Geld en goed Familiediensten: gratis of betaald? Vervroegde Afschrijvingen Milieu Investeringen (VAMIL) Verzekeringen ZLM reikt 250.000ste polis uit Sociaal onomisc Voorlichting Investeringen uit milieulijst Brief EVO over Duitse Verpakkingsverordening 4 Sinds 1 september 1991 is de rege ling "Vervroegde afschrijvingen milieu-investeringen" (afgekort VA MIL) van kracht. Het doel is om via een fiskale tegemoetkoming de in vesteringen t.b.v. een schoner mi lieu te stimuleren. In principe komen alle ondernemers die belastingplich tig zijn voor de inkomsten- of ven nootschapsbelasting in Nederland in aanmerking om van deze regeling gebruik te maken. Dus ook in de agrarische sektor. In dit artikel wor den de belangrijkste aspekten voor de agrarische sektor uiteen gezet. Er is een maximum bedrag per jaar beschikbaar gesteld. Als dit bedrag dreigt te worden overschreden, kan de regeling buiten werking worden gesteld. De bedrijfsmiddelen die on der deze regeling vallen, dienen op de zgn. Milieulijst van het Ministerie van VROM te staan vermeld. De voor de agrarische sektor van be lang zijnde investeringen zijn elders op deze bladzijde vermeld. Onder de investering vallen de aanschaffings- kosten en de voortbrengingskosten. Met de aanschaffingskosten wor den bedoeld de koopsom plus alle bijkomende lasten om een be drijfsmiddel bedrijfsklaar te maken. Van voortbrengingskosten is sprake als een bedrijfsmiddel in de eigen onderneming is vervaardigd. Als er een subsidie wordt ontvangen dan dient deze te worden afgetrokken. Als u bent vrijgesteld van de omzet belasting geldt dat deze tot de aanschaffings- en/of voortzettings- kosten behoort. Het omgekeerde geldt ook, als u niet bent vrijgesteld behoort de betaalde omzetbelasting niet tot de aanschaffings- en/of voortbereidingskosten. Hoe werkt de regeling? Volgens de regeling is het mogelijk om een investering vervroegd af te schrijven. Dat kan direkt volledig in het jaar van investeren, maar het is ook mogelijk om na 1 of meerdere jaren van een normale afschrijving het restant in 1 keer af te schrijven. Een voorbeeld: Stel, u koopt een machine, op de milieulijst staande, van f 10.000,—. De levensduur is 10 jaar. Bij een lineaire afschrijving schrijft u dus f 10.000,— 10 jaar is f 1.000,— per jaar af. U mag nu in het jaar van investeren direkt f 10.000,— afschrijven. Het is ech ter ook mogelijk om bijv. eerst 3 jaar "normaal" f 1.000,— af te schrij ven en daarna in het 4e jaar het restant van f 7.000,— af schrijven. U dient wel altijd minimaal de nor male afschrijving af te schrijven. Van belang is verder de mogelijke toepassing van de vervangings reserve. Voordelen Door de mogelijkheid van vervroegd afschrijven wordt de fiskale winst lager. Dit betekent dat er over dat jaar een minder inkomstenbelasting of vennootschapsbelasting moet worden betaald. In de latere jaren zijn de afschrijvingen lager, waar door het effekt omgekeerd is. Een voordeel is wel dat de vervroegde afschrijvingen vooral plaats kunnen vinden in jaren waarin er een hoger inkomen wordt verwacht. Daar naast is er altijd een rente- en liqui diteitsvoordeel. Een ander voordeel is dat de vervroegde afschrijving al kan plaatsvinden vanaf het moment dat het bedrijfsmiddel, dat op de mi lieulijst staat, is gekocht. Daarbij geldt uiteraard wel dat u nooit meer kunt afschrijven dan u daadwerke lijk heeft betaald. Normaal kan een bedrijfsmiddel pas worden afge schreven vanaf het moment dat een bedrijfsmiddel in gebruik wordt genomen. Aanmelden Een bedrijfsmiddel dat u vervroegd wilt afschrijven moet u aanmelden met het formulier "Melding ver vroegde afschrijvingen milieu investeringen". Dit formulier is ver krijgbaar bij de belastingdienst en het Bureau VAMIL, Postbus 3338, 4800 DH Breda. Het formulier moet "juist en volledig" worden ingevuld en op tijd worden opgestuurd. Het formulier dient te worden op gestuurd naar het bureau VAMIL. Op een gedetailleerde aanmelding wordt in dit artikel verder niet in gegaan. De VAMIL is een van de onderwer pen van het SEV-journaal, dat in de komende weken/maanden voor di verse afdelingen of kringen door het SEV-team wordt verzorgd. J.A.M. Withagen Hoofd SEV/ZLM Investeringen uit de milieulijst welke hoofdzakelijk of ondermeer toe pasbaar zijn in de land- en tuinbouw. 