Voor de vrouw Zuster, wat zie je? ZORGEN en ZIEN Tegenover het verkeerde publiek? p.j.zuid geluid t Bezoek één van Duitslands mooiste streken; het Moezeldal! Nationale kampioenschappen ploegen in Limburg 21 onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: PJ. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Op 9 april van dit jaar ging ik naar een studie-ochtend in de RAI. Het thema was: "De ande re ik". Gewapend met pen en papier luisterde ik naar de verha len van de dames op het podi um. Langzamerhand kreeg ik steeds sterker het idee: wat doe ik hier eigenlijk? Ik voel mij zeer geëmancipeerd. Heb twintig jaar lang een baan en een huis houding met drie kinderen ge- kombineerd. Ik koos voor een baan, maar ik kan me ook voor stellen dat veel vrouwen genoeg hebben aan hun huishouding en eventueel vrijwilligerswerk en verder de tijd aan zichzelf willen hebben. Echter tijdens de stu dieochtend leek het erop: dat de vrouwen alleen maar eisen en rechten hebben. Dat "geven" de andere kant van "eisen" is en dat "rechten" leiden tot "plichten" is die ochtend niet aan de orde geweest. En dan nog wat: ik ben een vrouw, maar ik voel me een dame. Waarom worden wij dan ineens aangespro ken als VROUWEN! Zo van: "Goede morgen vrouwen" en vrouwen mag ik even uw aandacht? Hebben wij plotseling het recht verloren om da mes te zijn? Bij een vergadering van mannen zegt men toch ook "Goe demorgen heren". Ik stoor mij daaraan. Verder ergerde mij ook dat de spreekster in de RAI zo weinig voor beelden van geëmancipeerde vrou wen wist te bedenken. Ze kwam maar tot twee nl. Aagje Deken en Florence Nightingale. Maar ik weet er nog wel een paar van deze tijd: onze Koningin, Neelie Smit of len Dales, Mary Dresselhuys, Annie M.G. Schmidt. En dan mijn moeder, mijn voorbeeld. Een prima huisvrouw, moeder van zes kinderen, penningmeester van de Vrouwenbond en partner van mijn vader. Toen ik weer wilde gaan werken, had zij daar alle begrip voor. Wanneer mogelijk had zij dat in haar tijd ook gedaan. Wat mij die och tend het meeste teleurstelde was, dat de zorg voor de partner zo werd weggeduwd. "Zorg" wordt niet uit gedrukt in evenveel moeten hebben als je man. Je gewoon gelukkig voe len met alles wat je hebt mag blijk baar niet meer! O ja, ook ik vind dat mijn dochter van zeventien het an ders moet doen dan ik. Maar is mijn generatie daarom minder? Ze zal trouwens wel moeten, want voor vrouwen is in de toekomst veel Redaktie Henk Tegels Vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober zullen de nationale kampioenschap pen ploegen en trekkerbehendig heid plaatsvinden in het Limburgse Belfeld. Het is voor het eerst dat dit evenement gehouden wordt in onze meest zuidelijke provincie. De organisatie is in handen van de KPJ Pey en het AJW Roermond. De kampioenschappen staan onder auspiciën van het Nationaal Ploeg- comité. De ploegers en de trekkerbehendig- heidsspecialisten mogen hun kun nen tonen op de gronden van de kloosterboerderij Leonardushoeve'. In eerste instantie zou er geploegd gaan worden in Pey-Echt, maar de beschikbare oppervlakte bleek aan de krappe kant. Daarom is besloten de wedstrijden te verplaatsen naar Belfeld. Het ploegterrein is nu eens niet de IJsselmeerpolderklei, waar aan de ploegers gewend zijn. Deze keer mogen zij hun kunsten beproe ven op het Limburgse zand. Bloemen-programma naar Portugal Van 7 oktober tot en met 1 novem ber 1991 is er een vierweeks studie programma, gericht op het bloemengebied van Madeira in Por tugal. Het programma zal bestaan uit bezoeken aan bloemenbedrijven en bloemenveilingen en enige bota nische tuinen. Het programma is be doeld om kennis te maken met en te leren van de Portugese bloemen teelt. Natuurlijk wordt ook het kultu- rele aspekt niet vergeten en worden een aantal steden bezocht. Op aan vraag stuurt de Stichting Uitwisse ling een uitgebreid programma toe. De studiereis is goedkoop: 240 gul den én een 25% eigen bijdrage in de reiskosten. Er zijn twee voor