Kunststof kist kan onder deur door Emissie ammoniak bij uitrijden 40% omlaag Duitse erkenning voor Rumptstad zode-injecteur Nieuwe kiuitenruimer van Amac Roundup in nieuwe verpakking Vier fasen-voerprogramma voor slachtkuikenouderdieren Hendrix Biba-biggenvoeders Loofvernietiging pootaardappelen Overname Vormec keld. Vooral bij een nat voorseizoen deed zich het gemis aan een kiui tenruimer gelden. Sproeisporen en andere sporen veroorzaken kluiten of 'riemen'. Vooral de ronde kluiten en krielaardappelen worden moeilijk verwerkt. De kluiten en kriel blijven steeds rollen op de rollenreiniger. Met de Amac kiuitenruimer wordt dat probleem verholpen. De kiuitenruimer bestaat uit een fra me met daaraan verende pennen die bekleed zijn met zachte kunststof. Het frame van de kluiten- ruimer bevindt zich net boven de rollenreiniger en maakt een heen en weer gaande beweging. De verende pennen zelf worden tussen de rollen van links naar rechts bewogen. Daardoor worden de kluiten en kriel heen en weer bewogen, komen an ders te liggen en vallen er doorheen of worden verder getransporteerd naar de rollenreiniger. Op die manier wordt de opening tussen de rollen vrij gehouden van kluiten en kriel. Het grote voordeel van de verende De zode-injecteur van Rumptstad b.v. Rumptstad b.v. te Stad aan 't Ha ringvliet, producent van aa. grond bewerkingswerktuigen en zode-injecteurs/bemesters, heeft in Duitsland de felbegeerde 'DLG- Anerkennung' verkregen voor de zode-injecteur/bemester type ZI-10. Met deze machine kan de mest reukloos in grasland worden geïn jecteerd waardoor geen vervluchti ging van ammoniak plaatsvindt en de voedingsstoffen direct door het gras kunnen worden opgenomen (geen uitspoeling). Met name voor de Duitse boer is een machine met 'DLG- Anerkennung' bijzonder belangrijk bij de overweging om een dergelijke machine aan te schaffen. De Rumptstad zode-injecteur/bemester is tot nu toe de eerste en enige ma chine in zijn soort die deze erken ning heeft verkregen. Levering van Rumptstad landbouwwerktuigen vindt plaats door G.W. van Driel van Dorsten b.v. te Hoofddorp met uitzondering van Goeree- Overflakkee en Schouwen- Duiveland, waar levering plaatsvindt door Rumptstad b.v. Vanaf deze zomer zal de klassieke 5-liter verpakking van Roundup ver vangen zijn door de nieuwe 5-liter Agflo-verpakking. Deze nieuwe ver pakking kwam er na een zorgvuldi ge inventarisatie van de huidige en toekomstige eisen en verwachtin gen van zowel handelaars en ge bruikers als van de overheid. De nieuwe verpakking is eveneens vervaardigd uit hoge-densiteit poly ethyleen, waardoor een zeer grote stevigheid wordt gecombineerd met een grote resistentie tegen vallen en schokken. Bovendien werd de de sign zodanig aangepast dat het zwaartepunt lager komt te liggen, waardoor de kans op omvallen wordt verminderd. De nieuwe bus is voorzien van een unieke handgreep, waarbij zowel dragen als uitgieten veel wordt vergemakkelijkt, zelfs bij het dragen van handschoenen. De ze handgreep is ook volledig af gesloten van het reservoir. De uitgietopening werd op 63 mm gebracht, waardoor 3 a 4 maal snel ler kan worden uitgeschonken, en dit zonder spatten. In de komende weken zal ook de 1-liter Roundup- Wolters Kunststoffen- en Emballage Industrie introduceert binnenkort de 'klikkist' in de Benelux. De klikkist is een dubbelwandige kist, voorzien van foliescharnieren en klikverbin- dingen die in ongebruikte vorm zo plat is dat hij gemakkelijk onder de deur door kan (op elkaar gestapeld zijn 66 klikkisten net 1 meter hoog). Dit brengt een enorme ruimtebespa ring met zich mea ICI heeft de laatste jaren uitvoerig onderzoek verricht naar de optimale mogelijkheden voor de loofvernieti ging van pootaardappelen met Reglone Bij droog weer gaat de voorkeur uit naar een mechanische loofvernieti ging. Om hergroei te voorkomen moet een rijenbespuiting worden uitgevoerd met 3 liter Reglone per hektare, of volvelds met 5 liter per hektara Afhankelijk van het ras en de groeikracht zal in een aantal si tuaties de bespuiting moeten wor den herhaald met 3-5 liter per hektara Wanneer bij nat en onstabiel weer loofklappen of looftrekken niet mo gelijk is, kan Reglone uitstekend worden toegepast, volvelds in een dosering van 5 liter per hektara Het middel is binnen 10 minuten regen- vast. Afhankelijk van het ras en de groeikracht moet de bespuiting worden herhaald met 3-5 liter per hektara Motrac B.V. te Zutphen, importeur van trekkers en landbouwmachines heeft de aktiviteiten van Vormec B.V. te Vorden overgenomen. Vormec B.V. vertegenwoordigt in Nederland bekende merken land bouwmachines, o.a. Becker. Peaora- ro, Överum, Nordsten, Baladini, enz. Het blijft als zelfstandige verkoopor ganisatie opereren. De dubbele wand geeft de klikkist een gering