Voor de vrouw Reizen van het NAJK Reis naar Chateau Meridon onvergetelijk onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Italië Oost-Duitsland Portugal Op 27 mei om half acht 's morgens vertrokken 49 dames onder leiding van de Internationale Commissie Zeeland naar Frankrijk. Om rond 18.00 uur kwamen we aan op het Chateau, waar gastheer en meesterkok Philippe ons een uitge breid Frans diner opdiende. Het werd een onvergetelijke week Parijs. Dinsdagmorgen ging het al vroeg richting Versailles. We waren goed voorbereid door mevrouw Van Rijs wijk voor dit bezoek aan het paleis van de Zonnekoning en zijn gemalin Marie Antoinette. Tijdens de wande ling door de schitterende vertrekken met marmeren vloeren, vergulde or namenten en enorme wand- en muurbeschilderingen. In de spiegel zaal kwam de lang geleden geleerde geschiedenis weer tot leven. In 1661 was men onder Lodewijk XIV begonnen met de bouw van dit pa leis. Van 1683 tot 1789 was het de koninklijke residentie. Het park werd ontworpen door de beroemde tui narchitect Le Nötre. Het hof van Versailles diende vele vorsten in Europa als voorbeeld. Er waren in de 17e en 18e eeuw 20.000 perso nen verbonden aan het hof, vooral bedienden en soldaten. Onvoorstel baar hoe al deze mensen leefden te midden van pracht en praal, terwijl er geen enkele sanitaire voorziening was. Na een bezoek aan het park met de mooie Apollo vijver en de met ruim 100 beelden versierde oprijlaan, terug naar de bus. Langs de Seine-oever rijden we de Route des Crêtes en op een mooi plekje picknicken we heerlijk in de zon. Daarna gaan we naar Giverny voor een bezoek aan de tuin en het huis van de schilder Claude Monet. Het zien van de tuinen is één grote ver rukking, vooral de watertuin met de honderden waterlelies. En dat alles in stralend zonlicht. 's Avonds vertelde mevrouw Van Rijswijk heel boeiend over het Fran se chanson en konden we er ver schillende beluisteren. O.a. van Trenet, Becaud en Jacques Brei en besloten werd met Edith Piaf's "Non, je ne regrette rien". Woensdagmorgen bezoeken we een geitenkaas-makerij in Chêvre, de eigenaar is Fransman, zijn vrouw Nederlandse en met een medewer ker bewerken ze de 9 ha bouwland en verzorgen ze de 70 melkgeiten, 25 stuks jongvee en de kaasmakerij. Ze hadden Chêvre gekozen voor hun bedrijf met het oog op Parijs in verband met de afzet van hun pro- dukten. Daar kunnen ze nl. hun ver se produkten afleveren aan hotels en winkels. Na de lunch op Meridon gaan we weer naar Parijs. Doel is He de la Ci- té, dit eiland in de Seine vormt het middelpunt van Parijs. We gaan nu in groepjes, een gaat met mevrouw Van Rijswijk naar 't Quartier des Halles waar vroeger de grote markt hallen stonden. In 't begin van de jaren 70 werden deze afgebroken en heeft men er een ondergrondse stad gebouwd met winkels en restau rants. Het Centre Pompidou werd bezocht, een konstruktie van glas en aluminium, waarin een museum is gevestigd. De andere groep gaat via de Pont Neuf (een van de 32 bruggen) naar de linker-Seine-oever, langs de boe- ■J'W.A.: Chateau de Méridon. kenkraampjes naar de indrukwek kende Notre Dame. De bouw van deze gotische kathedraal vond plaats tussen 1163 en 1330, en we boften enorm want op dat moment was er een koor dat prachtige Gre goriaanse liederen ten gehore bracht. Daarna een wandeling door de Marais. Dit was in de 16e tot 18e eeuw een voornaam gedeelte van de stad, met paleizen van adellijke families. Lichttour Terug in de bus, en naar Montmar- tre, waar de Sacré-Coeur met z'n 83 meter hoge koepel al van ver te zien is. Vanaf die plaats hebben we een prachtig uitzicht over de stad. Om negen uur rijden we via de Pla ce Pigalle met de Moulin Rouge richting Champs Elysées, een ave nue van bijna 2 km lang. In 1616 be gon men met de aanleg en pas een eeuw later was het werk klaar. Aan de westelijke kant ligt een rond plein met in het midden de Are de Triomphe Het is inmiddels donker geworden en we reden over de sprookjesach tig verlichte Boulevards langs alle bekende plaatsen. Na deze "licht tour" begrijpen we waarom de Fransen hun hoofdstad zo trots "La Ville Lumière" noemen. Donderdagmorgen na het ontbijt is iedereen vrij en de meeste dames lopen langs het riviertje Yvette waar vroeger de leerlooiers het leer lieten drogen. Na de middag bezoek aan Chartres met de beroemde gotische kathedraal met de Zwarte Madon na. 