Vanaf de dijk gezien Als het eenmaal Laat de dwazen met de wereld vechten november wordt Vrij of vogelvrij BOER VALT BUITEN DE PRIJZEN De techniek staat voor niets Rustig mooi herfstweer in onze WESTHOEK en natuurlijk ook daar buiten. Echter, er zit wel verschil in. Zo tussen het mooie weer en de. ge lukkig kleine storinkjes valt plaatse lijk flink wat regen en dan gaat het aardappelenrooien een stuk minder goed. Het verschilt soms van kilo meter tot kilometer. Maar let wel: het is zo'n paar weken later dan normaal en dan gaan we toch weer risico's lopen. En als het eenmaal november gaat worden, is het mooie er in alle opzichten van af. Toch zijn er prachtige partijen aardappelen gerooid na de regen, goed van kwaliteit en opbrengst, met een variatie van zo'n 15 ton per ha. De grove partijen brengen een redelijke prijs op, die per ha verkocht zijn. De vroeg gerooide suikerbieten zijn matig van opbrengst en suikerge halte. Ze zijn niet rijp, aldus een praktische boer, met een gehalte van 14,9. En inderdaad, de wat dor geworden percelen door de droogte worden steeds groener. Maar ook daar is het de tijd van het jaar en de verwerking die meespeelt. Het zaailand en winterland ploegen heeft ook weer een aanvang geno men. Zo ook voor nog te zaaien graszaad voor a.s. jaar. Heeft u al zaaitarwe besteld? Welk ras gaat nu de primeur weer krijgen? Op naar de 10 ton telt in enkele streken niet meer mee. 't Moet meer zijn. Zou daar een ha toch ook 10.000 m2 zijn? Dadelijk als de oogstramings- cijfers bekend worden zijn er toch weer veel tevreden dat ze mee kun nen komen met de gemiddelde op brengsten. Maar ons gezichtsveld gaat waar schijnlijk ook ruimer worden. Gele zen dat de ZLM en de Geldersche Mij. naar samenwerking streven. Zou een goede buur (de Hollander) Als we dit schrijven zijn we op SCHOUWEN-DUIVELAND in de eerste week van oktober terecht ge komen. De werkzaamheden gaan in snel tempo voort. De uien zijn gro tendeels van het land terwijl de aard appeloogst in volle gang is. De rooiwerkzaamheden worden ge daan onder ideale omstandigheden. De grond is net nat genoeg, zodat men voldoende grond op de rooier kan houden. Verder probeert men de valhoogten zoveel mogelijk te beperken, wat ze ker dit jaar zeer belangrijk is (hoog onderwatergewicht). Als men de nieuwste inbrenglijn bekijkt moet men toch constateren dat de tech niek nergens meer voor staat. Alles is zeer doordacht gemaakt wat re sulteert in een grote capaciteit met weinig beschadiging. Waar men ook niet net zo goed zijn als een ver re vriend? Misschien komt het wel zover dat alles in KNLC-verband tot een zeer nauwe samenwerking komt. 't Moet gewoon, wil men overleven in een steeds groter wor dend geheel. Zij die om wat voor re den dan ook(soms principieel) tegen zijn, zullen dit in een vergroot één Europa niet waar kunnen ma ken. 't Wordt allemaal te duur en het rendement voor de leden wordt toch al steeds minder in de land bouw. Weet men eigenlijk al goed wat er met de DLV moet gaan ge beuren! De top en het Landbouw schap zweven steeds verder vooruit om voor te blijven. Zijn de leden het daar wel mee eens? We horen in de praktijk wel andere uitspraken. Wordt daar mee wel rekening ge houden. leder probeert zijn kosten zo laag mogelijk te houden om nog wat rendement te krijgen. Maar toch moet er weer een heffing op gelegd worden voor uitzaai van ei gen verbouwde graangewassen. Kwekers hebben dat nodig. Wij moeten aanpassen. De reacties uit de praktijk hiervan worden steeds kritischer, 't Moest niet nodig zijn dat er zo gereageerd wordt, maar de