Ontwikkeling Brabantse landbouw per gebied Zeeland: 1000 ha beheerovereenkomst Commissie Waterbeheersing mag niet verdwijnen Beroep tegen verbod simazin Groningen trekt aan glastuinbouw Produktschappen gaan samen Zure boerderijzuivelprodukten onder werking van superheffing Ontwerp - streekplan in procedure Provinciale Raad Bedrijfsontwikkeling Zeeland: Staande bovenop de dijk wijst de heer M. den Boer (M) aan welke percelen onder de beheerovereen- komst vallen. Per bedrijfstak heeft het provincie bestuur van Noord-Brabant gebie den aangewezen, waar de landbouw bijzondere ontwikke lingsmogelijkheden krijgt. Dat blijkt uit het ontwerp-streekplan, waar voor begin volgende maand de bezwaarschriften-procedure van start gaat. Het is de bedoeling van de provincie haar subsidie- en landinrichtingsbe- leid vooral op deze gebieden te gaan richten. Aan de gemeenten zal wor den gevraagd om in hun bestem mingsplannen met het nieuwe streekplan rekening te houden. De globale indeling, die in nauw overleg met de georganiseerde landbouw is gemaakt, ziet er als volgt uit: - akkerbouw: het westelijk klei gebied; - glastuinbouw: de regio Breda, Sprang-Capelle en de omgeving van Asten; - vollegrondstuinbouw: ten zuiden van Breda; - intensieve veehouderij: Oost- Brabant; - rundveehouderij: Midden- en Oost-Brabant en het rivieren gebied; - boomteelt: Zundert en om geving; - champignonteelt: Standaardbui ten en het oostelijk rivieren gebied. Uiteraard is deze indeling niet uit de lucht komen vallen; ze is tot stand gekomen aan de hand van economi- In de laatste vergadering van de Provinciale Raad voor de Bedrijfs ontwikkeling in de Landbouw voor Zeeland is vastgesteld dat de bijdra ge van het ministerie van LNV aan de Commissie Waterbeheersing en Ontzilting (CWO) per 1 januari 1992 vervalt. De Raad uit zijn bezorgdheid hier over. Voor een waterrijke provincie zoals Zeeland is een dergelijke com missie belangrijk. Zij draagt met name zorg voor het stimuleren van de vertaling naar de praktijk, van aangelegenheden op grensgebied van landbouw en wa terhuishouding, door het initiëren en realiseren van proefnemingen en het volgen daarvan. Voorbeelden hier van zijn het zoetwaterproefveld op Tholen en het onderzoek naar zoge naamde kleine zoetwaterbekkens in het kader van polderwaterbeheer. De Raad hecht grote waarde aan het werk en voortbestaan van de C.W.O. en kan er mee instemmen dat de mogelijkheid wordt geboden om de wegvallende financiering op te vangen uit de herstructurerings gelden akkerbouw (voorlopig voor 3 jaar). Herstructurering Akkerbouw Er is inmiddels een derde tranche van herstructureringsgelden voor projecten goedgekeurd. Voor het zuidwesten zijn dit bijdragen aan: marine cultures, zoetwater effluen ten, bemonstering t.bv. innovatiebe- drijven, omschakeling naar eco/bd landbouw en optimalisering N-gift. De Provinciale Raad attendeert erop dat er nog financiële ruimte is om nieuwe projecten in te dienen. De leden van de Raad dienen dit bij de achterban kenbaar te maken en in dien geconstateerd wordt dat be paalde initiatieven in de akkerbouw stagneren/vastlopen door financiële oorzaken kunnen hiervoor project voorstellen ingediend worden. De Raad constateert dat van de vijf in gediende projecten met hoge priori- sche kansen, de produktie-omvang en de afstand tot de overige delen van de bedrijfstakken, zoals toeleve rende en verwerkende industrie. In andere delen van de provincie kan de landbouw te maken krijgen met beperkingen. Dat geldt bijvoorbeeld voor Midden-Brabant, waar het ac cent op de natuur ligt. Het ontwerp-streekplan ligt van 1 oktober tot en met 30 november 1991 ter inzage. In die periode kun nen bezwaarschriften worden in gediend. Vrijwel gelijktijdig zijn landbouw, provincie, rijk en natuurorganisaties het in grote lijnen eens geworden over de gezamenlijke aanpak van de grootste natuurgebieden. Er moet meer samenhang tussen die gebie den komen, zodat een boeiende uit wisseling van planten en dieren ontstaat. Volgens het nationale