J 20 f Substitutie een uitdaging of een bedreiging? Ga mee naar één van Europa's mooiste hoofdsteden! Studiereis NAJK-delegatie naar Maleisië (IV) In juni zijn 7 personen namens het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt voor het projekt Landbouw Wereldwijd op stu diereis naar Maleisië geweest. Het projekt Landbouw Wereldwijd besteedt aandacht aan land- en tuinbouw hier en in de derde wereld. In het seizoen 91/92 staat in het projekt LW het thema: "Substitutie" centraal. Dit is het laatste deel van het reisverslag dat in de vorm van een vervolgverhaal 4 weken lang in deze krant gepubliceerd is. De eerste drie delen geven een totaalbeeld van de Maleisiëreis en dit gedeelte gaat geheel over substitutie. ten. Net als bij plantaardige oliën en vetten hebben dus ook hier de substitutiemogelijkheden grote in vloed op de prijs en daarmee op de toekomst van de boeren. Naast isoglucose zijn er nog tal van andere plantaardige zoetstoffen. Bij voorbeeld fructose wat uit inuline gewonnen wordt. Inuline is aanwe zig in o.a. cichorei en aardperen. Misschien een teeltmogelijkheid voor Nederlandse akkerbouwers om niet machteloos toe te hoeven zien hoe de bietsuikermarkt (c.q. hun Substitutie betekent vervanging. Twee bekende voorbeelden zijn de vervanging van boter door margari ne en de vervanging van riet- of bietsuiker door kunstmatige zoetstoffen in bijvoorbeeld fris dranken. Het wordt steeds gemakkelijker en rendabeler om de ene grondstof door een andere te vervangen. Zo zijn er bijvoorbeeld sinds 1990 in Nederland 4 "nepkazen" op de markt: Becel Goud, Fitlife, Vitessa en Trenta, allemaal gemaakt van melk waarin 75% of 100% van het melkvet vervangen is door vet van plantaardige oorsprong. Ze mogen officieel de naam kaas niet dragen maar zien er wel zo uit. Deze "nep kazen" zijn duurder dan echte kaas en moeten het dus hebben van de konsument die voor "meervoudig en verzadigd" (c.q. gezonder) flink wat meer wil betalen. De toekomst van de nepkazen is moeilijk in te schatten. Het feit dat Vitessa al uit de markt is genomen en vervangen is door Balance wijst (nog) niet op een doorslaand succes. Schattingen over de omvang die vervanging via imitatiezuivel kan krijgen lopen uit een van 2 tot 7% van de melkpro- duktie in Nederland de komende jaren. Bij een vrije wereldmarkt van agrari sche produkten zal vervanging gro tere vormen aannemen. Wat betekent dit voor boeren en boerin nen? Wat is er allemaal mogelijk, wat kunnen we verwachten, is het een uitdaging of een bedreiging? Botervet versus plantaardige oliën en vetten Plantaardige oliën en vetten en bo tervet kunnen elkaar in een aantal toepassingen (broodsmeersels/imi tatiekaas) vervangen. Plantaardige olie- en vettenleveranciers worden in Nederland nauwelijks verbouwd. De twee belangrijkste plantaardige oliën en vetten die botervet kunnen vervangen zijn soja-olie en palmolie Op de markt van plantaardige oliën en vetten is de substitutie in volle gang, palmolie heeft inmiddels het marktaandeel van soja-olie overtrof fen. Palmolie is veel goedkoper dan de andere plantaardige oliën en vet ten door de hoge olieproduktie per hektare en de lage loonkosten ten opzichte van sojalanden. Maleisië is de grootste palmolieleverancier. De prijs is een belangrijk onderdeel in de konkurrentie tussen oliën en vetten en botervet. De prijsverhou ding tussen botervet en plantaardig vet is 10:1. Via de prijs kan melkvet nooit met plantaardig vet konkurre- ren. Zuivelfabrikanten volgen de light-trends en de "Let op vet"- campagne en kiezen daarnaast na tuurlijk voor de goedkoopste grondstof. Dus door de opkomst van vervangers en de algehele da ling van het vetgebruik daalt de bo- terkonsumptie terwijl aan de andere kant de boterproduktie stijgt