ZLM en Geldersche moeten één organisatie vormen fepö153^ EG-ministers moeten opkomen voor 10 miljoen agrarische gezinnen door overcapaciteit c MAISOOGST KOMT OP GANG Opnieuw bijdrage voor zoet water Zuid-Beveland zuidelijke landbouw maatschappij Agriment doet aanbevelingen Nieuwe fritesfabriek dicht De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) en de Geldersche Maatschappij van Landbouw (GMvL) moeten streven naar één centrale organisatie met sterke steunpunten in Zee land, Noord-Brabant en Gelderland. De bestaande verenigingen kunnen in stand blijven, mede met het oog op het eigen ver mogensbeheer. - utJZU WcGI\ WÊKÊÈÊÊÊÊÊÊ Pag. 3 Hoofdbestuur ZLM vergaderde. Pag. 4 Wel of geen omzetbelasting. Pag. 7 Provincie Brabant koopt landbouwgrond voor natuur. Pag. 8 Integratie vrouwen in ZLM-kring Altena- Biesbosch. Ophalen landbouwplastic in provincie Noord-Brabant. Pag. 9 Jos de Regt teelt suikermais. Pag. 11 Tuinbouwklanken. Pag. 13 Naar één plattelandsjongerenclub? Open brief landbouworganisaties land- en VRIJDAG 4 OKTOBER 1991 79e JAARGANG NO. 4089 T besturen - het opstellen van een strategische visie, te vergelijken met een "bouwplan" van de nieuwe or ganisatie voor de komende jaren. Daarin moeten onder andere, posi tie, taken en doelstellingen worden vastgelegd. Dit "bouwplan" dient door de hoofdbesturen en ledenra den van de organisaties in resp. no vember en december a.s. te worden vastgesteld. Definitieve besluitvor ming over een eventueel samen gaan moet plaatsvinden in april 1992. De nieuwe organisatie kan dan vanaf 1 januari 1993 een feit zijn of zoveel eerder als mogelijk is. Voorlopige reaktie ZLM Het hoofdbestuur van de ZLM heeft maandag jl. kennis genomen van de bevindingen van Agriment. Beslui ten werden er niet genomen. Daar voor zal een extra hoofdbestuursvergadering worden Vervolg pag. 3, kolom 1 Polder Food Products, de nieuwe fri tesfabriek in Lelystad, verkeert in ernstige financiële moeilijkheden en heeft de produktie moeten staken. De V.A.V.I. (Vereniging voor de Aard- appelverwerkende Industrie) heeft in de afgelopen jaren bij herhaling gewaarschuwd voor de in de sektor aanwezige "overcapaciteit", zo stelt de Vereniging in een verklaring. Met zorg heeft de Vereniging de komst van nieuwe bedrijven ge volgd, die mede tot stand kwamen met behulp van overheidssubsidies, direkt danwel indirekt. Gewezen wordt op de betrokkenheid van me de door de overheid gefinancierde ontwikkelingsmaatschappijen bij projekten in het Eemshavengebied (Gérant), Limburg (Select Frites) en Lelystad (Polder Food Products). Nu konstateert de VAVI, dat inmid dels ook de laatste van bovenge noemde markttoetreders, Polder Food Products, in financiële moei lijkheden verkeert en de produktie heeft stilgelegd. De sektor betreurt niet alleen het teniet gaan van de verstrekte overheidsmiddelen. Veel ernstiger is volgens de VAVI de schade voor de bestaande onderne mers door het optredende prijsbe- derf als gevolg van de "gesubsidieerde overcapaciteit". De sektor wijst er nogmaals op, dat de verwerkingscapaciteit niet anders dan op marktconforme wijze mag worden beïnvloed. Dat is de kern van het advies van het onderzoeksbureau Agriment, dat het eerder gehouden interne on derzoek naar de meerwaarde van samenwerking tussen de beide landbouworganisaties heeft ge toetst. Agriment heeft aanbevelin gen gedaan ten aanzien van de te kiezen samenwerkingskonstruktie, de procedure en het daarbij beho rende tijdspad. Provinciekantoren Het onderzoeksbureau is van me ning dat het vormen van één geïnte greerde organisatie de beste manier is om gestalte te geven aan de sa menwerking. Samenwerking op on derdelen wordt niet voorgestaan. In de drie provincies moeten goed ge outilleerde kantoren komen om de afstand naar de leden klein te hou den. Dit