Geniet van de prachtige natuur in het Moezeldal WINDENERGIE L 6 Kwaliteit melkschapen kan nog verder omhoog RENDABEL EN MILIEUVRIENDELIJK Doens Vermue B.V. erneland Wie adverteert Minder varkens meer rundvee LAGERWEY WINDTURBINE B.V. Kvi Agrarische Studiereizen Nieuw! De Lagerweij LW 18/80: het zlm blad, boordevol nieuws V LANDBOUWPRODUKTEN Ploegen een waar genoegen de zekerheid van het beste. Vraag Inlichtingen of demo P. v. EIJZEREN Öniöfs Moezeldal, 7-12 oktober, 6-daagse busreis, 5 overnachtingen in hotel aan de Moezel. Er zijn vele argu menten aan te dragen om het Moe zeldal te bezoeken: de prachtige, afwisselende natuur, romantische burchten en kastelen, oude beziens waardige steden als Trier en Co- chem, gezellige wijnfeesten. De gevarieerde reis biedt voor elk wat wils. Programmapunten o.a.: bezich tiging Burg Eltz; boottocht op Moe zel; bezoek aan wijnbouwbedrijf; bezichtiging van Edelstenenmu- seum in Idar-Oberstein, rondleiding door Trier. Kreta, 22-29 oktober, 8-daagse vliegreis, 7 overnachtingen in hotel Dolphin Bay bij Heraklion. Kreta, het grootste Griekse eiland, biedt een mooie natuur en prachtige overblijf selen uit de Griekse oudheid, een heerlijk klimaat, agrarische produk- ten als olijven, citrusvruchten, amandelen en geiten. Het eiland heeft een afwisselend landschap: ruige en ongerepte bergen, vlakten met windmolens, witte dorpjes, een grillige kust met rotsen, baaien, stranden en een heldere zee. Pro grammapunten o.a.: wandeling door Heraklion; bezoek aan plantenkas en bananenkwekerij; rondleiding door paleis van Koning Minos in Knossos; bezoek vissersplaats Agi os Nikolaos, enz.enz. Geniet van de heerlijke najaarszon. Parijs, 5-9 november, 5-daagse bus reis/4 overnachtingen in goed hotel in Parijs. Bezichtiging van o.a.: de Ei- feltoren, Are de Triomphe, Notre Da me, Champs Elysees, Montmatre, Versailles, Museum Louvre, bijwo ning avondvoorstelling van de be roemde revue 'Folies Bergère' en boottocht op de Seine. Wenen, 27 nov-1 dec, 5-daagse vliegreis/verblijf in Hotel Stefanie in Wenen, een traditionele stad, rijk aan historie. Programmapunten: be zichtiging Schloss Schönbrunn, Stift van Melk, Stephansdom en Ka- puzinergruft. Verder: folkloristische avond met diner en bijwoning ope rette voorstelling in de Volksoper. Voor 1992 staan op het program ma: Brazilië, 21 januari-8 februari, 19-daagse vliegreis/rondreis per bus. Graubünden-Zwitserland, 23-31 januari, 9-daagse busreis, verblijf in Chur. Indonesië, eind januari-begin februari, 22-daagse rondreis per bus. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1991, kunt u bellen naar het Secre tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. De kwaliteit van de melkschapen is omhoog gegaan maar is nog voor verdere verbetering vatbaar. Dit was de algemene conclusie na de dek- rammenkeuring en fokdag op 31 augustus jl. op de kaashouderij van de fam. Kwekkeboom te Mid delburg. 18 Inzenders streden om de hoog ste eer. Drie inzenders hadden zich teruggetrokken vanwege een dit voorjaar voorgekomen besmettelijke ziekte (zere bekjes) op hun bedrijf. Zodoende waren er ongeveer 80 melkschapen te beoordelen door de 3 juryleden, de heren J.H. Lantinga, ing. M. Westhuis en J.J. Breel. De heer Lantinga heeft laten weten, dat hij stopt met het keuringswerk. Hem werd veel lof toegezwaaid door de voorzitter, de heer C. Kostense. Als dank voor meer dan 40 jaar werkzaam in de melkscha- penhouderij werd hem een wand bord aangeboden, gemaakt door ons lid J. Kulker te Westkapelle. Beenwerk, bovenbouw en uiers, dat waren de onderdelen die vooral te verbeteren zijn. Bij de jonge dekram- men was ontwikkeling, beenwerk en bovenbouw vaak onder de stren ge keuringsmaat. Dat er streng ge keurd werd lag voor de hand. Immers bij zo'n groot aantal inzen dingen - 46 - is een goede selectie mogelijk. Toch