Boeren niet "uitroken" ten gunste van natuurgebieden Uitstekende prijzen vroege appels KNLC-prijs 1991 uitgereikt ZlOo Bedrijven willen atrazin op de markt houden zuidelijke landbouw maatschappij Openbaar debat over natuur en landbouw Opening studiejaar AHD VERVOLG OP PAGINA 3 Pag. 3 Pag. 4 Pag. 5 Pag. 6 Pag. 8 Pag. 9 Pag. 10 Pag. 11 Schelhaas: "zuivelmarkt leeft op" AMvB melkveehouderij Hinderwet Eerste oogstramingen CBS Uit de Praktijk NAJK-studiereis Maleisië "Met doorlichting bedrijven ondernemers spiegel voorhouden Eerherstel oude boerenerven Veehouderij waardeert natte produkten land- en tuinbouwblad VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1991 79e JAARGANG NO. 4084 In de redelijk goed gevulde aula van de Zeeuwse Bilbiotheek in Middel burg vond afgelopen maandag een openbaar debat plaats over duur zaam samengaan van landbouw, natuur en milieu. De Zeeuwse Zo- meruni versite it was er in geslaagd twee "kemphanen" tegenover el kaar te zetten: de heer H.C. van der Maas, voorzitter van de ZLM, als vertegenwoordiger van de land bouw, en drs. F.W. Vera, weten schapper en medesamensteller van het manifest over duurzaam samen gaan van landbouw, natuur en mi lieu (werkgroep-De Zeeuw). De discussie stond onder leiding van mr. G.W. Smallegange, landbouw- publicist. In het manifest wordt onder andere een verdubbeling van het areaal na tuurgebied in Nederland bepleit. In plaats van 200.000 ha binnen 20 jaar (Natuurbeleidsplan) moet er binnen 10 jaar niet minder dan 400.000 ha natuurgebied in Neder land aanwezig zijn, ofwel 10% van het totale areaal cultuurgrond. Na 2000 zou dit zelfs moeten uitgroei en tot 20%, zo stelde Vera. Hij zei dat landbouw en natuur wel samen kunnen gaan, maar slechts ten koste van veel natuur. Vera vindt dat in Nederland weer iets terug moet komen uit de oertijd.: uit gestrekte natuurgebieden, waar wild en ander gedierte vrijuit hun gang moeten kunnen gaan. Gebie den die volgens Vera voor grote de len toegankelijk moeten zijn voor publiek. "Zo is het ooit geweest en zo zou het weer moeten worden. Nederland is dat internationaal ver plicht. In ons land mag hooguit 5% natuurgebied worden, maar in Brazi lië vinden we 40% nog te weinig. Dat is niet consequent". Vera noemde het Natuurbeleidsplan miezerig. Ook het fenomeen relatie- notagebieden zag hij niet zitten. "Dit is een bom onder zowel het landbouw- als het natuurbeleid. Relatienotagebieden hebben niets te maken met duurzame natuuront wikkeling. De boer kan er op een gegeven moment weer mee op houden". Vraagtekens Van der Maas bleek "in de kern" een heel eind met Vera mee te kun nen gaan. Hij plaatste echter vanuit de praktijk grote vraagtekens bij de haalbaarheid, de uitvoerbaarheid en de betaalbaarheid van de plannen van de natuurbeweging, zeker als die plannen versneld realiteit moe ten worden. "Reken maar uit: 400.000 ha x 40.000 gulden 16 miljard gulden. Dan heb ik nog niet eens de kosten van onderhoud en beheer meegerekend. Wie zal dat betalen? De begroting van het hele ministerie van LNV is nu 2 miljard gulden". Van der Maas zei het vermoeden te hebben dat de overheid er op uit is door planologische beperkingen de landbouwgronden in waarde te la ten dalen om de financiering op die manier veilig te kunnen stellen. "Als je steeds meer natuurgebieden aan legt is de resterende landbouw grond op den duur nauwelijks meer iets waard. Dat noem ik uitroken van boeren en dat mag onder geen beding gebeuren. Boeren die grond moeten afstaan voor natuurbelan- gen moeten de vrije grondprijs krij gen en niets minder! Vera vond dat op zichzelf een rechtvaardig verlan gen. '"t Is maar net hoe de politiek er over denkt. Het gaat om politieke keuzes". Het slagwerkensemble van het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag begeleidde met trommelgerof- fel de opening van het studiejaar 1991/1992 van de Agrarische Ho geschool in Delft (AHD). De staats secretaris van Landbouw, Gabor, opende met de onthulling van een nieuw verwijzingsbord het nieuwe studiejaar officieel en KNLC- voorzitter Marius Varekamp reikte aan Aad van Winden de KNLC-prijs 1991 uit. De afgestudeerde bedrijfskundige Van Winden ontving de prijs van f 1000,— voor zijn afstudeerop dracht Activity Based Costing. Dit behelst een onderzoek naar de mo gelijkheden dit model toe te passen Volgends de verwachtingen zal ook het bewaarfruit in prijs goed zijn. Vooral van de appels vallen sortering en opbrengst tegen (archieffoto). De prijzen van de zomerappels zijn als gevolg van de veel lagere op brengsten uitstekend. Voor veel te lers wegen de hoge prijzen echter lang niet