Uit de praktijk Distels en zandkaarten Droogte maakt 'röntgenfoto' van het landschap Krachten bundelen binnen KNLC Het platteland is prachtig Bij dit schrijven in de eerste week van september is het met de oogst- werkzaamheden op SCHOUWEN- DUIVELAND voorlopig gedaan, de balans opmakend moet men toch constateren dat alles zeer matig ge weest is. De tarwe-opbrengst ligt gemiddeld toch wel zo'n 1000 tot 1200 kg lager dan het gemiddelde van de voorgaande jaren. Zeker een baktarweras als Urban is danig tegengevallen en de prijs zal heel wat hoger moeten liggen om de in vergelijking met rassen als Ar- minda en Obelisk veel lagere op brengst te compenseren. Gerst gaf opbrengsten tussen de 3000 en 7Ó00 kg/ha met enkele uitschieters boven de 7500 kg. Het percentage brouwgerst viel op de meeste percelen zwaar tegen. Erw ten waren over de gehele linie slecht. Na wekenlang geen regen van betekenis gehad te hebben wordt het nu toch wel zeer droog. Aardappels gaan vanzelf dood. Groei zit er weinig meer in. Het lijkt daarom verstandig die aardappels die nog niet dood gespoten zijn maar zo snel mogelijk dood te spui ten, waarvoor: Purivel het meest veilige middel lijkt, maar men moet wel wat langer met rooien wachten. Wanneer het echter niet regent zal men toch op weinig plaatsen kun nen rooien, zeker die aardappels die voor langere bewaring bestemd zijn. Opbrengst van de aardappels zal ze ker op een lager niveau liggen dan voorgaande jaren. Bij de uien hetzelfde verhaal. Deze week zullen veel uien gerooid wor den. De opbrengst zal gemiddeld wel eens ruim 1/3 lager kunnen zijn dan voorgaande jaren. Het ene per ceel heeft plekken van de vele regen van enkele maanden geleden. Het andere heeft last van verdroging en er zullen weinig percelen zijn die een topopbrengst geven. Ondanks deze gegevens reageert de prijs nog maar weinig men gaat nu pas beseffen hoe weinig handel er nog maar over is. Allen zijn zeer voorzichtig en op voorraad wordt weinig gekocht ze ker bij de uien. Een paar jaren gele den hadden we nog enkele grote bedrijven die soms 10 tot 20.000 ton uien van het land kochten. Dit is verleden tijd en diegenen die geen opslag hebben zijn zo goed als aan de willekeur overgeleverd. De bieten staan er overwegend re delijk bij, al gaan er nu toch al wat percelen droogteverschijnselen ver tonen. De berichten gaan dat er toch nog al wat animo is voor de vroege levering, men moet niet ver geten dat het toch enkele weken la ter is dan vorig jaar. De veehouderij kampt met verdorde weilanden en zeer weinig gras, en menigeen moet noodgedwongen zijn wintervoorraad aanspreken. On danks het koude voorjaar en de droogte heeft de mais het nog rede lijk goed gedaan. Over de aangemerkte gebieden van de zgn. zandkaarten is de iaatste tijd wat meer duidelijkheid gekomen en er zijn op het eiland toch nog al wat percelen die hier in vallen. Het lijkt er op dat de heren ambtenaren maar wat potloodstrepen gezet hebben, gronden aan de ene kant van de weg vallen er onder terwijl de grond aan de andere kant van dezelfde samenstelling er weer bui ten vallen. Een ding is echter wel duidelijk: het is juist die grond die de organische bemesting het hardst nodig hebben, want juist hiermee is het opbrengstvermogen van deze gronden ver naar boven gegaan. Verder behoren veel van deze gron den toe aan veehouders of aan landbouwers met intensieve vee houderij. Veel van deze gronden zijn in het verleden voor een hoge prijs aangekocht omdat men hierop altijd zijn mest kon uitrijden. Al met al voor diegenen die ingete kend zijn een treurige zaak, ze zijn in feite aan de willekeur overgeleverd. Men blijft met de mest zitten en het opbrengstvermogen van de grond gaat naar beneden. En als men deze grond zou willen verkopen