Kwaliteit graszaad oogst '91 goed Wintertarwe 'Florida' vroeg gezaaid Aanvraagtermijn premie éénjarige braak opengesteld Kwantitatieve Informatie 1991-1992 is uit Uitgave Misset over agrificatie Nieuw op de Rassenlijst Volgens een eerste indruk van de graszaadfirma's is de kwaliteit van het dit jaar geoogste graszaad in het algemeen goed. Hetzelfde geldt voor de opbrengsten. Dit meldt het Produktschap voor Landbouw- zaaizaden. In samenwerking met het Instituut voor Agrotechnologisch Onderzoek te Wageningen (ATO-DLO) heeft uit geverij Misset een boek uitgegeven over het agrificatie-onderzoek in Ne derland. De opbrengsten van de raaigrassen zijn gemiddeld genomen normaal. Over het algemeen hebben zij wei nig last gehad van de droogte. Van zelfsprekend zijn er ook dit jaar weer verschillen in ras en regio. Wat kg- opbrengsten betreft vallen de gewo ne roodzwenkgrassen tegen. Het natte weer tijdens de bloeitijd is ten koste gegaan van de opbrengst. Bo vendien zal het afvalpercentage hoog zijn omdat door de droogte er minder zaden tot volle wasdom zijn gekomen dan normaal. Hetzelfde verhaal geldt voor veldbeemdgras alleen in mindere mate. De geoogste hoeveelheid rietzwenkgras is groter dan normaal. Door een groter uitval percentage zal de netto-opbrengst naar verwachting overeenkomen met het meerjaarlijks gemiddelde. Marktbericht zaaizaden De voorraad zaaizaden van voeder gewassen wordt jaarlijks door het Produktschap voor Landbouwzaai- zaden geïnventariseerd. De voor raad was op 1 juli 1991 opnieuw belangrijk groter dan het jaar daar voor. De totale voorraad was op 1 juli j.l. ruim 39.000 ton oftewel ruim 2.500 ton groter dan in juli 1990. De grootste toename vond plaats bij de grassen: van 29.300 naar 33.700 ton. Niet alleen de Neder landse maar ook de wereldvoorraad is groot en groeit. Relatief gezien ié de situatie op de Nederlandse markt gunstig. Nederlandse kwaliteitsras sen zijn in het algemeen minder aan prijsschommeling onderhevig. De produktie in de voormalige DDR was met name gericht op afzet naar de Sovjet-Unie. Door de politieke ontwikkelingen is deze thans deels komen te vervallen waardoor deze op andere markten diende te wor den afgezet. Dit heeft een prijsdruk- kende werking. De invloed voor de Nederlandse produktie is echter be perkt, omdat het gaat om het on derste deel van de markt. Denemarken heeft er meer last van. Wel is er sprake van een indirecte in vloed op de prijsvorming op de Ne derlandse markt. Op basis van de gecertificeerde hoeveelheid graszaadmengsels lijkt het er op dat de structurele groei van de afzet in de recreatieve sector zich ook het afgelopen seizoen heeft doorgezet. Alleen de groei van de binnenlandse verkopen bleef wat achter. Prijzen en voorraden graszaad De hierna genoemde prijzen zijn ge middelde im- en exportprijzen ge boekt in de periode 1 juli 1990 tot en met 30 juni 1991. Het betreft een gemiddelde van alle partijen: van kwekerszaad tot nog niet definitief gecertificeerde telerspartijen. De de finitief goedgekeurde arealen van 1991 zijn nog niet bekend. De produktie van Engels raaigras is gedaald. Oogst 1990 leverde bijna 16.000 ton. Ruim 12.000 ton werd het afgelopen seizoen geëxpor teerd. Dit is ongeveer evenveel als het seizoen daarvoor. De voorraad is vrij stabiel en was op 1 juli j.l. 16.500 ton. De gemiddelde sei- zoensprijs was f 2,65; f 0,15 ho ger dan in het seizoen daarvoor. De prijs is redelijk stabiel maar rasaf- hankelijk. Voor de vroege hooitypes wordt f 2,10 betaald. De prijs voor laat hooi- of weidetype varieert van f 2,30 tot f 2,80. De prijs van veldbeemdgras is ge daald onder druk van de grote voor raden. Op 1 juli j.l. was er in