Wederom aktie verkeersveiligheid oogstperiode in West-Brabant Wijzigingen in ambtelijke top ministerie LNV Kan het Landbouw-Ekonomisch Instituut (LEI) wel rekenen? Helft van alle landbouwplastic kan worden hergebruikt Videofilm over gevaar stof in de land- en tuinbouw Verzamelplaats van gebruikt landbouwplastic. Dit najaar organiseren het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Brabant, de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant, verzekeringsmaatschappij Interpolis te Tilburg en Veilig Verkeer Neder land wederom een gezamenlijke verkeersaktie in het westelijk deel van de provincie Noord-Brabant. Doel van deze aktie is het bevorde- In de ambtelijke top van het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij worden veranderingen aan gebracht. Op korte termijn zal de funktie van plaatsvervangend Sekretaris-Generaal (plv. S.G.) wor den ontkoppeld van de funktie van direkteur Juridische en Bedrijfsorga nisatorische Zaken (JBZ). Mr. M. Brabers zal als plv. S.G. volledig worden belast met taken in het ka der van de algemene leiding van het ministerie. In juni 1987 werd de heer Brabers benoemd in de gekombineerde funktie van direkteur JBZ/plaatsver vangend S.G. Taakverzwaring met name als gevolg van ingrijpende or ganisatorische ontwikkelingen maakt het noodzakelijk de funkties te ontkoppelen. De heer Brabers zal zich in het bijzonder gaan bezighou den met de doorvoering van de Gro te Efficiency-operatie binnen het ministerie. Hij zal de verzelfstandi gingsoperatie koördineren en zich bezighouden met andere reorgani satiezaken binnen het ministerie. Ook zal hij sturing geven aan zaken als verbetering van subsidiebeheer en beleidsevaluatie Met ingang van hetzelfde tijdstip wordt mr. W.R.J. van den Hende di rekteur JBZ. De heer van den Hen- de is nu nog direkteur Organisatie en Efficiency (O&E). In de leiding van deze direktie zal zo spoedig mo gelijk worden voorzien. De heer van den Hende (1944) heeft rechten gestudeerd aan de Rijksuniversiteit in Groningen. In 1972 trad hij in dienst van het ministerie bij de di rektie JBZ. Voordat hij in 1989 di rekteur O&E werd, was hij direkteur Voorlichting en Externe Betrekkin gen (1978-1987) en daarna direk teur Openluchtrekreatia Intensief kontakt met stof kan lei den tot gezondheidsklachten. Vaak ontstaan astmatische of allergische aandoeningen die blijvende schade kunnen veroorzaken. Zo heeft circa twintig procent van de Nederlandse varkenshouders last van ademha lingsproblemen. Ook in andere sek toren, zoals de akkerbouw en de champignonteelt, is er door stof kans op longaandoeningen of huid irritaties. Aan stofoverlast op het agrarisch bedrijf is echter wel dege lijk wat te doen. Om hier meer be kendheid aan te geven is een voorlichtingsfilm gemaakt met de ti tel 'Stof, het sluimerende gevaar in de agrarische sektor'. In de film worden verscheidene maatregelen genoemd. Voorkomen van stofvorming is daarbij 't belang rijkst. Dit kan bijvoorbeeld door als veehouder over te schakelen van droog- op brijvoer. Daarnaast bete kenen aanpassingen van de werk plek, zoals het aanbrengen van goede ventilatie, vaak al een hele verbetering. Als al deze maatregelen geen oplossing bieden, kan ook worden gedacht aan het gebruik van persoonlijke beschermingsmid delen, bijvoorbeeld een stofmasker. De film is een co-produktie van het ministerie van sociale zaken en de Stichting Gezondheidszorg Agrari sche Sektoren (Stigas) van het Landbouwschap. De première vond plaats op de veehouderijbeurs in Liempde op 5 en 6 september. 