Knolselderij vertoont dit jaar grillig groeipatroon Cebeco stapt in lelies Leden bloemenveilingen stemmen voor fusie ïÖak Groenteprijzen 'op vakantie' De glastuinbouw staat voor een moeilijke opgave de komende jaren Slecht jaar voor witloftrekkerij Telers huiverig van aanschaf mechanische koeling In DE BARONIE weet de zomer van geen wijken. Alle dagen droog en zonnig. Voor een aantal teelten zou er best wat regen mogen vallen. Het lijkt wel of de groei eruit is. On danks de regeninstallaties, die volop draaien, kan men zien dat er een te kort ontstaat. De prijzen van de groenten zijn mo menteel ook op vakantie, lijkt het wel. Zowel voor de vollegronds- groenten als voor de kasprodukten. In de kassen zijn de komkommerte lers, die drie keer planten, alweer halverwege de draad met hun nieu we planten. Het drie keer planten heeft zo zijn voor- en nadelen. Voor deel is natuurlijk het altijd werken in een goed gewas en het oogsten van goede komkommers. Daar tegen over staan hogere arbeidskosten en plantkosten. Gevolg van dit drie keer planten is ook een grotere aanvoer op de veilingen, wat ten koste gaat van de prijs. De export van m.n. komkommers, paprika en tomaten neemt nog steeds toe. De opening van het oostblok zal hier zeker mee te ma ken hebben. Wat betreft de vollegrondsgroenten zit ook de klad in de prijzen. Natuur lijk sla b.v. deed deze week amper twee dubbeltjes op de veiling. Ook de prijzen van andijvie, bleekselderij etc. zitten in de mineur. De aanvoer van deze produkten is niet echt groot te noemen. Ook de prijs van aardbeien is erg wisselvallig. Na een relatief slechte houdbaarheidsperio de beginnen de aardbeien weer op In het korte tijdsbestek tot 1995 binnen de gestelde termijn gereali- herhalin hun oude peil te komen wat de kwaliteit aangaat. Het is van groot belang dat deze vruchten voldoende water krijgen, zeker bij deze weers omstandigheden. Dan breekt zo langzamerhand "het vergaderseizoen" weer aan. Een tijd van informatie opdoen en uitwisse len. Een groot aantal avonden zijn reeds gepland voor het komende winterseizoen. Registratie avonden, SEV-bijeenkomsten, telersbijeen komsten voor bepaalde gewassen etc. Een zeer nuttige tijd, die door vele telers goed wordt benut. Immers, volgend seizoen moet ieder weer bij de tijd zijn. Glastelers wat betreft gesloten teeltsystemen, vol- legrondstelers krijgen sterk met an dere milieuvraagstukken te maken. Een goede zaak om daar in de ko mende tijd gezamenlijk eens over te praten. Waarschijnlijk zullen de oplossingen niet voor het oprapen liggen, maar met collega's een en ander doorspreken kan geen kwaad. In het korte tijdsbestek tot 1995 moeten er al veel milieu maatregelen gerealiseerd worden in de glastuinbouw. Wordt dit niet op vrijwillige basis gedaan dan treedt na 1995 de zogenaamde "valbijl- konstruktie" in werking, waarbij de overheid een aantal maatregelen verplicht stelt. Al is de concentratie en milieuver vuiling van de glastuinbouw hier op THOLEN vergeleken met andere ge bieden erg klein, het zal vermoede lijk toch zijn van "gelijke monniken gelijke klappen". Het percentage substraattelers is in ons gebied laag. Deze groep komt het eerst in aanmerking om een aantal behoorlijke investeringen te doen. Er mag namelijk geen water met daarin opgeloste voedingsstof fen meer in de bodem verdwijnen; dit moet geheel worden opgevan gen eventueel ontsmet en weer her gebruikt. Dit is technisch haalbaar momenteel, mits men over goed water o.a. regenwater beschikt. Ze ker voor de kleinere bedrijven vergt dit toch weer een forse investering, waar dan wel een besparing op wa ter en meststoffen tegenover staat. Hoe het de overige bedrijven zal ver gaan is nog niet geheel duidelijk. De doelstelling dat in 2000 alle glasbe- drijven los van de ondergrond moe ten gaan telen, vormt een grote bedreiging. Het eerst zal zich dit toespitsen op teelten waarbij dit technisch haalbaar is. Wanneer dit binnen de gestelde termijn gereali seerd moet worden dan zal dit over enkele jaren al verstrekkende gevol gen hebben voor veel bedrijven. Ook hier op Tholen waar het