Wilde haver steekt kop op Strobalen in elk formaat Voortreffelijk oogstweer, BBL en delven Het land aan het onkruid? Graanoogst onder ideale omstandigheden gerund Klein, groot of rond... Het financiële resultaat van brouw- gerst is ook dit jaar niet hoog in WEST BRABANT ZUID. De hoogste kilogramopbrengsten lagen rond de 5.000 kg. Van verschillende perce len kwam niet meer af dan 2.000 kg. per ha. Het percentage volgerst bleef bij de betere partijen steken tussen de 60 en 65%. Voor het zoveelste jaar op rij heeft brouwgerst het op de zandgronden slecht gedaan. Hoge kilogramop brengsten zijn schijnbaar met de huidige nieuwe rassen niet meer mogelijk. Wintertarwe viel op de meeste plaatsen tegen al is hier en daar de 7.000 kg. gehaald. Het graanstro was dit jaar zo geruimd. De grootpakkenpers heeft op grote schaal zijn intrede gedaan. Al naar gelang het merk van de machine kan elk gewenst formaat pak gele verd worden. In tegenstelling tot voorgaande ja ren zijn er in de regio nog weinig Bintjes gerooid. Aan de ene kant weinig vraag en aan de andere een veel te lage prijs. Voor direkte leve ring van een grove partij kon eind augustus niet meer gemaakt wor den dan 12 cent. Uit proef rooiingen bleek dat de opbrengst rond 20 au gustus op 45 ton per ha. lagen. De export zal wel gaan lopen wordt ge zegd. In het buitenland is het areaal wel uitgebreid maar daar staat te genover dat de verwachte op brengst lager is. Dat de export van een bepaald produkt goed loopt wil nog niet zeggen dat daar de boer baat bij heeft. De export van plant- uien bv. loopt niet slecht. In de kranten staat te lezen dat de Neder landse uien gewild zijn. Op dit mo ment krijgt een teler van plantuien niet meer dan 14 cent, amper kostendekkend. Ook over het pootgoed werd vorig seizoen nogal lyrisch gedaan al zou dat het alternatief voor menig ak kerbouwer zijn. De export lag in ieder geval aanmerkelijk hoger dan normaal. Toch hebben veel poot- goedtelers, met name beginnelin gen, slechte ervaringen opgedaan. Na aftrek van alle kosten bleek het voordelig resultaat niet veel hoger te zijn dan van goede tarwe. Het stre ven naar een grotere export is alleen maar in het belang van de handels huizen en de grote koöperaties. Uit de praktijk blijkt dat de boer er alleen maar op achteruit gaat. Van inspraak is allang geen sprake meer. Met het verdwijnen van steeds meer kleine handelaren en kleine koöperaties verdwijnt ook de onder linge konkurrentia Slechts een handvol mensen gaan de dienst uit maken. De prijsvorming van een aantal vrije produkten komt dat ze ker niet ten goeda Steeds vaker komt het voor dat prijzen kunstma tig laag gehouden worden terwijl het aanbod gering is. Donderdagavond 22 augustus viel er in ons gebied THOLEN en SINT PHILIPS LAND 7 tot en met 13 mm regen. Regen welke voor onze groenbemesters en ingezaaide gras zaden zeker welkom was. De overi ge gewassen zullen er echter weinig aan gehad hebben. Vele percelen suikerbieten leefden even op, maar zaterdagmiddag lagen er weer evenveel slap. Ook voor onze aardappelen is deze hoeveelheid neerslag te weinig. Zij gaan snel achteruit, en wanneer het nog een aantal weken droog blijft zullen we zeer snel in september aan het rooien zijn. De opbrengsten zullen dan beslist niet meevallen. Overwegend hebben de aardappe len een behoorlijk tal, maar de sorte ring zal zeker niet grof zijn. Ondertussen klagen de kollega's die vroege soorten aardappelen rooien vooral over de droge grond, dus vele kluiten, welke de kwaliteit van de aardappelen niet ten goede komt. Anderzijds blijven de prijzen redelijk tot goed, uiteraard verschillend per ras, maar zonder meer rendabel. Ook de oogst van onze zomerpro- dukten liep dit jaar voortreffelijk. Zonder dat er eigenlijk één droger aan te pas hoefde te komen