waarden: je bent tussen de 18 en 28 jaar en je hebt een tuinbouwbe- roepsopleiding of werkervaring op een tuinbouwbedrijf. Tot uiterlijk 15 september kunnen belangstellenden zich opgeven bij de Stichting Uitwisseling, Postbus 97, 1860 AB Bergen, mevr. Els van der Veer, tel. 02208-95132 (tot 14.00 uur). Afd. Tholen/St. Philipsland 6 september: Instruktie-avond voor de ploegwedstrijd. Plaats: bij Van Tilbeurgh aan de Hogeweg te Oud- Vossemeer door C.P. de Rijke Aan vang: 19.30 uur. 14 september: Ploegwedstrijd. Plaats: bij Van Tilbeurgh aan de Ho geweg te Oud-Vossemeer. Aanvang: 12.30 uur. Opgave: bij Piet vxi. Slik- ke, tel.: 01662-2532. Op pagina 15 van dit nummer kunt u het tweede deel lezen van het ver slag van de NAJK studiereis naar Maleisië waaraan Sandra Kok (PJZ Fijnaart exx) heeft deelgenomen. veranderd. Ik vraag mij af of ik nu de enige ben die zo reageert. Ik ben nu 54 en voel me nog lang niet oud. Waarom moeten wij maar alles slik ken wat ons wordt voorgekauwd. We hebben toch ieder onze eigen mening over emancipatiezaken? Ik keek de zaal eens rond en zag die voor meer dan 75% gevuld met grij ze hoofden en ik vroeg me af of we nu allemaal zo ongelukkig zijn ge weest? Ik had het idee dat de spreeksters van die ochtend tegen over het verkeerde publiek stonden. Ga ik de volgende keer weer? Ik weet het niet. Ik ben altijd graag op de hoogte van alle veranderingen om mij heen, maar ik pas er voor om aan te horen hoe vrouwen over één kam worden geschoven, alsof we als een soort eenheidsworst alle maal dezelfde idealen moeten heb ben. Ook al zijn we niet gewend onze mening in het openbaar te ge ven, moest dit toch even van mijn hart. Mevr. C.C.A. van Noppen-Borst, Zoetermeer In een Engels ziekenhuis stierf on langs een oude vrouw op de geria trische afdeling. Toen de zuster, die haar in de laatste levensfase had verzorgd, het kastje naast het bed opruimde, vond ze daarin geen voor werpen van enige waarde, maar tochEr lag een vel papier in, dat de oude vrouw met moeizaam ge vormde lettertjes had volgeschre ven. Er stond dit op te lezen: "Wat zie je, zuster, wat zie je?" Een kribbige oude vrouw, niet meer bij de tijd. Een beetje onzeker, met sta rende ogen. Een oude vrouw, die met haar eten knoeit en die geen antwoord geeft, a/s je met een hard stemmetje tegen haar zegt: "Ik wou, dat je 't nou maar eens pro- béérde". Een oude vrouw, die schijn baar niet merkt, de dingen die jij doet. Die steeds weer iets kwijt is, een kous of een schoen. Die zonder tegenstribbelen laat doen wat jij wilt. Die met wassen en met eten de lange dagen laat vullen. Denk je dat? Zie je dat? Doe dan je ogen eens open, zuster. Je kijkt niet eens naar me. Ik zal je zeggen, wie ik ben, a/s ik hier zo zit. A/s ik plas op jouw bevel en eet wanneer jij het wilt. Ik ben een jong meisje van tien, met een vader en een moeder, met broers en zusters, die van elkaar houden. Een bruid van twintig ben ik, en mijn hart springt op als ik denk aan de beloften die ik deed. Vijfentwintig ben ik, en ik heb zelf kinderen die me nodig hebben om een veilig, gelukkig huis te bouwen. Een vrouw van dertig ben ik en de kleintjes worden snel groot, verbon den door banden die zullen blijven. Veertig ben ik. Mijn zoontjes zijn volwassen geworden en uitgevlo gen. Maar mijn man is bij me om te zorgen dat ik niet treur. Vijftig ben ik - en weer spelen er kleine kinderen op mijn schoot. Dan komen de donkere dagen: mijn man is dood. Ik kijk naar de toe komst en huiver van angst. Want mijn kinderen hebben nu zelf een gezin. Ik denk aan de jaren van lief de die ik kende. Nu ben ik een oude vrouw. De tijd is wreed. Het is een grap van de tijd, ouders er als dwa zen te laten uitzien. Mijn lichaam is vervallen, gratie en kracht zijn ver dwenen. Er zit nu een steen op de plaats waar ik ooit een hart had. Maar - binnen in dat oud karkas woont toch nog dat jonge meisje. Soms klopt mijn arme hart wat snel ler. Ik herinner me de vreugde en de pijn. Ik heb weer Hef. Ik