ZLM betuigt adhesie aan grote mestmanifestatie Proefstation fruitteelt naar Lelystad Vier landbouworganisaties praten over samenwerking Nieuw Landbouwhuis geopend zuidelijke landbouw maatschappij Veel verzurende veehouderijen in Brabant Ook OLM en ULG doen mee Aanpak richten op individuele bedrijven Nieuwe studie richtingen Agrarische Hogescholen Pag. 4 Familiediensten: gratis of betaald. Pag. 5 MacSharry: wereldmarktprijs richtsnoer. Pag. 6 Uit de praktijk. Pag. 8 Glastuinbouw welkom in Borsele. Pag. 9 Opening Landbouwhuis. Pag. 10 Streekplan Noord-Brabant onduidelijk. Pag. 11 Goede kwaliteit graszaad. Pag. 13 Plattelandsvrouwen exposeren eigen werk. Rapport adviseert bundeling met akkerbouw en groenteteelt land- en tuinbouwblad VRIJDAG 25 OKTOBER 1991 79e JAARGANG NO. 4092 uitgestippeld, dat op dit uitgangs punt is gebaseerd. Het voorkomen van een toename van de omvang van de bestaande problemen zou kunnen worden gevonden in de ver vroegde invoering van de voor 1995 in het vooruitzicht gestelde aanpak. Een aanpak, gericht op individuele bedrijven, waarbij de individuele on dernemer zelf verantwoordelijk wordt gesteld voor een verant woord mineralengebruik. Wanneer deze aanpak wordt ge combineerd met een verplichte mi- neralenbalans wordt duidelijk waar het niet door een verantwoorde mestafzet gedekte mestoverschot wordt geproduceerd en gaan doel treffende maatregelen tot de moge lijkheden behoren. Anders dan de kabinetsvoorstellen biedt deze weg geen ruimte voor het belonen van de vervuiler; hij zal moeten betalen, aldus de notitie, die is ondertekend door de voorzitters van de Groning se en Drentse landbouworganisa ties. Inmiddels hebben ook de drie Friese landbouworganisaties beslo ten aan te haken bij het mest- protest. In Noord-Brabant zitten niet minder dan 61 van de 163 Nederlandse veehouderijbedrijven, die boven de verzuringsgrens van 12.000 mol per ha komen. 21 Bedrijven zitten zelfs boven de 18.000 mol. Dit blijkt uit een enquete van het mi nisterie van VROM. Het provincie bestuur van Brabant streeft er naar om in het jaar 2000 de zuurneerslag in de hele provincie terug te brengen tot 2.400 mol per ha. In Brabant zit ten in totaal ongeveer 10.000 inten sieve veehouderijbedrijven. Zie verder pag. 3. De ZLM heeft per brief adhesie be tuigd aan de grote mestmanifestatie die op 1 november a.s. in Zuidlaren wordt gehouden. De manifestatie is een initiatief van de noordelijke landbouworganisaties, gericht te gen de aangekondigde verscherping van het mestbeleid. De voorzitter van de ZLM heeft het verzoek gekregen om als ZLM mee te doen aan de manifestatie. Omdat het hoofdbestuur pas op 4 novem ber a.s. bijeenkomt, is het niet mo gelijk hierover tijdig een besluit te nemen. Daarom heeft het dagelijks bestuur besloten schriftelijk mee te delen dat de ZLM sympathiseert met de manifestatie en adhesie be tuigt aan de andere oplossingsrich ting, gericht op individuele bedrijven, welke visie door de noor delijke organisaties in een standpun tennotitie is verwoord. Volgens de notitie moet de verant woordelijkheid voor een milieukun dig verantwoorde mestafzet daar komen te liggen waar de problema tiek wordt veroorzaakt. De bron van de overschotten ligt noch in de tekort- noch in de overschotgebie- den, maar bij de individuele over- schotbedrijven. Vervroegde invoering Dit inzicht is overigens niet nieuw. De overheid heeft voor de jaren 1995 en volgend immers een beleid bouworganisaties. Gespreksleider was de directeur van het organisatie-adviesbureau Agriment, dr. ir. H. Raemaekers. ULG en OLM waren voor het ge sprek uitgenodigd door de ZLM en de GMvL nadat de twee laatstge noemde organisaties kennis hadden genomen van het in hun opdracht opgestelde rapport van Agriment over de meerwaarde van samen werking tussen ZLM en GMvL. Zo als reeds eerder gemeld heeft Agriment aan ZLM en GMvL geadvi seerd om te streven naar een geza menlijke organisatie met sterke provinciale steunpunten. De betrok ken organisaties zullen op zo kort mogelijke termijn elkaar hun stand punten laten weten. Het hoofd bestuur van de ZLM bespreekt op maandag 4 november a.s. het sa menwerkingsvoorstel. Vanaf 