op tegen de opbrengstder ving. De appel- en perenoogst is dit jaar zeker de kleinste van de afgelo pen jaren. Een woordvoerder van veiling CHZ Kapelle verwacht dat de prijzen van de appels en peren dit seizoen hoog zullen blijven. "Ook in de omringen de landen is er dit jaar veel minder fruit, die hebben dezelfde proble men als wij en dat werkt allemaal door. Voor zowel klasse I als klasse II fruit verwachten we dat de prijzen goed zullen blijven. Zelfs voor fruit met hagelschade worden goede prijzen betaald, omdat ook daar een markt voor is. Omdat veel mensen het eerste klas fruit te duur vinden kopen ze liever een iets mindere kwaliteit voor een lagere prijs". Op de veiling in Kapelle bracht de James Grieve begin deze week nog rond de twee gulden per kg op en de Benoni ca. f 2,50. De veilingprijs voor Discovery was nog hoger vori ge week, tot vier gulden per kg. Van dit ras is de opbrengst echter zeer matig. Bovendien vertoont een hoog percentage van de vruchten scheurtjes, waardoor ze niet geveild kunnen worden. Ook van de andere zomerrassen valt de opbrengst te gen, vooral van de Benoni. Hoeveel de opbrengsten bij andere jaren ach terblijven verschilt zeer sterk per ras en per streek. Sommige telers heb ben maar 10 tot 20 procent van de gebruikelijke kilo's, zodat voor hen de prijs het nooit goed kan maken. Anderen komen wel aan een bijna normale opbrengst, dus die kunnen een goed jaar tegemoet zien. De verschillen zijn ook in het Zuid westen per regio goed te zien, soms zelfs op 1 km afstand. Voor alle appel- en pererassen geldt dat dit jaar de sortering klein zal blijven. Ook laat de kwaliteit nogal eens te wensen over, aa. bij Conferenca "Door de nachtvorst komen er rela tief meer flesvormige peren voor dan anders, dus hebben we minder eerste kwaliteit", aldus een teler. Qua opbrengst doen de peren het wat beter dan de appels. Van som mige rassen zoals Conference wordt er zelfs een normale oogst verwacht. binnen een complex bedrijf. Het KNLC kent de prijs jaarlijks toe voor de beste afstudeeropdracht van de Agrarische Hogeschool Delft. Vol gens de jury is Aad van Winden er in geslaagd dit actuele en complexe onderwerp op een inzichtelijke wijze vast te leggen en om te zetten in een bruikbaar instrument voor management-beslissingen. Extra feestelijk De staatssecretaris noemde de ope ning van het studiejaar extra feeste lijk omdat er twee nieuwe studierichtingen van start gaan aan de AHD, namelijk Milieukunde en Levensmiddelentechnologie. In zijn verhaal wees hij op het belang van de studierichting levensmiddelen technologie voor West Nederland. In dat deel van het land is het groot ste gedeelte van de voedings- en genotmiddelenindustrie van ons land gevestigd. Daarnaast vragen de consumenten steeds meer kwali teit. Wat betreft de nieuwe studie richting Milieukunde wees Gabor erop dat we voor de grootste uitda ging van de eeuw staan. Over tien jaar moet er namelijk sprake zijn van een maatschappelijk aanvaardbare, duurzame landbouw en veeteelt in Nederland. Milieuaspecten zullen daarvan van het grootste belang zijn. Daarnaast is dit de eerste stu dierichting Milieukunde binnen het randstedelijk gebied. Er zijn echter nog meer bijzonderhe den te melden over de Agrarische Hogeschool Delft. Dit is het eerste jaar dat alle studieprogramma's in Delft worden gegeven. Verder zullen de verbouwing van het schoolge bouw, de kas en de hogeschooltuin dit studiejaar worden afgerond. Tenslotte zal in 1992 gestart wor den met de bouw van een techniek hal en een extra toren, waarin de bibliotheek, collegezalen, aula en personeelskamer worden gereali seerd. Ingeborg Schuitemaker De gewasbeschermingsmiddelenfa brikanten gaan in beroep tegen het voornemen van de Commissie Toe lating Bestrijdingsmiddelen om alle atrazin bevattende produkten te verbieden. De Commissie wil de toelating van deze middelen na 1 maart 1992 niet verlengen. Atrazin is een onkruidbestrijdingsmiddel voor mais. De bedrijven wijzen er op dat atrazin nog onlangs opnieuw voor een lan ge periode is toegelaten in Dene marken, Frankrijk en Amerika. Het middel is nu toegelaten in 11 van de 12 EG-staten en op EG-niveau is de beoordeling nog steeds gaande Vol gens de fabrikanten zijn er geen aanwijzingen, dat het gebruik van atrazin schadelijk is voor de gezond heid van mens of dier. Ook de gevol gen voor het milieu zijn niet van dien aard, dat het middel uit de markt genomen moet worden. Het voor nemen van de Commissie is vol gens de bedrijven gebaseerd op wetenschappelijk onvoldoende en gebrekkige gronden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 1