door het hogere vetgehalte van de melk en een toename van de melkpro- duktia Hoe lang kan het protectio nistische EG-beleid (de boereninkomens worden op peil ge houden door middel van gegaran deerde prijzen voor hun produkten) dit systeem nog volhouden ten op zichte van de opkomende goedko pere konkurrenten? Sommige 'nepkazen' zijn al weer uit de markt genomen. De EG-landbouwpolitiek is onbe taalbaar geworden en internatio naal, op het gebied van handelspolitiek, onverdedigbaar. Als er niet wordt ingegrepen is straks heel Europa een grote boter- en tar- weberg. Terwijl de rest van de we reld ons bestookt met handelspolitieke vijandelijkheden, omdat dit EG-beleid de wereldmarkt voor agrarische produkten grondig verstoort. Veranderingen staan op stapel. Het is zaak dat de boeren tij dig hierop inspelen. Suiker/zoetstoffen Biet- en rietsuiker kunnen vervan gen worden door andere plantaardi ge zoetstoffen of door chemische zoetstoffen. Isoglucose en aspar- taam zijn de bekendste plantaardige zoetstoffen. Isoglucose is een stro perige zoetstof die gemaakt wordt uit zetmeelrijke produkten als mais, tarwe, aardappelen of cassave, Iso glucose wordt vooral veel verwerkt in de frisdrankenindustrie Toen Coca Cola overstapte van rietsuikers op isoglucose had dit voor honderddui zenden rietsuiker-arbeiders o.a. op de Filippijnen vergaande gevolgen. In Amerika heeft isoglucose al meer dan 50% van de zoetstofmarkt in handen, gaan de suikerbieten ook in ons land ten onder aan vervanging door andere zoetstoffen? In de EG geldt tot en met 1993 een marktordening voor isoglucose, de ze verhindert een uitbreiding van de isoglucoseproduktie. Door de graan prijsverlaging van de afgelopen jaren is isoglucose in de EG stukken goedkoper dan suiker. Er kan dus gesteld worden dat zonder deze marktordening isoglucose een groot deel van de suiker uit de markt zou drukken. Chemische zoetstoffen, zoals aspartaam, vallen buiten de suikerquotering. Een beperking van de overheid is dat er een lijst is op gesteld van de produkten waarin aspartaam verwerkt mag worden, en sinds mei 1991 geldt er een im portheffing per kilo voor invoer in de EG. In de EG is reeds suikerprijsver laging doorgevoerd om beter te kun nen konkurreren met vervangingsprodukten. Verdere da ling van de suikerprijs zal vergaande gevolgen hebben voor de producen- brcn van inkomsten) langzaam maar zeker overgenomen wordt door an dere plantaardige of kunstmatige goedkopere zoetstoffen. Agrifikatie Agrifikatie is het verwerken van agrarische produkten voor andere doeleinden dan voedsel. Meestal vervangen agrarische grondstoffen niet-agrarische grondstoffen. Hier is dus ook sprake van substitutie. Agrifikatie is niet nieuw maar staat nu veelvuldig in de belangstelling omdat de technische mogelijkheden toenemen. De mogelijke afzetverruiming van akkerbouwprodukten biedt mis schien een oplossing voor de over- schotproblematiek of opent een nieuw perspektief voor boeren. Bij de meeste agrifikatietoepassingen (bio-ethanol uit graan of suiker, bio diesel uit koolzaad, vezels voor pa pier uit hennep of olifantengras en afbreekbare plastics uit graan of granen) zijn de bestaande grondstoffen goedkoper. Agrifikatie is dan alleen interessant als de over heid subsidieert of omdat plantaar dige grondstoffen milieuvriendelijker zijn. Bedreiging of uitdaging Substitutie kan een grote invloed hebben op de toekomst van land en tuinbouw. Het kan zowel een be dreiging als een uitdaging zijn. Op een aantal terreinen (zoals zuivel) is het verbieden van vervangers een gepasseerd station. De mogelijkhe den voor de verwerkende industrie om uit de goedkoopste grondstof fen voedingsmiddelen in elkaar te fabrieken nemen toe. De konsument kan uit meerdere alternatieven kie