meren deel van de bedrijven 3 4 teelten per jaar met verschillende gewassen in de grond telen, zal het met deze doelstellingen onmogelijk gemaakt worden, straks op dezelfde manier door te gaan. Het lijkt allemaal nog wat toekomst muziek met veel valse klanken, wanneer dit gelezen wordt, maar de bal van het meerjarenplan is een maal aan het rollen en is niet meer te stuiten. Met de slateelt is het zo dat men op het scherp van het mes gaat zitten met de nitraatnorm de komende ja ren. Aanstaande winterseizoen zal elke afdeling kropsla bemonsterd worden door het CBT, waarbij ge lukkig voor dit seizoen nog de norm van 4500 p.p.m. gehandhaafd zal worden. Zit men hier boven dan is er een veilverbod waarna een aantal herhalingsmonsters genomen kan werden. Zit ook dan de sla nog niet beneden de norm dan moet men vernietigen, waarvoor er een ver goedingsregeling is. In de huidige rassen zitten onderling wat verschil len in de hoeveelheid nitraat die ze tijdens de oogst kunnen bevatten. Een ras kiezen wat in de proeven aan de lage kant zit en het be mestingsadvies van het grond monster niet overschrijden met stikstof, zijn maar beperkte maatre gelen die men als tuinder in deze kan nemen. Wanneer de norm, zo als de bedoeling is, de komende ja ren verder omlaag gaat, dan zal men daar hier in Nederland zeker niet aan kunnen voldoen met in de grond ge teelde sla. Al met al veel sombere geluiden waarbij het de glastuinders de ko mende jaren niet gemakkelijk, zo niet onmogelijk gemaakt gaat wor den. Hopelijk wordt een gezonde bedrijfstak of een gedeelte hiervan op die manier niet kapot gemaakt. Los van de maanden mei en juni is de aardbeienteelt in WEST BRABANT tot heden toe goed ge weest. Vooral de telers met kassen zijn tevreden. Het bevalt de telers zo goed dat er op veel plaatsen een uit breiding heeft plaatsgevonden. Ook de computer doet op grote schaal Sorteren van knolselderij (archieffoto) De fusie van Bloemenveiling West- land en Bloemenveiling Berkel gaat door. De ledenvergaderingen van beide veilingen stemden in ruime meerderheid voor de fusie. De ver gaderingen vonden tegelijkertijd plaats, vorige week donderdag. Op 1 januari 1992 gaan de twee vei lingverenigingen op in een nieuwe koöperatie, die de naam krijgt Bloe menveiling Holland. Na de fusie ontstaat één grote afzet organisatie met twee volwaardige veilcentra, 4300 leden en een om zet van f 2 miljard. De teelt van knolselderij verloopt dit jaar niet naar de wens van de meeste telers. Het verschijnsel schieters zal op menig perceel voor een flinke opbrengstderving zorgen. Plaatselijk loopt het aantal schieters op tot 50%. Vooral in de Hoekse Waard heeft men hiermee te ma ken. Tijdens de overgang van de kas naar de volle grond kregen de plan ten te maken met een sterke tempe- ratuursverlaging. Wil de teler bij de afzet geen problemen krijgen dan moeten de schieters er voor het rooien uit zijn, omdat het verschil in de hoop moeilijk te zien is. Een hou terig produkt laat zich niet ver werken. Veel problemen heeft tot nu toe de bladvlekkenziekte gegeven. Hoewel de weersomstandigheden de afge lopen tijd erg droog zijn sleept deze ziekte zich voort. Op dit moment steekt het weer de kop op. Vooral in een droge periode is het zaak weinig blad te verliezen. Over het algemeen is de knolselderij toch al 3 weken achter in ontwikkeling. Waar bere gend kan worden zijn nu vrijwel overal regeninstallaties ingezet. Veel telers hebben beregenen telkens maar opgeschoven met de gedach te dat er wel een bui zou komen. Een nadeel hiervan is dat een flinke gift water voor een al te explosieve groei kan zorgen. Regelmatig de knollen van vocht voorzien houdt in dat de structuur beter blijft. Vooral voor de lange bewaring is dit be langrijk. Bewaring Omtrent de bewaring weten veel te lers niet wat ze moeten doen. Op een onlangs gehouden telersverga dering te Willemstad, over de bewa ring van knollen, was de opkomst dan ook erg hoog. Uitvoerig is gesproken over de diverse bewaar methoden. Mechanische koeling is de enige manier om knollen lang houdbaar te houden, maar daar staan