Afwegen en doorstrepen SEV en milieu zuidelijke landbouw maatschappij Harry de Boer weet het niet meer land- en tuinbouwblad VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 79e JAARGANG NO. 4087 Vanuit het raam van zijn oude, geheel gerestaureerde boerderij, kijkt Harry de Boer uit op zijn glooiend aflopende landerijen. In de verte tegen de bosrand vliegt een ooievaar op uit het hoge paalnest. Harry weet het niet meer. Met zijn vrouw en zijn drie kinderen woont en werkt Harry de Boer op deze boerderij met 50 melkkoeien, jongvee en 20.000 leghennen. Kan hij hier nog wel boer blijven in de toekomst? Burger en overheid erva ren het gebied waar hij woont als mooi. Diverse overheden schrijven voor hoe het gebied moet worden gebruikt en hoe hij zijn bedrijf moet voeren. Een beknellend gevoel over valt Harry. Op tafel ligt een brief van de Provin cie waarin hij wordt uitgenodigd een beheersovereenkomst af te sluiten. Men heeft Harry nodig. Harry voelt zich een klein beetje gestreeld. Een bijzonder gebied is het waar Harry woont. Echter, in dit gebied vallen vele plannen en regels van de over heid samen. Onlangs heeft de Provincie voor het gebied waar het bedrijf van Harry ligt een nieuw streekplan vast gesteld. Er wordt gezegd: "Harry maak je geen zorgen, want het streekplan is globaal en geeft slechts de grote lijnen weer". Maar op de streekplankaart is wel erg veel grond binnen zone III en een klein deel in zone II gelegd. Uit de tekst van het streekplan is af te leiden, dat in zone III de nadruk op de na tuur ligt en dat de landbouw onder geschikt daaraan is. In zone II kan Harry rustiger boeren. Bestemmingsplan De gemeente is bezig met een nieuw bestemmingsplan voor het buitengebied waar het bedrijf van Harry ligt. Op de voorlichtingsavond zegt de verantwoordelijke wethou der dat het bestemmingsplan na zorgvuldige, evenwichtige belan genafweging tot stand is gekomen. Het bedrijf van Harry ligt in een mooie omgeving. Daarbij hoort een zorgvuldig passende bestemming. Dus is de bestemming aangegeven als 'agrarisch gebied met land schappelijke' en zelfs 'agrarisch ge bied met natuurwetenschappelijke waarde'. "Harry maak je geen zorgen, want het bestaande gebruik kan worden voortgezet". Maar hoe zit het dan als ik bijvoorbeeld de achterste per celen bij de bosrand en de beek op nieuw wil inzaaien, mag dat? Bestaand gebruik vraagt toch ook om regelmatig onderhoud, bijvoor beeld opnieuw inzaaien van de grasmat? Voor bepaalde werkzaamheden zal Harry een vergunning van burge meester en wethouders nodig hebben. Zij wegen af of Harry het voorgenomen werk uit kan voeren. Harry voelt de onzekerheid in zich opkomen en denkt aan voortgezet bestaand gebruik, regelmatig onder houd en de bestaansbasis voor het gezin. Kan dit wel worden gerea liseerd? Op het agrarisch bouwblok wil Har ry mogelijk in de toekomst de stal voor de leghennen verleggen. Als de verplaatsingswet er door komt, kan hij van zijn buurman de mest- produktierechten van diens 10.000 mestkuikens overnemen. Daarover zijn principe-afspraken gemaakt. Door de geringe afstand tot het bos moet volgens het bestemmingsplan advies aan de Inspektie voor de Volksgezondheid en de Milieuhygië ne worden gevraagd voor de voor genomen uitbreiding van de leghennenstapel. Dan wil het ge meentebestuur aan deze geringe uitbreiding meewerken. "Kan ik het mestproduktierecht van de buur man nog wel overnemen?" vraagt Harry zich af. "Het bestem mingsplan wèegt af en streept door", denkt hij somber. Bodem en water Op de glooiende akkers verbouwt Harry mais voor het melkvee. Uit de pers heeft hij begrepen, dat deze gronden vermoedelijk zullen vallen onder het begrip "voor fosfaat ge voelige grond". Harry begrijpt het niet. Uit monsters van het bedrijfslabora- torium voor Grond- en Gewasonder- zoek Oosterbeek blijkt duidelijk, dat de fosfaatgehaltecijfers voor deze grond eigenlijk iets beneden het noodzakelijke landbouwkundige peil liggen. Een regelmatige aanvullende bemesting om het gewas voldoende fosfaat te geven is gewenst. In de toekomst wordt het