"Laat mensen zien dat u de bakens verzet" Voorlichting overheid onvoldoende en te laat Aanpassing en beeldvorming JOURNALISTEN DAG IN OENKERK 9 Prof. C. van Woerkum: Beeldvorming landbouw op Zeeuwse Zomeruniversiteit Nieuws VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 N bin - De overheid stelt zich te passief op als het gaat om het geven van voor lichting aan boeren over belangrijke zaken zoals de mestproblematiek. Ook zit er onvoldoende kontinuïteit in. Met voorlichting moet in een vroeg stadium al worden begonnen en het moet voortdurend worden herhaald om de boeren inzicht te ge ven in de omvang van de problema tiek en hen daarvoor medeverant woordelijk te kunnen laten voelen Aldus prof. C. van Woerkum, hoogle raar van de vakgroep voorlichtings kunde van de Landbouwuniversiteit te Wageningen. Nu wacht de over heid net zolang tot een regeling klaar is en pas daarna komen de voorlich- tingsaktivitèiten op gang. De boeren voelen zich door een dergelijke werk wijze overvallen en ervaren de nor men, die worden gesteld als niet reëel en redelijk. De mestwetgeving is daarvan een treffend voorbeeld, zo zei Van Woerkum. Ook op de landbouworganisaties had de heer Van Woerkum kritiek. Hij vond, dat zij teveel vasthouden aan de werkwijze, dat er eerst een gemeenschappelijk standpunt moet zijn voordat dit in de publiciteit kan. De Zeeuwse Zomeruniversi- teit organiseerde ook dit jaar weer studiedagen over de landbouw. Als thema was gekozen: aanpassing en beeldvorming. Een aantal sprekers liet op 26 en 27 au gustus jl. in hotel Brittania te Vlissingen hun licht schijnen over dit onderwerp. Hierbij een verslag van hun inlei dingen. Deze werkwijze is ouderwets en achterhaald. De agrariër is in de re gel goed opgeleid en heeft er be hoefte aan kennis te nemen van de verschillende meningen, die er bin nen de landbouw leven. Hij is best in staat deze meningen op hun waarde te schatten en er konklusies uit te trekken. Door bepaalde min derheidsstandpunten onder de tafel te schuiven, keren boeren zich van de landbouworganisaties af, aldus Van Woerkum. Aanpassing De direkteur van de Dienst Land bouwvoorlichting (DLV), de heer ir. W. Tacken, zei de indruk te hebben, dat de aanpassing in de akkerbouw op gang begint te komen. Steeds meer boeren laten hun bedrijf door lichten en gaan op grond daarvan een bedrijfsstrategie opstellen. Hij zei dit een zeer goede ontwikkeling te vinden, omdat een onderneming zonder strategie gedoemd is te mislukken. Ook juichte hij de regio nale projekten die worden opgezet om de aanpassing in de akkerbouw te vergemakkelijken, toe. Tacken had het idee, dat Zeeland in dit ver band in vergelijking met andere re gio's achterblijft. Door een aantal van zijn toehoorders werd dit overi gens bestreden. Bedrijfsstijlen Ir. R. van Broekhuizen, agrarisch so cioloog aan de LU te Wageningen, gaf opening van zaken over het on derzoek naar de verschillende be drijfsstijlen in de veehouderij. Hij onderscheidde onder andere inten sieve, zuinige/ekonomische, grote boeren en boeren gericht op de vee- fok. Hij pleitte voor een meer toege sneden beleid op basis van bedrijfsanalyses voor deze verschil lende bedrijfsstijlen en om daaraan specifiek perspektieven te verbin den. Nederland moet volgens Broekhuizen ruimte bieden aan veel soortige bedrijven en bedrijfsont wikkelingen. Bert Stoutmeijer (links) aan het woord op de studiedag over de beeldvorming van de landbouw in Vlissin gen. Zittend achter de tafel dagvoorzitter prof. dr. J. de Veer, ex-dirpkteur van het LEI (Foto Ruben Oreel). "Tegen de boeren wil ik zeggen: ter wijl u de bakens verzet, uw silo over kapt, de mestinjekteur laat rondrij den en het gebruik van chemicaliën halveert, blijf gewoon u zelf. Want Nederlanders houden van gewone boeren en boerinnen. Maar haal ze wel naar u toe, zodat ze kunnen zien dat u de bakens verzet en persoonlijk kunnen ervaren dat een boerderij niet zomaar een willekeurige onderne ming is in handen van wat anonieme aandeelhouders. Leven en werken op een boerderij zijn zaken die boeren en boerinnen zelf het beste kunnen overbrengen op de buitenwereld". Dat zei Bert Stoutmeijer, direkteur van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, op de themadag van de Zeeuwse Zomeruniversiteit over de beeldvorming van de land bouw op 27 augustus jl. in Vlissin gen. Stoutmeijer hield zijn gehoor voor de zogenaamde negatieve pu bliciteit over de landbouw in de me dia niet te overdrijven. "We moeten beseffen dat de traditionele gierkar nog door de overgrote meerderheid wordt gebruikt en er dagen zijn dat er duizenden van deze machines rondrijden. Je kunt dus niet van het NOS-journaal eisen te doen alsof ze niet meer bestaan. Mestinjekteurs en mestverwerkingsfabrieken heb ben herhaaldelijk óók het nieuws gehaald". In het defensief Niettemin toonde ook Stoutmeijer zich niet gerust op de beeldvorming van agrarisch Nederland, "al moe ten we elkaar niet dieper in de put praten dan nodig is". De landbouw wordt in het defensief gedrongen als het gaat om milieu en kwesties als natuur en landschap, subsidies en overschotten, GATT- onderhandelingen, welzijn dieren en biotechnologie. In deze zaken vindt de landbouw een goed georgani seerde en