Natuurbe leidsplan moet de zogenaamde eco logische hoofdstructuur in Brabant 130.000 ha omvatten. Het grootste deel daarvan is nu al natuurgebied, maar 60.000 ha is nog agrarische grond. Het rijk wil die grond graag aankopen, dan wel een vergoeding betalen aan de boeren om hun be drijfsvoering aan te passen. In Noord-Brabant heeft het nieuwe protocol over de natuurgebieden vooral gevolgen voor het gebied van de Dommel, de Hilver, de Beerzê, de Chaamse beken en het gebied rond om de Loonse en Drunense Duinen. teit er nog drie niët goédgekeurd zijn. Perspectief van de vollegronds- groenteteelt in Zeeuwsch- Vlaanderen gezien uit de optiek van de afzetmogelijkheden. Tijdens de excursie van de Raad in juni naar de REO veiling (Roeselare) kwam dit ter sprake in de discussie en daar werd nu verder over doorgepraat. De Zeeuwsch-Vlaamse groenteteler heeft twee opties voor afzet via een veiling, afzet via Nederland en afzet via België. Momenteel is, bij afzet via Nederland, het aantal te telen groenten in deze streek beperkt, ge zien de lange transporttijden. Ook aan de afzet naar België kleven na delen zoals bijvoorbeeld lagere prijs vorming en het voldoen aan allerlei douaneformaliteiten. De Raad vindt dat beide mogelijkhe den moeten kunnen. Op korte ter mijn is er richting boer en tuinder nog weinig concreets mogelijk. Producenten van zure boerderijzui- velprodukten vallen met ingang van de heffingsperiode 1991/1992 on der de werking van de superheffing. Dit betekent dat producenten van zure boerderijzuivelprodukten met ingang van deze heffingsperiode heffingsplichtig zijn geworden voor de rechtstreekse verkoop voor con sumptie en/of levering aan een ko per van deze produkten. Dit houdt tevens in dat aan deze producenten met ingang van de heffingsperiode 1991/1992 een quotum toegewezen dient te worden. In beginsel komen alle producenten van zure boerderijzuivelprodukten voor een quotum in aanmerking. De basis voor een toewijzing is niet in alle gevallen dezelfde en is afhanke lijk van de datum waarop de produ cent met de rechtstreekse verkoop Het aantal hectares waarop in de provincie Zeeland een beheerover eenkomst rust bedraagt sinds afge lopen woendag meer dan 1.000 ha. Toen sloot de heer W. den Boer uit Zierikzee een dergelijke overeen komst af met het Bureau Beheer Landbouwgronden, waarmee het totaal in Zeeland boven de 1.000 ha is gestegen. De ondertekening vond tijdens een officiële bijeenkomst in de woon- Zeven producenten van gewasbe schermingsmiddelen gaan in beroep tegen de beslissing van de Commis sie Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) om de toelatingen van alle si mazin bevattende produkten niet meer te verlengen na 1 maart 1992. Volgens de zeven firma's staat het besluit haaks op de huidige stand van de wetenschap, en is het een willekeurig besluit 'omdat simazin geen risiko inhoudt voor de ge zondheid'. De firma's menen voorts dat de CTB haar besluit heeft gebaseerd op de oude gebruiksaanwijzingen en voor bij is gegaan aan voorstellen voor een goed landbouwkundig gebruik. Ook voeren ze aan dat in geen enkel EG-land of elders ter wereld de toe lating van simazin ter discussie staat. voor consumptie en/of levering aan een koper (fabriek) is begonnen. In eerste instantie zal worden uitge gaan van de jaren die golden bij de invoering van de superheffing. De geldende kortingspercentages zullen bij toewijzing van een quotum in mindering worden gebracht. De periode, waarin producenten van zure boerderijzuivelprodukten een aanvraag kunnen indienen om in aanmerking te komen voor een melkquotum eindigt op 15 novem ber 1991. Aanvraagformulieren voor deze regeling zijn vanaf 11 septem ber 1991 verkrijgbaar bij de district bureauhouder. Tevens kunnen producenten hier terecht voor nade re informatie over de voorwaarden om in aanmerking te komen voor deze regeling en de grondslag waar op toewijzing plaatsvindt. kamer van de boerderij van de fami lie Den Boer. Daar liet directeur LNO ir. A. van Weelderen weten dat