zal de prijs vele duizenden guldens lager liggen dan voorheen. Ook kwam ik deze week een intern stuk tegen van Provinciale Staten waaruit bleek dat men druk bezig is de distelverordening aan de kant te zetten. Het is nu al een flinke on kruidbende langs wegen, bermen en natuurterreinen. Bij afschaffing van deze verordening kan men nog meer onkruidzaad kweken en de boer zal weer het gelag betalen. Hetzelfde geld voor braakgelegde gronden, ook hier ziet men dikwijls het onkruid welig groeien en als men zo'n buurman heeft behoort men tot de gelukkigen! De graanoogst is aan de kant, het stro is geruimd. De aardappeloogst is, op wat vroeg te rooien partijen na, nog niet begonnen. We verkeren op NOORD-BEVELAND in een rusti ge tijd tussen twee veldslagen. Er is echter werk genoeg aard de winkel: kippemest uitrijden en in werken, groenbemesters zaaien en bemesten en kali strooien. Degenen die vlas hebben moeten veelal nog persen en/of bollen dorsen. Verder is er op de bedrijven nog wel wat op orde te brengen /oordat de aardap pels kunnen worden gerooid. AÜSS wat vVS nu nöy nodig nebben is regen. Om aardappels en uien te kunnen rooien zonder schade, maar ook om nog iets tot z'n recht te la ten komen van groenbemesters. Onder dekvrucht gezaaid gras groeit niet. Wikken in erwten- en gras zaadstoppel komen maar half bo ven. Er is veel gele mosterd gezaaid en veelal met kippemest en gehak- seld stro ondergewerkt. Een mooi systeem met vrij grote bedrijfszeker heid. Nu moeten we ons afvragen of het nog op tijd boven zal komen en of we het zaad niet beter in de zak hadden kunnen laten zitten. De zaadteler en de handel hebben er in ieder geval aan verdiend. In een droogte-periode is het altijd interessant om het landschap te be kijken. Alle mankementen komen voor de dag met een overzicht van vroegere kreken, sloten en drainbui- zen. Als het ware een röntgenfoto van de percelen. Als we er van uit gaan dat sterk verdrogende perce len ook nitraatgevoelig zijn, kunnen we nu zien hoe volstrekt onwille keurig en globaal deze gebieden op de zandkaarten zijn ingetekend. Op 1 september j.l. is de tweede fa se meststoffenbesluit ingegaan. Voor dit seizoen zal het niet veel in vloed meer hebben. Maar hoe zal het volgend jaar uitpakken? Gaan we dan echt 5 ton mest per ha uitstrooien? Of gebruiken we het helemaal niet meer? Het zal mis schien opbrengst aan aardappelen kosten, maar de kwaliteit zal er ze ker niet onder lijden. Voor organi sche stof is stro, met een waarde van f 55,— per ton, een goedkoop alternatief. Verder kunnen we de wet gebruiken zoals die letterlijk is opgesteld: Bouwland met gras er op is gras land, met alle voor- en nadelen van Nu de drukte van de graanoogst achter de rug is, genieten we nog steeds van het prachtige nazomer- weer. In de laatste twee weken is er ook in OOST ZUID-BEVELAND geen regen gevallen. Voor de mens weliswaar aangenaam, voor de ge wassen die nog op het veld staan en het grasland zeker niet. De teke nen van de droogte zijn dan ook goed zichtbaar. De graanoogst is dankzij de weers omstandigheden vlot verlopen, de opbrengsten wisselend, vooral in de gerst kwam dit duidelijk naar voren. Door de hevige onweers- en regen buien in de vroege zomer was op veel plaatsen de gerst tegen de grond geslagen, wat de opbrengst en kwaliteit niet ten goede kwamen. De wintertarwe is wat steviger en had minder last van het weer. De gemiddelde opbrengst was goed, mits er vroeg gezaaid was. De laat gezaaide tarwe was aanzienlijk min der, door de hoge temperaturen voor de oogst is deze op veel plaat sen verbrand, wat inhoudt dat er minder kilo's gedorst worden, de kwaliteit van dit graan is dan ook veel minder dan de vroeggezaaida Vorig jaar zagen we hetzelfde beeld. De voorlichting