Bezoeker Maleisië gefascineerd door smeltkroes van kuituren Studiereis zeven NAJK-ers naar Maleisië voor projekt 'Landbouw Wereldwijd' (I) In juni zijn 7 personen namens het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt voor het projekt Landbouw Wereldwijd (LW) op studiereis naar Maleisië geweest. Dit projekt kijkt naar de land bouw in Nederland, de EG en de Derde Wereld. In welke situa tie bevinden zich de boeren en boerinnen? Welke belangen zijn in het spel en wie heeft de touwtjes in handen? Een verslag van deze reis kunt u in de vorm van een vervolgverhaal lezen de komende weken in dit blad. De eerste delen geven een to taalbeeld van de reis (landbouw in Maleisië in het algemeen) en het laatste gedeelte gaat geheel over substitutie, het thema van LW in '91/'92. Substitutie is de (gedeeltelijke) vervanging van produkten of grondstoffen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan "nepkaas". De groep bestond uit zeven personen, in het midden (met bril) Sandra Kok uit Fijnaart, die verslag doet van de reis Maleisië ligt vlak boven het Indonesische eiland Sumatra. In het noor den grenst het aan Thailand. 13 Juni, eindelijk is het zover. Be pakt en gezakt staan wij verwach tingsvol op Schiphol. Nadat we gefouilleerd zijn en onze handbaga ge uitvoerig onderzocht is begint onze reis met wachten: onze vlucht naar Amman (Jordanië) vertrekt uit eindelijk 3 uur later dan gepland. Vanuit Amman is het nog ongeveer 10 uur vliegen naar Kuala Lumpur, de hoofdstad van Maleisië. Gedu rende de reis tijd genoeg dus om je af te vragen wat de toekomst bren gen zal en hoe we het uithouden in de nietsontzienende hitte waarin we ongetwijfeld terecht komen. Geen armoede en honger Maleisië (9x zo groot als Neder land), een typisch voorbeeld van een ontwikkelingsland dat relatief rijk is, geen armoede of honger in stuitende vorm kent en voortdurend streeft naar een betere positie in de wereld. Men vindt er uitgestrekte tropische regenwouden (60% van de totale oppervlakte), maar ook hy permoderne steden zoals Kuala Lumpur, Ipoh en Johor Bahru. Meer nog dan door het overweldigende natuurschoon raak je als bezoeker gefascineerd door de smeltkroes van de verschillende kuituren. De bevolking bestaat uit Maleiers, Chi nezen en Indiërs. Door het gehele land staan boeddhistische tempels, kathedralen en moskeeën naast el kaar als gevolg van de verschillende godsdiensten die de kuituren met zich meebrengen. Op 14 juni komen we na een lange vermoeiende reis aan op het vlieg veld van Kuala Lumpur (het is er 6 uur later dan in Nederland). Zodra we buiten komen worden we over vallen door de enorme hitte, zweten dus. Zoals de bedoeling is worden we opgehaald door iemand van de "Workers Organisation of Malaysia" (WOM). Karim, de voorzitter van de ze organisatie gaat ons 2 weken rondleiden en begeleiden. Een hob belige reis in een veel te klein busje brengt ons naar het kantoor van de WOM in Kuala Lumpur. Hier krijgen we uitleg over ons programma en het hoe en wat van WOM. WOM probeert arbeiders uit alle sektoren te organiseren en te helpen bij het verbeteren van hun levensstandaard en "vechten" voor het recht op werk en een goed salaris. WOM is 4 jaar geleden gestart, het werk staat nog in de kinderschoenen. De orga nisatie wordt niet gesteund door de regering die haar eigen "vakbon den" heeft voor de arbeiders, en bestaat van kontributies en giften. Een voorbeeld van een zaak die WOM voor de rechtbank heeft ge bracht is het feit dat arbeiders op de theeplantages gedwongen worden zelf machines aan te schaffen om meer te kunnen oogsten voor hun baas. Deze machines zijn erg duur en de arbeiders kunnen ze dus niet betalen van hun karige loontja Ze worden dan "gewoon" ontslagen. De grote plantage-eigenaren heb ben alle macht in handen en de re gering is op hun hand. Dit geldt ook voor de andere plantages zoals oli^- palm, rubber, cacao enzovoort. Na deze kennismaking met WOM zoeken we een hotel in de stad en eten we voor het eerst bij een van de vele "straatrestaurantjes" die Maleisië rijk is, rijst natuurlijk. Het ziet er allemaal niet zo smakelijk uit, vlees en vis liggen reeds klaarge maakt en ongekoeld op ons te wachten. Desondanks smaakt het prima, al rijst wel de vraag wanneer je voor het eerst je diarreepillen zal moeten gebruiken. Bourgondische maaltijd Op 16 juni bekijken we als echte