Cichorei veelbelovend nieuw gewas in de akkerbouw Deze week Alleen areaal pootgoed uitgebreid Subsidie voor uitbreiding mestopslag tot 26 weken OPEN DAG HOUTIG KLEIN FRUIT zuidelijke landbouw maatschappij Proef in West-Brabant op 22 ha "EG moet landbouw meer tijd geven" Afspraken over opruimen fust SEV-brochure gelegenheidsarbeid Geen draagvlak scherper mestbeleid Uit de praktijk "Geduld" in Maleisië schone zaak Extensivering bij lagere graanprijs wel of niet voordelig Pag. 10 Akkerbouwcommissie bezoekt VanderHave Pag. 3 Pag. 4 Pag. 5 Pag. 6 Pag. 8 Pag. 9 lOo land- en tuinbouwblad VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1991 79e JAARGANG NO. 4086 De teelt van cichorei, een nieuw ak kerbouwgewas, begint goed op gang te komen. In West-Brabant is 22 ha cichorei uitgezaaid met het oog op de nieuwe fabriek die Suiker unie in Roosendaal aan het bou wen is. Deze fabriek is met ingang van september 1992 operationeel en kan dan 120.000 ton verwerken. Dit staat gelijk aan de opbrengst van ongeveer 3.000 ha. Cichorei is een aan witlof verwant gewas. Nieuw is het niet. Al in de Napoleontische tijd werd er een sur rogaat voor koffie uit bereid. In Ne derland is cichorei nooit erg geliefd geweest. De Belgen hebben het ge was echter altijd in ere gehouden. Dat is ook de reden waarom Suiker unie juist met een Belgisch bedrijf een joint-venture is aangegaan om cichorei te gaan verwerken tot een produkt voor de voedingsmiddelen industrie. Uit de wortels wordt een vezelachtige stof in poedervorm ge wonnen, genaamd induline. Dit half fabrikaat is een calorie-arme vetvervanger, die onder andere in bakkerijgrondstoffen wordt ver werkt. Nieuwe toepassingen dus voor een oud gewas. Bulkgewas Omdat cichorei als bulkprodukt een interessante aanvulling op het ak kerbouwplan kan zijn, oriënteerde de akkerbouwkommissie van de ZLM zich jl. vrijdag op drie percelen in de omgeving van Dinteloord in West-Brabant. De kommissie werd op deskundige wijze geinformeerd door de heer R. Schunselaar van Suikërunia Hij vertelde dat Suikeru nie samen met de Belgische partner Benuline Nederland BV heeft opge richt om dit projekt in goede banen te leiden. Voor de begeleiding van de 10 Westbrabantse telers die aan de proef meedoen heeft de BV een beroep gedaan op Cebeco Zuidwest. Als de cichoreifabriek eenmaal op volle toeren draait wil Benuline BV de teelt niet tot Zuidwest-Nederland beperken, zo deelde Schunselaar mea Behalve in West-Brabant krij gen ook akkerbouwers in het noor den van Groningen, het noorden van Friesland, Flevoland, Zuid- Holland en Zeeuws-Vlaanderen een kans. Iedere teler zal een gelijk be drag aan transportkosten betalen. Cichorei wordt bij wijze van proef zowel op ruggen als op het vlakke veld geteeld. Dit proefjaar moet uit wijzen wat de beste methode is. Verschillen zijn o.a. in de onkruid- bestrijding al gebleken. Net als wit lof moet cichorei ondiep worden gezaaid (0,5 cm). De zaaiperiode is april. Als voorgewas is graan het meest ideaal. De grond dient bij voorkeur niet te zwaar te zijn (20 tot 25% afslibbaar). Het oogsten ge beurt in de periode oktober tot eer ste week december. Het gewas is overigens zeer vorstgevoelig. Rooien Voor het rooien zal men zowel van een bietenrooier als van een witlof rooier gebruik maken. Ook hier zal de ervaring uitwijzen welke machine de beste resultaten oplevert. Moge lijk zullen de machines wat moeten worden aangepast. Benuline streeft naar kernen van loonwerkers, die dit gespecialiseerde werk kunnen doen. Het produkt is nogal schade- gevoelig. Een belangrijk punt van zorg is ook het voorkomen van be- waarverliezen. Vervolg op pagina 5 Boeren die hun opslagcapaciteit voor dunne mest willen uitbreiden tot minimaal 26 weken kunnen hier voor een bijdrage in de bouwkosten ontvangen. De bijdrage kan alleen worden verleend voor de uitbreiding van de capaciteit voor de opslag van dunne mest voor de vijfde, zes de en zevende maand. Na de uit breiding moet er voor minimaal 26 weken opslagcapaciteit aanwezig zijn. Een verdere voorwaarde is dat de bijdrage alleen geldt voor dat ge deelte van de mest dat volgens de normen op het eigen bedrijf kan worden aangewend. Naar verwachting zal begin 1992 de aanvraagperiode worden open gesteld. Dit is afhankelijk van de SS&AiL Twi—r- Het Proefstation voor de Fruitteelt hield jl vrijdag een open dag voor kleinfruittelers. Het