Voor de vrouw Vrouw en Jongeren Werk van eigen leden tentoongesteld p.j.zuid geluid Agenda Brochure NAJK over man/vrouw-maatschap Elly Mulder maakte van bloemen en zaaddozen dit mooie geheel. Maartje heeft veel eer van haar werk. Op de glanzende vloer, komt het heel mooi uit. Heel dikwijls gaan velen naar ten toongestelde werken van bekende of beroemde beeldende kunste naars. De kulturele kommissie van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen in Zeeland dacht dat het goed zou zijn ook eens werk van eigen leden te laten zien. Zo kwam Ina van Dijke, Janneke Versluis en Leny Vermaas kijken naar Maartje Onrust die de dekoratie met berekiauw maakt. Truus de Vries en Dick Berendsen bekijken de kleur van de bloemen bij één van de beeldjes. Een speels vorm. Je zou er een licht onder plaatsen. Een heel de- koratief objekt. sie plaatste er bloemversieringen bij. Het is bijzonder mooi geworden, waarbij de harmonie tussen de drie vormen van kunst voortreffelijk tot haar recht komt. Als plattelands vrouwen kunnen we beslist trots zijn op een tentoonstelling als deze, met werk van eigen leden. Zo, 't werk zit er op, eerst koffie en dan gaan Truus, E/ly, Janneke en Leny en Dick zelf kijken, maar op de trap naar de Raadszaal is het even goed toeven. de tentoonstelling in de hal van het gemeentehuis te Kapelle tot stand. onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Heel apart zijn deze "groeisels" van Truus. Kombinatie van keramische ob- jekten en bloemen. Truus de Vries en Leny Vermaas. De dames Truus de Vries, kerami sche objekten en Dick Berendsen, olieverfschilderijen, stelden hun werk daar tentoon. De tuinkommis- Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge ze Redaktie Henk Tegels Onlangs is de brochure 'M/v Goeie Maatjes' gepresenteerd. Deze jongste uitgave van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt bevat 64 pagina's informatie over de sa menwerkingsvorm die de afgelopen jaren veel opgang heeft gemaakt in de agrarische wereld: de man/vrou w-maatschap of -firma. De brochure is bedoeld als leidraad voor man en vrouw die samen op basis van gelijkwaardigheid aan het hoofd van een agrarisch bedrijf wil len staan. 'M/v Goeie Maatjes' geeft een dui delijk overzicht van wat er bij het aangaan van een man/vrouw maatschap allemaal komt kijken. De brochure zet de voor- en nadelen te gen elkaar af, schetst de fiscale mo gelijkheden van de samenwerkingsvorm en staat uitge breid stil bij de juridische rompslomp. Het is voor toekomstige maten een praktisch hulpmiddel om te bepalen hoe ze hun samenwer kingsverband, met alle rechten en plichten van dien, willen invullen. Het grote voordeel van de man/vrouw-maatschap is de gelijk waardige positie van beide maten in het bedrijf. Man en vrouw beheren en besturen samen. Samen beslis sen ze ook over belangrijke bedrijfs- kwesties. De inbreng van de vrouw wordt daarmee officieel erkend. Ze verwerft ekonomische zelfstandig heid en haar sociale zekerheden ver beteren. Voor de man betekent het aangaan van een maatschap meestal dat de verantwoordelijkheid gedeeltelijk van zijn schouders ge nomen wordt. De man/vrouw maatschap is echter niet per defini tie zaligmakend voor de vrouw. In de praktijk kan het idee van de gelijk waardigheid tegenvallen. Huishou delijk werk kan bijvoorbeeld niet via de man/vrouw-maatschap worden gewaardeerd, omdat de maatschap uitsluitend betrekking heeft op het bedrijf. Een evenredige verdeling van de huishoudelijke- en bedrijfsta ken zou nodig zijn om de man/vrouw-maatschap daadwerke lijk eerlijk te laten zijn voor de vrouw. Ook op juridisch vlak is het oppas sen met de maatschap. Een maat schap die onder gemeenschappelijke naam optreedt, is volgens de wet een firma 'voor al le doeleinden', en dat betekent dat de aansprakelijkheid voor beide ma ten heel anders geregeld is. Verder is van belang op welke basis de ma ten getrouwd zijn. Huwelijkse voor waarden worden door een maatschapsovereenkomst vaak on dergraven. Het zijn enkele venijnige haken en ogen, die in 'M/v Goeie Maatjes' ruimschoots aan de orde komen. 'M/v Goeie Maatjes' bevat informa tie over de man/vrouw maatschap/firma en een voorbeeld overeenkomst. De brochure is ver krijgbaar bij het NAJK en de plaatselijke Rabobank. Te bestellen bij het NAJK door f 10,— over te maken op giro 5445879 t.n.v. NFPJO te Utrecht, onder vermelding van 'M/v Goeie Maatjes'. Met het uitgeven van deze brochure wil het Nederlands Agrarisch Jonge ren Kontakt de bekendheid met de man/vrouw-maatschap vergroten. Verder wil zij een bijdrage leveren aan het verbeteren van de kwaliteit van de maatschapsovereenkomsten die worden afgesloten. Vanwege dit laatste wordt veel aandacht besteed aan de juridische aspekten rond het aangaan van de maatschap. Tevens is een voorbeeld-overeenkomst op genomen, aan de hand waarvan toekomstige maten een overeen komst op kunnen stellen die op hun eigen situatie is afgestemd. 'M/v Goeie Maatjes' is het produkt van een tijdelijke maatschap van het NAJK en de (agrarische) accoun tantsbureaus verenigd in de VLB. De brochure is tot stand gekomen door de nauwe samenwerking van agrari sche jongeren met fiscalisten, ju risten en andere deskundigen. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen Zaterdag 26 oktober: dagje Antwer pen. Vertrek: 14.15 uur vanaf het Plein te zaamslag. Kosten: leden f 30,—; niet-leden f 35,—. Opgave: voor 24 oktober bij Ko de Kraker tel.: 01153-1407. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen Zie Oost Zeeuws-Vlaanderen. Op gave: Bram Dieleman tel.: 01173-1341. Provinciaal 4 november: DB-vergadering. 19 november: HB-vergadering. Plaats: "Non plus Ultra". Aanvang: 20.00 uur. Janneke is heel geconcentreerd bezig. Het laatste olieverfschilderij van Dick is nog maar net droog. Sa men met het werk van Truus is het een schitterend hoekje ge worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13