Plattelandsvrouwen praten over taboes "Platteland in eigen hand" Vrouw en Jongeren p.j.zuid geluid Provinciale planologische dienst. Nieuwe sekretaris NAJK Jaarthema van de plattelandsjongeren organisaties: 13 Ooit, lang geleden, dacht ze dat ver krachting nauwelijks voorkwam op het platteland. En als het gebeurde, nou, dan zou het meisje 'het wel uitgelokt hebben'. Door uitdagend gedrag of zo. Ja toch? Zo dachten de meesten in haar omgeving erover. Maar nu weet ze wel beter. Haar ei gen dochter werd verkracht. En zij, de moeder, klapte dicht. Ze kon het niet bevatten. Het was zo'n afschu welijke ervaring. Ze wist zich geen raad. En kon haar dochter dus ook niet helpen. Hulp Mevrouw Janke Hammink- Veerenhuis uit het Overijsselse Wierden kan er meer dan tien jaar later openlijk over praten. Maar dat heeft wel tijd gekost. Heel veel tijd en deskundige hulp. 'Mijn dochter heeft het verwerkt, en ik ook. En we kunnen er nu samen over praten, gelukkig. Het onderwerp was vroe ger voor mij taboe, maar nu niet meer'. Na enige aarzeling draagt ze de pijn lijke ervaring aan als typisch voor beeld van het doorbreken van een taboe. Deze ervaring was voor haar namelijk mede de aanleiding om ta boes bespreekbaar te maken op het platteland. Als presidente van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in Overijssel opperde ze het idee om een brochure onder alle plattelandsvrouwen-afdelingen te verspreiden met informatie over de zes 'meest populaire taboes': sek sueel misbruik van vrouwen, kinder mishandeling, euthanasie, genetische manipulatie, nieuwe voortplantingstechnieken en incest. Vooroordelen 'Het zijn de onderwerpen waarover nog steeds veel vooroordelen en misverstanden bestaan', verduide lijkt ze. 'Onderwerpen waarover mensen niet graag praten, maar die desondanks bij de mensen leven. De mensen zijn er een beetje angstig voor en durven zich er daarom niet in te verdiepen. In het bestuur kregen wij bovendien steeds vaker vragen uit afdelingen over dit soort zware onderwerpen. De afdelingsbesturen wilden er bij voorbeeld wel graag een voorlich tingsavond aan wijden, maar ze wisten niet hoe ze aan informatie moesten komen en konden in hun omgeving geen deskundige vinden om erover te praten'. onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De bond schakelde afdelingsconsu- lente Fieke van 't Riet in en gaf haar de opdracht om een uitvoerige in formatiebrochure op te stellen. De consulente ontdekte dat er inder daad bar weinig informatie op pa pier te verkrijgen is over veel van dit soort onderwerpen. Ze schreef daarom zelf alle mogelijke provincia le, en in sommige gevallen ook lan delijke instellingen aan en zette de informatie voor de plattelandsvrou wen op een rij. Adressen Naast algemene beschrijvingen van de taboes kunnen de plattelands vrouwen er adressen in opzoeken van instellingen die zij kunnen vra gen om schriftelijke voorlichting of videobanden en kunnen ze deskun digen uitzoeken om bijvoorbeeld een lezing te houden. De provinciale brochure blijkt intus sen een primeur in Nederland. Ver gelijkbare boekjes zijn er niet. In andere provincies willen de platte- U denkt misschien bij deze titel, wat moet ik daar nu mee. Ja wat wordt er door die 45 ambtena ren in de provincie Zeeland alle maal wel voor ons boerenbedrijf uitgedacht. We zijn daar met een groepje vrouwen eens wezen luisteren. We hadden voordien wat nota's bestudeerd, zoals de Vinex, vierde nota ruimtelijke or dening extra. De vraag kwam bij ons boven, wie bedenkt zoiets?, en wat doet de provincie met zo'n nota? We hebben een vrou welijke gedeputeerde ruimtelijke ordening, mevrouw Nederhoed- Zijlstra, stemt zij haar beleid in de provincie af op zo'n nota? Er worden de laatste tijd zoveel rap porten en plannen op tafel ge legd, wordt alles op elkaar afgestemd of zijn het zomaar hersenspinsels? Om enkele nota's te noemen waar we momenteel in Zeeland mee te maken hebben: Keren Tij (het zeeuwse milieuplan); Inten tieprogramma stiltegebieden; Nota beleidsanalyse/MER- waterbeheer Veerse meer; Na tuurmonument Oosterschelde; Derde nota waterhuishouding; Structuurschema landbouw, na tuur en openluchtrecreatie; Be leidsplan drink- en industriewatervoorziening; Vi nex. Er zijn er nog talloze te be denken zoals het rapport van de commissie Spiertz