Uniek bezoekerscentrum Imkerij Poppendamme Bijen behulpzaam bij beroven bank... Veilig achter glas maakt u kennis met de fascinerende wereld van de honingbij Vanaf begin juli heeft Walcheren er een attraktie bij: het bezoekers centrum van Imkerij Poppendamme in Grijpskerke. Eigenaar en be heerder van de imkerij Piet de Meester geeft aan dat er ongeveer evenveel Walchenaren als toeristen de weg naar het bezoekerscen trum weten te vinden, soms wel 500 per dag. Behalve dat zij er al les over bijen en de bijenhouderij te weten kunnen komen is er ook gelegenheid even op het ruime terras een kopje koffie te drinken. "We hebben ons met deze kombinatie vooral op de fietsers willen richten, voor hen vormt een bezoek een ideaal rustpunt", legt de Poppendamse bijenhouder uit. In de 'open keuken is Piet de meester (links) kaarsen aan het maken. Een medwerker vult potjes met honing. De Meester houdt al zo'n 15 tot 20 jaar bijen, eerst als hobby naast zijn werk in het onderwijs, maar diè baan heeft hij er inmiddels aan ge geven. Een jaar of vier geleden is hij begonnen met de bouw van de im kerij, en het resultaat mag er wezen: een stijlvolle, nostalgisch aangekle de uitspanning met alles erop en er aan. Om kosten te besparen heeft hij zoveel mogelijk alle werkzaamhe den zelf uitgevoerd. De inrit (grind) wordt tijdens ope ningsuren gemarkeerd door twee gevlochten bijenkorven, de parkeer gelegenheid is kleinschalig gehou den (twee aan twee door aanplant afgescheiden parkeervakken) en het terras is opgeluisterd met planten waar de bijen graag op vliegen. Vol gend jaar komen er naambordjes bij deze drachtplanten. De Meester prijst zich gelukkig dat zijn onderne ming ietwat uit de route van de gro te historische attrakties ligt. Zodoende komen er alleen mensen die welbewust gekozen hebben er een kijkje te gaan nemen, en geen bezoekers die dit (gratis) bezoek even meepikken omdat ze toch net even niets beters te doen hadden. Dit is te merken aan de plezierige sfeer die er altijd in het bezoeker scentrum heerst. De Meester wil wel kwijt dat de im kerij tot nu toe meer geld kost dan oplevert. "Mijn vrouw heeft een vol ledige baan, daar leven we van. Als we aan het eind van het jaar de bank kunnen betalen gaat de vlag uit", zegt hij nuchter. Hij is echter ondernemer genoeg om alles te doen wat binnen de formule van het bedrijf past ervoor te zorgen de fi nanciële situatie gezond te maken. Meeste bezoekers zijn klant Het eerste dat de mensen bij bin nenkomst in het bezoekerscentrum te zien krijgen is een grote kaart van Walcheren met daarop aangegeven de plaatsen waar De Meester zijn bijenkasten heeft geplaatst. Bij de imkerij behoren zo'n 70 bijenvolken, die, afhankelijk van de tijd van het jaar, in boomgaarden, natuurgebie den rondom het Veerse Meer en vel den bloemkoolzaad staan. Naast de kaart hangen foto's van de kasten in het betreffende gebied met daarbij vermeld enige bijzonderheden over de plaats. Groot afgedrukte kleuren foto's tonen hoe bijen leven, nectar omzetten in honing, hoe ze zich voortplanten etc. Alle illustraties zijn uitvoerig en overzichtelijk van bege leidende tekst voorzien. De Meester: "In Engeland heb ik ook wel eens een dergelijk bezoe kerscentrum gezien, maar daar ont brak de dokumentatie bij de illustraties. Dan weet je nog niet wat je ziet. Je hoeft er geen weten schappelijk verhaal bij te hangen, maar de mensen mogen best wat achtergrondinformatie of enkele we tenswaardigheden bij de plaatjes kunnen lezen. In Nederland bestaan wel musea, maar zoals hier mét le vende bijen en straks een 'edukatie- ve doe-ruimte', dat is uniek in Nederland". In de bezoekersruimte zijn nog tal van andere zaken te bewonderen, zoals een kollektie dekoratieve ho- ningpotjes uit omringende landen, verschillende modellen bijenkorven en -kasten (zowel van vroeger als moderne) en uiteraard levende bijen. Deze laatste vertoeven achter glas, dus niemand hoeft er bang voor te zien. "Ze doen niets, ze zitten ach ter glas", stelt een jonge moeder haar drie kinderen dan ook