Ontwerp-protocol voor begrenzing natuurgebieden Rekening Landbouwschap sluit met positief saldo Landbouwschap neemt het op voor bollenteelers Meer belangstelling in Frankrijk voor braaklegging VLASOOGSTMACHINE VAT VLAM Grote personeelsbehoefte Westbrabantse glastuinbouw Gewestelijke Raad Noord-Brabant: "Standpunten dicht bij elkaar" Beter resultaat Cebeco-Handelsraad in eerste halfjaar "Landbouwattachés zijn onmisbaar" In de provincie Noord-Brabant is door de betrokken participanten een ontwerp-protocol opgesteld over de begrenzing van relatienota- en natuurontwikkelingsgebieden. Volgens de Gewestelijke Raad wordt hierin in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de door het agrarisch bedrijfsleven gestelde voorwaarden. Er is een aantal ge schilpunten blijven bestaan, die nu aan GS worden voorgelegd. De Gewestelijke Raad is van mening dat de standpunten van de overheid en het landbouwbedrijfsleven dicht bij elkaar zijn gekomen en dat de vertegenwoordigers van het land bouwbedrijfsleven tot het uiterste zijn gegaan. Voor een basis om de voorstellen positief in het gebied uit te dragen, is het nodig dat de over heid een stap doet in de richting van het landbouwbedrijfsleven. Zelfs dan zal het naar de mening van de Gewestelijke Raad nog moeilijk ge noeg zijn om voor dit beleid, dat wel als een maatschappelijke realiteit moet worden aangemerkt, voldoen de draagvlak te kreëren in het ge bied waar het tot uitvoering moet komen. Het landbouwbedrijfsleven moet kunnen aangeven dat de be langen van de betrokken bedrijfsge- noten op een aanvaardbare wijze zijn veilig gesteld. Sinds 1986 heeft een Werkgroep Uitwerking Relatienotagebieden in Noord-Brabant gefunktioneerd. De ze werkgroep had tot taak voorstel len voor de begrenzing van reservaats- en beheersgebieden te ontwikkelen. De laatste tijd werd de voortgang van de werkzaamheden vertraagd. Aanvankelijk hadden de voorstellen betrekking op relatief ex tensieve gronden, nu gaat het veelal om intensief gebruikte gronden, waarin huiskavels zijn opgenomen. Het betreft ook grotere gebieden, waarbij het perspektief van de blij vende agrariërs moeilijk is aan te ge ven. De vertegenwoordigers van het landbouwbedrijfsleven willen bij de werkzaamheden betrokken blijven om de agrarische belangen te behar tigen. De andere participanten, de partikuliere natuurbescherming, de ministeries van LNV en VROM en de provincie, wilden hen bij de werkzaamheden betrokken houden om daarmee het draagvlak voor het overheidsbeleid te vergroten. Om die reden heeft de afgelopen maanden intensief overleg plaats gevonden om een werkwijze te ont wikkelen op basis waarvan in over leg met elkaar snel de ecologische hoofdstruktuur, die globaal in het Natuurbeleidsplan is opgenomen, kan worden begrensd. Van de zijde van de agrarische vertegenwoordi gers in de werkgroep zijn voorwaar den gesteld waaronder zij bereid zijn hun deelname aan de werkzaamhe den in de Werkgroep Uitwerking Re latienotagebieden te continueren. Zij achten het nodig dat er snel dui delijkheid komt over een begrenzing van de ecologische hoofdstruktuur en de daarbij behorende bufferzo nes. Bovendien dient de agrariërs met een aanmerkélijk deel van hun gronden in een reservaatsgebied een alternatief géboden te kunnen worden in de vorm van een uitplaat singsregeling, die niet leidt tot ver- mogensverlies. De agrariërs, die hun bedrijf ter plaatse voortzetten, mo gen niet geconfronteerd worden met planologische beperkingen die de continuïteit van het bedrijf in ge vaar brengen. Visie "Nu zaaien, straks oogsten" Het provinciaal bestuur heeft de Ge westelijke Raad uitgenodigd om in zake de ontwikkelingsvisie akkerbouw en vollegrondstuinbouw in West-Brabant "Nu zaaien, straks oogsten" een