over gebruik en uitspoeling van stikstof. Ik wil ook helemaal niet volledig zijn, maar het duizelt me nu al als ik er weer aan denk. Hoe kunnen wij als vrouwen onze bedrijven beschermen tegen al te veel be perkingen en regelgeving. Op de PPD is ons duidelijk ge worden dat de standsorganisa ties diegene zijn die de rapporten allemaal onder ogen krijgen en in de meeste gevallen ook een stem van inbreng hebben. Zij zijn het die onze belangen moeten verdedigen. Dat die stem soms erg klein is, de gevolgen voor het boerenbedrijf groot, is niet ver teld. Maar als we inbreng willen in dit soort plannen, moeten we dit doen via de standsorganisa ties. Dus komt u iets tegen in de krant of een vakblad zorg dan dat het ook gehoord wordt door een kringbestuursadviseuse of kringbestuurslid. En vraag ach teraf gerust of die persoon het werkelijk op de kringvergadering aan de orde heeft gesteld. Het is een leerzame ochtend ge weest, misschien wel voor beide partijen. Het blijkt dat gegevens voor de vierde nota landelijke ge bieden heel veel gehaald worden bij het Landbouw Economisch Instituut. En als je inzage in deze gegevens wilt is er een boe kwerk te koop maar tevens een floppie disc, waar enorm veel in formatie op opgeslagen is, men kan bijvoorbeeld van iedere ge meente bekijken hoeveel procent van de agrarische produktie in die gemeente komt uit de inten sieve veehouderij of de akker bouw. Een stuk informatie welke we niet iedere dag nodig heb ben, maar wist u dat in 1988 het neveninkomen op landbouwbe drijven f 16.200,— waren? (al die vrouwen die noodgedwon gen een baan houden of ne men?), of dat er op 4% van de Zeeuwse landbouwbedrijven 'kamperen bij de boer' voorkomt? Aly Wisse-Maat landsvrouwen het voorbeeld van het Overijsselse bestuur volgen. De Overijsselse Plattelandsvrou wenbond hoopt dat zoveel mogelijk van de 66 afdelingen met in totaal 8.100 leden de onderwerpen uit de brochure aan de orde stellen op hun thema-avonden. Blunder Mevrouw Hammink: 'Een taboe ver dwijnt door er over te praten. Dat weet ik zeker. Want juist de onwe tendheid is de oorzaak van vooroor delen. Ik heb zelf bijvoorbeeld wel eens een blunder gemaakt toen ik het met iemand over de moderne voortplantingstechnieken had'. 'Moet dat nu zo nodig, een reageer buisbaby, zei ik tegen een vrouw. 'Nou', antwoordde ze toen, 'mijn schoonzus kon geen kinderen krij gen. En dank zij die techniek heeft zij nu wel een baby'. Door zo'n op merking ging ik er heel anders tegen aan kijken'. 'En dat is precies onze bedoeling. Met behulp van de brochure en dis cussies over de taboes willen wij la ten zien dat er méér kanten zitten aan een zaak. Pas als je van alle kanten op de hoogte bent, kun je een oordeel vormen'. Incest bijvoorbeeld, is ook typisch zo'n onderwerp waarover veel mis verstanden bestaan. Het komt niet voor op het platteland, het is een modeverschijnsel, zo denken veel mensen. Maar wat incest precies in houdt, weten ze niet eens, en ze durven zich er ook niet in te ver diepen'. Sensatie 'Het is misschien een beetje platte landsvrouwen eigen. Ze houden niet van sensatie en zijn per definitie wantrouwend als er een verhaal over in de krant staat. 'Is dat wel zo?', denken ze dan. Een persoonlijk verhaal van een deskundige over seksueel misbruik van kinderen slaat veel beter aan. Zo iemand ge loven ze wel'. Of dit soort dingen, incest en mis handeling, meer of minder voorko men op het platteland, daar is volgens mevrouw Hammink geen onderzoek naar gedaan. 'Maar dat het gebeurt, staat vast. Het gebeurt overal, dus ook op het platteland'. De brochure is verkrijgbaar bij de Nederlandse Bond voor Plattelands vrouwen in Overijssel, in Zwolle, te lefoon 038-292306. Anne Velthausz (Dit artikel is eerder verschenen in het Brabants Nieuwsblad). Wat is leefbaarheid op het platte land? Deze vraag is niet zo moeilijk te beantwoorden. Je hoeft maar om je heen te kijken om aan te kunnen wijzen met wat er de afgelopen ja ren op het platteland is veranderd: De komst van auto, radio en TV, verminderde sociale kontrole en toenemende vraag naar een schoon milieu. Maar de kwaliteit van het le ven op het platteland wordt in toe nemende mate aangetast. Er is minder werkgelegenheid. De jonge ren trekken naar de stad. Woningbouw wordt aan banden ge legd. Voorzieningen als