sluit aan bij het proces van decentralisatie van overheidstaken naar de lagere overheden. De pro vinciale steunpunten mogen niet worden gezien als een extra bestuurslaag. De bestuurs- en ma- nagementsverantwoordelijkheid komt te liggen bij de centrale orga nisatie In de nieuwe struktuur kunnen de kringen van de organisaties ver sterkt worden. Agriment doet op dit punt geen konkrete voorstellen. Over de uitwerking zal nog nader overleg plaatsvinden. Ten aanzien van de verder te volgen procedure stelt Agriment als eerste stap voor - na goedkeuring van de voorstellen door de respektievelijke Enigszins aarzelend komt de oogst van de 200.000 hectare snijmais op gang. Vorige week waren het nog vooral de noodrijpe percelen die gehakseld werden, terwijl veel loonbedrijven nu al volop bezig zijn. "Het is nog wel een beetje zoeken naar de rijpste percelen", vertelt loonwerker G. Vincent uit Hoek. De opbrengst ligt volgens hem voor de beste percelen zo rond de 45 a 50 ton per ha. Naar zijn informatie is er nog niet veel vraag vanuit de handel. Elders in Nederland zijn het vooral de verdroogde percelen die het eerst van het land gaan wegens het gevaar dat deze planten na al die regen vlak boven de grond aangetast worden door stengelrot Sn gemakkelijk omvallen. Het ministerie van Ekonomische Za ken heeft meegedeeld in principe bereid te zijn een bijdrage van f 1 miljoen te verstrekken voor aanleg van de zoetwaterpijp voor de land bouw op Zuid-Beveland. Er is nu nog f 2 miljoen nodig voor de fi nanciering van het projekt. Eerder stelde het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij al een substantiële bijdrage f 9,6 miljoen) beschikbaar. Ook de pro vincie Zeeland f 1 miljoen) en en kele gemeenten betalen mee De aanleg van de zoetwaterleiding is in middels in volle gang. Het werk ge beurt in opdracht van Delta Nutsbedrijven. Voor de financiering van de land- bouwpijp is in totaal f 14 miljoen nodig. Binnenkort zal de Zeeuwse milieu-gedeputeerde Dek een ge sprek hebben met het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Men hoopt dat dit ministerie bereid is het ontbrekende bedrag op tafel te leg gen. Daarnaast zal gedeputeerde Bruijnooge naar Den Haag afreizen om de bijdrage van Ekonomische Zaken definitief veilig te stellen. ri07Q \A/Oolz Terwijl aktievoerende boeren uit het noorden van het land in de Europese landbouwministers in Beetster- zwaag het vuur aan de schenen leg den en op die manier de akkerbouw- problematiek weer volop in de be langstelling plaatsten, stuurden de drie Centrale Landbouworganisaties een open brief aan de voorzitter van de EG-landbouwministerraad, drs. R Bukman, naar aanleiding van de in grijpende voorstellen van MacSharry. De CLO's hebben Bukman nadruk kelijk gevraagd de brief ter kennis te brengen van zijn kollega landbouw ministers. De landbouworganisaties doen in de brief een dringend beroep op de EG-ministers om hun verantwoorde lijkheid voor tien miljoen agrarische gezinnen niet uit de weg te gaan, maar een landbouwbeleid te ont wikkelen waarbij het mogelijk is on der verantwoorde omstandigheden een redelijk inkomen te verdienen. Uitzicht bieden De Nederlandse landbouworganisa ties zijn zich bewust van de krisis waarin het EG-landbouwbeleid zich momenteel bevindt, aldus de brief. Zij zijn bereid mee te werken aan een beleid dat wel uitzicht biedt op een betere toekomst voor de Euro pese landbouw zonder dat dit hoge re lasten voor het landbouwbudget met zich mee brengt. Reeds in mei 1991 hebben de Ne derlandse organisaties samen met de andere EG-landbouworganisaties in COPA-verband voorstellen ge daan waardoor de knellende proble men die er nu zijn kunnen worden opgelost. Vervolg pag. 3 onder: Voorstellen 3 CLO in open brief

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1