geeft dan wel aan, later te zaaien in verband met bespuitingen, maar als de weersom standigheden zijn als de laatste ja ren, komt dit niet altijd gunstig uit, en het is toch uiteindelijk het saldo waar het om gaat. Op percelen waar vogels veel schade aangericht had den was dit goed in de opbrengst te merken. De oogst van bruine bonen komt op gang. Het maaien hiervan geeft op sommige plaatsen problemen van wege de harde grond. Het hand werk wat bij de bruine bonenoogst in ons gebied in de vorm van ruite- ren gedaan werd, wordt meer en meer achterwege gelaten. Vanwege het goede weer worden ze gemaaid en uit het zwad gedorst. Over de opbrengst is nog weinig te zeggen, maar zoals dit jaar ook geldt voor andere peulvruchten, wordt hier ook een lagere opbrengst verwacht. De aardappeloogst komt ook in zicht. Veel percelen zijn al aan het afsterven en er wordt een begin ge maakt met doodspuiten. Het rooien zal bij deze weersomstandigheden niet meevallen of zelfs onmogelijk zijn. Het wachten is op een flinke bui regen. Op percelen waar niet be regend is, en dat is in ons gebied nauwelijks, zal de sortering aan de fijne kant zijn. De prijs kan hier veel goed maken, hopen wij. Als het gaat regenen kunnen de suikerbie ten nog wel profijt hebben van wat water, wat dan gelijk inhoudt daling van het suikergehalte. Het komt niet zo vaak voor dat er een jaar is waar in alles loopt zoals we zouden wil len. Maar misschien is dat één van de redenen wat het boerenvak boei end houdt. Deze week kwam het LEI uit met publikaties over inkomens in de landbouw. We worden in deze publi- katie gemiddeld genomen, en geluk kig zijn er takken waar het goed gaat, voor de akkerbouw is dit zeker niet het geval. Hogere opbrengst maar lager inkomen. Lang kan dit niet doorgaan, we zijn onszelf aan het opeten. En hoe vertaal je dat aan niet-agrariërs, die opmerken dat het nogal meevalt en je dus niet te klagen hebt, want zij lezen alleen de kop in de krant. Het LEI zou veel zorgvuldiger om moeten gaan met deze cijfers. Tot slot nog dit, het KNLC geeft aan niet verder te gaan met het vormen van een landbouwfederatie. Een juist besluit, denk ik. Want extra vergaderen en extra kosten daar zijn we niet mee geholpen. Aan de an dere kant jammer dat we in zo'n klein land als het onze de krachten niet willen bundelen om samen op te komen voor onze agrarische belan gen, wat nu en in de toekomst zo hard nodig zal zijn. dien, zoals uitrijverbod in oktober, november en december, maar geen onderwerkplicht de rest van het jaar en een maximum van 200 kg P205 per ha per jaar. Er zijn nog weinig aardappelen doodgespoten ondanks het feit dat de meeste reeds op natuurlijke wijze grotendeels afgestorven zijn. Men hoopt blijkbaar nog op enige groei, hoewel dit met deze droogte, wel utopisch zal zijn. Of het moet zijn dat velen i.v.m. naveleindrot hebben gespoten met purivel. Dit middel werkt dit jaar zo langzaam dat we ons afvragen of het wei werkt. Wat zullen de gevolgen van de weersom standigheden (eerst nat dan droog) zijn op de opbrengst en de kwaliteit van suikerbieten, uien en aardappe len? Bieten vallen misschien nog mee, zaaiuien en aardappelen kun nen geen topopbrengsten meer le veren, de augustusgroei is grotendeels gemist. Zullen we ze zonder schade uit de grond kunnen krijgen? En hoe zit het met blauw- gevoeligheid en bewaarbaarheid. We herinneren ons het artikel in de PZC een paar maanden terug, waar in van ZLM-zijde een grote aardap peloogst werd voorspeld en dientengevolge lage prijzen. Het kan verkeren.. Het is de vraag Gf dSfgéiij- ke uitspraken verstandig zijn in ver band met prijszetting. Wel eens gehoord van 'self fulfilling prophecy'. Een landschap om trots op te zijn, zeer afwisselend met veelal mooi beplante