erg hoge investeringskosten tegenover. Los van de kosten kan mechanische koeling ook problemen met de be waring geven. Vooral in de maanden april en mei valt het niet mee om een gaaf produkt af te leveren. Niet zelden wordt een partij afgekeurd omdat het teveel rotte koppen telt. Van de stelling dat knollen onder vochtige omstandigheden bewaard moeten worden komen steeds meer telers van terug. Zij nemen genoe gen met enige uitdroging waardoor de kilo's teruglopen maar waar te genover staat dat de afgeleverde ki lo's wel goed zijn. Vanuit de knolselderijtelersvereniging ver wacht men dat er in mechanische koeling geen uitbreiding van beteke nis zal komen. Er kleven te veel on zekerheden aan temeer daar knolselderij een speculatieve teelt is. Vooraf geeft de afnemer er geen ex tra prijs voor. Praktijkervaring heeft geleerd dat ieder afzetseizoen op zich staat. Cebeco-Handelsraad heeft verede- lingsaktiviteiten voor lelies overge nomen van de Amerikaanse bedrijven Oregon Bulb Farms en Global Floral Holding Company in Portland, Oregon. De aktiviteiten worden ondergebracht in Cebeco Lilies Inc., een nieuwe onderneming in de groep Uitgangsmaterialen Tuinbouw van het concern. Met de overname krijgt Cebeco Li- lies de licentierechten in handen van ruim tweehonderd lelierassen. De commercialisatie van de rassen van Cebeco Lilies berust bij Bloembol lenbureau Cebeco in Lisse. Deze dochter van Cebeco-Handelsraad bemiddelt onder meer bij in- en ver koop van bol- en knolgewassen en vaste planten en bij het afsluiten van teeltkontrakten. Andere bedrijven die deel uitmaken zijn intrede. Om deze reden volgen telers een spoedcursus automatise ring of laten zich uitvoerig voorlich ten door de leverancier. Beluchting, klimaat, temperatuur en de gift van water, al of niet met kunstmest, kost straks weinig her senwerk meer. Hoever de markt uit breiding toelaat is afwachten. Door steeds meer over te schakelen op veenbalen wordt de opbrengst per vierkante meter ook verhoogd. Een tuinbouwtak waar de prijzen dit jaar verschrikkelijk hebben tegenge zeten is de witloftrekkerij. Hoewel op dit moment weer meer gemaakt kan worden dan f 2— zal het jaar 1991 financieel zeer slecht zijn. In februari ging de prijs omlaag. Tot september toe lag de middenprijs op zo'n f 1,20 terwijl de kostprijs op ruim f 2,— ligt. Per vierkante meter trekbak zal er zeker f 50,— bij moeten. Vooral de grotere bedrij ven met vreemd personeel zitten flink in de financiële problemen. Me nige zaak staat leeg of is in onder handeling met de bank om alsnog wat meer geld te krijgen. Enkelen spreken al over verliesposten van verschillende honderdduizenden guldens. Enkele jaren terug werd de witloftrekkerij nog op grote schaal gestimuleerd. Berekeningen van de diverse voorlichtingsdiensten en landbouworganisaties toonden aan dat de witloftrekkerij een gezond al ternatief was voor een aantal bedrij ven. Akkerbouwers schakelden gedeeltelijk over en tuinbouwbedrij ven gingen zich specialiseren. Gelui den binnen de witloftrekkerij als zou de voorlichting mede schuldig zijn aan de malaise van dit moment zijn dan ook niet van de lucht. Dat er propaganda voor gemaakt is, is ze ker maar de ondernemer zelf blijft uiteindelijk de persoon die de beslis singen neemt. Dat hij zich door der den voor laat lichten is meegenomen omdat dan meestal facetten om de hoek komen kijken waar niet aan gedacht wordt. De cijfers die op het rapport komen zijn momentopnamen, zoals gebleken, geen basis voor investeringen. Uit wat met de witloftrekkerij nu ge beurt zouden vooral de landbouwor ganisaties een les moeten trekken. Nog steeds worden bepaalde groen teteelten op de akkerbouwbedrijven gestimuleerd. Gaat het met zo'n tak wegens een al te sterke uitbreiding mis, dan laten de organisaties niets meer van zich horen. Zij zijn dan weer bezig andere teelten aan te prijzen. van de groep Uitgangsmaterialen Tuinbouw zijn Agrico Westland, Flo- ratiss en Rijk Zwaan, in de strategie van Cebeco-Handelsraad vormt tuinbouw een van de speerpunten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 27