financiële uitkomsten zijn er naar. Als alles zo door blijft gaan, ook in andere bedrijfstakken, vallen er zon der meer slachtoffers. Politiek en vooral macht maken vele dingen in onze samenleving aan het wanke len. Internationaal - ook ons klein landje praat zo graag mee - zeggen de grootmachten onomwonden: eerst wij en dan de rest, zo die nog aan de beurt komt. Onder de boeren is er begrip voor onze noordelijke collega's om in Beetsterzwaag nog eens aan de bel te trekken. Maar zo te horen onbe grip bij enkele landbouwtopbestuur- ders. Denken hun leden daar ook zo over? vroeger weken voor nodig had, is men tegenwoordig in enkele dagen klaar. Zo had de Aardappel B.V. in goed drie dagen zo'n 50% inge- schuurd. De opbrengst is redelijk goed. Plaatselijk is de sortering aan de fijne kant, wat ook voor de uien het geval is. De teunisbloemen staan ook op de dorsmachine te wachten. Sommi gen hebben het gewas doodgespo ten en anderen hebben het gehinderd of in het zwad gemaaid. De tijd zal leren wat de beste resul taten heeft. De veehouders zijn druk met de maisoogst bezig, hetgeen ook onder zeer goede omstandighe den gebeurt. De opbrengst valt ze ker niet tegen. Fruittelers zijn druk bezig met het plukken. Peren geven over het alge meen goede opbrengsten, appels De droogte is ook op WALCHEREN voorbij. Nadat het in totaal in ons gebied zo'n 50 mm had geregend is het aardappels rooien nu goed op gang gekomen. Gelukkig hebben we afgelopen week al een aantal goed rooibare dagen gehad. De on geveer 10 mm in het weekend gooi de weer wat roet in het eten, maar de weersvoorspellingen zijn gunstig. We hebben nu heel wat rooibare da gen nodig en het is tenslotte oktober. Voor vele telers is het geduld danig op de proef gesteld. In september wachten op regen was voor sommi gen een spannende aangelegen heid. Zeker met de niet altijd even gemakkelijk rooibare grond die ons gebied kent. Sommige grond is na de droogte wel erg vruchtbaar en plakkerig maar hopelijk loopt het al lemaal weer goed af. De meeste uien hebben intussen het veld geruimd. Meestal als een mooi blank produkt van goede kwa liteit. Wat weer verwachting geeft voor de verdere prijsvorming. Bruine bonen staan er nogal wat in de rui ter. Echt goed dorsweer is het de laatste tijd niet geweest. De bieten campagne is weer van start gegaan met de gebruikelijke bedrijvigheid van rooien, laden en veel zwaar ver keer op de (binnen)wegen. De eer ste uitslagen wijzen op meevallende kilo's en een tegenvallend gehalte. Oktober is altijd een drukke maand als het weer mee werkt, waarin een breed scala van werkzaamheden kunnen worden verricht. Of het nu oogsten is van wat dit jaar is ge groeid of voorbereidingen treffen voor een volgend teeltjaar. Van de mogelijkheden om stickers QP te halen voor het geval u tijdens werkzaamheden de weg smerig maakt, wordt nog maar mond jesmaat gebruik gemaakt. Wellicht speelt hét goede weer een rol. Toch is een uniform goed zichtbaar waar schuwingsbord te verkiezen boven allerlei meer of minder creatieve op schriften die we soms zelf fabrice ren. Alleen tijdens het werk mogen ze worden gebruikt. Het is geen vrij brief om na het werk de weg niet goed schoon te maken. Voor de veehouders is de regen ook welkom geweest. Er zit weer groei in het gras en als men maar vaak genoeg van perceel kan wisselen is dit beter dan de bruine grasmat in augustus. Het gras mag dan kwali tatief niet meer zo hoogwaardig zijn, alles beter dan niets. De snijmais- oogst is aan de gang. Het land schap wordt weer geleidelijk aan kaler. Deze week las ik dat