1. Investeringen ter voorkoming of beperking van waterverontrei niging Hoofdzakelijk toepasbaar in de land- en/of tuinbouw: 122 Waterzuiveringsinstallatie voor chemisch verontreinigd spuit-, spoel- of ontsmettingswater; 123 Drainwaterontsmettingsinstallatie op basis van membraamfiltra- tie (ultrafiltratie of microfiltratie); 124 Drainwaterontsmettingsinstallatie op basis van verhitting; 125 Drainwaterontsmettingsinstallatie op basis van oxidatie; 126 Drainwaterontsmettingsinstallatie op basis van UV-bestraling. Ondermeer toepasbaar in de land- en/of tuinbouw: 100 Membraamfiltratie-installatie (ultrafiltratie of microfiltratie); 114 Aërobe-biologische waterzuiveringsinstallatie met maximale biologische capaciteit van 250 vervuilingseenheden. 2. Investeringen ter voorkoming of beperking van luchtverontrei niging Hoofdzakelijk toepasbaar in de land- en/of tuinbouw: 238 Zodebemestings-, mestinjektie-, zodeinjektie-, en stoppel- injektieapparatuur; 239 Ventilatiedroogtunnelsysteem in pluimveestallen; 240 Droogapparatuur voor pluimveemest. Ondermeer toepasbaar in de land- en/of tuinbouw: 214 Low-Nox brander voor aardgas; 215 Low-Nox-verbrandingskamer voor bestaande gasturbines; 244 Gaswasser. 3. Investeringen ter voorkoming of beperking van bodemverontrei niging Hoofdzakelijk toepasbaar in de land- en/of tuinbouw: 300 Mechanische kunstmeststrooier met afdraai-inrichting, elektro nische afgifteregeling en kantstrooi-inrichting; 301 Rijen, stroken- en onderbladspuitmachine; 302 Injektiesysteem op spuitmachine; 303 Luchtondersteuningssysteem voor spuitmachine; 304 Apparatuur voor mechanische onkruidbestrijding; 305 Aardappellooftrekker of -klapper; 306 Aardappelloofbrander; 307 Infraroodbrander voor onkruidbestrijding. 4. Investeringen ter beperking van de geluidsemissie Ondermeer toepasbaar in de land- en/of tuinbouw: 500 Geluidsarm stroomaggregaat. Bij de gratis autoverzekering werd ook een heerlijke taart overhan digd. V.ln.r. de heer H. Doeleman Hzn., polisacceptante Hon ka Traas en Paola Huihregtse Ruim 40 jaar na de oprichting be reikte Verzekeringen ZLM vorige week woensdag een mijlpaal: de 250.000ste polis werd uitgereikt. De gelukkige was Paola Huibregtse (19) uit WestkapeHe. Zij sloot een verzekering af voor haar zojuist aan geschafte Ford Fiesta. Uit handen van direkteur H. Doele man Hzn. kreeg Paola een feesttaart aangeboden. Bovendien is haar auto het eerste jaar gratis verzekerd bij de ZLM. Direkteur Doeleman liet ook het personeel meedelen in de feestvreugde. Het bereiken van de mijlpaal is tenslotte mee te danken aan de teamgeest van de mede werk (st)ers. Na verruiming van het acceptatiebe- leid als gevolg waarvan ook niet- agrariërs als cliënten konden wor den ingeschreven, is het aantal po lissen van Verzekeringen ZLM met sprongen omhoog gegaan. Het klantenbestand bestaat nu nog voor 90% uit particulieren en 10% agra riërs. Op het gebied van autoverze keringen heeft de ZLM in Zeeland een marktaandeel van 40%. De overige verzekeringen vertonen een snelle groei. De brandverzekeringen bijvoorbeeld stijgen jaarlijks met 10%. De 250.000ste polis werd uitgereikt aan de balie van het hoofdkantoor in Goes. ZLM Verzekeringen sluit zoals bekend rechtstreeks verzekeringen af, maar werkt ook met tussenper sonen en buitendienstadviseurs. De tussenpersonen zijn te vinden in Hulst, Middelburg, Oostburg, Poort vliet, Tholen en Zierikzee. De buiten dienstadviseurs werken vanuit Goes en Terneuzen. In de familiekring komen veel werk zaamheden voor die je als lid van het gezin of de familie graag voor el kaar doet. Betaling voor deze dien sten is daarbij niet aan de