Vanaf de dijk gezien Herfst alleen meteorologisch begonnen Onduidelijkheid over direkt onderwerken EG werkt zichzelf tegen Landbouwschap wil aanvulling op éénjarige braaklegregeling Extreme droogte eist tol van gewassen te velde VOOR ROOIEN REGEN NODIG Meteorologisch begint de herfst de eerste september. Dit jaar kunnen we ook in WEST ZUID-BEVELAND niet instemmen met het lied "t Is weer voorbij die mooie zomer', inte gendeel, een ander Nederlands vers is van toepassing, n.l. 'Zomer in Zeeland'. Voor agrarisch Zeeland betekent dit dat vele werkzaamheden vlot verlo pen. Het betekent eveneens dat ve ie gewassen gebrek aan vocht hebben. Hoewel verschillende fruit telers de mogelijkheid reeds heb ben, al dan niet uit hun eigen bron, water bij hun dorstige bomen te brengen, wachten toch nog velen ongeduldig op de levering van zoet bevloeiingswater. Wat de mogelijk heid tot beregenen van akkers en weilanden betreft, is dat voor weini gen in onze zoute provincie moge lijk. Elders in Nederland kent men ook problemen met verzilting en verdroging door de extreem lage waterstand van onze rivieren. Of ge deelde smart, halve smart is wagen we in dit geval te betwijfelen. Door het fraaie weer en de hoge temperaturen zien we vele percelen aardappelen vroeg afsterven. Hoe wel dit niet betekent dat de op brengst tegen zal vallen, is het niet te verwachten dat ze erg hoog zal zijn. Daartegenover zien we de per celen snijmais, dankzij de hoge tem peratuur, toch weer meer beloven dan een paar maanden geleden. Graantelers zullen wat betreft de keuze van wintertarwe binnen enke le weken moeten beslissen, met wat betere prijs of veel kilogram men, misschien, met wat lagere prijs. Een sommetje dat ieder voor zichzelf mag maken. Over twee maanden weten we waarvoor we gekozen hebben. Waar nog niet voor gekozen is, is één boerenbelangenorganisatie. In de praktijk blijkt het tot heden niet mogelijk een ieder die hierbij betrok ken is datgene te doen toekomen waarop men meent recht te heb ben. leder dus voor zich, hetgeen voor onze regering voordeliger en makkelijker is dan één groen Front. Ook in WALCHEREN wijst de kalen der alweer september aan en het is nog steeds erg droog. Vanaf half juli is er tot nu toe weinig neerslag ge vallen. Dit heeft tijdens de graan oogst prima gewerkt maar toch komt er nu ook ongemak en schade aan het licht als gevolg van de lang durige droogte. Nu is te droog nooit zo erg als te nat, maar toch, de in gezaaide groenbemesters liggen zo wat allemaal droog waardoor de kans op een optimaal gewas met de dag afneemt. De in juli uitgesproken verwachting van een grote aardappel- en uien- opbrengst per ha is door de droge augustusmaand niet bewaarheid. De prijs zal het goed moeten ma ken; maar deze reageert momenteel nog aarzelend door het grotere are aal ten opzichte van vorig jaar. Het vlas wat op de grond ligt wacht op regen om te roten. Aardappelrooien, tenzij voor direkte verwerking, is door de harde besluiten bijna niet mogelijk en ook de meeste bieten percelen gaan achteruit in kleur en blijven achter in groei. Voor de telers Veel aardappelpercelen zijn al aan het afsterven en er wordt een begin gemaakt met het doodspuiten. Om de fbewaar- jaardappelen goed en zonder be schadigingen te kunnen rooien is eerst een flinke bui regen nodig. Door de droogte blijft de op brengst achter bij de voorspellin gen in juii. Zoals wellicht overal elders in onze provincie slaat ook op THOLEN en ST. PHILIPSLAND de enorme droog te toe. Aardappelgewassen zien er met de dag verlepter uit en zijn heel dikwijls al een eind afgestorven. Bo vendien is de groei er volledig uit. Het tijdstip van doodspuiten is aan gebroken, maar velen zijn bang om de spuit te pakken. Zeker met Reg- lone is het nu onverantwoord om dood te spuiten. Purivel is thans het aangewezen middel, maar het kost wel extra geld. Een lekker buitje re gen zou zeer welkom zijn eigenlijk voor alle te velde staande gewassen alsmede in de gezaaide grassen en de groenbemesters. De uien liggen gestreken en ook hier is de groei er volledig uit. Als het gaat is rooien thans de beste me thode om een goed product binnen te krijgen, maar zonder kluiten zal het meestal moeilijk gaan. Wij zijn verder bang voor beschadiging van het produkt. De opbrengst zal door gaans matig zijn. Ook de bietenper celen hebben het hier en daar te kwaad met warmte en droogta Vol gens IRS-gegevens wordt thans een opbrengst verwacht van 55 ton per ha. Het