toeristen de stad Melaka. De zon brandt vandaag echt ongenadig en er is bijna geen schaduw. We wan delen langs diverse gebouwen die herinneren aan de koloniale tijd van Melaka. Portugal, Nederland (1641-1824) en Engeland zwaaiden achtereenvolgens de scepter in Me laka voordat Maleisië in 1957 onaf hankelijk werd. Het sterkst is de Engelse kuituur gebleven. Men rijdt links en de schoolkinderen dragen uniformen. Vervolgens vertrekken we richting Kuala Lumpur op weg naar een olie- palmplantage van United Plantages, een van de grootste plantage organisaties van Maleisië. Voor 35% in Deense handen en 65% van de aandelen is via de aandelen- beurs in Maleisië verkocht met als achterliggende gedachte dat er be ter gewerkt wordt als Maleisische personen de baas zijn. Eindelijk in het pikdonker aangekomen worden we hartelijk ontvangen door de ar beiders. Er is op onze komst gere kend, het eten staat klaar en tot onze verbazing wordt het een Bour gondische maaltijd, eten met de handèn. Grote hilariteit dus. Wie protesteert vliegt eruit Na het eten volgt een diskussie met de arbeiders tot diep in de nacht: De plantage is 28.000 hektare groot, er werken 5.000 mensen verdeeld over 7 dorpjes, elk verantwoordelijk voor een bepaald gedeelte. Een 6-daagse werkweek van 06.30 - 14.30 uur. Iedere morgen tijdens het appel ontvangt een ieder zijn dag taak. Er geldt een basisoon van f 7,20/dag voor bijvoorbeeld chauf feurs en onderhoudsarbeiders, maar de meeste arbeiders werken op stuk loon. Vrouwen verdienen voor het zelfde werk evenveel als de mannen, alleen doen zij wel het minstbetaalde werk zoals onkruid wieden, losse palmvruchten opra pen enz. De lonen zijn al jaren het zelfde maar de prijzen zijn wel gestegen. Wie protesteert vliegt er uit. Er zijn immers arbeiders genoeg, anders worden ze wel illegaal uit Bangladesh of Indonesië gehaald. Deze illegale arbeiders verdienen na tuurlijk nog minder en hebben hele maal geen rechten want ze mogen helemaal niet in Maleisië zijn. Arbeidershuizen zijn eigendom van de plantage-eigenaren, er wordt geen huur betaald en ook de water voorziening is gratis maar de stroom wordt wel in rekening gebracht. Boodschappen doen de arbeiders bij de diverse plantagewinkeltjes die onderling konkurreren. Als je be denkt dat sommigen geboren wor den op de palntage en er ook sterven zonder ooit de plantage te hebben verlaten krijg je een onaangenaam gevoel. Natuurlijk hebben wehierwe- leens over gelezen of gehoord maar nu je oog in oog staat met die mensen word je met je neus op de feiten ge drukt en kan je de bladzij niet even omslaan. Ik persoonlijk zal deze men sen en hun levensomstandigheden niet snel vergeten, het is wel ver van m'n bed maar het raakt me diep zoals die mensen met hele gezinnen, ook de ouden van dagen in 1 huisje wo nen en zich behelpen met allerlei pri mitieve middelen. Het huis waar wij te gast zijn is van de plantagevoorzitter van de WOM. Hij is er erg trots op dat hij door de arbeiders is gekozen en vindt dat hij als geen ander hun belangen kan behartigen omdat hij zijn leven lang al op de plantage werkt en al de problemen zelf ondervonden heeft. Hij overlegt met de vakbond van de regering National Union of Plantation Workerds over o.a. het loon en scholing voor de kinderen maar uit deze onderhandeling komt bijna nooit iets voort. Via WOM proberen ze dit nu aan te vechten. Na deze diskussie gaan we naar "bed". We slapen allemaal bij de voorzitter in huis op de grond, verdeeld over de woonkamer en een slaapkamertja Ik word als vrouw bevoorrecht, ik mag in het echtelijk bed slapen met de vrouw van de voorzitter, we la chen maar wat naar elkaar want we kunnen geen stom woord met el kaar wisselen, 's Morgens heel vroeg worden we door de hitte heel slaperig en zo stijf als een plank uit ons "bed" gejaagd.... U kunt een volgende keer het twee de deel van dit reisverslag lezen. Heeft dit reisverslag uw interesse gewektHet is de bedoeling dat ik mijn kennis en informatie doorgeef aan bijvoorbeeld Plattelandsjonge renverenigingen, ZLM, Plattelands vrouwen enz. Er kan een programma met diaserie verzorgd worden waarin ik uitgebreid kan verhalen over deze boeiende reis. Wilt u meer informatie, neem dan kontakt op met Sandra Kok, tele foonnummer 01686-2033. Sandra Kok Fietstaxi's in Kuala Lumpur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 8