onderwijs en bibliotheken verdwijnen. De uit gaansmogelijkheden verminderen en er is geen geld meer om het loka le zwembad te subsidiëren. Wat heb je als plattelandsjongeren daar mee te maken? Ir. Peter Munters (33 jaar) is sinds 1 augustus 1991 de nieuwe sekretaris van het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt. Hij is Staf Depla op gevolgd die in dienst is getreden bij het ministerie van VROM. Peter Munters groeide in Willemstad op een akkerbouwbedrijf op. Na de middelbare school studeerde hij aan de Landbouwuniversiteit richting landbouwplantenteelt. Na afsluiting van z'n studie in 1984 werkte hij achtereenvolgens als onderzoeker bij de Wetenschapswinkel bij de Landbouwuniversiteit en als sekre taris bij de Brabantse agrarische jon geren. Op 1 januari 1989 trad hij bij het NAJK in dienst als beleidsmede werker. Na de benoeming van Peter Munters tot sekretaris is Gert van der Bijl benoemd als NAJK- beleidsmedewerker. Redaktie Henk Tegels Peter Munters Heel veel natuurlijk. De toekomst van het platteland is voor een groot gedeelte afhankelijk van zijn toe komstige bewoners. Daarom heeft de landelijke vormingsgroep van het Algemeen Plattelands Jongeren Werk (APJW), de Basisgroep, voor het seizoen 1991/1992 "Leefbaar heid op het platteland" als jaarthe ma gekozen. Dit in overleg met de drie plattelandsjongerenorganisaties PJGN, KPJN en NCPJ. Zij vindt het belangrijk dat de plattelandsjonge ren zich inzetten voor de leefbaar heid van hun eigen platteland. Want er bestaat geen twijfel over dat er de komende jaren nog veel op het platteland en haar bewoners af zal komen. Het voorzieningenniveau zal nog verder dalen. Daarom moeten plattelandsjongeren alert zijn op de plannen van beleidsmakers en politi ci: zonodig protesteren en gerichte aktie voeren. Het werkboek Het APJW wil plattelandsjongeren helpen om na te denken over hun huidige en toekomstige leefomge ving o.a. door de uitgave van een werkboek. Het geeft informatie over de leefbaarheid op het platteland. Ook vind je voorbeelden van geslaagde initiatieven overal in Ne derland. Daarnaast kun je het ge bruiken als een draaiboek voor een informatieavond of als een handlei ding voor een daadwerkelijk op te zetten aktie in je eigen organisatie. Hoe werkt dit werkboek? Dit werkboek is zodanig opgezet dat je - afhankelijk van je eigen inte resse en mogelijkheden - zelf kunt uitzoeken wat bruikbaar is. Je kunt als het ware een kursus op maat sa menstellen. Voor details word je soms doorverwezen naar een ander deel. Deel 1 geeft beknopte informatie over het platteland vroeger en nu. Deel 2 is een opzet voor een eerste informatieve bijeenkomst over leef baarheid op het platteland. Deel 3 gaat in op de mogelijke werkvormen voor zo'n eerste bijeenkomst. In deel 4 wordt uitgelegd hoe je na de eerste bijeenkomst verder kunt gaan, bijvoorbeeld met het opzetten van een konkrete aktie (deel 5) of een andere aktiviteit (deel 6). Deel 7 geeft meer achtergrondinformatie en voorbeelden van succesvolle ini tiatieven die door plattelanders zijn ontplooid. Slotmanifestatie In juni 1992 wil het APJW het the ma afsluiten met een manifestatie. Hier kunnen de afdelingen van plat telandsjongeren zich presenteren en laten zien wat ze daadwerkelijk met het thema hebben gedaan en welke nieuwe initiatieven ze hebben ont plooid. Bovendien zal er een prijs worden uitgereikt voor het beste of leukste initiatief. Meer informatie lees je in deel 8. In deel 9 vind je tenslotte nog een hoop namen en adressen van organisaties, zodat je niet om nadere informatie verlegen hoeft te zitten. Wi! je in je afdeling aandacht beste den aan dit onderwerp of wil je meer informatie hierover neem dan kontakt op het met het APJW (tel. 030-730830) of met het provinci aal sekretariaat Goes tel. 01100-47729. Afd. Schouwen-Duiveland: 20 oktober volleybaltournooi Op 13, 14 en 15 december huisjes weekend. Opgave vóór 20 septem ber bij Petra Kwaak, tel. 01114-1732. Kosten: leden f 50,—; niet-leden f 60,-. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen: 20 september Bowling in de Vlaan- derenhal te Sas van Gent. Vanaf: 20.00 uur. Kosten: leden f 7,50; niet-leden f 12,50. Provinciaal: 30 september: DB-vergadering. 15 oktober: HB-vergadering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 29