gerust. Via een onder de korf opgestelde spiegel is het mogelijk binnenin de korf te kijken. Voor de jongsten ligt er verder nog een kleurplaat en de 8- tot 12-jarigen kunnen de ruimte aan de hand van een vragenformu lier verkennen. De Meester verloo chent zijn onderwijsverleden dus duidelijk niet. "Als de kinderen kleu ren of kwissen kunnen de ouders mooi even op hun gemak alles bekij ken", licht hij toe. Op het eind van de rondgang komen de mensen vanzelf in de imkerijwin kel terecht. Hier zijn alle nuttige im- kerijprodukten te koop, diverse soorten honing, kaarsen, propolis, stuifmeel en diverse bijprodukten. Het grootste deel van het sortiment is afkomstig uit de eigen imkerij. Op de etiketten van de honingpotjes staat vermeld waar de inhoud van daan komt en wanneer de honing geslingerd is. De Meester stelt te vreden vast dat de meeste bezoe kers tevens klant zijn. De ondernemer gunt de mensen een kijkje in de keuken. Gedurende de openingstijden zit hij in de aan grenzende en open werkruimte kaarsen te maken, potjes met ho ning te vullen etc. Bezoekers mogen hem alles vragen, en desgewenst loopt hij even mee de bezoekers ruimte in om uitleg te geven over het een of ander. Over de bijenhou derij vertellen kan De Meester als geen ander. Bevruchtingscentrum Op Neeltje Jans, in de monding van de Oosterschelde, bevindt zich een bevruchtingscentrum voor het Oostenrijkse bijenras Carnica 07, beheerd door Imkerij Poppendam me, waar dit ras bijen ook gehouden wordt. Omdat bijen een hekel heb ben aan het vliegen over grote wa teroppervlakten komen op Neeltje Jans geen soortgenoten voor van een ander ras. Op het eiland leven acht genetisch identieke Carnica darrenvolken. Om hun volk raszuiver te houden brengen imkers een nog onbevruchte koningin in gezelschap van een paar honderd bijen naar Neeltje Jans en laten ze daar drie weken rondvliegen. De aanwezige darren zorgen - in de lucht - voor be vruchting van de koningin. Gemid deld wordt een koningin door acht darren bevrucht, en daarna gedu rende haar hele leven nooit meer. De darren moeten de bevruchtings daad overigens met de dood beko pen. Na die acht bevruchtingen beschikt de koningin over genoeg sperma voor haar gehele verdere le ven. Een koningin kan vijf jaar oud worden, maar de meeste imkers vervangen haar al als ze twee jaar oud is. Het ras Carnica past uitstekend op het bezoekerscentrum, vooral om dat het zachtaardig is. "In de ruim zes weken dat we nu open zijn is er nog nooit iemand gestoken, terwijl er toch een paar honderdduizend bijen rondvliegen". De inheemse bij is volgens De Meester enigszins verpest, doordat men getracht heeft de stekerigheid en de neiging tot zwermen eruit te kruisen met ras sen uit o.m. de Kaukasus. Dat is niet echt gelukt, maar het kruisen is wel ten koste gegaan van de homogeni teit van het uitgangsmateriaal. "Als je tien inheemse volken neemt heb je drie hele goede, drie slechte en vier ertussenin. Wat in Poppendam me gebeurt zou met een inheems ras niet gekund hebben, alleen al vanwege de stekerigheid", zegt De Meester. Darrenverzamelplaatsen Een paar keer per dag vliegen de darren naar de zogenaamde darren verzamelplaatsen. In Walcheren zijn er naar verwachting twee of drie van die plekken, waar ook de onbe vruchte koninginnen naar toe trek ken (de befaamde bruidsvlucht). Op deze plekken, of op weg ernaar toe, vindt de bevruchting plaats. De Meester is zeer benieuwd waar in Walcheren van deze plaatsen zijn. De bisschopsmuts (links), een vroeger veel gebruikte bijenkorf. Via een schuine spiegel kunnen de bezoekers van onderen in de korf kijken. "Zo'n verzamelplaats zou best wel eens midden in het open land kun nen zijn, waarschijnlijk op zo'n tien meter hoogte. Het moet om duizen den darren gaan, en steeds op de zelfde plekken. Ze maken een brommend geluid, dus echt onop vallend zijn ze ook niet. Het moet wel zonnig weer zijn en warmer dan 20 graden, anders vliegen de darren niet. Misschien is er een boer die zo'n darrenverzamelplaats op Wal cheren kent. Ik hou