer er nog heel wat zaken op het land staan en er nog heel wat aardappelen in de grond zitten. De loonwerkers worden dan licht ver weten juist weer eerst naar de buur man te gaan, om wat voor reden dan ook. Het is voor deze mensen in die omstandigheden een opgave om het hoofd koel te houden. Maar zo als gezegd de weergoden waren ons gunstig gezind en er kon de voorbije week toch veel werk verzet worden. Aardappelen zijn er toch veel gerooid nu, ondanks dat de ca paciteit niet zo hoog meer is in deze tijd van het jaar. Er is ook een begin gemaakt met het dorsen van de teu nisbloem, degene die op het zwad liggen schijnen toch wat eerder dorsbaar te zijn dan degene welke gestuikt staan te drogen. Ook de inzaai van tarwe is begon nen. Er schijnt veel vraag te zijn naar het nieuwe ras Ritmo. Wanneer het weer het toelaat zal er toch weer heel wat wintertarwe uitge zaaid worden, ook al omdat er van het vorig najaar of afgelopen voor jaar ingezaaid graszaad voor zaai zaadvermeerdering maar weinig percelen kunnen blijven liggen. Graszaadteeltdeskundigen schatten dat er van het ingezaaide areaal zo'r, zeventig procent is of moet worden uitgereden. En er zijn nog steeds geen alterna tieven. Of is het misschien de cicho- reiteelt die volgend jaar fors zal uitbreiden? Toch rijzen ook hier wat vragen. Want hoe zit dat met de vruchtwisseling t.o.v. suikerbieten in verband met het bietencystenaaltje? En op lichtere gronden waar juist de cichorei goed geteeld kan worden, maar waar dikwijls ook veel kamille voorkomt? Want ook in de witlof teelt is kamille moeilijk chemisch te bestrijden. En is witlof niet nauw verwant aan de cichorei, ja toch? Toch wanneer de nieuwe fabriek in Roosendaal volgend jaar 3.000 ha gaat verwerken, is dat niet niks. Het geeft toch een beetje hoop, want op deze 3.000 ha kunnen in elk geval geen andere vrije produkten geteeld werden, waarvan de markt toch al overvoerd is. Alhoewel men niet al te opti mistisch mag zijn nu er in deze tijd van afstanden geen sprake meer is. Immers Oost-Europa is dichtbij te genwoordig. En ook Poolse of Turk se appels worden hier ingevoerd, en naar men beweerd zijn ze moeilijk van Hollandse appels te onderschei den, zeker niet als er een Hollands etiket wordt opgeplakt! De akkers op WALCHEREN worder. met de dag leger, de aardappel oogst is onder invloed van het prachtige herfstweer in een record tijd zo goed als geboren, enkele per celen die rechtstreeks naar verwerkingsfabrieken moeten, staan nog in de grond, terwijl enige 'laatrooiers' het karwei nog moeten afmaken. Dan rest nog globaal de helft van het bietenareaal te rooien en de oogst van grove bulkproduk- ten nadert zijn einde. Van de afgelopen campagne blijkt dat we in ons gebied cumulatief op 15,5% suiker zitten met een win- baarheidscijfer dat tegen de 85 aan loopt. Gemiddeld genomen kunnen we rekenen op een goede bietenop brengst in ons district. Op oude weidegrond en bij gebruik van (te) veel organische mest is het suiker gehalte en de winbaarheid negatief beïnvloed, daartegen de wortelop brengst evenredig positief. Niet de voordeligste manier van bietentelen, De snijmais in WEST BRABANT ZUID zit in de kuil. Echt ideaal ver liep het hakselen op menig perceel niet. Door stengelrot was veel mais gaan legeren. Stengelrot en builen- brand zijn dit jaar veelvuldig voorge komen. Mogelijk dat de slechte groeiomstandigheden tot half juli hiervan de oorzaak waren. Vooral builenbrand ziet de veehou der niet graag in de kuil omdat dat schimmelplekken geeft. Enkele vee houders hebben dan ook voor het hakselen de aangetaste kolven eruit gehakt. Hoewel er nog geen analy ses bekend zijn verwacht men min der voederwaarde. Een melkveehouder die vroeg gehakseld heeft en inmiddels al aan het voeren is liet weten dat het vee meer mas sa naar binnen werkt dan vorig jaar. De opbrengst van de voederbieten ligt aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Vooral de specifieke rassen die ma chinaal te rooien zijn vallen in ver houding tegen. Het zijn ook dit jaar weer de traditionele voederbieten, die hoog boven de grond uitsteken, die de kilo's geven. Hoewel het droge-stofgehalte met 12% zo'n 4-6% lager ligt dan de andere ras sen