zen. Voor de landbouw kunnen kwaliteit, een natuurlijk produkt (zuivere zuivel) en milieuvriendelijk (agrifikatie) belangrijke wapens zijn. Agrarische producenten zullen meer in moeten spelen op de wensen van de konsumenten. CSM en Suiker Unie, die gezamenlijk de hele Neder landse suikerproduktie voor hun re kening nemen, zijn op de markt met suikerklontjes waarin een deel van de suiker is vervangen door aspar taam. Campina Melkunie speelt in op de anticholesterol rage door Sim- plesse een vetvervanger op basis van kaaswei of kippe-eiwitten en dikmelk op de markt te brengen. Toepassingsmogelijkheden in ijs, kaas, yoghurt enz. De toekomst van de suikerbieten teelt en melkveehouderij in Neder land en de EG hangt vooral af van het EG-beleid. Zodra de quotering van isoglucose etc. en de bescher ming van de melkveehouder van de baan zijn, staat de industrie klaar om met vervangers de markt over te nemen. Substitutie wordt nu al ge bruikt als argument om prijsdalin gen te bewerkstelligen. Zonder marktbescherming zal vervanging ervoor zorgen dat producenten we reldwijd tegen elkaar uitgespeeld gaan worden. Heeft dit verslag uw interesse gewekt? Het is de bedoeling dat ik mijn ken nis en informatie doorgeef aan bij voorbeeld Plattelandsjongerenverenigingen ZLM, Plattelandsvrouwen enz. Er kan een programma met diaserie verzorgd worden waarin ik uitge breid kan verhalen over deze boeien de agrarische studiereis naar Maleisië, ook kan er speciaal aan dacht worden besteed aan substitu tie. Wilt u meer informatie, neem dan kontakt op met Sandra Kok, te lefoonnummer 01686-2033. Sandra Kok Parijs, 5-9 november, 5-daagse bus reis, 4 overnachtingen in een goed hotel in Parijs, de hoofdstad, met als bijnaam de lichtstad, van Frankrijk. Parijs bezit zowel een groot aantal historische als moderne gebouwen. Als rode draad door Parijs loopt de rivier de Seine, waarover prachtige bruggen gebouwd zijn. Programma punten o.a.: de Eiffeltoren; Are de Triomphe; Notre Dame; Champs Ely- sees; Montmartre; Versailles; Mu seum Louvre; boottocht op de Seine. En als hoogtepunt: bijwoning avondvoorstelling van de beroemde revue "Folies Bergère"! Of brengt u liever een bezoek aan: Wenen, 27 november-1 december, 5-daagse vliegreis, 4 overnachtin gen in het elegante hotel Stefanie in Wenen. Wenen is de meest ro mantische stad van Oostenrijk, rijk aan historie. Wenen heeft een mooie natuur, b.v. in het met eiken en beuken beboste Wienerwald. De rode draad door Wenen is de rivier de Donau, welke de stad in tweeën deelt. Programmapunten o.a.: rond rit Wenen; bezichtiging Schloss Schönbrunn; tocht door Nieder- Österreich en langs de Donau; be zoek agrarische bedrijven: operette voorstelling; bezichtiging Stephansdom. Kreta, 22-29 oktober, 8-daagse vliegreis, 7 overnachtingen in hotel Dolphin Bay bij Heraklion. Program mapunten o.a.: rondleiding door pa leis van Koning Minos in Knossos; be zoek aan plantenkas en bananenkwekerij; wandeling door Heraklion. Voor 1992 staan op het program ma: Brazilië, 21 januari-8 februari, 19-daagse vliegreis/rondreis per bus. Een land zo groöt als Europa. Uitzicht op de Are de Triomphe. Een schitterende natuur, met dichte bossen, palmen, talloze soorten bloemen, tropische vogels en vlin ders. Programmapunten o.a.: bezoek aan Hollandse kolonie, bezoek aan diverse agrarische bedrijven; bezoek aan de 275 watervallen in Fozdo Iguacu; bezichtiging van de we reldstad Rio de Janeiro. Graubün- den, 23-31 januari, 9-daagse busreis, overnachtingen: 1 in Duits land, 7 in Hotel in Chur. Indonesië, eind januari-begin februari, 22-daagse vliegreis/rondreis per bus. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1991", kunt u bellen naar het Sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 20