's Avonds vertelt mevrous Lia Waayenberg, die al 20 jaar in Frank rijk woont, over het leven-wonen en werken daar. Dan is het alweer de laatste dag van ons verblijf op Meridon. We gaan weer naar Parijs. We bezoeken eerst La Défense, een nieuwe wijk waar voor de Sky Line van Manhaften tot voorbeeld dienda Een boottocht op de Seine, museumbezoek, winkelen ieder maakt nu een eigen keuza We lunchen op het dakterras van Le Printemps, met een schitterend uitzicht. Onvergetelijk De afscheidsavond werd verzorgd door de afdeling Duiveland en besloten met ons Zeeuwse Volkslied. Tot slot een kampvuur in het park van Chateau Meridon. Terugblikkend, een onvergetelijke week Parijs-Meridon. Vooral dank aan de Internationale Commissie en reisleidster mevrouw Van Rijswijk die door haar grote kennis van Frankrijk en z'n geschiedenis, ook de kuituur van het land aan ons toonda In de bus zongen de dames uit Westkapelle en mevrouw E. Hul- lu bracht liedjes in Zeeuws-Vlaams dialect. Zo werd de terugreis heel gezellig en kwamen we weer be houden en vol indrukken thuis. M.C.W. de Vin-Casteels Agrarische studiereizen georgani seerd voor en door agrarische jon geren. Met kollega's op pad. Leuk, leerzaam en gezellig. NAJK-reizen georganiseerd door het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt in sa menwerking met de Stichting Uit wisseling. 13 t/m 22 oktober Italië is van oudsher een agrarisch land. 17 Miljoen hektare kuituur- gronden, 3 miljoen agrarische be drijven. Na Frankrijk is Italië de grootste landbouwproducent van de Europese Gemeenschap. We gaan naar het produktiefste gebied: de Povlakte. Eind vorige eeuw ont gonnen, een enorm irrigatienet werk, een zeer voedingrijke bodem. Maar ook een rivier die ernstig is vervuild door bestrijdingsmiddelen. In de Povlakte tussen Turijn en Mi laan bekijken we hoe in de plantaar dige sektoren de gewassen worden beschermd. Hoe boeren, tuinders en onderzoekinstellingen druk doen de zijn milieuvriendelijker te produ ceren. De prijs f 950,—. Onderstaand het voorlopige pro gramma. Zondag 13 oktober. Vertrek per bus naar en overnachting te Mulhouse (F). Maandag 14 oktober. Vervolg van de reis naar Milaan. Voor we Frank rijk verlaten bezoeken we nog een voor de streek kenmerkend bedrijf. Dinsdag 15 oktober. Bezoeken aan enkele fruitteeltbedrijven waar on dermeer appelen, perziken en kiwi's worden geteeld. Speciale aandacht gaat uit naar de gewasbescher ming. Verder een kennismaking met de positie van de Italiaanse boer en tuinder. Woensdag 16 oktober. Exkursie naar Vercelli, de hoofdstad van de rijstbouw in Italië, het grootste rijst- gebied van Europa. Bezoeken aan een rijstteler err een verwerkingsbe drijf. 's Avonds een inleiding over land- en tuinbouw en milieu in de Pbvlakte Redaktie Henk Tegels Donderdag 17 oktober. Bezoek aan een fruitkoöperatie en aan een on derzoeksinstituut gericht op scho ner produceren (minder chemie). Hoe pakt Italië de milieuproblemen aan en wat kunnen wij daarvan le ren? 's Avonds: stappen. Vrijdag 18 oktober. Milieuvriendelij ke teelten in de praktijk. We bezoe ken een akkerbouwer, groenteteler en fruitteler, 's Avonds een ontmoe ting met Italiaanse agrarische jongeren. Zaterdag 19 oktober. Bezoek aan het onderzoekcentrum van de teelt van witte en zwarte truffels, een druiventeler en een wijnproducent. Natuurlijk gaan we naar de wijnkel der om zelf de kwaliteit van de wijn te kontroleren. Zondag 20 oktober. We brengen de dag door in de stad (Milaan of Tu rijn). We verkennen de stad overdag en 's avonds! Maandag 21 oktober. We nemen af scheid van Italië en rijden terug naar huis. 3 t/m 9 november Een rondreis per bus door de voor malige DDR. Een emigratiereis. Goe de gronden, lage grondprijzen en een zeer grootschalige struktuur. Emigreren naar Oost-Duitsland; een gouden toekomst? Geen reis met gladde verkooppraatjes. Een reis die je de mogelijkheid biedt kennis te maken met veehouderij- en akker bouwbedrijven, het land en de mensen. En een reis die toont wat er zoal komt kijken bij emigratie. Gesprekken met emigratiedeskundi gen, Nederlandse boeren die geëmi greerd zijn en Oostduitse 'boeren' die