orde. Gelukkig moet je bijna zeggen, om dat het ook in onze maatschappij nog steeds belangrijk is dat er een omvangrijke vorm van vrijwilligers werk bestaat. Dit inzicht om hieraan mee te doen zal binnen de familie kring kunnen ontstaan omdat hier het groeiproces begint op welke wijze je je sociaal in de maatschap pij gaat gedragen. Dit niet betalen voor familiediensten kan echter later voor iemand wel eens reden zijn om een zekere vorm van belastingbesparing te willen be reiken. Zo dacht een zoon om in de nalatenschap van zijn vader een schuld aan hemzelf te kunnen op voeren voor in het verleden aan de vader verrichte diensten op juridisch en fiskaal gebied. De inspekteur en in navolging de rechter was het hier mee niet eens. Daarbij is onder meer gesteld dat er van wordt uit gegaan dat de zoon zijn vader om niet helpt, tenzij anders is overeen gekomen althans door de vader is toegezegd. De besparing die in dit geval kon worden bereikt betreft al leen het successierecht. Een enigszins andere situatie deed zich voor toen een zieke vrouw in haar testament een bedrag ver maakte aan twee zusters die haar langdurig hadden verpleegd. De be doeling was om dit bedrag ook als schuld in de nalatenschap opgeno men te krijgen. De rechters van Hof en Hoge Raad stelden evenwel dat deze aftrek niet is toegestaan, om dat aan het verrichten van familie diensten, bestaande uit verpleging, geen rechtsgevolgen verbonden mogen worden. Ergo geen bespa ring bereikt op het punt van het suc cessierecht. Overigens kan in deze situatie vervolgens de vraag worden opgeworpen of indien de aftrek wel was toegestaan, het extra bedrag dat de zusters als vergoeding voor arbeid op deze wijze krijgen bij hun wel of niet met inkomstenbelasting zou zijn belast. En wetende dat het tarief inkomstenbelasting veelal ho ger is dan het tarief successierecht (in familieverband), zou er van een besparing geen sprake meer zijn. Ongerechtvaardigde verrijking Een ander voorbeeld is te geven van een echtpaar gehuwd op huwelijkse voorwaarden. De man heeft gedu rende het huwelijk in zijn vrije tijd (hij was werkloos) de nodige verbe teringen aan het huis van zijn vrouw aangebracht. Op het moment dat het huwelijk stuk loopt vordert de man vergoeding voor zijn werk zaamheden waarmee zijn vrouw is bevoordeeld (meerwaarde in de wo ning). Deze vordering is gebaseerd op twee gedachten, nl. ongerecht vaardige verrijking (bij de vrouw) en de redelijkheid en billijkheid. Op bei de onderdelen wordt de man even wel door de rechter in het ongelijk gesteld. Bij het eerste door het feit dat de man niet is verarmd (hij is niet in vermogen achteruit gegaan). Bij het tweede argument wordt overwogen dat nu de man niet is verarmd slechts op grond van rede lijkheid en billijkheid een vergoeding mogelijk is als daarvoor bijzondere gronden aanwezig zijn. En deze bij zondere gronden zijn volgens de rechter niet aanwezig. Een uitspraak als deze betekent na tuurlijk niet dat in soortgelijke geval len nimmer een vergoeding mogelijk is. Als partijen het er over eens zijn dat een vergoeding aan de ander toekomt, dan mag dit worden opge nomen en heeft dit (zakelijke) gevol gen. Vandaar dat het goed is dat echtgenoten zich realiseren in een situatie met huwelijkse voorwaar den dat je wat zakelijker met elkaar moet omgaan. Nodig is dit niet maar dan moet je later ook geen spijtoptant worden. B. Veerbeek De vervoersorganisatie EVO heeft in een brief aan de Europese Commis sie de Duitse verpakkingsverorde ning aan de kaak gesteld. Volgens EVO werkt de verordening, die van af 1 december a.s. fabrikanten en handelaren verplicht hun transport verpakkingen terug te nemen, dis criminerend en handelsbelemmerend voor buiten landse leveranciers. De EVO ver zoekt de commissie druk op de regering in Bonn uit te oefenen om de verordening in overeenstemming te brengen met het EG-verdrag en de eisen van de interne markt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4