Geen landbouwbeleid maar sociaal beleid KNLC Akkerbouwer Geluk krijgt functie bij Cebeco Bukman moet duidelijker zijn over opstelling in EG Nederlandse boer door EG- plannen 5% achteruit Macht juristen neemt af WÊÊÊÊÊÊÊÊ Hervormingsvoorstellen EG-Landbouwbeleid m n Miqiiva/o on Pnmmontaor HüULU BHHHH 1 «IUUVVO UI 1 V 1* vv* LD 1 De Europese Commissie heeft op 9 juli voorstellen gepresenteerd voor hervormingen van het EG- land bouw beleid. Het bestuur van het KNLC wijst deze voorstellen af. Ze lijken meer op een sociaal beleid dan op een markt- en prijsbeleid. De basis van de voorstellen is verkeerd. Daarom kan van enig bijbuigen in de goede richting geen sprake zijn. Het bestuur vindt dat het KNLC moet vasthouden aan de voorstel len zoals COPA (de Europese belan genbehartiger van boeren en tuinders) ze geformuleerd heeft. COPA kiest de volgende uit gangspunten: het markt- en prijsbe leid moet een wezenlijk element blijven voor de vorming van het landbouwinkomen. Dit beleid moet dan wel gebaseerd zijn op een inter ne, in zekere zin beschermende EG- prijs en een externe prijs. Inko menssteun via de prijzen kan niet langer voor een onbeperkte hoe veelheid produkt worden gegaran deerd Er zal een beter evenwicht moeten komen tussen vraag en aanbod van overschotprodukten. COPA denkt hierbij aan een systeem om boeren die hun produktie ver minderen te belonen via vrijstelling of terugbetaling van een soort hef fing op de totale produktie. Andere landen Verscheidene bestuursleden stelden ook voor om op korte termijn con tact te zoeken met ander (noordelij ke) EG-lidstaten om samen te protesteren tegen de desastreuze voorstellen van de commissie Al leen dan kan er effectief oppositie gevoerd worden. Het bestuur vond de voorstellen van de EG ook teveel een handreiking aan de GATT. Men vreesde dat dit nog maar het begin was, de andere partners in het GATT-overleg willen nog veel verder gaan. Voorzitter Va rekamp verwachtte eigenlijk iets minder gevaar van de GATT- onderhandelingen. "Ze moeten dit jaar afgerond zijn, anders hoeft het niet meer. Volgend jaar worden er in Amerika namelijk verkiezingen ge houden." Daarbij blijkt dat de Ame rikanen vooral in sectoren buiten de landbouw steeds meer hun eigen produkten gaan beschermen en niet zitten te wachten op de uitkomsten van de GATT. Koolzaad De Europese Commissie heeft ook voorstellen gedaan voor een nieuw steunstelsel voor oliehoudende za den. Dit voorstel houdt onder ande re in dat de steun in de vorm van een hectaretoeslag direct aan de te ler uitbetaald wordt en niet meer aan de verwerker. Dit bedrag is een 'gestandaardiseerd referentiebe drag' dat voor de regio's gecorri geerd wordt aan de hand van de graanopbrengst. Mare Calon, voorzitter van de Gro ninger Mij, schetste de achtergron den van de wijziging van de regeling. Het sojapanel van de GATT-onderhandelingen dwingt de Europese Commissie al in het ver koopseizoen 91/92 een nieuw steunregime toe te passen. Volgens het soja-panel bevoordeelde het oude systeeem de verwerkende in dustrie in Europa veel te veel. De Europese ministerraad moet daarom voor eind oktober een beslissing ne men over het nieuwe systeem en staat in wezen met de rug tegen de muur. Ook al omdat de Amerikanen het nieuwe voorstel ook afwijzen. Het KNLC bestuur vindt dit voorstel een staaltje van onbehoorlijk bestuur. De voorstellen liggen voor op het moment dat er gezaaid moet worden. Zo weet niemand waar hij aan toe is. Verder was het bestuur het niet eens met de gefingeerde wereldmarktprijs die de commissie voorstelt. Ook het plan om de hec tare steun af te laten hangen van de regionale graanproduktie viel niet in goede aarde. Hierbij spitste de dis cussie zich vooral toe op de vraag welke regio indeling gehanteerd moet worden. Geldt Nederland als een regio of komen er meer regio's. Bij meer regio's zou het voordeel voor de een wel eens