Rode Pipo's rooien m Deze week Bukman: invoering van inkomenssteun onvermijdelijk Voorlichting uitrijregels onder alle boeren verspreid Brabantse veehouders storen zich aan opmerking VVD-man Fruittelers somber over samenwerking Pag. 4 Verzekeringssparen Pag. 5 Beperking gebruik 'eigen' zaaizaad Pag. 6 Uit de praktijk Pag. 8 Wees geen 'stinkende stoker' Pag. 10 Cursussen AOC voor boer en tuinder Pag. 11 Export uien toegenomen Pag. 12 De maand oktober Pag. 15 Beroep op Jachtfonds moeilijker Pag. 17 Emissie-arme aanwending in de praktijk Pag. 20 Substitutie: uitdaging of bedreiging delb^S^ zuidelijke landbouw maatschappij Als de samenwerking tussen de drie landbouworganisaties niet verder komt dreigt een chaos, meent de fruitteeltkommissie van het KNLC. De landelijke organisaties zullen in dat geval in korte tijd overspoeld worden door de regionale ontwikke lingen op dit gebied en met name door de vaktechnische organisaties in de tuinbouw. Die gaan met de buit strijken bij het huidige tempo van de ontwikkelingen. Het gevolg is dat het eind van de drie CLO's in zicht is, aldus de sombere voorspel ling die de fruittelers daaraan vast knoopten. Duidelijke sektorale profilering is van groot belang voor de toekomst, al dus de kommissia De wil om sa men te werken moet duidelijk aanwezig zijn; samen vergaderen, zoals de fruitteeltkommissies van de drie CLO's reeds bij wijze van proef deden, is daarbij niet genoeg. Er moet ook efficiënter gewerkt wor den met een grotere taakverdeling tussen de tuinbouwsekretarissen. De sektor kan zich geen verdeeld optreden meer veroorloven. Afgelopen dinsdag rooide A.J. Blok uit Borssele 2,5 ha Rode Pi po's. Doordat de lange en taaie stengels op de rooier vasts/oe- gen ontstonden er nogal wat be schadigingen aan de aardappelen, (foto Anton Din- gemanse). Begin deze week was er in het Zuid westen nog veel te weinig regen ge vallen om de aardappels al goed te kunnen rooien. Er zou eerst 20 tot 30 mm neerslag moeten vallen, al dus geluiden uit de praktijk. Met de regen van deze week en met wat er volgens de berichten nog gaat val len lijkt daar snel verandering in te zijn gekomen. Afgelopen dinsdag kon de rooima- chine al wel terecht op een perceel Rode Pipo's van A.J. Blok uit Bors sele. "Dit perceel is al ruim vijf we ken gelegen doorgespoten, zodat de laatste tijd weinig vocht aan de grond onttrokken is. Bovendien be treft het een perceel met gemakke lijke grond", aldus de teler. De opbrengst was door de vroege doodspuitdatum niet zo hoog. Bij het rooien ontstond ook nogal wat beschadiging, zo vertelt de kweker van de Rode Pipo's, Jan Lamse uit Colijnsplaat. Zoals be kend betrekken de telers van dit ras hun pootgoed van hem en leveren ze hem na de teelt de consumptie aardappelen weer terug. Volgens Lamse was het loof de oorzaak van de beschadigingen. "De stengels waren soms wel twee meter lang en niet verweerd. Ze waren bij wijze van spreken nog taaier dan vlas. Het loof sloeg vast op de rooier, waar door de aardappelen 'dansend' op de rooiketting naar boven gingen. Tegen een van mijn afnemers heb ik maar gezegd dat hij een donkere bril moet opzetten als hij de aardappelen bekijkt..." Volgens de heer Lamse kan ook het ontbreken van goede doodspuitmid- delen gemakkelijk tot beschadigin gen leiden. "Ik hoorde van een boer dat een perceel aardappelen vier weken na het doorspuiten met Puri- vel nog niet voldoende velvast was om goed te kunnen rooien. Ook het nadien spuiten met Reglone levert lang niet zo'n goed resultaat als met de middelen die vroeger toegestaan waren". Aardappeloogst iets groter Volgens (voorlopige) cijfers van het CBS zal de Nederlandse oogst van consumptieaardappelen in totaal circa twee procent groter zijn dan vorig jaar (zie ook pag. 3). and- en tuinbouwblad VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1991 79e JAARGANG NO. 4088 plan zijn gebleven. Alle ministers hebben volgens Bukman deze week de noodzaak erkend van het braak- leggen van grond als bijdrage aan beheersing van de produktie. Sa mengevat vroegen de zuidelijke lan den eigenlijk om meer financiële steun voor hun agrarische bevolking terwijl de noordelijke extra bezuini gingen bepleiten. Als voorzitter van de Europese ministerraad noemde Bukman de eerste vergadering na de zomervakantie "de start van een serieuze diskussie, waarin ik een aantal kernvragen heb gesteld". Europees landbouwkommissaris MacSharry stelde (nogal verras send) vast "ingenomen te zijn met de diverse reakties". Dit omdat alle bewindslieden de noodzaak tot her vorming weer eens hadden on derstreept. Het was MacSharry opgevallen dat geen van de mi nisters met een schets van een an dere aanpak voor de dag was gekomen. MacSharry onderstreepte verder het volgens hem onhoudbare gegeven dat twintig procent van de boeren nu tachtig procent van alle steun ontvangt. Hij stond in zijn ant woord op de kritiek ook stil bij de strukturele overschotten die volgens hem dit jaar de EG zestien miljard gulden extra kosten. 