voorschrift, dat op deze akkers heel weinig fosfaat mag worden gegeven. Is mais dan nog wel redelijk te verbouwen? Met de loonwerker heeft Harry een vaste afspraak gemaakt dat op het grasland de mest direkt met een zo- debemester wordt ingebracht. Hij doet dit al voor het derde jaar. Er is minder kunstmest nodig voor een goede grasopbrengst, dat is duide lijk te zien. Het gras groeit vlot door en het vee neemt het graag op. Op de percelen langs de beek is zode bemesting niet mogelijk. Daarvoor is de grasmat op deze veenhouden- de bodem te zwak. Naast de tradi tionele methode is er nog geen goede techniek te vinden die én de grasmat én de weidevogels ontziet. Voor de radio spreekt minister Buk man: "Landelijk gezien hebben de bedrijven onvoldoende opslagcapa citeit om een periode van minimaal zes maanden te overbruggen". Har ry heeft nu gelukkig al opslag voor zes maanden. "Mocht blijken dat voor 1 januari 1995 de bedrijven in Nederland gemiddeld nog een on voldoende mestopslag hebben, dan zal de uitrijverbodsperiode met een maand worden verlengd". Harry denkt: "Ik heb de opslag toch voor elkaar, ik heb toch mijn best ge daan?" Voor de afzet van de leghennen- mest heeft Harry een vaste afspraak met een oude schoolvriend, die een akkerbouwbedrijf in de buurt heeft. Die waardeert de mest van de leg hennen zeer. Dit jaar en volgende ja ren mag de akkerbouwer echter niet meer begin november de mest uitrij den, zoals hij dat gewend was. Har ry heeft zorgen over de goed geregelde mestafzet van de leg hennen. De lucht In 1982 heeft Harry het bedrijf over genomen van zijn vader. Voor het bedrijf was in 1981 een hinderwet vergunning verleend voor de melk koeien en jongvee en voor 16.000 leghennen. In 1983 is Harry overge schakeld naar een veel lichter type leghen. Daardoor was het mogelijk 4.000 meer hennen in de bestaande stal te houden. De eierhandelaar van Harry wil voor een uitmuntend kwaliteitsei, dat in een milieuvriendelijke stal wordt ge produceerd en Salmonella-vrij is, een betere prijs betalen. Daarom heeft Harry besloten in 1990 de oude legbatterijen geheel te vervan gen door het nieuwste type batterij. Hiermee voldeed Harry ook ruim schoots aan de wettelijke normen voor een minimale kooioppervlakte per hen. Voor het leveren van de Salmonella- vrije eieren heeft Harry in samen werking met de Gezondheidsdienst voor Dieren een bedrijfshygiëne- programma opgesteld. De mest wordt twee keer per dag geheel au tomatisch afgevoerd naar een gesloten container. Uit deze contai ner wordt de mest twee keer per week naar een opslagbassin op het akkerbouwbedrijf van zijn vriend ge bracht. In de stal houdt Harry alles brandschoon. Vorig jaar zag Harry bij het nazien van de stukken dat zijn hinderwet vergunning niet geheel toereikend was. Hij heeft de gemeente ge vraagd om de hinderwetvergunning aan te passen aan het gebruikelijke aantal dieren zoals dat sinds 1983 op het bedrijf werd gehouden. Harry krijgt te horen dat op basis van de ekologische richtlijn niet aan het verzoek tot aanpassing van de hinderwetvergunning kan worden voldaan. Harry mag het aantal die ren houden, zoals dat in 1981 op het bedrijf werd gehouden. Harry zit met het bedrijf te dicht bij het bos. De grootvader van Harry had het bos grotendeels zelf aangelegd op grond die toendertijd zeer droogte- gevoelig was. "In de tabellen, die gelden als norm voor de ammoni- akproduktie, blijkt onvoldoende dat het door u gekozen systeem de am- moniakuitstoot drastisch omlaag brengt", zegt de gemeente. "Waar om heb ik mij toch zo ingespannen om aan de milieu-eisen te vol doen?" vraagt Harry zich vertwij feld af. "Kan ik nog wel gebruik maken van de rechten van de buur man die nog dichter bij hetzelfde bos zijn bedrijf heeft?" In deze bijlage van het ZLM-blad besteden we extra aandacht aan het werk van de Sociaal Economische Voorlichting, dit keer in verband met 'het milieu'. De bijlage bevat bijdragen van de regionale KNLC-organisaties en is tot stand gekomen onder coördinatie van de redactie van de Landbode. Het blijkt dat de SEV-ers de