leef mijn leven opnieuw. Ik denk aan de jaren die voorbij zijn, te snel vervlogen, en ik accepteer de harde waarheid, dat niets kan duren. Doe je ogen open, zuster, en kijk. Niet naar die kribbige oude vrouw. Kijk eens goed, zuster, kijk eens naar mij. Aldus de brief, gevonden in het kastje naast het ziekenhuisbed van een dode. Toch nog een nala tenschap. Soms is het opmerkelijk zoals stuk jes onverwacht en op het goede moment op je tafel rollen. Na de vreugde over het succes van de èk- tie "Vak Verzorging Moet", is het nu zien wat de scholen ermee aanvan gen en hoe ze de bestemde lesuren zullen invullen. Daarover denkende kwam bovenstaand stukje (de ge vonden brief) in onze handen en dan zie je pas echt hoe erg nodig zorg is. Je ziet zo'n mensenkind voor je, met al haar of zijn herinneringen die de hele dag door het hoofd gaan maar die ze niet meer kunnen verwoor den. "Doe je ogen eens open" vraagt de oude vrouw en kijk, zie! Zo'n eenvoudige hartekreet doet pijn. Hadden we meer moeten, kun nen doen en was die verzorgster te overbelast of zat ze boordevol met haar eigen zorgen. Met haar eigen toekomstverwachtingen. Zij kon dat niet kwijt aan die patiënte en ze wist ook niet wat er in die ander omging. We kunnen er dikwijls wel naar raden, maar als we echt luiste ren en zien naar wat die ander ons probeert te vertellen begrijpen we lang niet alles maar we zien iets van dat heel bijzondere wat elk mens heeft. Een van de dingen die in de lesstof van het vak verzorging moet als eer ste thuis horen is wel respekt voor die mens die een heel werkzaam en zorgzaam leven achter zich heeft. Respekt zit dan al in de aanspreek vorm tot de oudere. Het zijn zoals bij alles de heel eenvoudige dingen die het leven blijvend waardevol kunnen doen zijn. En dan het vel papier: "Wat zie je, zuster, wat zie je?" Drs. P.J. de Rooy-Janse Moezeldal, 7-12 oktober, 6-daagse busreis, 5 overnachtingen in hotel aan de Moezel. Voor hen die het lie ver wat dichter bij huis zoeken, is het prachtige Moezeldal zeker de moeite waard. Vooral in oktober, als de wijnfeesten in volle gang zijn, is het één en al gezelligheid wat u te wachten staat. De rijpe druiven zijn net geoogst en tot wijn verwerkt. Geboden wordt een kompleet ver zorgde reis, met afwisselend pro gramma: bezichtiging Burg Eltz; boottocht op Moezel; bezoek aan Cochem, Koblenz en Trier, de oudste stad van Duitsland met be zichtigingen; bezoek aan wijnbouw bedrijf. Geniet mee van een goed glas Moezelwijn! Kreta, 22-29 oktober, 8-daagse vliegreis, het grootste eiland van de Middellandse Zee, met een mooie natuur en prachtige overblijfselen uit de Griekse oudheid, agrarische produkten als olijven, citrusvruch ten, amandelen en geiten. Program mapunten: wandeling door Heraklion; bezoek aan plantenkas en bananenkwekerij; rondleiding door paleis van Koning Minos in Knossos; bezoek vissersplaats Agi os. Geniet van de heerlijke na jaarszon. Parijs, 5-9 november, 5-daagse bus reis/4 overnachtingen in goed hotel in Parijs. Bezichtiging van o.a.: de Eiffeltoren, Are de Triomphe, Nötre Dame, Champs Elysees, Montmar- tre, Versailles, Museum Louvre, bij- Uitzicht op wijngaarden in het da! van de Moezel woning avondvoorstelling van de beroemde revue "Follies Bergère en boottocht op de Seina Wenen, 27 november-1 december, 5-daagse vliegreis/verblijf in Hotel Stefanie in Wenen, een traditionele stad, rijk aan historia Programma punten: bezichtiging Schloss Schönbrunn, Stift van Melk, Step- hansdom en Kapuzinergruft. Verder: folkloristische avond met diner en bijwoning operette voorstelling in de Volksoper. Voor 1992 staan op het program ma: Brazilië, 21 januari-8 februari, 19-daagse vliegreis/rondreis per bus; Graubünden-Zwitserland, 23-31 januari, 9-daagse busreis; In donesië, eind januari-begin februari, 22-daagse vliegreis/rondreis per bus/boot. Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1991", kunt u bellen naar het Sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 21