IRS beschikt over meer ge gevens dan wij, maar als dit weerty pe nog even aanhoudt dan denken wij dat het totale campagne gemiddelde toch moeite zal hebben om de 55 ton te halen. De knolselderij heeft doorgaans weinig blad en in een aantal perce len zien we nogal wat gele bladeren voorkomen. Zelfs de veelvuldig op Tholen en St. Philipsland geteelde witlof lijdt onder de droogte, getuige de slapliggende bladeren en dat nog wel in een gewas dat doorgaans niet erg droogtegevoelig is. Het is goed weer voor droge- grondbewerking en om grondverbe- terende werkmethoden. Zeker om die percelen waar de drainage ver nieuwd moet worden is het nu de tijd om deze werkzaamheden uit te voeren. Op vele percelen is de drai nage die tijdens de vorige verkave ling is gelegd thans een heel eind op z'n retour, zodat vervanging zeker overwogen moet worden. Tot slot van onze bijdrage willen we nog vermelden dat de geur in de polders in ons gebied niet erg wel riekend is. Aangevoerde kippemest en varkensdrijfmest zijn daar debet aan. Vele burgers klagen daarover. Wij hebben daar best begrip voor, maar wij hebben eigenlijk nauwe lijks een andere kans dan nu deze mestsoorten uit te rijden. Het is ver plicht om ze zo mogelijk direct on der te werken, maar op grasland is dat nog niet nodig. Wij hebben op de demonstratie met mestinjecteurs in Willemstad gezien dat goede en perspectief biedende werktuigen voor emissie-arme mesttoediening worden ontwikkeld. Ook in MIDDEN EN OOST BRABANT zijn de LEI-berekeningen niet ongemerkt voorbij gegaan. Juist in onze regio is het gezinsbe drijf het meest voorkomende be- drijfstype. Wanneer de plannen van McSharry dus doorgaan zoals het LEI ze heeft berekend, dan betekent dat het einde van vele kleinere ge zinsbedrijfjes. Dit werkt dus precies tegenovergesteld van hetgeen McSharry juist wil. De bedoeling van de EG is namelijk geweest om juist die bedrijven te la ten bestaan die relatief goedkoop produceren. Tevens wil men op lan gere termijn gelijkheid in de gehele EG wat betreft sociale en financiële voorzieningen. Maar zo als het er nu naar uit ziet zullen zelfs binnen Ne derland in de agrarische sektor ver schillen per regio gaan plaatsvinden. Dit is een ongezonde en verwerpelij ke gedachte. We zullen juist moeten trachten Nederland in zijn geheel overeind te houden zodat we een drachtig te werk kunnen gaan. Het aantal bedrijven met als hoofd beroep agrariër is toch alweer ge zakt. Dit zal als het doorgaat op de manier van nu zelfs sneller verlopen dan verwacht wordt. Het laatste half jaar is het aantal bedrijfsoverna mes namelijk zorgwekkend gedaald. De hoge rentestand, de grondprijzen zijn hier vooral debet aan. Daarnaast is de toekomst zo onzeker gewor den dat velen zich verscheidene ma len achter de oren krabben alvorens te beslissen. De mogelijkheden voor eventuele uitbreidingsplannen zijn bij de wet vrij goed afgeschermd. Ook de oplossing voor een even tueel mestoverschot zijn een heet hangijzer. Wat is de eindnorm voor fosfaatbemesting en wanneer gaat deze in bedrijf. Hoeveel ammoniak- uitstoot komt er uit de stallen en wat mag er dadelijk nog uitgestoten worden. Alles kost geld, dat weet iedereen, maar hoeveel, en waar moet het vandaan komen. Ja, dat weet niemand. Wat dit betreft zou het LEI wel eens berekeningen mogen maken in hoe verre men nog in staat is om te den ken aan bedrijfsovername, ook met name binnen de gezinsbedrijven. van bruine bonen is het goed weer, hetzij om te ruiteren of uit het zwad te dorsen. Op sommige percelen gaat schoffe len moeilijk of helemaal niet. De grond is te hard. Grondsoort, voor vrucht en al of niet mechanisch ge wied deze zomer zijn factoren die een rol spelen. Het stro is van het land verkocht of ingeschuurd in af wachting van een betere prijs deze winter. Er is dit jaar weinig verhak- seld. Opvallend is dit jaar de toena me van het gebruik van de grootpakpers. Ook in de veehouderij zijn de gevol gen van de droogte merkbaar. Het grasland ziet er dor uit en bijvoeren is noodzakelijk om de koeien aan de melk te houden. De snijmais is met het warme weer nog aardig bijge trokken en afgezien van een aantal uitzonderingen zullen veel percelen nog een normale of bijna normale opbrengst geven. Per 1 september is de mestwetge ving verder aangescherpt o.a. door een direkte onderwerk verplichting bij vloeibare mestaanwending op bouwland. De praktijk of eventuele proefprocessen, zullen uit moeten wijzen wat hieronder