werden er van de 46 exemplaren nog 26 goedgekeurd. De rammen in maart geboren had den veelal een te geringe ontwikke ling. Met een aantal meerjarige rammen die nog op een 6-tal bedrij ven aanwezig zijn, zijn er weer vol doende dekrammen voor de stamboekfokkers aanwezig. Tenslotte kwamen 2 AB-rammen, beide op het nippertje AB beoor deeld, 5 B+ en 19 B rammen uit de bus. Bij de keuring van de éénjarige en oudere ooien bleken vooral de uiers nog lang niet op het gewenste ni veau. De 3-tallen ooirammen waren van zeer goede kwaliteit. Helaas waren er maar 3 oudere rammen zodat geen goed inzicht in het totaal aanwezige materiaal gegeven kon worden. De belangrijkste uitslagen waren als volgt: 1. Kampioen jonge dekrammen de N845 van R.Ch. Boerjan-Kostense te Biervliet; res. kampioen N586 van G.L. Knol te Heinenoord. Beide AB-rammen blijven in de vereniging daar zij aan ande re leden zijn verkocht. 2. Dekrammen ge boren vóór 1991: Kampioen M715 van J. Koster te Zaamslag. 3. Éénjarige ooien: 1ste M137 van R.Ch. Boerjan-Kostense, 2de van Th.J. Vette te Vrouwenpolder. 4. Meerjarige ooien: 1ste L237 van R.Ch. Boerjan-Kostense, 2de L901 van W. de Buck te Middelburg. 5. Drietal ooirammen: 1ste J. Koster. Mooiste uier: H901 van Th.J. Vette Dagkampioene: L237 van R.Ch. Boerjan- Kostense ing. W. Koster Het aantal varkens is sinds het voor jaar van 1990 gedaald met ruim 5 procent tot iets meer dan 13 miljoen stuks in 1991. De rundveestapel blijkt in 1991 met 3 procent te zijn toegenomen tot 5,1 miljoen stuks. Een en ander blijkt uit voorlopig uit komsten van de Landbouwtellingen 1991, die zijn samensgesteld door het Centraal Bureau voor de sta tistiek. De afname van het aantal varkens heeft vooral plaatsgevonden bij de categorieën biggen tot 50 kg en mestvarkens van 20 tot 50 kg. De fokvarkens namen in aantal toe (+0,6%). Bij het rundvee is in nagenoeg alle categorieën sprake van een toene ming, waarbij vooral de enorme stij ging van de zoogkoeien met ruim 44% in het oog springt. Een uitzon dering wordt gevormd door de melk- en kalfkoeien, waarvan het aantal ook in 1991 weer afnam (-1,5%); het aantal bedraagt nu nog ruim 1,8 miljoen stuks. Een toene ming met bijna 13% werd waarge nomen bij het jongvee voor de mesterij, met name bij de vrouwelij ke diercategorieën werden soms toenemingen van meer dan 20% geregistreerd. Ook bij de schapen en geiten, paar den en pony's, kippen, kalkoenen is sprake van een toeneming van het aantal dieren. Typisch Duitse vakwerkhuizen - vermogen 80 kW - wiekdiameter 18 meter - masthoogte 30 meter - jaaropbrengst 130.000 tot 240.000 kW/h - hoge terugleververgoeding (10 tot 14,2 cent) - ook voor bedrijven met een laag verbruik rendabel - grote betrouwbaarheid door jarenlange ervaring - reeds meer dan 100 exemplaren geplaatst in binnen- en buitenland van het type LW 15/75 - investeringssubsidies van 50 tot 75% van de projektkosten Garderbroekweg 175 3774 JD KOOTWIJKERBROEK Tel.: 03423-2265 Fax: 03423-2353 Regiokantoor Z.-W. Nederland, tel. 01870-7830 Oranjestraat 40A - Postbus 10 - 4515 ZG IJzendijke - Tel. 01176-2020 - Fax 01176-1811 Vert. E. de Koek, Geraniumstr. 4, 4587 AA Kloosterzande, tel. 01148-1225 K0RRELMAIS OOGST 1991 CONTRACTEREN? DAT KAN. ZIE HIER ONZE GUNSTIGE VOORWAARDEN VOOR DE BESTE PRIJS - afgehaald land - exclusieve contractvoorwaarden - goed renderende netto uitbetalingsprijs - minder oogstverliezen door snellere dorsmogelijkheid en groter kolfaandeel - unieke afzetmogelijkheid - geen m.v.h. kortingen - uitbetalingsgewichten mogelijk tot ca. 15 ton/ha - des te meer een reden om korrelmais in uw bouwplan op te nemen - wilt u meer weten, informeer vrijblijvend waar lai waar landbouw ondernemen is r\ MECHANISATIE-, CONSTRUCTIE- EN INSTALLATIEBEDRIJF Quistenburg 21 4454 PZ Borssele niet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 28