voorlopig standpunt kenbaar te maken. In zijn reaktie heeft de Gewestelijke Raad aange geven dat de gekozen werkwijze een goede methode is gebleken om snel tot een probleemanalyse, een opstelling van een ontwikkelingsvi sie en een formulering van beleids aanbevelingen en projektvoorstellen te komen. Voorts heeft hij bij een aan tal onderdelen kanttekeningen ge plaatst. Hij heeft onder andere aangegeven dat voor de uitwerking van de projektvoorstellen een goed toegeruste organisatie nodig zal zijn. Vierde Nota over de Ruimtelijke Or dening Extra Het Kabinet heeft een standpunt in genomen over de VINEX en deel 3 van de nota aangeboden aan de Tweede Kamer. De Gewestelijke Raad heeft besloten om in aanvul ling op de voorgestelde reaktie van het Landbouwschap in Den Haag erop aan te dringen dat ook de om geving van Breda wordt aangemerkt als een gebied dat van belang is voor de verdere ontwikkeling van de glastuinbouw. Studiedag Landinrichting Ten behoeve van de agrarische le den van landinrichtingskommissies in de provincie Noord-Brabant, die worden gekonfronteerd met nieuw beleid, is een studiemiddag gehou den. Gebleken is dat er zich zeer veel problemen voor doen, enerzijds in de vorm van te lange procedures en anderzijds in het ontbreken van financiële middelen. Duidelijk is dat er verbeteringen nodig zijn, niet al leen in het belang van de boer, maar ook voor de hele samenleving. De Gewestelijke Raad heeft besloten na te gaan of er initiatieven kunnen worden ontwikkeld ter oplossing van de gesignaleerde problemen. Bestuurlijk overleg met de Noord- Brabantse Waterschapsbond Naar aanleiding van een eerste bestuurlijk overleg met de Noord- Brabantse Waterschapsbond heeft de Gewestelijke Raad besloten initi atieven te ontwikkelen ter verbete ring van de bestuurskwaliteit van de agrarische leden van de water schapsbesturen. Daartoe zal een kursusprogramma worden ont wikkeld. Leeg fust van gewasbescher mingsmiddelen Naar aanleiding van problemen met verwijdering van leeg fust van ge wasbeschermingsmiddelen in het streekgewest Westelijk Noord- Brabant heeft bestuurlijk overleg plaats gevonden tussen een delega tie van de Gewestelijke Raad en het streekgewest. Dit heeft geleid tot afspraken die nader zijn uitgewerkt in een gezamenlijke voorlichtings- brief van De Kragge II en de Ge westelijke Raad, die via de plaatselijke landbouworganisaties aan de boeren en tuinders in het ge bied is toegezonden. Een vlasoogstmachine van de firma F/evov/as uit Nage/e (NOP) is vo rige week geheel uitgebrand. Met de machine werd bij Lelystad een perceel vlas gekeerd en tegelijk van de zaadbolletjes ontdaan. De bol letjes worden later gedorst. A/s gevolg van verstopping met het taaie vlas raakte de machine oververhit (foto Peter Mastenbroek). Het Landbouwschap heeft de reke ning over 1990 afgesloten met een positief saldo van 185.000 gulden, in plaats van het tekort van 425.000 gulden dat was begroot. Ondanks het overschot liepen de werkelijke kosten over 1990 een half procent hoger op dan was voorzien. Dit was exklusief de extra uitgave waartoe werd besloten in verband met het organisatie onderzoek van het bureau Rijn consult. Net als in 1989 had het Landbouw schap het afgelopen jaar te maken met een financiële tegenvaller door dat vertraging optrad in het beschik baar komen van de Het Landbouwschap gaat bij de Raad van State in beroep tegen de weigering van minister Alders (VROM) om bollentelers die inunde ren vrij te stellen van de nieuwe mestuitrijregels die deze maand zijn ingegaan. Bij de rechter zal in kort geding om een voorlopige voorzie ning voor deze categorie telers wor den gevraagd. Voorzitter drs. Jef Mares van het Landbouwschap deelde dit woensdag mee aan het begin van de openbare