kleiner kun nen zijn dan het nadeel voor de ander. Ingeborg Schuitemaker Behalve de geraamde inkomenscij- fers over 1990/1991 (zie pag. 1) heeft het LEI deze week ook de ef fecten van de EG-landbouwplannen voor de inkomens van de Neder landse boeren gepubliceerd. Uit de ze berekeningen blijkt, dat de Nederlandse boeren in verhouding tot hun Europese bedrijfsgenoten niet slecht af zijn. Gemiddeld gaat de Nederlandse boer er door de MacSharry voorstel len volgens het LEI 5% op achteruit. In andere Europese landen is de te ruggang veel groter: Frankrijk en Duitsland -15%, Engeland -17% en Denemarken zelfs -41%. Alleen de boeren in Spanje worden beter van de voorstellen (+3%). Het LEI wijst er op dat het hier om gemiddelde cijfers gaat. Per sector en bedrijf kunnen de maatregelen van Brussel diep ingrijpen, ook in Nederland. Het LEI noemt in dit ver band met name de grote graantelers en de akkerbouwers in de veenkolo niën, die grotendeels aanwezigen zijn op de teelt van fabrieksaard appelen. Verdringingseffecten ZLM-voorzitter H.C. van der Maas tekent hierbij aan dat het LEI de za ken naar zijn mening te rooskleurig voorspiegelt. In de berekeningen is namelijk op geen enkele wijze reke ning gehouden met verdringingsef fecten. Deze effecten zullen naar de mening van de heer Van der Maas zeker optreden als de EG-voorstellen werkelijkheid worden. Deze week stond er een klein be- Gabor op het ministerie waren richtje in de pers, waar volgens mij een hele machtsstrijd aan voorafgegaan is. Mr. M. Brabers blijft plaatsvervangend Secreta ris Generaal SGvan het minis terie van Landbouw, maar de functieplaatsvervangend SG en Directeur Juridische Zaken wor den ontkoppeld. Tot nu toe was het altijd zo dat de plaatsvervangend SG ook di recteur van de juristen was. Dit gaf hem een positie in de we kelijkse Ministersstaf. Deze wat uitzonderlijke situatie wordt nu doorbroken. Uitzonderlijk, omdat de andere directies binnen het ministerie niet in de Ministersstaf zitten. Alleen de juristen hadden rechtstreeks toegang en dat gaf wel eens wrevel binnen het Mi nisterie. De controverse tussen 'VZage- ningers' en juristen. Niet altijd te recht, volgens mij, en soms ook wat opgeblazen. Maar de span ning tussen beide kampen was soms zichtbaar aanwezig. Laatst nog zeer publiekelijk naar aanlei ding van de visserij-affaire, die minister Braks zijn politieke leven kostte. Toen gingen de geluiden snel op: de macht van de juristen moet worden ingeperkt. De nieu we Landbouwminister zou de bezem door de top moeten halen. Met de komst van Bukman en vele ogen op hen gericht. Som migen voorspelden snelle aan passingen. Anderen zeiden "Piet kijkt eerst de kat uit de boom en neemt dan actie". De laatste groep lijkt nu gelijk gekregen te hebben. De huidige wisseling le vert weliswaar geen aardver schuiving op, maar het houdt toch in dat de juristen aan in vloed zullen inboeten. Juridische zaken wordt gelijkwaardig aan andere beleidsdirecties. Sommigen hadden voorspeld dat er "vele koppen in de top" moesten rollen. Dit is nu niet ge beurd en waarschijnlijk ook te recht. Het is een illusie om te denken dat het beleid zoveel zal veranderen a/s Gerrit, Tjibbe of Maarten worden vervangen door Piet, Jan of Klaas. Zo zit ook de agrarische wereld niet in elkaar. De bekende be/eidsmarges zijn smal en binnen deze geringe bandbreedte is slechts beperkt ruimte voor beleidsvariatie. Na tuur/ijk bepalen ook personen de kleur en de toonzetting. Persone le wisselingen geven echter geen zekerheid op ander beleid. De juristen zijn gebleven, terecht. Ze zitten alleen niet meer in het wekelijkse machtscentrum, ook terecht. Jan Brinkman Algemeen secretaris Akkerbouwer J.M. Geluk uit Schud- debeurs is per 1 september jl. in dienst getreden als hoofd uitvoering projecten bij Cebeco Handelsraad te Deventer. Hij is in deze functie ver antwoordelijk voor de buitenlandse