Nederland 2.600 ton in voorraad. Het jaar daarvoor was dat nog 1.650 ton. Het areaal in Nederland heeft zich hieraan aangepast en was in 1991 bijna 1.000 ha kleiner. In het seizoen 1990/91 is 3.400 ton veldbeemdgras geëxporteerd; ruim 700 ton minder dan het jaar daar De uitgave, getiteld 'Nieuw perspec tief voor akkerbouwers: producent voor andere markten', bevat artike len over het agrificatie-onderzoek bij het ATO. Agrificatie wil zeggen: de verwerking van bestaande en nieu we akkerbouwgewassen tot hoog waardige produkten. Interessante mogelijkheden zijn de verbouw van hennep voor de produktie van pa pier, veldbonen die opgenomen in het menu van de koe de stikstof- Bekergoudsbloem, een olie gewas. uitstoot met 40 procent kunnen verminderen en de teelt van tarwe om afbreekbare plastics te pro duceren. De uitgave kost f 24,50 (voor abonnee's op Boerderij of Agrarisch Dagblad f 19,50). Het is te bestel len bij Misset, afd. Verzendboekhan- del, tel. 08370-49871. Vader en zoon 't Hart aan het ploegen en zaaien. De eerste wintertarwe zit al weer in de grond. De rassenkeuze is er niet gemakkelijker op geworden nu het aanbod steeds meer uitbreidt. Vol gens onze praktijkschrijvers bestaat er veel belangstelling voor het nieu we ras Ritmo. Zaterdag jl. zaaide de heer II. 't Hart uit Serooskerke (Sch.D.) een perceel in met het baktarweras Flo rida. Maatschap 't Hart zaait altijd een deel voertarwes en een deel - door meelfabriek Krijger uit Renesse afgenomen- baktarwes. Volgens mevrouw 't Hart maakt het voor het uiteindelijke financiële resultaat wei nig verschil of een voertarwe of een baktarwe geteeld wordt. "Florida is in ieder geval een zonnige naam, la ten we daarom ook maar op een zonnig resultaat hopen." De weersomstandigheden waren afgelopen zaterdag -totdat het be gon te regenen- gunstig om met het zaaien te beginnen, en bovendien viel de grond goed. Op de foto ziet u de heer L.J. 't Hart aan het zaaien en zijn zoon aan het ploegen. De volgende rassen zijn voor het eerst op de Beschrijvende Rassen- lijst geplaatst. Het zomergerstras (voergerst) N-Delita van kweker VEB (Duitsland), vermeerderaar is Pen zaden BV, Giekerk; het haverras T-Bruno van kweker Semundo bv te Ulrum; het gele-erwtenras N- Montana van kweker Cebeco Zaden bv te Rotterdam; het witbloeiende veldbonenras N-Caspar, eveneens van Cebeco Zaden; het bladramme- nasras N-Radical van kweker J. Joordens' Zaadhandel bv te Kessel; de gele-mosterdrassen N-Santa Fé en N-Ultra, beide van kweker Joordens. Dorsen van roodzwenk uit het zwad. Van 21 oktober tot en met 15 de cember kunnen akkerbouwers een aanvraag indienen bij de districtbu- rohouder voor een bijdrage op grond van de 'Beschikking ter zake van het tijdelijk uit produktie nemen van bouwland'. De beschikking is de Nederlandse uitvoering van de EG-verordening voor éénjarige braaklegregeling. De beschikking maakt een bijdrage van f 653,— per ha tijdelijk braak- gelegd bouwland mogelijk; deelne mers aan de regeling krijgen daarnaast de over het seizoen 1991/1992 verschuldigde medever antwoordelijkheidsheffing terug. Het voorstel van het Landbouw schap en het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten om de EG-bijdrage aan te vullen met een nationale bijdrage is niet overgeno men. Minister Bukman is van me ning dat de EG-bijdrage van f 653,— 'een alleszins redelijke compensatie biedt voor het inko mensverlies dat, gemiddeld gezien, door de akkerbouwers wordt gele den ten gevolge van het braakleg- gen van het in aanmerking komende bouwland Hij vindt een natio nale bijdrage bovenop de EG- bijdrage daarom niet nodig. De mi nister heeft dit schriftelijk aan het Landbouwschap en het