de uitverkoop met argusogen bekijken. Prijs: f 780,— op basis van half-pension, inklusief reisverze kering. Onderstaand het voorlopige programma dat zich afspeelt op de route Maagdenburg, Leipzig, Berlijn. Zondag 3 november. Vertrek per bus naar Maagdenburg, 's Avonds bezichtiging van de stad. Maandag 4 november. Bezoek aan een akkerbouw- en een veehouderij LPG (Landwirtschaftliche Produkti- ons Genossenschaft) op de goede gronden bij Maagdenburg, 's Avonds een inleiding over de land en tuinbouw in de voormalige DDR en in Maagdenburg. Dinsdag 5 november. Bezoek aan een Nederlandse boer en boerin en aan een partikulier Oostduits bedrijf, 's Avonds een ontmoeting met Oostduitse agrarische jongeren. Woensdag 6 november. Bezoeken aan een LPG en een jonge boer. 's Avonds stappen in Halla Donderdag 7 november. Bezoek aan de Treuhandanstalt. Deze instelling beheert 450.000 hektare grond. In formatie over de mogelijkheden en moeilijkheden bij koop of pacht van grond. Verder een bezoek aan een bedrijf dat 'te koop' staat, 's Avonds een gesprek met een emigratiebe middelaar/makelaar. Vrijdag 8 november. Ontmoeting met Oostduitse jongeren, rondrit door Oost-Berlijn en verkennen van het Berlijnse avondleven. Zaterdag 9 november. Terugreis. 6 t/m 16 december Portugal een land met grote ver schillen. Kleine bedrijven in het noorden en grote in het zuiden. Vele eeuwen hebben grootgrondbezitters in het zuiden de dienst uitgemaakt. De vrouwen meegerekend, werkt 60% van de bevolking in de land- en tuinbouw. Een boeiend land. Naast graan, melkvee, appelsen peren: olijfbomen, kurkeiken, druiven, gei ten, schapen en zwarte varkens. Een aantal Nederlanders heeft Por tugal ontdekt niet alleen om te over winteren maar ook om er te boeren. We gaan kijken hoe zij het maken en hoe de Portugezen boeren. In de cember, als het hier miezert, is het daar behaaglijk. Prijs: f 1.265,—. Onderstaand het voorlopige pro gramma. Vrijdag 6 december. Vertrek vanaf Schiphol per vliegtuig naar Lissa bon. 's Avonds bezoek aan de hoofdstad met bijna een miljoen in woners. Zaterdag 7 december. Bezoek aan een Portugees melkveebedrijf, een inleiding over de Portugese land- en tuinbouw en een ontmoeting met Portugese agrarische jongeren. Zondag 8 december. Bezoek aan een Portugees tuinbouwbedrijf en een veehouderij. We besluiten de dag met deelname aan het Portuge se avondleven. Maandag 9 december. Bezoek aan een klein gemengd bedrijf en aan een Nederlandse boer die zich in Portugal heeft gevestigd, 's Avonds een ontmoeting met een Nederlands gezin over het emigratieproces. Dinsdag 10 december. Bezoek aan een akkerbouw-, vollegrondsgroen- te- en vleesveehouderijbedrijf, 's Avonds een ontmoeting met Portu gese jongeren. Woensdag 11 december. Exkursies naar de teelt en verwerking van kurk-eiken. Donderdag 12 december. Exkursies in de landbouwkundig interessante streek rond Evora. Vrijdag 13 december. Bezoek aan een zuivelkoöperatie en een fruitver- werkingsbedrijf. 's Avonds een ont moeting met leden van een koöperatia Zaterdag 14 december. Bezoek aan een druiventeler, een druivenver- werkingsbedrijf en wijn proeven in een wijnkelder. Zondag 15 december. Bezichtiging van Lissabon, avondvertier in de stad. Maandag 16 december. Terugreis per vliegtuig. Alle prijzen op basis van half- pension inklusief overnachtingen, reiskosten, exkursies en reisverze kering. Heb je belangstelling? Vraag snel een aanmeldingsformulier aan bij NAJK-reizen, Postbus 816, 3500 AV Utrecht 030-730830En: neem je vrienden en vriendinnen mee. Afd. Tholen-Philipsland 14 september: Ploeg wedstrijd. Plaats: bij Van Tilbeurgh aan de Ho- geweg te Oud-Vossemeer. Aanvang: 12.30 uur. Opgave: bij Piet v.d. Slik- ke, tel. 01662-2532. Afd. Schouwen-Duiveland 20 oktober: volleybaltoernooi. 13,14-15 december: huisjesweek end. Opgave vóór 20 september bij Petra Kwaak, tel. 01114-1732. Kosten: leden f 50,—; niet-leden f 60,-. Provinciaal 17 september: HB-vergadering in het Pannenhuis te Hoogerheide. Aanvang: 20.00 uur. 7 oktober: DB-vergadering. Op pagina 8 van dit nummer kunt u het 3e deel lezen van het verslag van de NAJK studiereis naar Malei sië waaraan Sandra Kok (PJZ Fij naart exx) heeft deelgenomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13