het pro- duktiegemiddelde van alle in Neder land gecontroleerde koeien op 7.000 kg ligt. Dertien jaar geleden was dit ongeveer 4.500 kg. Als je dit afzet tegen de quotumkorting die iedere melkveehouderij onlangs heeft thuisgekregen zit er een te genstelling in. Is het dan toch waar dat er cultuurgrond teveel is? De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid heeft onlangs zeer matig tot slecht naar gelang wat voor ras men heeft. De prijzen bewegen zich op een zeer hoog ni veau waardoor het eindresultaat in het Zuid-Westen zeker niet tegen zal vallen. Al met al heeft men teelttechnisch en met het weer weinig problemen. Het EG-landbouwbeleid baart menig landbouwer, meer kopzorgen van daar ook de akties deze week in het noorden waar de EG ministers ver gaderen. Door sommige landbouw- voormannen en ministers werd deze aktie afgekraakt. Maar zij vergeten dat zij zelf een riant inkomen heb ben, en dikwijls de consumentenbe langen vertegenwoordigen, terwijl zij hun boerenachterban in hun sop laten gaar koken. Meer praktijken op pag. 10. bekend gemaakt dat op termijn de EG toe kan met 1/3 van het huidige areaal cultuurgrond voor de eigen voedselvoorziening en dat het ge bruik van gewasbeschermingsmid delen met 90% kan worden teruggebracht. Het is weer een van de vele instanties of personen die menen de deskundigheid in huis te hebben om een toekomstvisie over de landbouw te geven zonder zich er rekenschap van te geven hoe dit Op WEST ZUID-BEVELAND is men nu begin oktober zowel in de fruit teelt als in de akkerbouw (bieten, aardappelen) volop aan de oogst bezig. Wat betreft de bieten geeft de oogst uitgezonderd extreem nat te grond geen probleem met de hui dige rooicapaciteit. Het valt alleen soms nog op, dat een flink perceel van de ene op de andere dag ge rooid en naar de fabriek afgevoerd is. Voordat de mechanisatie zijn in trede deed hield dit werk veel men sen het hele najaar bezig. In de fruitteelt moet elke vrucht nog met de hand geplukt worden en daar is nog wel veel personeel voor nodig. Dit jaar is dat op veel bedrij ven echter ook maar een fractie van hetgeen men anders aan fruitpluk kers nodig heeft. De nachtvorst heeft - overigens zeer verschillend van bedrijf tot bedrijf en ook per ras - oogstreducties veroorzaakt zodat men soms met minder dan een kwart van een normale oogst te ma ken heeft. Er zijn er gelukkig in ons gebied vooral langs de Westerschel- de, die vijftig procent of meer van normaal oogsten. Zij kunnen in het algemeen wel tevreden zijn daar de prijs de ook daar wel mindere kilo's meer dan goed maakt. Ook in de akkerbouw lopen de op brengsten van de rooigewassen nogal uiteen wat veelal terug te voe ren is op het feit of de grond meer of minder droogtegevoelig is. Heeft men grond die weinig bestand is te gen droogte dan zijn de op brengsten slecht, uitgezonderd die beregende percelen, maar dat zijn er maar weinig in ons gebied. Op de andere gronden zijn de kg- opbrengsten redelijk. De uien zijn op de meeste plaatsen goed van kwali teit, niet te veel kg, wat aan de klei ne kant en op een enkele perceel na in de bewaarplaats. De aardappelen in de praktijk op het bedrijf en in het gezin tot uitvoering moet worden gebracht. Eén van de vele negatieve berichten die er bijna dagelijks over de land- en tuinbouw worden uit gestort. 