hebben we onze graszaden, peulvruchten, gerst en tarwe kunnen oogsten. De opbrengsten waren echter nogal verschillend. De vroege grassoorten waren zonder meer slecht, maar vooral de latere soort als Engels raaigras gaven goede tot zelfs zeer goede opbrengsten. De droge erw ten zijn in ons gebied slecht en wel tussen de 3 en 4 ton per ha. Deze laatste teelt is de laatste jaren al sterk teruggelopen (in aantal ha's); wanneer de prijs niet herstelt zie ik deze teelt geheel van onze akkers verdwijnen. Onze zomergerst was erg verschil lend en liep uiteen van 3 tot 7 ton per ha. Vooral de liggende percelen lieten het afweten en hadden uiter aard ook nog een slecht percentage brouw. Ook voor de tarwe- opbrengsten werd zeer verschillend gesproken en wel van 6 tot uitschie ters van 10 ton. Gemiddeld schat ik de opbrengsten tussen de 8 8,5 ton per ha, hetgeen toch zeker niet slecht genoemd mag worden. Per soonlijk heb ik het idee dat met na me de wat lichtere drooggevoelige gronden het hebben laten afweten. Het verkopen van stro gaat zeer moeizaam. Bij prijzen van 55 tot 60 gulden per ton, op de auto geleverd lijkt mij hakselen al een zeer redelijk alternatief. Wel heb ik de indruk dat er meer stro is of zal worden bin nengereden dan voorgaande jaren. Hopelijk is dat weer eens rendabel. Ook is het opvallend dat er steeds meer grootpakpersen gesignaleerd worden. Toen ik afgelopen zaterdag een rondje over onze eilanden deed vie len mij twee zaken op. In de eerste plaats, dat een aantal door BBL, in het kader van de ruilverkaveling en aangekochte percelen, welke ver volgens per jaar aan verschillende grondgebruikers worden verhuurd, er zeer slecht verzorgd bijlagen. Ik zou mij als boer schamen zo'n per ceel niet te verzorgen zoals een goed boer betaamt. Ik denk dat de landinrichtingskommissie de gebrui kers die er bij de verzorging met hun pet naar gooien, niet meer in aan merking moet laten komen voor een volgend gebruik. Een andere zaak die mij opviel was, dat de gele delfmachines van het Waterschap, na de zomer-oogst weer begonnen zijn met het delven van de sloten. Vele grondgebruikers hebben netjes een strook gerst of een ander vroeg produkt naast de te delven sloten gezaaid. Sommigen hebben ook in het vroeg te delven gedeelte van onze polders bijv. de bieten tot op de kant gezaaid. De mensen, welke gerst hebben ge zaaid, kijken met argusogen naar hetgeen de machine van het Water schap doet, wanneer deze bij een perceel komt, waar nog geen strook grond is vrijgemaakt. Wanneer het Waterschap nu eens echt duidelijk wil zijn, kunnen ze dan niets anders doen dan gewoon door delven? Het stro vond dit jaar gretig af trek, geperst in kleine, grote of- ronde balen. Er is weinig verbrand of verhakseld. Op de foto: stro laden bij fam. A. Steijn aan de S/abbekoornsedijk in Kwadendamme (foto Anton Din- gemanse). De graanoogst op WALCHEREN met daarbij de erwten en late gras zaden is onder ideale omstandighe den verlopen. De opbrengsten lopen zoals altijd uiteen, met name de vroeg gelegerde gewassen vielen tegen in kwantiteit en kwaliteit. Vooral deze gerst toonde een laag hl-gewicht en lager brouwpercenta- ge, daarentegen komen ook zeer goede opbrengsten voor. Gemiddeld genomen kunnen we spreken van redelijke tot goede op brengsten, zeker gezien de weers omstandigheden in de groei- en bloeiperiode. Wie het langst heeft gewacht om tot oogsten over te gaan heeft de droogkosten tot een minimum beperkt, maar dat is ach teraf praten, hoewel in eerste in stantie het stro vaak niet goed was gerijpt. Voor de loonwerkers is het wel ge makkelijk dat iedere klant niet zo aangezet is om aan de beurt te ko men, de capaciteit van het combine-bestand breidt nog steeds uit, 't zij bij de loonwerkers bij ver vanging door aanschaf van grotere en betere, 