me aan bevolen". Darren verzamelen geen honing. Hun enige funktie is het bevruchten van de koningin en het meehelpen van het op temperatuur houden van het volk. Ze leven van eind mei tot eind augustus. Aan het eind van de zomer worden de darren steeds slechter behandeld, en de weer barstige darren die toch nog overle ven worden door de werkbijen eenvoudig doodgestoken. Een dar kan niet steken. "Als je diep in het najaar of in het voorjaar darren ziet, dan is er wat mis met het volk", al dus De Meester. De honingbij leeft in de zomer maar zes weken, de eerste drie weken in het volk (raten bouwen, poetsen, wacht houden en jongen verzor gen), en de laatste drie weken als haalbij (behalve nektar ook water, stuifmeel en propolis). In de winter leven ze veel langer. Ze hangen dan in een tros, waarvan ze de tempera tuur op peil houden door voedsel te verteren. Via de tong geven ze dit van buiten naar binnen door. Bij 12 graden Celsius beginnen ze met voedsel opnemen, bij 25 graden stoppen ze weer. Antiseptisch Van de bijenprodukten is honing wellicht het bekendste en zeker het zoetste, het produkt propolis heeft ook fraaie eigenschappen. Dit is een soort kithars, die de bijen van boomknoppen afknagen. Nadat de bijen er stoffen aan toegevoegd hebben besmeren ze er de gehele binnenkant van de kast mea Propo- lis heeft een sterk antiseptische (bacterie- en virusremmende) wer king, zodat zonder gezondheidspro blemen 50.000 bijen dicht opeen kunnen leven. Mocht er bijvoorbeeld een muis in de kast komen, dan worden die na doodgestoken te zijn helemaal ingekapseld - zeg maar ge mummificeerd - met propolis. De muis blijft dan gewoon in de kast liggen, maar gaat niet rotten. De stof propolis wordt in de homeopa thie veel gebruikt bij infekties, ver wondingen ad. Het heeft als bijzondere voordelen dat het li chaamseigen bacteriën niet aantast en dat de bestreden organismen er niet resistent tegen kunnen worden. Wel is 1 op de 2000 mensen aller gisch voor propolis. Edukatieve zolder De Meester is bezig de zolder in te richten als edukatieruimte voor scholen en groepen, iets waar van uit het onderwijs heel veel belang stelling voor bestaat. De bedoeling is de mensen daar zelf aan het werk te zetten, bijvoorbeeld door ze met simpele en alledaagse materialen nestgelegenheid voor wilde bijen te laten maken, zoals een blokje hout met gaatjes erin geboord. De honingbij is de enige "tamme" bij in Nederland. Verder zijn er zo'n 325 soorten wilde bijen bekend, waaronder 25 hommelsoorten (die net als honingbijen in staten leven), 70 koekoeksbijen (die hun eitjes leg gen in andermans nest) en meer dan 200 soorten solitaire bijen. Van af volgend jaar jaar richt de imkerij zich ook op deze wilde bijen en an dere bestuivende insekten. De Meester ziet met lede ogen aan hoe steeds meer nest- en voedselplaat sen voor deze wilde bijtjes verdwij nen. "Neem nou het heggerankbijtje, dat vliegt alleen op heggerank. Als dat er niet meer is is het bijtje ten dode opgeschreven. Nee, die verdergaande properheid, dat is fnuikend voor veel soorten wilde bijtjes". Lex Kattenwinkel Op een kaart van Walcheren is aangegeven waar Piet de Meester zijn bijenkasten heeft staan. Toeristische bezoekers gebruiken de kaart ook om er hun eigen route op uit te stippelen. Van alle insekten is het nijvere bijtje het ijverigste en produk- tiefsta Met deze tekst opent een van de stripverhaaltjes van 'De zware jongens' in de Donald Duck. In het bezoekerscentrum van Imkerij Poppendamme is het verhaaltje als 'muurkrant' aan een wand geplakt. De zware jongens besluiten een bijenvolk te gebruiken bij de be roving van een bank. Zelf dragen ze beschermende kleren, terwijl het bankpersoneel en de klanten voor de 'nijvere insekten' op de loop gaan. De beroving slaagt dus wonderwel, maar dat de bij en zich uiteindelijk tegen de zware jongens keren en het recht dus toch nog zijn beloop krijgt mag geen verwondering wekken, zeker niet voor de erva ren Donald Duck lezertjes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11