'Als je alle negatieve publi citeit aantrekt wordt je op den duur knettergek', zei onlangs een boer in een interview. Beter is het wellicht om de dwazen met de wereld te la ten vechten en zelf je eigen plan te trekken! zijn nog niet geborgen, wanneer ik dit schrijf, maar dat kan veranderd zijn wanneer u dit leest. Er zijn be drijven klaar met de oogst. De meeste zijn bezig en anderen moe ten nog beginnen. Niet iedereen heeft het geduld op kunnen brengen om te wachten tot de grond vol doende vocht had om de aardappe len met weinig rooibeschadiging te oogsten. Zeker met het hoge onder watergewicht is het zaak om het produkt met de nodige zorg te oogsten. Van de week gelezen dat de weg van producent naar consument zo danig is, dat van de prijs die consu ment betaalt er maar een klein percentage voor de producent over blijft. Deze zomer heb ik nog gezien dat in de winkel de plantuien in de aanbieding voor f 2,50 per 2% kg lagen, terwijl de boer, die zowat naast de winkel woont, genoegen moest nemen met minder dan 1/5 van deze prijs. In zo'n geval vraag je je wel eens af of we als landbouw niet wat te vlug geneigd zijn te pro duceren en de rest maar aan ande ren over te laten. Wat dit betreft denk ik dat de tuinbouw c.q. fruit teelt met zijn systeem van veilen toch een middel heeft om meer in vloed uit te oefenen op prijs, kwali teit en manier waarop de aardappelen en uien in het handels circuit worden gebracht. Er zijn nog zeer recent pogingen gedaan, die zijn mislukt, om voor uien wat in deze geest van de grond te krijgen. Willen we in de ook in de toekomst als producent nog enige greep hou den op de weg die onze produkten naar de consument maken, zullen we deze winter maar eens een in ventarisatie moeten maken waar we mee bezig zijn. Dan zal duidelijk werden of er over enkele jaren nog gesproken kan worden van vrije of vogelvrije produkten en produ centen. Langzaam begint het op gang te komenVoorzichtig zagen we één rooier gevolgd door wagens naar het land gaan. Het eerst op de lichtere gronden geprobeerd. Het spektakel dat tegenwoordig 'aardappels rooien' heet ging goed. Dan klopt nog steds het gezegde van dat ene schaap dat over de dam ging. Terwijl we dit schrijven zijn al heel wat tonnen ingeschuurd of afgevoerd naar de handelaar z'n pakhuizen. Met 75 bonken schat een jon ge boer z'n aardappels op zo'n goeie 60 ton. Er kan een lachje haf, want verkocht en direct afge voerd schiet hier een goeie bo terham van over. Wij zijn blij met hem dat dit toch altijd zo belang rijke gewas voor het inkomen goed uitkomt. De oudere boeren onder ons schudden bedenkelijk het hoofd a/s ze dit late rooien aanzien. Het is immers oktober en iedere dag kan het fout gaan met het weer. De capaciteit van de rooiers is echter zo groot anno 1991 dat we beter onze zorgen opzij kun nen zetten en ons terugtrekken in de biljartkamer om daar een goede keuze te maken of het schot dik of dun zal zijn. Dan was het de afgelopen week de week van de akties. Niet al leen door de FNV. Ook de boeren trokken met trekker op naar het strijdtoneel. Toen de beelden 's avonds over het scherm rolden heb ik me geschaamd en een verdrietig gevoel kwam naar bo ven. Moet dat nu zo en kunnen we ons niet fatsoenlijk gedra gen? Als men andersmans spul len gaat vernielen zit je altijd fout. Je kunt het beredeneren zo je wilt, maar mij praat je het niet uit m'n hoofd. Zoals in Beetster zwaag moet het niet. De winkelprijzen van de boerenprodukten, zoals uien, liggen soms verbazend hoog. Blijkbaar blijft er op het traject van producent naar consument nogal wat aan de strijkstok hangen. Moet de landbouw evenals de tuinbouw door middel van het veilsysteem niet meer greep krijgen op het handelscircuit, zo vraag een van de praktijkschrij vers zich af.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7