't zij door aanschaf door kollega's meestal kleinere tweede hands machines. Of de rentabiliteit in beide gevallen juist berekend wordt, laten we in 't midden. Ook andere oorzaken en interesses spe len een rol. De produkten worden meestal direkt bij koöperatie en han del geleverd; over prijs wordt meestal niet gesproken. Hoogstens is er een afspraak welk systeem van verkoop gevolgd zal worden. In ver trouwen trekt men aan de hendel op de trekker en de kipper stort zijn la ding produkt op de plaats van be stemming. Enkele dagen later krijgt men de gegevens over gewicht, vochtgehalte en andere kwaliteits- aspekten thuisgestuurd en kan men exakt de opbrengst aan de buren vertellen, of niet....! Het prachtige oogstweer is meege nomen maar voor de nog te velde staande gewassen is het te droog, mede door de slechte struktuur door de vele regen in de vooraf gaande perioda De bieten houden het in 't algemeen goed, een niet onbekend verschijnsel op onze gronden. Een gewas dat duidelijk profiteert van de weersomstandig heden zijn de teunisbloemen, dat zij daar tegen opgewassen zijn blijkt wel waar ze voorkomen; in de vrije natuur, je ziet ze tot ontwikkeling en wasdom komen op schrale droge gronden zoals wegbermen, vroon- gronden en zelfs in de duinen. Op 1 september a.s. zal na ruim een halve eeuw, indertijd opgericht door toedoen van de ZLM, de Maat schappij voor Onderlinge Hagel- schade op Walcheren, opgaan in de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzeke- ring. Op voorstel van bestuur en kommissarissen is deze weg ge volgd en besloten door de onlangs gehouden algemene vergaderingen. Automatisering en schaalvergroting in deze branche hebben mede tot deze besluiten geleid. Het is altijd een kleine groep geweest, die aan gesloten was bij deze maatschappij. De aandrang om tegen hagelschade te verzekeren voor gewassen te vel de is om meerdere redenen in ons gebied nooit groot geweest en nog. De leden hebben altijd voor een lage premie deze risiko's ingedekt, later toen herverzekering noodzakelijk werd, werd dat hoger, maar door de invloed van de gehanteerde scha- destatistieken in dit systeem bleven de premies aantrekkelijk tegenover andere gebieden in herverzekerings- verband, met uitzondering van onze Nóord-Bevelandse kollega's die nog lager scoren. In de nieuwe opzet worden deze statistieken gehand haafd, uiteraard weet men nooit hoe deze zich in de toekomst zullen ont wikkelen, niets is immers zo grillig als 't weer. Vermeldenswaardig is wel dat, op enkele beginjaren na, achteréénvol- gend twee keer vijfentwintig jaar twee leden uit dezelfde familie in Westkapelle het sekretariaat heb ben gevoerd. Tot voor kort hield dat in, het verslaan van de verenigings zaken, inklusief de gehele admi nistratie van berekening en incasso van de premies en de afhandeling van de schades in overleg met de taxateurs. Een felicitatie en dank waard voor de getoonde accu ratesse. De vakanties lopen weer op een eind. Hoewel in de rekreatie-sektor steeds meer op seizoenverlenging wordt geïnvesteerd is dit van weinig invloed op het kamperen bij de boer. Walcheren komt zodoende weer meer in het bezit van de autochtone bevolking en dat die er ook van ge nieten getuigt een onlangs gestarte zomerrubriek in de Provinciale Zeeuwse Courant. Die gaat meestal over die plaatsen waar de toerist niet komt. Zo komt iedereen aan zijn trekken. Een stralende zomerdag beleven we vandaag, het tijdstip waarop schrij ver dezer rubriek, zijn praktijkerva ringen op papier tracht neer te zetten. Maar dat zal niet alleen in het "LAND VAN AXEL" het geval zijn. Wel hebben we hier in de nacht van donderdag op vrijdag zo'n 12 mm neerslag gehad en dat schijnt toch wel heel lokaal te zijn geweest. Overigens wel welkom, voor met name suikerbieten en aardappelen