professioneel communi cerende lobby tegenover zich. Het heeft volgens Stoutmeijer weinig zin je fanatiek te verdedigen tegen alle mogelijke aanvallen. Alleen als er onwaarheden worden verteld moet je terugmeppen. Maar als dat niet het geval is geldt de aloude kapperswijsheid: wie geschoren wordt, moet stil zitten. De enige ge loofwaardige aanpak is er voor te zorgen dat je de zaken in eigen huis goed voor elkaar hebt en daarmee aan de weg timmert. Om het gemeenschappelijk imago van agrarisch Nederland op te poet sen moet er volgens Stoutmeijer in organisatieland het nodige verande ren. Zijn stichting probeert intussen met negen mensen en een budget van 2,3 miljoen gulden eruit te halen wat er in zit. Dit gebeurt door mid del van allerlei interessante en goed lopende projekten en aktiviteiten, maar het is volgens Stoutmeijer nog veel te weinig. Overigens ziet Stout meijer weinig in grootscheepse campagnes via de STER en adver tenties, zoals in ZLM-kring ooit be pleit is. Het kost miljoenen en je loopt al vlug de kans de zaken mooi er voor te stellen dan ze in werkelijk heid zijn. Wat je uitdraagt moet je tenslotte ook kunnen waarmaken. Krachtenbundeling Meer geld en meer mensen om de beeldvorming van de Nederlandse land- en tuinbouw te verbeteren zijn weliswaar zeer noodzakelijk, maar daar moet het volgens Stoutmeijer niet bij blijven. Er zal ook in de orga nisatie van de belangenbehartiging iets moeten veranderen. Er moet een krachtenbundeling komen, een vorm van intensieve samenwerking tussen de organisaties, het Land bouwschap en de Stichting PR met als doel een gecoördineerd en geka naliseerd optreden naar buiten. Op die manier kan er worden in gespeeld op de aktualiteit, als 't moet ook vooraf. Als bijvoorbeeld een bepaald landbouwonderwerp in de Tweede Kamer aan de orde komt, is het goed vooraf de pers op een bedrijf te ontvangen, waar dat onderwerp in de praktijk speelt. De journalisten weten dan waar ze over schrijven. Stoutmeijer deelde mee dat hij over deze gecoördineerde aanpak in gesprek is met de centra le landbouworganisaties, het Land bouwschap en Oogst. Als iemand die van de buitenkant tegen de land- en tuinbouw aankijkt was de Volkskrant-journalist G. Reijn uitgenodigd op de Zeeuwse Zomeruniversiteit. Hij zei zich enigs zins te verbazen over het toch vrij positieve beeld dat burgers hebben van de landbouw, zoals diverse en quêtes aantonen. Volgens hem is dit niet geheel in overeenstemming met de werkelijkheid. Volgens de journalist treedt de geor ganiseerde landbouw te defensief op. "Het Landbouwschap wist 20 jaar geleden al dat het mis zou gaan met de mest. Men heeft het uit de hand laten lopen en over zich laten komen in plaats van zelf maatrege len te nemen". Ook in kontakten met de pers is de landbouw niet alert. De reakties uit de landbouw- wereld op aktuele ontwikkelingen zijn bijna altijd voorspelbaar nega tief. Meer waardering had Reijn voor de landbouw-lobby richting politiek. Op dat punt kan de milieubeweging volgens hem nog veel van de land bouw leren. Duidelijke koers Als derde spreker trad mr. H.A.F. Ve- lu, pr-adviseur van de NMB/Post- bankgroep, op. Hij gunde de deelnemers op aanstekelijke en anekdotische wijze een blik in de keuken van de pr, reklame en publi citeit. Hij zei de indruk te hebben dat de Nederlandse boer te veel mana ger op zijn bedrijf wil zijn, maar nog te weinig strateeg en communicator is. "De Nederlandse landbouw heeft nog steeds veel goodwill on der het publiek. Men is trots op on ze agrarische prestaties en onze degelijke, hardwerkende boeren. De landbouw zal echter een duidelijke koers moeten varen, een strategie moeten uitzetten. En de communi catie naar buiten moet boven alles georkestreerd en geregisseerd ge beuren", aldus mr. Velu. De inleidingen verleidden de deelne mers in de middaguren tot interes sante diskussies onder leiding van dagvoorzitter prof. dr. J. de Veer, oud-direkteur van het LEI. K.J. Een Brits proefstation heeft een lang houdbare champignon ontwik keld die het best groeit bij een tem peratuur van 30 graden Celsius in plaats van de gebruikelijke 16 tot 18 graden. De champignon ziet er net zo uit als een normaal in de super markt verkochte champignon, smaakt ook hetzelfde, maar is 2 keer zo lang houdbaar. Gekoelde opslagplaatsen zijn overbodig, het geen kostenbesparend werkt. Vorige week woensdag was er op de Praktijkschool voor de Veehou derij in Oenkerk (Fr) een 'boeren- dag' voor dagbladjournalisten en radioverslaggevers. Zo'n 20 deelne mers maakten op deze door de praktijkschool samen met de Stich ting PR georganiseerde dag een educatieve rondgang door alle afde lingen van de school. Vervolgens bekwaamden ze zich in trekkerrij den, het mennen van paarden, drachtigheidsonderzoek, het onder scheiden van verschillende soorten weidegras etc. Ter afsluiting kregen de journalisten een examen voorge schoteld. Ze kregen ook een getuig schrift uitgereikt. Volgens dirrecteur Dr. Ir.Anne Osinga van de praktijk school hebben de 20 eens aan den lijve kunnen ondervinden hoe het is om boer te zijn. Zo'n 20 journalisten werkzaam bij de niet-agrarisch pers, namen aan de boerendag op de praktijkschool deel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9