maken de kilo's de minderwaar de aan voederwaarde ruimschoots goed. Belangrijk negatief punt is dat zij met de hand gerooid dienen te worden daar anders de bewaarbaar- heid te wensen overlaat. Zodra er rocimachines in de handel komen die voederbieten zonder beschadi ging kunnen rooien zal het areaal flink stijgen. Nu moeten machinaal gerooide bieten vaak snel opge voerd worden omdat rotting in de kuil optreedt. Voederbieten gelijktij dig inkuilen met snijmais is organi satorisch moeilijk haalbaar. De maissilo moet dan te lang openblij ven. Veehouders die al een paar jaar voederbieten telen zijn qua op brengst tevreden. Omgerekend komt er meer VEM van een hectare dan met snijmais. Binnen de landbouwmechanisatie- bedrijven begint de 'collegialiteit' plaats te maken voor rivaliteit. Nu er binnen alle sectoren van de land- en tuinbouw minder verdiend wordt kijkt men met meer aandacht naar de reparatiekosten. Vooral de grote mechanisatiebedrijven beginnen hier de dupe van te worden. Het zijn nu de eenmanszaken, de vroegere dorpssmid, die aanmerkelijk meer klandizie krijgt. Een veel lager uurta rief, lagere prijzen voor onderdelen en vaak 24-uursservice maken het voor de boer aantrekkelijk met werktuigen te verhuizen. Vast staat nu al wel dat met het snel teruglo pen van de landbouwbedrijven een aantal toeleveringsbedrijven overbo dig is. 'Wie zal overleven', is ook daar al een tijdje onderwerp van gesprek. De eerste teunisbloemen zijn gedorst. Het zwadmaaien en daarna dorsen vindt steeds meer opgang, in plaats van doodspuiten of binderen en in de stuik zetten. Dat laatste vraagt veel arbeid maar geeft wel licht we! de meeste oogstzekerheid. Het is alweer geruime tijd geleden, dat ik als één van de praktijkschrij vers NOORD-BEVELAND voor u een artikeltje geschreven heb. Er is dan ook heel wat gebeurd in die tussen tijd. Een prachtige zomer, een goed verlopen zomeroogst, maar te droog voor de najaarsprodukten. Maar ja, je kunt niet alles hebben. Hooi- en stroprijzen lagen dit jaar op een hoger niveau dan het afgelopen jaar, waardoor voor diegenen, die over de apparatuur voor fouragever- werking beschikken, wat extra geld te verdienen viel. Na de zomeroogst kwam de aardap peloogst en uienrooiperiode maar slecht op gang. Dit juist ook vanwe ge de droogte. De aardappeloogst was trouwens op de meeste bedrij ven maar net op tijd binnen. Eerst was het te droog om te rooien en hebben we moeten wachten tot het genoeg geregend had en later werd het voor de zware gronden op ons eiland toch te nat waardoor de rooi- omstandigheden niet meer goed waren. Zelf boer ik op zavelgronden en deze rooiden na de eerste regens prima. De aardappelen waren weer wat bekleed. De kg-opbrengst viel niet tegen. Geen topper, maar ook niet slecht. Afgelopen week zijn ook teunisbloe men gedorst, na eerst te zijn ge- zwadmaaid. Van kg-opbrengsten is nog weinig bekend, maar met zwadmaaien is een hoge opbrengst d.m.v. minder oogstverliezen mis schien wel realiseerbaar. In ieder ge val vraagt het minder arbeid dan binderen en 'in de hoop' zetten. Bij deze methode was ook het dorsen een tamelijk tijdrovende bezigheid, terwijl ook bij een herfststorm zaad- verlies optrad. Bieten zijn er ook al geoogst. Op de verdrogende gron den hebben ze het maar lelijk laten afweten, waardoor kg-opbrengst en gehalte aldaar lager liggen. We hebben ook de indeling 'zandge bieden' gehad. Protest was amper mogelijk, gezien de te korte in- schrijfperiode. Je bent er maar mooi klaar mee als jouw grond tot 'zand grond' aangewezen is. Naast een vermoedelijke waardedaling bij vrije verkoop zijn er natuurlijk veel meer praktische bezwaren aan verbon den. Kortere uitrijperiode van de mest is natuurlijk de grootste handi cap, die hiermee gemoeid is. Het is best mogelijk dat de oogstbare ge-, wassen nog niet alle het veld ge ruimd hebben, terwijl op dat moment de uitrijperiode verstrijkt of dat het voor die datum arbeidstech- nisch moeilijk rond te zetten is. Je moet per slot van rekening na uitrij den ook binnen 24 uur onder werken. Vanuit de 'zandgronden' kom je dan automatisch bij de mestwetgeving terecht. Deze nota gaat iedere agra rische ondernemer aan en in de toe komst zullen