dijken, verspreid liggende boerderijen, beplant met meestal een ruime erfbe- planting en goed onderhouden tuinen. Een wegennet dat past in deze tijd met een struik- of boombeplanting, waar dit nodig wordt geacht. Boomgaarden in complexen maar ook verspreid door de provincie. Wie geniet er niet van zo'n landschap! Ook de gewassen op de velden met hun veelkleurige schakeringen en kleuren groen in het voorjaar, met de verschillende kleuren bij het oogstrijp worden. Prachtig. Ook het grazende vee in de wei landen is iets waar ieder mens van geniet. Wanneer je er oog voor hebt, dan kun je genieten van de die ren in het veld, die soms spelen, soms vechten, vaak luisteren, ook hoor je ze de geluiden voort brengen eigen aan het betref fende dier. We doelen hierbij op de dieren die in het wild leven. Het platteland is prachtig. De na tuur en het landschap zijn 'in'. Men spreekt of hoort met respekt te spreken over de boer als maker van het landschap. Veel buitenstaanders weten dat de agrariër zich inzet voor dat landschap en zich er medever antwoordelijk voor voelt. Zij hebben er begrip voor dat dit een landschap blijft waar de boer mede verantwoordelijkheid voor draagt en in de agrarische gebieden bepaalt hoe het land er uit zal zien. In het agrarisch ge bied, waar hij moet leven, wer ken en zijn inkomen verdienen. Met andere woorden dat hij be paalt wat er zal leven en groeien op een wijze en op een manier die maatschappelijk verant woord is. Verspreid in het landschap zijn er gebieden waar alleen de natuur de boventoon voert en de land bouw een ondergeschikte rol speelt. Deze gebieden worden of zijn aangekocht door de overheid en worden beheerd door bijvoor beeld het Zeeuws of Brabants Landschap, Natuurmonumenten ed. Buitenstaander heeft be merkt dat indien deze gebieden op vrijwillige basis worden aan gekocht of als de agrariër die er met zijn grond in ligt wordt ge compenseerd in het agrarisch gebied, deze daar geen enkele moeite mee heeft. Het is wel jammer dat de bordjes "Verbo den Toegang" deze gebieden ontsieren, evenals de afrasterin gen waarvan je je soms afvraagt of er olifanten achter moeten blijven. De maatschappelijke be trokkenheid is op deze wijze erg ver te zoeken. De vraag rijst dan wel eens of deze gebieden voldoende maat schappelijk draagvlak zullen be houden om de financiële last te dragen die aankoop en beheer met zich meebrengen. Deskun digen berekenden dat (zonder de rentelasten van de verworven gronden erbij te betrekken), in dien de plannen bij ongewijzigd beleid worden uitgevoerd wat betreft de reservaats- en natuur ontwikkelingsgebieden, aan het einde van de beleidsperiode 700 miljoen gulden aan beheers kosten opgebracht moeten worden. Het is dan ook te hopen dat de maatschappij in blijft zien, dat de boer die het landschap in de loop der eeuwen heeft gemaakt tot wat het nu is, met alles erop en eraan, in de gelegenheid zal wor den gesteld dit te blijven doen. Dit kan wel eens vele malen goedkoper zijn dan de 250.000 ha die de beleidsmakers miljoe nen willen laten kosten. De land bouw is een ekonomische bezigheid en zal dit blijven. Niet ekonomisch bezig zijn is onbe taalbaar voor de maatschappij (de burger) als men dat nu nog niet beseft dan komt dat zeer snel op ons af. De landbouw moet mede ter wille van het platteland ekonomisch bezig blij ven in een landschap dat maat schappelijk gezien belangrijk is voor de mens, de plant en het dier. Op de agrariër rust een gro te verantwoordelijkheid die hij volgens buitenstaander wil dra gen, maar hij mag daar ook via de produkten die hij teelt voor worden betaald. Let wel: het gaat om het mooie platteland waar we allen trots op zijn en dat we willen behouden. Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6