precies wordt verstaan. Is dit een bewerking met een cultivator of een stoppelploeg of speciaal voor dit doel geconsta teerde werktuigen? Wat moeten we verstaan onder 'direkt'. Mag men eerst een paar tanken drijfmest uit rijden en direkt inwerken of stuurt men er op aan dat mestuitrijden op bouwland uiteindelijk ook met spe ciale apparatuur door loonwerkers zal moeten gebeuren; met alle kosten van dien? De acceptatie van deze regelgeving door de praktijk zal o.a. afhangen van de manier van controleren en of deze controle ge beurt naar de geest of naar de letter van de wet. Datzelfde geldt voor het zjg. totale stookverbod van één van onze Wal- cherse gemeenten. Wanneer er geen 'landbouw.eigen' afval mag worden verbrand zoals slootmaaisel en snoeihout terwille van het milieu en in het Sloegebied roken de schoorstenen van de industrie een heel jaar rond, mag men niet ver wachten dat voor dit soort maatre gelen in de landbouw een maatschappelijk draagvlak is te vin den. Als men consequent is zou men ook alle kampvuren, barbecues en open haarden in Middelburg moeten verbieden. Het lijkt erop dat iedereen een oplossing zoekt voor het milieu, behalve bij zichzelf. Het LEI heeft de landbouw deze week ook geen dienst bewezen door de manier waarop de definitie ve cijfers over 1990 naar buiten zijn gebracht. Je kunt niet zeggen dat er onwaarheden in staan, maar het hanteren van diverse begrippen en getallen door elkaar, werkt verwar rend en heeft vooral bij menig akker bouwer terecht boosheid en ergernis opgeroepen. Dit geldt ook voor het doorrekenen aan het LEI van de gevolgen voor het plan McSharry. Door met cijfers te goo chelen en met gemiddelden te wer ken kun je uiteindelijk bijna alles bewijzen! Het Landbouwschap heeft minister Bukman gevraagd om graantelers die een deel van hun land één jaar braak laten liggen in aanmerking te laten komen voor een nationale aan vulling van 600 gulden per hectare. De totale vergoeding komt dan iets hoger uit dan de 1500 gulden per hectare die geldt voor de al be staande meerjarige braakregeling. De gevraagde 600 gulden komt bo venop de EG-premie van 652 gul den en de teruggave van de medeverantwoordelijkheidsheffing. Het Landbouwschap heeft bere kend dat een nationale aanvulling nodig is om voor de eenjarige braak regeling voldoende aanmeldingen te krijgen. De eenjarige braakrege ling komt naast de al bestaande meerjarige regeling. Vergroting van het areaal braakland is volgens het Landbouwschap hoognodig. De gevraagde aanvul ling moet volgens het schap worden betaald uit de akkerbouwgelden. Ook vanaf de dijk is het nazo mer. Rijp donker groen dat op veel plaatsen over gaat in geel en bruin. De droogte die nu ai we ken aanhoudt werkt mee aan de kleuren van goud en roestig bruin. Bladeren verlaten de tak ken in vervroegd stadium van sommige bomen. De bomen zien geen kans meer om voldoende voedsel voor de bladeren te leve ren. Dus wordt de sapstroom onderbroken en laten de blade ren het moede hoofd hangen en dwarrelen bij de eerste de beste windstoot naar beneden. Draai en in kringetjes rond huis en hof om in een vanghoek te be landen. Snel gaat het rijpingsproces van bloemen en planten. En dat is te merken want veel pluizen vlie gen door de lucht. Bij deze za nden, want dat zijn het toch, zit ook veel diste/pluis. Rondom on ze polders liggen uitgestrekte na tuurgebieden. Daar tiert de distel fleurig en welig. Een distelveror dening is niet goed doorgedron gen tot de beheerders van deze gebieden en dan komt weer de keerzijde van dit probleem. De zaden zijn licht en met de wind worden ze meegevoerd zich uit zaaiend over velden en akkers. Volgend jaar zullen ze welig uit schieten en de boer zal chemi sche middelen toe moeten passen om dit onkruid, dat moordend werk op z'n land, de baas te blijven. De schuldvraag van dit probleem wordt op de boer z'n bord geschoven. Men behoeft geen geleerde te zijn wat de distels betreft, de echte schuldenaar aan te wijzen. Eer lijkheidshalve moet er bij ver meld dat boeren ook de distelverordening wel eens aan hun laars lappen. Naast dit pessimistisch geluid is daar het lage septemberlicht dat alles mooi maakt 's morgens vroeg de herfstdraden en kunsti ge spinnewebben. Daarnaast de vele kleuren van brons, rood en roze die de vruchten aan boom en struik nu krijgen. Daarbij de milde temperatuur die septem ber dikwijls heeft. Het is een rijke maand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7