'Stof, het sluimerende gevaar in de agrarische sektor' is te huur, te koop of te leen. Huren of kopen van een VHS of U-Matic-band kan via de Mediatheek van de Rijksvoorlich tingsdienst in Den Haag (telefoon: 070-3564201). De film is ook te leen bij de gewestelijke raden van het Landbouwschap en bij de vesti gingen van Stigas in Den Haag en Naaldwijk. Verder zal de film regel matig te zien zijn op beurzen en bij eenkomsten. De Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap (EG) heeft op verzoek van Spanje onlangs besloten het EG-Gemeenschaps- recht uit te breiden tot de Canari- sche eilanden. Toen Spanje in 1986 tot de EG Toetrad, zijn deze eilanden buiten het Gemeenschapsrecht ge houden. Volgens plan moeten de Canarische eilanden op uiterlijk 31 december 2000 volledig in de Ge meenschap zijn opgenomen. ren van de verkeersveiligheid in de maanden september tot en met no vember. Juist in deze maanden, als onder meer de aardappel- en bieten- oogst in volle gang zijn, blijkt het aantal verkeersslachtoffers bedui dend hoger te liggen dan in de rest van het jaar. Die grotere verkeersveiligheid trach ten de initiatiefnemers op twee ma nieren te bereiken. Zo z de agrariërs nadrukkelijk worden ,r- zocht meer zorg te besteden aan het zoveel mogelijk schoonhouden van de wegen. Ook zullen zij wor den gewezen op de noodzaak dat trekkers en landbouwwerktuigen goed herkenbaar zijn. Daartoe ont vangt elke agrariër in de betreffende regio van verzekeraar Interpolis een handzame brochure, waarin de wet telijke verkeersvoorschriften voor trekkers en landbouwwerktuigen beknopt en overzichtelijk zijn weer gegeven. De agrarische standsorga nisaties zullen hun leden in een persoonlijke brief vragen aan de ak tie mee te werken. Van de overige weggebruikers wordt gevraagd extra goed rekening te houden met het onvermijdelijk drukkere landbouwverkeer in die pe riode van het jaar. Hiertoe zullen ge meenten, afdelingen van Veilig Verkeer Nederland en groepen van de Rijkspolitie op ruime schaal posters, stickers en foldermateriaal ontvangen, waarmee zij de aktie on der de aandacht van het grote pu bliek kunnen brengen. De aktie 'Verkeersveiligheid Oogst periode' in West-Brabant gaat maandag 9 september van start. Ook de Middelbare Agrarische scholen te Breda en Dordrecht wor den bij de aktie betrokken. De initia tiefnemers denken aan een themadag, waarop Rijkspolitie, In terpolis en Veilig Verkeer Nederland vanuit verschillende invalshoeken al les wat met veiligheid in de oogst periode te maken heeft zullen toelichten. Bijna de helft van alle in de land- en tuinbouw aanwezige plastics kan tegen 1995 worden ingezameld voor hergebruik of milieuvriendelijke verwerking. Door zeventig procent van alle kuilfolie, kunstmest- en vee- voerzakken uit de rundveehouderij en akkerbouw in te zamelen, kan de agrarische sektor bijna voldoen aan de normen die door het ministerie van VROM zijn gesteld. Tot deze konklusie komt het bureau E3T Consult dat dit in opdracht van het Landbouwschap heeft onderzocht. Het bureau heeft een model ontwik keld waardoor inzameling van de verschillende gebruikte plastics in de diverse gewesten optimaal op el kaar kan worden afgestemd. In een stappenplan wordt een opzet gege ven waarmee deze goed gecoördi neerde plasticinzameling mogelijk is. Het model is gebaseerd op de provincie Noord-Brabant, maar kan ook in andere regio's worden toege past. Bij de ontwikkeling van dit mo del is door het Landbouwschap samengewerkt met de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB), de provincie Noord-Brabant en de Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (Novem). Uit de inventarisatie blijkt dat in de Brabantse land- en tuinbouw de rundveehouderij de grootste produ cent van plastic-afval is, met in 1989 een verbruik van 2182,75 ton op een totaal van 3094,76 ton. De onderzoekers schatten dat dat to taal binnen vijf jaar zal oplopen tot ruim 3600 ton. De meeste in de rundveehouderij en akkerbouw ge bruikte plastics (kuilfolies, veevoer en kunstmestverpakkingen) zijn ge schikt voor hoogwaardig herge bruik. Deze soorten plastics worden overigens nu al op uitgebreide schaal ingezameld. De inzameling van kleinere hoeveel heden gebruikte plastics voor speci aal gebruik zal moeilijker worden, zo verwachten de onderzoekers. Het inzamelen van bijvoorbeeld tuin- bouwfolie is duurder en de verwer kingsmogelijkheid is beperkt. Een goede verwerking van verpakkingen van bestrijdings- en diergeneesmid delen is nog moeilijker. Een oplos sing voor rendabele verwerking van deze laatste groep plasticverpakkin gen is daarom voorlopig nog niet voorhanden. Het rapport is verkrijgbaar