laatste jaren steeds vaker gevraagd worden om over dit deel van de bedrijfsvoering advies te geven. Veel boeren en tuinders zien door de steeds ingewikkelder re gelgeving en strengere milieu-eisen door de bomen het bos niet meer. Beslissingen over een verandering van de bedrijfsvoering worden tegenwoordig vaak mede ingegeven door de milieu- eisen of zijn een gevolg van de milieuregels. Daarbij kunnen heel wat problemen op de agrarische ondernemers afkomen, zoals blijkt uit het verhaal over Harry de Boer. Het is dan ook goed dat boeren en tuinders aan onafhankelijke derden advies kunnen vragen. De SEV van uw organisatie kent de ins en outs van het milieubeleid, kan u helpen bij het opstel len van een milieuplan en bij het nemen van een verantwoorde beslissing. Redactie Het landschap In de percelen langs de bosrand ko men fraaie planten voor. Harry kan niet altijd de namen daarvan ont houden maar dagkoekoeksbloem en witte klaverzuring herkent hij di rekt. De percelen langs de beek, die een eind verderop stroomt, geven niet de optimale opbrengst. De veenhoudende bodem is vaak te lang te nat om er goed op te kunnen werken. Opvallend is wel dat op de ze percelen veel weidevogels voorkomen. Harry voelt eigenlijk wel wat voor het aangaan van een beheersover eenkomst. Hij heeft aardig wat grond en de percelen langs de bos rand en de beek zijn daarvoor wel geschikt. Een beheersovereenkomst aangaan is vrijwillig. Maar blijft die vrijwilligheid wel bestaan? Worden in het bestemmingsplan geen verdergaande voorschriften gegeven, waardoor hij in zijn bedrijf wordt belemmerd? Het idee om als boer aan de natuurontwikkeling mee te werken, spreekt Harry wel aan. Naast melk en eieren wil hij wel natuur produceren. Maar die beslissing wil hij wel blijvend in vrij heid kunnen nemen en de vergoe ding moet blijvend voldoende zijn. Néést zijn percelen langs de beek wil de overheid de natuur versneld ontwikkelen. Op deze percelen is veel grond vergraven en zijn water partijen ontstaan met afwisselend graslandpercelen. Voor het natuur beheer op deze gronden is regelma tige verzorging nodig. Harry is gevraagd om door het weiden van jongvee en het maaien van de per celen eind juni mee te helpen aan het gewenste beheer en toezicht op deze gronden. "Kan ik hier als boer met voldoening aan meewerken en is daarvoor een duidelijk vastliggen de afspraak te maken?" overweegt Harry. Hij kan redelijk goed opschie ten met de plaatselijke medewer kers van de natuurorganisatie. Spanning Harry voelt grote spanningen op zich af komen. Hij woont in een zo genaamd fraai gebied en dat is ook zo. Dit gebied is mede door de in spanningen van zijn grootvader en zijn vader ontstaan en in stand ge houden. Vele regels worden voor dit gebied uitgevaardigd. Stuk voor stuk grijpen zij in in de dagelijkse be drijfsvoering, de ene maatregel ster ker dan de andere. Wat Harry vooral mist is de erkenning van de overheid en de samenleving, dat hij als on dernemer serieus bezig is met dit gebied. Hij wil er blijven wonen, le ven en de kost verdienen voor zijn nog jong gezin. Anderzijds weet Harry dat zijn hulp nodig is om het gebied zo te hou den. Op zijn bedrijf wil hij rekening houden met de omgeving. Hij was en is daar zeer aktief mee bezig. Harry voelt de hand van zijn vrouw op zijn schouder. Zij kent Harry door en door. Zijn somber gezicht heeft voor haar geen enkel geheim, zij zegt: "Harry m'n jongen, je kunt be ter een kaars aansteken, dan te blij ven klagen over de duisternis". Harry veert op. Buiten wacht het werk. Moraal De situatie van Harry de Boer staat niet op zichzelf. Vele gezinnen en bedrijven in Nederland bevinden zich in vergelijkbare posities. Juist in die gebieden, waarvan de samenle ving vindt dat deze moeten worden beschermd, is de spanning tussen wenselijkheid, haalbaarheid en toe komstig bestaan zeer groot. De sociaal-ekonomische voorlichter is ook in dit spanningsveld een veel gevraagde gespreks- en overleg partner. J. Boelm "Harry, je kunt beter een kaars aansteken".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1