Veel vraag naar jonge eike bomen doet prijs stijgen AOC Zeeland heeft nog cursusplaatsen over Nü tot 6.000,- korting op de MF 3000 en 3100-serie. Nieuws STURON PLANTUIEN HACK Telefoonpracticum op Agrarische Hogeschool Delft Rapen van eikels dit jaar lonend 72.000,- 75.000,- 91.000,- 106.000,- Te koop gevraagd: VAN DEN BERGE YERSEKE B.V. Aangeboden: DROGE KIPPENMEST 2e HANDS STELCONPLATEN f 70," p. st., 2 x 2 m2 A g r a r i s Hogeschool Delft Doordat afgelopen voorjaar veel bloempjes van eikebomen zijn be vroren is er plaatselijk een tekort ontstaan aan eikels. Dit heeft al ge resulteerd in een verdubbeling van de prijs: nu ruim f 1,— per kg. Naar jonge eikebomen is veel vraag maar het aanbod is gering. Door de slechte prijzen van een paar jaar ge leden zijn veel telers gestopt. Ook een nieuwe maatregel van NAK speelde een rol. Nu mogen alleen nog eikels geraapt worden van bo men die onder de A-selectie vallen. Voor verschillende rapers werd het hierdoor te omslachtig omdat aan een aantal voorwaarden moest wor den voldaan. Verder heeft de vorst veel kiemende eikels doen sneuvelen. Telers van eikebomen beginnen nu met het aankopen van eikels. 'De eerste eikels die van de boom vallen zijn over het algemeen niet goed omdat er veelal wormpjes in zitten. Door al die gaatjes gaat de kwaliteit sterk achteruit', liet een boomkwe ker weten. Veel rapers zoeken de bomen met de dikste eikels uit om dat er zo per uur de meeste kilo's in de emmer komen. Voor de uiteinde lijke groei maakt het weinig uit of een eikel groot of klein is. Tijdens het uitplanten is het gemakkelijker dat over een gesorteerd produkt be schikt kan worden. In enkele geval len komt de spruitensorteerder er aan te pas om egaal uitgangsmate riaal te krijgen. Veel bossen Door de aanleg van veel bossen bin nen de EEG is de vraag naar jonge eikebomen groot. De prijs van een eenjarige eikeboom is al opgelopen tot bijna 20 cent per stuk. Normaal gesproken ligt deze prijs tussen de 5 en 10 cent. Op dit moment hebben de telers een hogere prijs hard no dig. Door de koude weersomstan digheden is de stand bijna gehalveerd. Binnen de boomkweke rij verwacht men dat er veel eikels uitgezaaid zullen worden. Een groot gedeelte van de eikels komt uit het buitenland. Voor 1 hectare heeft een kweker ongeveer 2500 kg nodig. Bij een geslaagde teelt moet dat het andere jaar kunnen resulteren in een afzet van ruim 400.000 stuks. Op papier lijkt het een interessante teelt maar daar staan nogal wat kosten tegenover. Zeer veel spuiten is no dig om meeldauw en de topgalmug buiten de deur te houden. Een groot gedeelte van de kosten bestaat uit vergoeding voor arbeid. Door het huidige overheidsbeleid, meer bos sen en houtinplant, verwacht men toch dat dé eerste jaren eiken lo nend zullen blijven. Dit in tegenstel ling tot 3 jaar terug, toen miljoenen eikebomen als eindbestemming de brandstapel hadden. Het rapen van eikels brengt dit jaar aardig wat geld op. Daarom gaan ook deze jongens graag door de knieën Het AOC Zeeland e.o. start binnen kort een aantal cursussen, waar voor men zich nog kan inschrijven. Snel aanmelden is noodzakelijk. Het gaat om de volgende cursussen. E.V.T.O.-fruitteelt Deze cursus is bedoeld voor jonge Razendsterke Prijstrekkers! We komen dit najaar graag nog een keer in actie: op de Massey Ferguson series 3000 en 3100 geven wij u kortingen die kunnen oplopen tot 6.000,-. Kom snel en profiteer van deze razendsterke prijstrekkers. BIJVOORBEELD: Model Normale Netto Adviesprijs Actieprijs MF 3050. Special Edition 4wd (70 pk) 7&QQOÏ MF 3060. Special Edition 4wd (80 pk) f MF 3080 4wd (100 pk) MF 3115 4wd (115 pk) /ru^eöT Vraag informatie bij uw MF dealer: Voor West Brabant: Mangnus v.d. Heyden B.V, Bronckhorststr. 12 4651 SZ Steenbergen Voor West-Zeeuws-Vlaanderen: L.M.B. P. Dhont B.V., Dorpsstr. 7 4504 AE Nieuwvliet Voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen L.M.B. Cor Verlinde, Reuzenhoek 14 4543 NB Zaamslag Voor Tholen: L.M.B. K.C. Dekker, Paasdijkweg 29 4693 RE Poortvliet Voor Zuid- en Noord Beveland en Walcheren: Tramper 's-Gravenpolder B.V., 's-Gravenstr. 