bestuursver gadering. Het nieuwe Besluit gebruik dierlijke Volgens mededelingen van het Franse ministerie van Landbouw zijn tot 31 juli 60.000 aanvragen binnengekomen voor een braakleg gingspremie. De datum van 31 juli was de sluitingsdatum voor indie ning van aanvragen. Braaklegging is interessanter ge worden nu boven de premie van Fr. 1500 de Franse regering nog eens heffingsgegevens. Doordat de gege vens van de zogenoemde meitelling laat beschikbaar kwamen kon de heffing over 1990 pas in het voor jaar 1991 worden opgelegd en geïnd. Dit bracht een renteverlies van bijna 500.000 gulden met zich mea De direktie Uitvoering Regelin gen van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij heeft inmiddels toegezegd dat de gegevens uit de meitelling over 1991 binnen de normale termijn be schikbaar zullen komen. De rekening over 1990 ligt ter inza ge op alle kantoren van het Land bouwschap. Desgewenst is een exemplaar verkrijgbaar tegen een vergoeding van 17,50 gulden. meststoffen en de wijze waarop het tot stand is gekomen heeft in de land- en tuinbouw veel kritiek en onvrede opgeroepen. Volgens Ma res, die de kritiek terecht noemde, ziet het er naar uit dat veel boeren het bij de strafrechter op een (proef)proces zullen laten aanko men. Deze ondernemers kunnen wel een beroep doen op de deskun digheid van het Landbouwschap, maar het schap zal geen proces kosten voor zijn rekening nemen, zo zei hij. extra Fr. 800 per ha wil betalen. Voorwaarde is dat de aanvragers minstens 15% van hun akkerbouw- areaal braken. Het FRanse ministe rie stelt vast dat in het bijzonder in de graanteeltgebieden vraag voor braaklegging betrekkelijk groot is. De Franse minister van Landbouw hoopt/verwacht dat 9% van het on geveer 500.000 ha bestaande graanareaal gebraakt zal worden. De arbeidsbehoefte op de glastuin bouwbedrijven in West-Brabant is duidelijk aan het stijgen. Uit een en quête onder een deel van de bedrij ven blijkt dat de extra arbeidsbehoefte in de toekomst in geschat kan worden op zo'n 500 600 arbeidsplaatsen. Cebeco-Handelsraad heeft in het eerste halfjaar van 1991 een winst geboekt van meer dan 11 miljoen gulden. Dat is ruim 20 procent ho ger dan in dezelfde periode vorig jaar. De land- en tuinbouwcoöperatie verwacht dat ook het jaarresultaat over 1991 hoger uitvalt dan over 1990; toen bedroeg de winst 34,5 miljoen gulden. De omzet van Cebeco-Handelsraad is de eerste zes maanden ten op zichte van dezelfde periode in 1990 met 11 procent toegenomen tot 2,5 miljard gulden. De groei betreft vooral zaaizaad-pootgoed en de tuinbouwsektor 176 miljoen gul den ofwel 44 procent) en voe dingsmiddelen 95 miljoen ofwel 28 procent). Het beleid van het concern blijft ge richt op versterking van zijn positie in zaaizaad en pootgoed, in afzet en verwerking van voedingsmiddelen en in uitgangsmateriaal voor de tuinbouw. De landbouwattachés hebben een grote waarde voor het Nederlandse bedrijfsleven. Dat moet dan ook zo veel mogelijk met hen in kontakt treden om ze van de aktuele ont wikkelingen in Nederland op de hoogte te houden. Dit zei de heer G. Lodewijk, voorzitter van het Agra risch Groothandels Verbond (AGV) op 'n ontmoeting tussen landbouw attachés en het agrarisch be drijfsleven vorige week vrijdag. De landbouwattaché in Brazilië ir. T. Kaastra sloot zich aan bij de woor den van de AGV-voorzitter. "Voor het goed funktioneren is het van fundamenteel belang dat wij be schikken over een "netwerk" dat ons desgewenst van informatie voorziet. Aan ontmoetingen als de ze hechten we dan ook grote waarde". De ontmoeting, die was georgani seerd door het ministerie van LNV samen met het AGV, vond plaats aan boord van het raderschip de Mississippi Queen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 7