2>2b' "ledereen is het er nu wel over eens dat invoering van enigerlei vorm van inkomenssteun (toeslagen voor de boer uit de schatkist) onvermijdelijk is. Nederland staat hier overigens in de EG nog het meest terughoudend tegenover". Aldus vatte minister Bukman tijdens een schorsing van de Europese ministerraad in Brussel de voortgang van het beraad samen. Het Plan MacSharry tot hervorming van het EG landbouwbeleid werd (opnieuw) bedolven onder de kritiek van diverse bewindslieden. Zij be twijfelen of het wel waar is dat een verlaging van. de EG-graanprijzen naar ruwweg 250 gulden per ton er automatisch toe leidt dat er veel minder graanvervangers als veevoe der ingevoerd zullen worden. Zij be twijfelen ook of de budgettaire gevolgen wel goed zijn doorge rekend. Braakleggen Diverse ministers vragen zich verder af waarom belangrijke produkten zoals de fabrieksaardappelen, sui ker, wijn, groenten en fruit buiten dit Alle boeren en tuinders behalve de glastuinbouwers en de champig nonkwekers hebben in de afgelopen dagen een voorlichtingskaart in huis gekregen waarop de voorschriften voor het uitrijden van dierlijke mest in de periode 1991-1995 staan ver meld. Daarnaast hebben zij een glo baal kaartje gekregen waarop de aangewezen gebieden zijn aan gegeven. Op de voorlichtingskaart staat een overzicht vermeld van de hoeveel heid fosfaat uit dierlijke mest die per ha per jaar mag worden uitgereden op grasland, bouwland en maisland. De uitrijperiodes zijn in heldere kleu ren aangegeven. De kaart is ge maakt van geplastificeerd materiaal en kan gemakkelijk worden opge hangen. Boeren en grondgebruikers die niet uit de voeten kunnen met de globa- Je kaart van de aangewezen gebie den, kunnen bij de districtsbureauhouder gedetailleer de kaarten inzien (schaal 1:50.000). Om misverstanden te voorkomen is het raadzaam die kaarten te gaan in zien, aldus het Consulentschap. De genen die onverhoopt geen informatiemateriaal ontvangen heb ben, kunnen dit opvragen bij de DLV of het Consulentschap voor de Landbouw. Brabantse veehouders hebben zich gestoord aan een uitspraak van VVD-fraktieleider mr. F. Bolkestein op de partijraad van zijn partij j.l. za terdag in Utrecht. Bolkestein zei bij die gelegenheid letterlijk het volgen de: "Maar wie kan mij uitleggen waarom de chemische industrie moet opdraaien voor subsidies aan Brabantse mestboeren? De in dustrie is misschien wel een melk koe, maar zij produceert tenminste geen mest". Bolkestein maakte deze opmerking in het kader van zijn kritiek op het kabinetsvoornemen om het be drijfsleven een brandstofheffing op te leggen. Deze heffing is bedoeld om de kosten van het milieubeleid te betalen, maar volgens Bolkestein wil het kabinet de heffing misbrui ken om de financiële problemen van het rijk te verlichten. De heer J. Goetstouwers uit Ruc- phen, voorzitter van de ZLM-kring Breda-Roosendaal en zelf veehou der, heeft zich bijzonder geërgerd aan de opmerkingen van de VVD- leider. Hij spreekt over een "rechtstreekse beschuldiging van een bedrijfstak, die toch al zoveel negatieve publiciteit over zich heen krijgt. Ik heb altijd gedacht dat de VVD een partij is, waar men een open oor heeft voor de problemen van de landbouw en loyaal is ten opzichte van de zelfstandige onder nemer. Is dit nu de manier waarop de veehouderij te kijk moet worden gezet?". Goetstouwers zegt meer dere bedrijfsgenoten te hebben gesproken, die zich eveneens aan de uitlatingen van Bolkestein heb ben gestoord. Een woordvoerder van de VVD- fraktie in de Tweede Kamer ver klaart dat het citaat van Bolkestein, zoals dat in de pers is verschenen, niet uit zijn verband moet worden gerukt. "Bolkestein heeft verklaard dat het Nederlandse bedrijfsleven een heffing krijgt opgelegd, die be drijven aan de andere kant van de grens niet moeten betalen. Dat is een bedreiging voor onze concurrentie positie en die bedreiging geldt zeker ook de Nederlandse land- en tuin bouw. In dat kader moet u de gew raakte opmerking lezing".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1