In Maleisië is "geduld" een sleutelwoord van m de aaltjesbestrijder bij uitstek m Studiereis zeven NAJK-ers voor projekt Landbouw Wereldwijd (III) —ét IP Lr i_l I r vJ li In juni zijn 7 personen namens het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt voor het projekt Landbouw Wereldwijd op stu diereis naar Maleisië geweest. Het projekt Landbouw Wereldwijd kijkt naar de landbouw in Nederland, de EG en de derde wereld. In welke situatie bevinden zich de boeren en boe rinnen? Dit is het laatste deel van het algemene reisverslag over landbouw in Maleisië, het laatste gedeelte gaat geheel over substitutie De strengbewaakte UP plantage. De draad wordt weer opgepakt op 21 juni. Ons programma op 21 juni begint met een ontmoeting met me vrouw Rohani, een zwart gesluierde moslimvrouw, voorzitter van de "Women Workforce Action Group". De organisatie is in 1989 opgericht en heeft als doel: "Het opkomen voor de rechten van de vrouwen, en het geven van kursussen in hun ei gen gebouw op allerlei gebied". Er volgt een rondleiding over een van de grote industrieterreinen nabij Ge orgetown waar de elektronika- en textielindustrie hoogtij viert. Klin kende namen als Philips, Sony, Sie mens en Gründig passeren de revue tijdens onze rondrit. Meestal werken er vrouwen in de fabrieken die zo'n f 210,00 tot f 280,00 per maand verdienen, bij een 6-daagse werk- week/8-urige werkdag. Wat mij op valt is dat het industrieterrein nog steeds enorm uitbreidt. De industrie lokt steeds meer plantagearbeiders of hun kinderen naar de stad om daar te werken. Hopelijk worden de plantage-eigenaren hierdoor ge dwongen de arbeidsomstandighe den en de lonen wat op te krikken. Maar zolang zij nog keus hebben il legale arbeiders voor hen te laten werken voor een hongerloon zal dit niet gebeuren. In de loop van de dag vernemen we dat we alsnog welkom zijn op de oliepalmplantage van United Planta ges om de fabriek te bezichtigen. We zullen officieel ontvangen wor den door Bek-Nielsen himself. Dit al les naar aanleiding van de brief die we schreven om toch toegang te krijgen via de officiële weg. Daarom vertrekken we 's avonds van Fe- nang naar Ipoh, de plantage met daarop de fabriek die we gaan be zichtigen ligt daar vlakbij. Natuurlijk mogen we niet meer terug naar de plantage waar we al eerder geweest zijn. Krasse uitspraken over EG-beleid De volgende dag arriveren we op tijd bij de strengbewaakte plantage (heel uniek, want de begrippen op tijd en organiseren hebben in Malei sië een andere betekenis dan bij ons, wachten en geduld hebben zijn in Maleisië de sleutelwoorden). We worden vriendelijk ontvangen door Bek-Nielsen die ons direkt mee- troont naar het steriele labora torium. Hier wordt uitleg gegeven over het onderzoek en kweekwerk dat ge daan wordt om een zo goed moge lijke oliepalm te krijgen. Een heel technisch verhaal volgt over het Ik ben erg blij dat we in eerste in stantie een niet officieel bezoek hebben gebracht aan de plantage en zodoende het verhaal van de ar beiders ook gehoord hebben, want als we alleen door de heer Bek- Nielsen ontvangen waren hadden we wel een vertekend beeld van cfe plantages en het reilen en zeilen daarvan gekregen. 's Avonds brengen we een bezoek aan het "huis" van onze bijrijder. Hij woont met vrouw, schoonmoeder en 4 kinderen in een illegale krotten wijk aan de buitenkant van Kuala Lumpur. De regering laat oogluikend toe hoe de mensen hier van afval hout een krot bouwen. Geen water, elektriciteit of w.c. De w.c. is ge woon overal buiten, en als het hard regent spoelt het wel weer weg. Koeien, schapen, kippen en spelen de kinderen krioelen door elkaar op de stoffige zandpaadjes tussen de bijna op elkaar gebouwde krotten. Dit maakt grote indruk op ons, hoe kunnen de mensen toch zo leven?? Ik schaam me een beetje als ik later dié avond na een flinke wasbeurt in een luxe bed lig in een kamer met airconditioning. Rubber De volgende dag is een nationale Moslimfeestdag. Toch bezoeken we een rubber/oliepalm/cacao-plantaga De Hindoes, Chinezen, Pakistanen werken gewoon door, zij krijgen vandaag namelijk een beetje extra betaald. De plantage is 3.000 hek- tare groot en verdeeld, in 5 divisies. Ook hier wonen de arbeiders in hui zen van de eigenaren. Er is gratis medische zorg. Zij vertellen echter dat zij vaak ernstig ziek gewoon moeten doorwerken en alleen thuis mogen blijven als zij een doktersat test krijgen, maar dan moeten ze wel doodziek zijn. Een dag ziekte verzuim zonder attest betekent ge woon geen loon. Op de plantage bezoeken we de rubberafdeling. De arbeiders (meestal vrouwen, de mannen wer ken bij de oliepalmen omdat dat het zwaarste werk is) snijden om de 2 3 dagen 's morgens de bomen in en halen de opgedroogde rubber uit de kruisen van de 3 hoofdrassen met als doel