Hoofdpro duktschap meegedeeld. De terugbetaling van de medever antwoordelijkheidsheffing wordt in een aparte beschikking geregeld. van het seizoen gunstig ontwikkeld: van f 1,90 naar f 2,35. Het areaal is met ruim 300 ha toegenomen. Dezelfde gunstige prijsontwikkeling, maar dan in geringere mate, deed zich voor bij Westerwold raaigras. De geëxporteerde hoeveelheid was echter nagenoeg even groot als in het vorige seizoen (3.100 ton). De gemiddelde exportprijs lag in het seizoen 1989/90 op f 2,40. Inmid dels is deze gestegen tot f 2,50. De voorraden zijn echter fors toege nomen: van 700 ton op 1 juli 1990 tot 2.450 ton in juli 1991. Het areaal is in 1991 opnieuw fors uitgebreid. Ook de prijs van kropaar zit in de lift. De gemiddelde exportprijs schommelt al twee jaar rond de f 3,50. Door de matige oogst in het buitenland is de prijs inmiddels opgelopen tot f 4,—. De voorraad is echter klein (110 ton) en de export van geringe betekenis (106 ton in het seizoen 1990/91). In de markt voor beemdlangbloem zit weinig verandering. De voorra den (544 ton) en de export (327 ton in het seizoen 1990/91) zijn stabiel. Het areaal was in Nederland in 1991 iets kleiner dan in 1990. voor. Zowel de vraag als de prijs is erg rasafhankelijk. De gemiddelde exportprijs daalde van f 4,40 in het seizoen 1989/90 naar f 4,15 in het afgelopen seizoen. De vooruitzich ten lijken gunstig. Door de droogte in de Verenigde Staten zou de inzaai daar kunnen mislukken. Momenteel varieert de prijs van veldbeemdgras van f 2,75 tot f 5,50. naslagwerk is een uitgave van het Informatie- en Kenniscentrum en het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond te Lelystad. De uitgave is in de eerste plaats be doeld als hulpmiddel voor de regio nale DLV teams bij het opstellen van bedrijfseconomische adviezen. Daarnaast echter is het voor de teler zelf van belang een zo goed moge lijk kwantitatief inzicht te hebben in de technische en economische ge gevens en de ontwikkeling hierin. Kwantitatieve Informatie geeft voor circa 35 akkerbouwgewassen, 35 vollegrondsgroentegewassen en 4 bloembollensoorten de saldobereke ningen, kosten van loonwerk en de tijd van uitvoering van de bewerkin gen. Daarnaast omvant Kwantitatie ve Informatie de jongste gegevens over kg-opbrengsten en prijsontwik keling, variabele kosten (verbrui- kersprijzen, tarieven, heffingen), loonwerk, taaktijden, vaste kosten (bouwland, vervangingswaarden, arbeidskosten) en financiering (hef fingen, uitkeringen, belastingen). U kunt deze nieuwste IKC-AGV/PAGV- publicatie (192 blz.) bestellen door f 25,— over te maken op postreke ningnummer 2249700 t.n.v. PAGV in Lelystad, onder vermelding van 'publicatie nr. 57'. De voorraad roodzwenkgras is in Nederland in één jaar tijd vrijwel ver dubbeld. Dit betreft vooral de rassen met gewone en fijne uitlopers. Hier van steeg de voorraad van 1.200 naar 2.400 ton. Het areaal rood zwenkgras was dit jaar bijna 400 ha kleiner. De geëxporteerde hoeveel heid was ongeveer net zo groot als het vorige seizoen. De prijs is iets gezakt. De prijs van gewoon rood zwenkgras ligt tussen de f 4,— en f 4,75. Voor de rassen met grove uitlopers wordt f 1,80 a f 2,60 betaald en voor rassen met fijne uit lopers f 4,50 tot f 5,—. De voorraad van Italiaans raaigras is behoorlijk gedaald: van 4.200 naar 2.900 ton op 1 juli 1991. Dit komt onder andere door de grotere ex port. De prijs heeft zich in de loop Onlangs verscheen de nieuwste edi tie van Kwantitatieve Informatie voor de Akkerbouw en de Groente teelt in de Vollegrond en wel de uit gave voor 1991-1992. Dit jaarlijks verschijnende bedrijfseconomische

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11