Zee land voorop loopt wat betreft het aantal beheerovereenkomsten. In het kader van de Relatie van de Re latienota werd cje eerste overeen komst in deze provincie afgesloten in 1982. In 1988, na zes jaar dus, werd de mijlpaal van 500 ha bereikt. De tweede 500 ha is dus twee keer zo snel bereikt als de eerste 500. Van de huidige 1000 ha is 600 ha beheergebied en 400 ha reservaat- gebied. Van het beheergebied rust op 60 procent "zwaar beheer", zo als de beperking dat pas na 15 juni gemaaid mag worden. Van Weelderen gaf te kennen dat wat hem betreft op termijn wellicht ook de opvang van ganzen ("een specifiek Zeeuws probleem") via de Relatienota opgelost kan worden. Voorzitter G. de Vries-Hommes van de Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden (PCBL) sprak de hoop uit dat de tweede 1.000 ha weer binnen drie jaar zal zijn bereikt, in 1994 dus. Zij wees erop dat een beheerover eenkomst alleen maar goed kan functioneren als er vanuit de land bouw draagvlak voor bestaat. De medewerking van de agrariërs laat gelukkig niet te wensen over, zo stelde ze tevreden vast. Dit werd beaamd door ir. A.E. Risseeuw, di recteur van het Bureau Beheer Landbouwgronden. "Landelijk is voor ongeveer eenderde van de grond waarop een beheerovereen komst kan worden afgesloten er ook werkelijk een afgesloten, in Zeeland geldt dat voor 42 procent. Zeeland doet het dus goed. Boven dien houden de Zeeuwen zich goed aan de bepalingen. Landelijk moeten we elk jaar twee drie beheerboe- ren op de gemaakte afspraken wij- Komt er in Noord-Groningen een aantrekkelijk alternatief voor de in ruimtenood verkerende glastuin bouw in het westen van het land? Uit een rapport dat Grontmij Gronin gen samen met een aantal andere bedrijven en organisaties heeft op gesteld blijkt dat een komplex van tussen 100 en 200 ha bij de Eems- haven zeker rendabel kan worden. Sterke troef is de restwarmte die hier vrij komt bij de produktie van elektriciteit. zen, in Zeeland zijn dat er maar een tot twee op elke honderd", aldus Risseeuw. Den boer heeft een gemengd bedrijf van ongeveer 50 ha., waarvan 30 ha. grasland, 10 ha. bouwland en 10 ha slijken. Het bedrijf wordt in maatschap gerund door vader M. den Boer, en zoon W. den Boer. De beheerovereenkomst geldt nage noeg de gehele oppervlakte gras land, een deel onder licht beheer en een deel onder zwaar beheer. Licht beheer houdt o.a. in dat de water huishouding en de bodemstructuur niet mogen worden gewijzigd en dat geen chemische middelen of drijfmest mag worden gebruikt. Het zware beheer kent daarnaast beper kingen ten aanzien van weiden en maaien. De heer M. den Boer, die behalve boer ook faunabeheerder is en fer vent vogeliefhebber is, zei dat met de eerste 1.000 ha. de hoeveelheid beheergrond al een eind in de goede richting is maar dat dit nog lang niet genoeg is. "Ik hoop dan ook dat nog veel boeren "beheerovereen komsten willen aangaan", aldus Den Boer senior. De besturen van de Produktschap pen voor Pluimvee en Eieren (PPE) en Vee en Vlees (PVV) zijn voorne mens om te komen tot nauwere sa menwerking tussen de beide organisaties. Voorzitter Rob Tazelaar van de twee produktschappen heeft de besturen vorige week een voorstel op hoofd lijnen voorgelegd. Daarin worden de twee bestaande secretariaten sa mengevoegd en blijven de afzonder lijke besturen bestaan. Het plan gaat uit van het behoud van de ei gen identiteit en herkenbaarheid van de verschillende veehouderijsecto ren. Het streven is erop gericht de samenvoeging eind 1992 te rea liseren. Het ligt in de bedoeling het gemeen schappelijke secretariaat in één ge bouw te huisvesten. Daarvoor is de keus gevallen op een locatie in het midden van het land. Het PVV is momenteel gehuisvest in Rijswijk en heeft 120 medewerkers in dienst. Bij het PPE werken 60 mensen. Dit produktschap is gehuisvest in Zeist. Bij de gezamenlijke huisvesting zul len ook andere organisaties uit de (pluim) vee- en vleessector worden betrokken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 22