zoveel mogelijk meervoudig onverzadigd vet/olie uit de vruchten te verkrijgen (het vruchtje levert pal molie en palmpitvet op). Dit verhaal past helemaal in de light-trends en de gezond-eten-mode die de wereld veroveren. Na de rondleiding door het laboratorium worden we ont vangen in zijn riante onderkomen om te lunchen. Er volgt een éénrich- tingsverkeerdiskussie met veel kras se uitspraken van de heer Bek-Nielsen. Hij heeft duidelijk zijn eigen visie over het EG- landbouwbeleid ("bullshit") met de beschermende maatregelen voor de diverse landbouwprodukten. Hij vindt dat dit protectionistische be leid niet langer doorgevoerd moet worden en dat de EG-boeren de konkurrentie tussen bijvoorbeeld melkvet en palmolie onder ogen moeten zien. "Als alle EG- bescherming weg valt zijn die boe ren nergens meer, ze verdwijnen want ze kunnen de konkurrentie niet aan". Gelukkig komt er ook een eind aan deze overigens voortreffelijk sma kende lunch en brengen we eindelijk een bezoek aan de fabriek. Alle ma chines worden in eigen fabrieken gemaakt en ook aan derden ver kocht. De oliepalmtrossen worden per spoor aangevoerd en in de fa briek verwerkt tot palmolie, palmpit vet en palmpitschroot. Het palmpitschroot wordt als veevoer voornamelijk naar Nederland geëx porteerd. Verzamelplaats op de rubberplantage. - Tel. 01102-47911* D.J. VAN DER HAVE B.V. 4420 AA KAPELLE bakjes. Na het middageten wordt de vloeibare rubber in grote ketels op gehaald en naar een verzamelplaats gebracht. Eén arbeider werkt per dag zo'n 500 bomen af (ongeveer 60 liter). Bij de verzamelplaats wordt de rubber in kontainers over gegooid om naar de fabriek ver voerd te worden. Een topdag levert in totaal 8.000 liter op. De arbeider verdient een basisloon voor 44 liter per dag van f 10,75, meer liters le veren f 0,30/ltr op. Als het regent kan er niet geoogst worden, dan verdient men ook niets, heel simpel!!! Op 25 juni bezoeken we het Palm Oil Research Institute of Malaysia (PORIM). Eerst krijgen we achter grondinformatie over de historie van palmolie en de onderzoeken naar verbeteringen en toepassingen. De kracht van palmolie ligt in de kwali teit en de prijs (lage prijs door hoge hektare produktie en lage produktie- kosten). Een ander pluspunt van palmolie/vet is het feit van de vele toepassingsmogelijkheden in de food- en non food sektor. Dagverse melk De volgende dag vertrekken we weer richting Melaka om op 27 juni (onze laatste programmadag) de veehouderij te bekijken. We worden in de omgeving van Melaka rondge leid door iemand die werkt voor het regeringsprojekt Susu Segar (dag verse melk) wat tot doel heeft de melkveehouderij in Maleisië te sti muleren. Al snel blijkt dat de melk veehouderij nog in de kinderschoenen staat. De koeien worden gehouden door plantagear beiders (3 tot 6 stuks) die ze op de plantage laten grazen en melken wanneer het uitkomt. Kwalitatief en kwantitatief stelt het dus niet zoveel voor. Sommige boeren zijn "profes sioneel" bezig en hebben eigen grond, een melkmachine en maxi maal 40 koeien. De koeien geven gemiddeld 8 liter melk per dag, ver gelijk met onze koeien 30 tot 60 li ter per dag. Het moet natuurlijk wel gezegd worden dat de koeien van een heel ander ras zijn, en men druk bezig is met rasverbetering om een betere melkkoe te krijgen. Er ligt dus nog een grote taak voor de regering om de melkveehouderij produktiever te maken. Ons laatste programmapunt is een bezoek aan een varkenshouderij. Een bedrijf met 300 zeugen en 1200 mestvarkens. Hier werken 3 arbeiders de eigenaar en verdie nen een goede boterham. Bij ons moeten soms de stallen verwarmd worden, bij deze boer staan water bakken in de hokken waarin de var kens verkoeling kunnen zoeken, en de varkenshokken bevinden zich eigenlijk alleen maar onder een overkapping die nergens gesloten is. De boer zegt een mesttank te heb ben maar als we rondlopen zien we de mest gewoon via allerlei kanaal tjes in het nabijgelegen riviertje lo pen. De regering heeft de omgeving van Melaka voorbestemd om daar in de toekomst de varkenshouderij te concentreren. Zouden ze dan ook geen mestprobleem krijgen?? Op 28 juni gaan we terug naar Kua la Lumpur, 's avonds hebben we daar een afscheidsdiner en 's nachts vliegen we terug naar Am sterdam. Een onvergetelijke reis die vele indrukken heeft achtergelaten. Heeft dit reisverslag uw interesse gewekt?? Het is de bedoeling dat ik mijn kennis en informatie doorgeef aan bijvoorbeeld Plattelandsjonge renverenigingen, ZLM, Plattelands vrouwen enzovoort. Er kan een programma met diaserie verzorgd worden waarin ik uitgebreid kan verhalen over deze boeiende reis. Wilt u meer informatie, neem dan kontakt op met Sandra Kok, tele foonnummer 01686-2033. Sandra Kok

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 8