1 september 1992 starten drie agrarische hogescholen met een nieuwe studierichting. Het Pro fessor H.C. van Hall Instituut in Gro ningen begint dan met Diermanagement. Op de Agrarische Hogeschool van het KNLC te Delft gaat de studierichting Agrarische Accountancy van start en de Agrari sche Hogeschool van de KNBTB in 's-Hertogenbosch krijgt Milieutech nologie in zijn studiepakket. Minister P. Bukman van Landbouw, Natuur beheer heeft de drie scholen toe stemming gegeven om te beginnen met deze drie studierichtingen. De opleiding Diermanagement richt zich op voeding, gezondheid, fokke rij en huisvesting van gezelschaps dieren, sport- en recreatiedieren en dieren in dierentuinen. Ook fauna beheer komt in deze opleiding aan de orde. Studenten Agrarische Ac countancy krijgen een opleiding tot accountant, waarin kennis van de agrarische sector geïntegreerd wordt. Bij Milieutechnologie ligt de nadruk op het verwerven van ken nis, inzicht en vaardigheden in het terugdringen of voorkomen van mi lieubelasting door bedrijven. Ook milieumanagement vormt een on derdeel van deze studie. De voorzitters van de Geldersche Maatschappij van Landbouw (GMvL), de Overijsselsche Land bouw Maatschappij (OLM), het Utrechts Landbouw Genootschap (ULG) en de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) zullen aan hun respectievelijke besturen voorstellen om de gesprekken over samenwer king - zoals die reeds aan de gang zijn tussen de Geldersche Mij en de ZLM - gezamenlijk voort te zetten. Dat is de uitkomst van een bespre king zaterdag 19 oktober jl. in het Berghotel te Amersfoort tussen de voorzitters en secretarissen (alsme de enkele DB-leden van ULG en OLM) van de vier betrokken land- Vorige week vrijdag is het nieuwe Landbouwhuis van de ZLM aan de Cereshof te Goes officieel geopend. De openingsbijeenkomst vond 's morgens plaats in een tent op het parkeerterrein van de ZLM. Nadat de voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, de symbolische openingshandeling had verricht leidde hij de genodigden door het nieuwe gebouw. Op de foto ziet u dat hij oud-secretaris en erelid ir. J.D. Dorst fm) en erevoorzitter ir. M.A. Geuze (r) a/s eersten in het nieuwe huis verwelkomt, 's Middags was het 'gezellig druk' tijdens de open dag (foto Anton Dingemanse). Het landelijk praktijkonderzoek in de fruitteelt moet worden samenge voegd met het onderzoek voor de akkerbouw en de vollegrondsgroen- teteelt in Lelystad. Dat is de belang rijkste aanbeveling van het rapport "Grensverleggend praktijkonder zoek in een sector met perspectief", dat maandag j.l. is gepresenteerd. Als het advies wordt overgenomen, betekent dit de oprichting van een Proefstation Akkerbouw, Fruitteelt en Vollegrondsgroenteteelt (PAFV) en het einde van het zelfstandig bestaan van het Proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp en de vier proeftuinen in Numansdorp, Geldermalsen, Horst en Zeewolde. Het rapport is opgesteld in opdracht van het Landbouwschap en het mi nisterie van Landbouw onder leiding van ir. J.D. Bijloo. Met het oog op de toekomst, de Europese integratie en de produktieveranderingen in de land- en tuinbouw, moeten de pro- duktiestruktuur en dientengevolge het onderzoek in de fruitteelt wor den aangepast. Het onderzoek moet breder en geïntegreerder wor den en daarom kiest de adviesgroep voor bundeling met akkerbouw en vollegrondsgroenteteelt in Lelystad. Dit is niet alleen om financiële rede nen gunstig, maar ook met het oog op de nodige expertise en de facili teiten, die reeds in Lelystad aanwe zig zijn. In het rapport staat dat aan de ge wenste eigen identiteit van de fruit sector extra aandacht besteed moet worden. Het fruitteeltonderzoek krijgt daarom een eigen positie. Er moet een fruitteeltadviescommissie komen, die aan het algemeen bestuur van het op te richten Proefstation Akkerbouw, Fruitteelt en vollegrondsgroenteteelt (PAFV) meet worden toegevoegd, zo advi seert de commissie-Bijloo. Het Landbouwschap en het ministe rie nemen in het voorjaar van 1992 een standpunt in over het advies. Voor enkele reacties zie pag. 3.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1