die nog groen staan. Het kan de kg- opbrengsten nog zeer gunstig beïn vloeden. De oogst van de granen en erwten is op een enkel perceel na, achter de rug. Over het algemeen vallen de opbrengsten niet mee, zeker van erwten en capucijners niet. Toch zijn er ook gevallen bekend waar de tar we wel goed scoort, maar het ras Sleipner, waar juist veel van werd verwacht, is dit jaar niet bij de top pers, integendeel, zelfs in sommige gevallen bedroevend slecht van op brengst. De vatbaarheid voor ziek ten bleek dit jaar funest. Rondrijdend door de streek valt op dat er op sommige percelen veel on kruid gekomen is. Hier en daar in bieten, maar ook in aardappelen en vooral sommige bruine bonen zitten onder het onkruid, zoals perzikkruid, zwarte nachtschade en kroontjes- kruid. Je kunt je afvragen hoe de onkruidbestrijding ter hand geno men moet worden wanneer er in de toekomst tal van goede chemische middelen niet meer gebruikt zullen mogen worden, en wanneer de weersomstandigheden de onkruid- groei stimuleren. Wellicht zal dan de - in sommige kringen zo genoemde - extensivering duidelijk zichtbaar worden, of zullen we misschien een keer meer richting Belgenland moe ten om wat extra inkopen te doen? Zoals gezegd een zonnige zomerdag met een licht briesje En als je dan zo kijkt zie je ze voorbij komen zwe ven, soms honderden meters ver en misschien nog van verder, nee, geen ballonvaarders, maar de pluizen van de distels die ook "oogstrijp" zijn. Want de distelvegetatie neemt over al toe. Overheidsinstanties zoals Ge meentes, Havenschap en Waterschap zijn niet zo alert meer op de "stekels". Wordt er door be langhebbenden gereclameerd, dan wordt er soms nog wel wat met de "Franse slag" aan gedaan, vaak ook nog veel te laat. Het gevolg is dat ook partikuliere grondgebruikers wat nonchalanter worden. Het heeft immers weinig zin wanneer steeds nieuwe voorraad zaad van el ders wordt aangevoerd, zo rede neert men al vlug. Tevens betekent het dat waar mogelijk nog eens een extra rit met de spuitmachine ge maakt moet worden, wat toch op zijn beurt weer het milieu niet ten goede komt. Ook nieuws was dat de firma V.d. Bilt, hier gevestigd in onze regio, het voor elkaar wist te krijgen een grote export-order voor vlas naar de Sovjet-Unie te plaatsen. Een stimu lans misschien om de verbouw van vlas toch nog weer wat perspektief te geven. In hoeverre de turbulente ontwikkelingen in de Sovjet-Unie gevaar betekenen voor deze order zal blijken. De ontwikkelingen daar volgen elkaar razendsnel op en wie weet, wanneer u dit leest, is er van de naam Sovjet-Unie al geen sprake meer en zijn er op deze wereld weer wat landen en landsgrenzen bij. Maar ook onze eigen regering lijkt op een krisis af te stevenen, of is het misschien ook politiek dit te suggereren? In elk geval zal er met of zonder dit kabinet voor de agrariërs in dit land van turbulente ontwikke lingen geen sprake zijn! Op sommige percelen in het zuid westen steekt wilde haver in toene mende mate de kop op. Het blijft noodzakelijk dit hardnekkig onkruid systematisch uit te roeien, zo deelt de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Zeeland mee. Bestrijding van wilde haver is al vele jaren bij verordening verplicht gesteld. De administratieve uitvoe ring van deze verordening berust bij de Gewestelijke Raad. De verorde ning biedt de mogelijkheid onthef fing te verlenen. Gelukkig wordt maar sporadisch een ontheffing aangevraagd. Toch blijkt uit diverse signalen dat de wilde haver ook in zuidwest Nederland weer enigszins terrein aan het winnen is. Elke boer is verplicht wilde haver te plukken en te vernietigen, zonodig met chemische middelen. Slechts enkele pluimen kunnen jarenlang grote overlast en schade veroorza ken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6