was de derde en laatste van dit seizoen. De nieuwe opzet van de open dagen blijkt een succes. Het PFW ontving in totaal ongeveer 250 telers, afkomstig uit het hele land en zelfs uit België. Opvallend is dat er maar een enkele teler van houtig klein fruit uit de directe omgeving van het PFW zich op de open dagen laat zien. Afgelopen vrijdag stond in het teken van het verlengen van de oogst van rode bessen, frambozen, bramen en aardbeien. Ook het bewaren kwam aan de orde. Gezien de grote belangstelling en de levendige onder linge discussies kan het Proefstation terugzien op een succesvolle open dag. Op de foto geeft een van de medewerkers een toelichting bij de doordragende aardbeienteelt (Foto: Anton Dingemanse Europese Commissie, die haar goedkeuring nog moet verlenen aan de regeling. De aanvraagperiode sluit in ieder geval op 1 oktober 1993. De voorzitter van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw kan de sluitings datum vervroegen, onder meer wanneer de financiële middelen zijn uitgeput. Aanvragen worden behan deld in volgorde van ontvangstda tum van de aanvraag. Het te verstrekken subsidiebedrag varieert van f 5,— tot en met f 30,— per m3, afhankelijk van de soort mestopslag. Voor onderheiing op veen en kleigrond van de uit te breiden opslag is een extra bijdrage mogelijk van f 5,— per m3. Als er behalve in de uitbreiding ook in vesteringen worden gedaan in de afdekking van de uit te breiden of een bestaande mestopslag, dan bestaat ook hiervoor de mogelijk heid voor een bijdrage. De bijdrage wordt dan verhoogd met f 5,— of f 10,— per m3, afhankelijk van de soort afdekking. Minister Bukman heeft in de Twee de Kamer gezegd dat de landbouw hervormingen in de EG geleidelijk moeten worden ingevoerd. Dit biedt vooral de akkerbouw de kans zich aan te passen aan de nieuwe om standigheden. De Nederlandse minister vindt dat de Europese Commissie wat al te hard van stapel loopt dotfr de her vormingen in de periode 1993 - 1996 te willen doorvoeren. Zoals bekend komen de voorstellen neer op sterke verlagingen van de prijssteun (bijvoorbeeld graan -35%). Als compensatie zouden met name kleinere bedrijven in aan merking komen voor inko menssteun. Bukman zei in de Kamer dat vooral de akkerbouw een langere periode nodig heeft om zich aan te passen, bijvoorbeeld door middel van pro- duktieverhoging of het omschake len op andere teelten. Hoe lang de termijn moet zijn zei de minister niet. Permanente inkomenssteun voor boeren ziet Bukman niet zitten. De meerderheid van de Tweede Ka mer steunt hem hierin. Een tijdelijke toeslag op het inkomen zou volgens de minister wel mogelijk moeten zijn voor bedrijven met goede economi sche perspectieven. De uitbreiding van het areaal poot- en consumptieaardappelen komt geheel voor rekening van het areaal pootgoed. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van de NAK. Het areaal poot- en consumptieaard appelen op zand en klei is dit jaar drie procent of 3400 ha groter dan in 1990, aldus voorlopige cijfers van het CBS. Het areaal pootaardappe- len dat bij de NAK voor keuring is aangemeld is 3100 ha groter dan vorig jaar. De stijging in het areaal komt dus nagenoeg geheel voor re kening van het pootgoed. Van de 38.500 ha aangemelde poters zijn 37.400 (voorlopig) goedgekeurd. Vorig jaar zijn (definitief) 34.000 ha goedgekeurd van de aangemelde 35.400 ha. Het totaal areaal aardappelen in Ne derland bedraagt dit jaar 178.000 ha 1 procent). In Duitsland is dat 220.000 ha 6 procent), in Frank rijk 166.000 ha 3 procent) en in het Verenigd Koninkrijk 179.000 ha (onveranderd). De indruk bestaat dat het areaal in België fors is uitge breid. De cijfers over de ons omrin gende landen zijn voorlopig, zo laat het Produktschap voor Aardappelen weten. De export van de Nederlandse poot- aardappelen is sterk toegenomen: van ruim 560.000 ton in 1989-1990 steeg de export naar ruim 700.000 ton in het oogstseizoen 1990-1991. Nederland is hiermee marktleider op het gebied van de export van poot goed. De totale exportwaarde van consumptie-, poot- en industrie aardappelen bedroeg in 1990 ruim 1.8 miljard gulden. Deze gegevens maakt het NIVAA bekend tijdens de opening begin de ze week van de beurs AG F Totaal in Rotterdam, de grootste internatio nale beurs voor de handel in aard appelen, groenten en fruit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1