9 4431 AA 's-Gravenpolder Tel. 01670-65150 Tel. 01171-1294 Tel. 01153-1227 Tel. 01662-2457 Tel. 01103-1451 Landbouwers opgelet! Wij leveren u tegen scherpe prijzen: plaatmaterialen en luikhout Dupanet Isolatieplaten damwalproflelplaten (tab. British steel) - Industrieroldeuren PVC rlolertngsfflateriaal Iterntt golfplaten em. eni. Houthandel Reimerswaal Hoofdweg 7 Rilland Tel. 01135-1987 Fa* 1889 (geschikt voor de ind. verwerking) Capelleweg 13, 4416 PN Kruiningen Tel. 01130-3310 Autotel. 06-52771998 met aantrekkelijke garanties en prijzen dubbel bewapend Ook nieuwe Tel. 01650-54152 TOON v/d HEEFT DE IDEALE SHOVEL VOOR HET BOEREN WERK! fruittelers die een bedrijfsovername overwegen. Er wordt aandacht be steed aan: bedrijfseconomie, be- drijfsbegroting, fiscale boekhouding, financiering, bedrijfs overname, gezinsfinanciën, juridi sche aspecten zoals pacht, erfrecht en huwelijksgoederen recht, afzet en dienstverlenende instellingen, ar beid en arbeidsorganisatia Start van de cursus op 6 november a.s. De cursus wordt gehouden op 19 woensdagen te Goes. Onderhandelen en contracten Speciaal voor hen die zich (nog) meer willen bekwamen in het on derhandelen en contracten. Tijdens 7 maandagmiddagen wordt aan dacht besteed aan: de bedrijfseco nomische voor- en nadelen van contracten, juridische aspecten van contracten, algemene handelsvoor- waarden en contracten, de praktijk rondom het contracteren en de techniek van het onderhandelen. De cursus start op 25 november a.s. te Goes. Modern boekhouden Wilt u zich meer bekwamen in het boekhouden dan is deze cursus mis schien wel iets voor u. Het is een praktische cursus waarbij u zelf aan het werk gaat. U kunt kiezen tussen een handmatige boekhouding of een systeem met behulp van de computer. De cursus wordt gehou den op 8 woensdagavonden vanaf 23 oktober a.s. Akkerbouwcursussen Geïntegreerde landbouw Een cursus waar in de praktische haalbaarheid van de geïntegreerde akkerbouw wordt toegelicht. Er wcrdt aandacht besteed aan bo demprocessen, schadedrempels, bemesting, mechanisatie en econo mische aspecten. Vanaf 5 novem ber wordt op 10 dinsdagen de cursus gehouden te Goes. in de ak- Mineralenbenutting kerbouw Mineralenbenutting, gewasbehoef tes en optimaliseren van de be mesting zijn thema's die in deze cursus de aandacht krijgen. Het is een praktische cursus waarin u de gelegenheid krijgt uw bedrijfsbe- mesting door te lichten. De cursus wordt gehouden op woensdaga vond en start 20 november a.s. Praktijkleergang Pootaardappelteelt Gedurende 1 jaar worden alle aspecten van de pootaardappelteelt belicht. Een praktische cursus voor telers met minimaal 5 jaar ervaring. Onderhoud op en rond het bedrijf Een praktische cursus waarin aan de orde komen: metselen, houtbe werking, elektriciteit, bestraten, stelwerk, materialen herkennen, etc. De cursus wordt gehouden op don derdagavond vanaf 7 november te Schoondijke, Kapelle en Som- melsdijk. Fruitteeltcursussen Snoeien van fruitbomen Een praktische cursus waarin u de principes van het snoeien onder de knie krijgt en waarin u zelf leert snoeien. Gedurende 7 dagdelen op de donderdagmiddag wordt deze cursus gehouden vanaf 12 decem ber a.s. U kunt zich voor bovengenoemde cursussen aanmelden bij het AOC Zeeland e.o.. Ravelijn de Groene Ja ger 8 te Goes, telefoon 01100-27203 of 31730. (04199) 16 86 Op de Agrarische Hogeschool Delft heeft de vaksectie Moderne Vreem de Talen een telefoonpracticum in gebruik genomen. Met het oog op de eenwording van Europa en de eisen die het bedrijfsleven in dat ka der aan de afgestudeerden (HBO- Ingenieurs) stelt, is een extra trai ning volgens de Hogeschool nood zakelijk. In samenwerking met PTT Telecom district Den Haag werd een practicumlokaal ingericht met 2 te lefooncentrales en 15 toestellen. Initiatiefnemer is docent Engels, Harry de Vries. Hij noemt een telefo nisch onderhoud met een andersta lige om een aantal redenen gecompliceerder dan een 'gewone' conversatie. 'Naast het typische te lefoonjargon heb je ook te maken met het feit dat je elkaar niet kunt 100 zien. Je mist allerlei signalen als ge fronste wenkbrauwen, glimlachen, gebaren ad.' Het telefoonpracticum wordt ge bruikt door de vakgroepen Engels, Frans en Duits voor studenten in de studierichtingen Bedrijfskunde, Tuin bouw Akkerbouw, Landbouw, Veehouderij, Milieukunde en Le vensmiddelentechnologie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 14