projecten van Cebeco Handelsraad, waarvan de meeste zich in de Sovjet-Unie afspelen. Het gaat voor al om de begeleiding van jonge Rus sische boeren vanuit Nederland. Geluk (41) is jarenlang aktief ge weest in het bestuur van de kring Minister Bukman moet duidelijker en lastenverzwaringen die het kabi- zijn over de manier waarop ons land net voor de landbouw in petto zou zich de komende maanden in Brus- hebben. Hij noemde een heffing op sel opstelt bij het behandelen van gewasbeschermingsmiddelen en de hervormingsvoorstellen van EG- een verhoging van het btw-tarief landbouwcommissaris MacSharry. voor de sierteelt. Voorzitter drs. Jef Mares van het Landbouwschap zei dit woensdag in de openbare bestuursverga dering. Vorig jaar najaar bracht een landbouwdelegatie uit de Sovjet-Unie een bezoek aan Nederland. Bij de ontvangst van de Russische boeren in het Landbouwhuis te Goes (zie fotowas ook de heer J.M. Geluk (3e van links achterste rij) aanwezig. Schouwen-Duiveland van de ZLM en Cebeco-Zuidwest. Daarnaast is hij commissaris van het accoun tantskantoor Schouwen-Duiveland te Zierikzee en adviseur van het bestuur van de Accountantsunie ZLM, welke functies hij neerlegt. Hetzelfde geldt voor het lidmaat schap van de belastingcommissie van het KNLC, waarin hij de ZLM vertegenwoordigt. Geluk zal met in gang van 19 november a.s. tevens bedanken als lid van de Provinciale Staten van Zeeland, waarin hij zit ting heeft voor de VVD. De verantwoordelijkheid voor het akkerbouwbedrijf op Schouwen, dat tot de grotere gerekend moet worden, komt in handen van zijn vrouw en bedrijfsleider. De reden voor de overstap naar Cebeco is enerzijds gelegen in het feit, dat Ge luk vanwege rugklachten niet meer voluit op zijn bedrijf kan meedraai en, anderzijds in de ambitie om een managementfunctie te gaan vervul len in een onderneming, die gewor teld is in de landbouw. Geluk heeft in het verleden via contacten met Cebeco een stagiaire uit de Sovjet- Unie op zijn bedrijf gehad en heeft vorig jaar zelf een aantal landbouw bedrijven in Rusland bezocht. In zijn ogen gebruikt de minister het voorzitterschap van de EG- landbouwraad teveel als een "alibi voor vrijblijvendheid". Hij zei hier grote moeite mee te hebben. "Als Nederlandse bewindsman is de mi nister gehouden het Nederlandse belang naar voren te brengen en tot het uiterste te verdedigen. De land en tuinbouw heeft er recht op te weten waar ons land precies staat in de komende beraadslagingen." Mares kondigde aan dat het Land bouwschap zich tot het uiterste zal verzetten tegen nieuwe heffingen "De slechtste uitvinding is het kopieerapparaat geweest. Ik heb momenteel een halve meter papier liggen, die ik nog moet doorworstelen en dat is te veel van het goede." Akkerbouwer J.M. Geluk te Schuddebeurs, tevens lid van de Provinciale Staten van Zeeland, die een functie heeft aanvaard bij Cebeco Handelsraad (Zierikzeesche Nieuwsbode, 2 sep tember 1991). "Tuinders nemen een groot risico als ze vast blijven houden aan een grote inzet van gelegenheidsarbeid. De regeling is alleen bedoeld voor tijdelijke ar- beidspieken. Niet om een seizoen lang goedkope arbeidskrachten in te kun nen huren. Tuinders die daaraan blijven vasthouden nemen onverantwoorde risico's. Want de BV TAB (voorheen ASF) kan elk moment met een nahef- fing komen." Drs. A. van der Linden naar aanleiding van afstudeerscriptie Landbouwuniversiteit (Oogst* 30 augustus 1991). "Als er gezegd wordt dat er in ons land geen goede baktarwe is te produce ren, terwijl ze dat in Engeland en Duitsland wel kunnen, dan ben ik het daar niet mee eens. De hele kwestie heeft namelijk niets te maken met het kli maat, maar met het feit dat kwaliteitstarwe bij de inkoop niet apart wordt gehouden." Ir. M.E. Roothaan, Van der Have research (Akkerbouw Jour naal Van der Have, augustus 1991).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 5