alle normen nog behoorlijk aangescherpt worden door het ministerie. Terug naar de natuur, milieubewust 'denken en werken is de slogan tegenwoordig. Minder kunstmest. Hoe was het dan ook alweer met natuurmest? Als je dan van het één minder moet, zou je toch van het ander meer moeten mogen om de plantenvoe ding optimaal te houden. Enfin, inmiddels zijn we weer volop aan het ploegen voor het zaaiklaar- maken en inzaaien van de wintertar we oogst 1992 met vermoedelijk weer lagere prijzen dan oogst 1991, want MacSharry z'n plannen zijn niet mis. Als boer zoeken wij dus al lemaal naar alternatieve en/of kostenbesparende maatregelen. Voor een enkeling is er misschien nog wat te regelen aan de op brengstenzijde. Volgens het boek- houdbureau zitten er nog grote verschillen in de financiële op brengsten/ha tussen de bedrijven. Maar ja, hier komt natuurlijk naast de bedrijfsstructuur, ook het onder nemerschap om de hoek kijken, waarbij de één meer rekent en de ander liever op het land of in de stal werkt. Beide zal in de toekomst no dig zijn. Alleen wordt het rekenwerk steeds belangrijker, gezien de steeds krapper wordende marges. in verband met kwaliteitsbetalings- effecten. Past men wisselbouw toe en beschikt men over drijfmest dan is het ook een kwestie van re kenen in samenhang met de totale bedrijfsvoering. i .fï'hlHH Was het zo dat ruim een decennium geleden, toen de bietenlaadplaats Middelburg nog open was, er veel landbouwverkeer naar die plaats optrok tijdens de campagne, nu met het rechtstreeks vervoer naar de fa briek is het verkeersbeeld rustiger. De stadsroute wordt zoveel mogelijk vermeden door via het noorden of het zuiden ons gebied te verlaten richting fabrieken. Tijdens de aard appeloogst, die overigens veel kor ter is, zien we wel landbouwverkeer en wegtransport naar de Aardappel B.V. in diezelfde plaats. De kwaliteit van de boerentractie is in die tus sentijd overigens veel verbeterd, wat de verkeersveiligheid ten goede komt. De meeste teunisbloemen liggen in het zwad, een klein gedeelte is op stam doodgespoten of gehinderd en aan hokken gezet. Wat de beste methode is zal blijken, maar zal ook per jaar verschillen door de weers omstandigheden. De inzaai van win tertarwe is op gang gekomen, als je granen in je bouwplan hebt (wie niet) geldt in het algemeen als je on der goede omstandigheden winter graan kunt zaaien je al een eind op weg bent. Daarentegen kunnen zo mergranen, met name brouwgerst, een hoger saldo geven mits men vroeg kan zaaien. Daar mankeert het juist nogal eens aan in ons ge bied op de moeilijk bewerkbare gronden. Over granen gesproken: het blijkt dat er altijd nog vraag is naar goede landbouwgrond vanuit de collega's. Publiekelijk en onderhands worden stijve prijzen gegeven, ieder maakt voor zichzelf uit wat gegeven kan worden. De vraag is er, het aanbod staat niet in verhouding. De markt doet zijn werk, een al oud gegeven. Daarentegen zijn minder kwalitatie ve gronden moeilijk verkoopbaar op een lagere prijsniveau. De uitgave van de éénjarige pacht gronden van BBL is weer een feit op een toch wel laat tijdstip. De animo hiervoor is groot. Gelukkig is het verantwoordelijkheidsgevoel onder de collega's wat betreft het onder houd van deze gronden goed, in te genstelling met de mening hierover uit andere gebieden door praktijk schrijver enkele weken geleden. La ten we het zo houden, het is enkel maar ten voordele, nu en in de toekomst. Hoe het in de toekomst moet met het landinrichtingsplan van ons ge bied, daar maken velen zich zorgen over. Hoe verder in de tijd, hoe meer men verspeelt en hoe minder geld er ter beschikking komt uit het politie ke circuit. Produktie-landbouw is uit, natuur is in. Wie de politiek- maar een beetje volgt ziet het aan komen. Na het inspraakritueel van afgelopen winter, heeft de commis sie zich weer in stilte teruggetrok ken en in nevelen gehuld. Zeker is wel, dat als men ondernemer wil blijven men zelf de grootst mogelijke aktiviteiten moet plegen om de za ken voor elkaar te krijgen. Velen hoopten dat de op de rails staande ontwikkelingsplannen voor ons ge bied op wat kortere termijn perspec tief zouden bieden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6