bij E3T Consult bv in Woubrugge, telefoon 01729-8944, tegen betaling van 55 gulden (exklusief btw en verzend kosten). Opslagplaats voor suikerbieten Verdediging van het plan MacShar- ry op onjuiste gronden In het Agrarisch Dagblad van 24 au gustus jl. verdedigt LEI-topman, de heer J. Blom, het plan van Mac- Sharry. Hij steunt het voorstel tot ver laging van de graanprijzen, omdat dit gunstig is voor de portemonnee van de boer. Hij heeft berekend, al dus het artikel, dat Nederlandse ak kerbouwers 200 300 gulden per hektare meer kunnen overhouden als ze de input met 40 procent ver- minderen en gaat daarbij uit van een daling van de kilo-opbrengst van 5 procent. Het spijt ons, maar één van beiden: het ontbreekt de heer Blom aan landbouwkundige kennis of hij kan niet rekenen. Dit laatste lijkt ons on waarschijnlijk. Wat zijn de feiten? Als de Nederlandse akkerbouwer het verbruik van kunstmest en ge wasbeschermingsmiddelen met 40 procent verlaagt, dan daalt de pro- duktie niet met 5 procent, maar met 25% 30%! Het resultaat voor de graanteler is dan een kostenbespa ring van ca. f 200,—, maar een op brengstderving van f 800,— f 1.000,— per ha! Er is geen akker bouwer die zich deze luxe kan ver oorloven. Bovendien als de redenering van de heer Blom juist zou zijn, betekent het in feite dat de boer met zijn huidige teelttechniek ekonomisch "met molentjes loopt". Dé graanteler gebruikt geen kunst mest en bestrijdingsmiddelen om dat hij het zo leuk vindt. Hij gebruikt deze produktiemiddelen alleen om dat hij zonder deze hulpstoffen te weinig opbrengst en dus geen inko men heeft. Wanneer een samenle ving van de boer verlangt dat hij de toepassing van deze hulpmiddelen achterwege laat dan kan dit alleen als men hem tenminste 50 procent meer voor zijn graan betaalt. Graanteelt zonder input? Stel dat dit mondiaal toepassing zou vinden, wat zou daarvan het gevolg zijn voor de wereldvoedselproduktie? Het antwoord is duidelijk: aanzienlij ke tekorten en dus fors hoge voed selprijzen met alle gevolgen van dien. De toepassing van kunstmest Wij citeren uit een publikatie van dr. ir. K. Dilz, verbonden aan het Insti tuut voor Bodemvruchtbaarheid: "Milieubeschermers pleiten vaak voor verlaging van de stikstofbe mesting. Daarbij denkt men niet aan de grote financiële gevolgen die dit voor de boer zal hebben, zeker op lange termijn. Verwacht mag wor den dat bij een drastische beperking van de stikstofgift het mineralise rend vermogen van de grond terug zal lopen naar een niveau van twin tig jaar geleden, te weten met op brengsten zonder stikstof van 2500 4000 kg per ha. Bij een verlaging van de stikstofgift met 25 procent wordt gemiddeld 700 kg korrel en bij een verlaging met 50 procent bij na 2000 kg korrel gederfd". Tot zo ver deze onderzoeker. Vertaald in kosten-baten wil het zeggen: dat 25 procent minder stikstof een besparing geeft van ca. f 50,—, maar een opbrengstderving van ca. f 280,— per ha. De toepassing van bestrij dingsmiddelen Hierbij zijn kosten en baten meer ge varieerd, afhankelijk van de aard en omvang van een aantasting of ziek te. Niettemin is het volgende voor beeld voldoende illustratief. Bij proeven met bespuitingen tegen af- rijpingsziekten is gebleken dat daar mee opbrengstdervingen van 4 tot 16 procent, gemiddeld ruim 10 pro cent, dat is 800 kg tarwe, werd voorkomen. In de Boerderij van 27 augustus jl. staat een uitspraak van de graanon- derzoeker, dr. ir. A. Darwinkel, die stelt dat er ten hoogste f 150,— f 200,— per ha op kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen bespaard kan worden. Een bespa ring die, zegt hij, zelfs bij een graan prijs van f 25,— per 100 kg. door een lagere graanopbrengst wordt teniet gedaan. De stelling dat verla ging van de graanprijzen leidt tot ex tensivering van de graanteelt is derhalve ongefundeerd en is onjuist. Het gaat ook in tegen de natuur van de goede boer, die als vakman zal streven naar een optimale oogst. S. Duvekot, direkteur Kon. Landbouw Mij de Wilhelminapo/der S.C. Rijlaarsdam, direkteur CZAV, Wemeldinge

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6