gewicht (1,7 kg voor een inhoud van 31,6 liter) en een sterk isolerend vermogen. De afmetingen voldoen aan de Euronorm (40 x 60 cm). De klikkist is ook tegen chemi caliën bestand waardoor deze gron dig kan worden schoongemaakt. Door de vlakke vorm kan een fors aantal kisten in één keer gereinigd worden. Ook het milieu is bij de ontwikkeling van dit produkt niet vergeten. De gebruikte kunststof kist kan gemak kelijk worden herverwerkt tot weer nieuwe kisten, kratten of pallets. Meer informatie: tel. 05478-2461. De klikkist is een kunststof pro dukt met uitzonderlijke ken merken DSM Agro bv (Sittard) en NV GTI Holding (Nieuwegein) hebben een procédé ontwikkeld waardoor de ammoniakemissie bij het uitrijden van rundveemest met meer dan 80% vermindert. Hierdoor wordt de totale ammoniak-emissie op een rundveebedrijf met tenminste 40% teruggedrongen. Dit is van groot belang voor het verminderen van zure regen. Het procédé - dat gedurende twee jaar op verschillende grondsoorten (klei, zand en veen) is beproefd - is onderzocht in samenwerking met het DLO-Instituut voor Mechanisa tie Arbeid en Gebouwen (Wage- ningen). Het komend seizoen zal het procédé op een aantal rundveebedrijven in Nederland worden geïntroduceerd. Commerciële marktintroduktie is in 1992 gepland. DSM Agro en GTI zijn voornemens de marketing van het procédé in nauwe samenwer king uit te voeren. Kern van het Nutramon-procédé is een vloeistof, gebaseerd op salpe- verpakking die brede opening krij gen. De 20-liter verpakking volgt dan tegen het einde van het jaar. Al le dode hoeken zijn geëlimineerd, waardoor bij volledig uitgieten 5 maal minder residu in de verpakking achterblijft. Schoonspoelen wordt daardoor zeer eenvoudig. Hendrix' voeders introduceert een kompleet nieuw voerprogramma voor slachtkuikenouderdieren. Uniek is de verdeling van de legperi- ode in vier fasen. De bijbehorende voeders sluiten exakt aan op de ver anderende behoeften van de hen tij dens de produktieperiode. Uniek is ook de sturing van het eigewicht. In het begin een sterk toenemend ei- gewicht, daarna een stabilisering van het eigewicht. Bovendien zorgt dit voerprogramma voor minder fos faat in de mest en minder ammoniak- uitstoot. Kortom: een voerprogram ma dat uitstekend past bij de wens van de slachtkuikenvermeerderaars tot efficiëntieverbetering en milieu vriendelijker produceren, ofwel meer en betere broedeieren met lagere voerkosten. terzuur, die vóór het uitrijden aan rundveemest wordt toegevoegd. Ammoniak in de mest wordt hierbij omgezet in ammonium, dat niet vluchtig is. De vloeistof wordt in een volautomatische installatie met de rundveemest gemengd. Bij mestbehandeling vóór het uitrij den wordt de totale ammoniak emissie van het rundveebedrijf met tenminste 40% verminderd. Het procédé kan echter ook gebruikt worden voor mestbehandeling in de rundveestal en de mestopslag. Hier door vermindert de totale ammoniak-emissie op het rundvee bedrijf met meer dan 60%. DSM Agro en GTI zijn in een vergevorderd stadium met het beproeven van toe passingen van hun procédé voor de ze integrale aanpak. Benutting mineralen Mestbehandeling verbetert de be nutting van mineralen op het rund veebedrijf, omdat het produkt en de gebonden ammoniak de voedings waarde van de behandelde mest verhogen. Door deze binding bespaart de rundveehouder ten minste 20% op het verbruik van kunstmest. Bemesting met behandelde mest leidt niet alleen tot een belangrijke reduktie van de ammoniak-emissie, maar ook tot verminderde uitspoe ling van stikstof naar het grondwa ter. De mest kan bovengronds worden uitgereden. Rundveemest wordt uit de stal- kelder overgepompt naar de in stallatie, waarin het produkt met de mest wordt gemengd. De be handelde mest wordt vervolgens in een mestverspreider gepompt en over het land verspreid. Vanwege de steeds groeiende vraag uit de praktijk naar een kiuitenrui mer is deze door Amac b.v. ontwik- Hendrix introduceert een kompleet vernieuwd assortiment Biba- biggenvoeders. Deze zijn gericht op een goedé gezondheid van de big en/of topresultaten. Afhankelijk van de bedrijfsomstandigheden kan de varkenshouder zijn eigen keuze ma ken uit het assortiment. Zo fokt hij zijn biggen op tegen zo laag mogelij ke voerkosten en maakt hij ze klaar voor een vlotte overgang naar de mesterij. pennen is dat deze kunnen uitwij ken en de zaak niet vast kan lopen. Verstoppingen worden voorkomen en het rooiprodukt wordt sneller ge transporteerd wat dus een capaci teitsverbetering oplevert. De gehele unit wordt met 4 bouten op de draagarm van de rollenreini ger gemonteerd en de aandrijving van de kiuitenruimer is uitgevoerd met een motorreductor. Voor inl.: Cebeco Agritech, Steenwijk, tel. 05210-27200.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 14