Open Dag teken van kleinfruit PFW in verlaten en bewaren Prijs sperziebonen ingezakt Energiebesparing Tuinbouw Percelen bloemzaden op Tholen omgeploegd wegens ziekte Een vlotte oogst Rentabiliteit glasgroenteteelt stabiel m 9 Het Proefstation voor de Fruitteelt (PFW) houdt op vrijdag 6 septem ber a.s. haar derde Open Dag voor kleinfruittelers in dit seizoen. Het programma begint om 14.00 uur en eindigt omstreeks 17.00 uur. Op die middag laat het PFW zien hoe op verschillende manieren de oogst van rode bessen, frambozen, bra men en aardbeien verlaat kan wor den. Speciaal aandacht wordt besteed aan het onderzoek naar de mogelijkheden om rode bessen te koelen en te bewaren. De onderwerpen van elk 30 minu ten per gewas worden toegelicht door medewerkers van het PFW en het I.K.C., afd. Fruitteelt. Het ver dient aanbeveling om op tijd aanwe zig te zijn. Anders mist men een deel van de toelichtingen. Rode bessen Verlaten van de oogst, al dan niet in kombinatie met spreiding van de aanvoer, kan gebeuren door: over kappen van het gewas, koelen van het geoogste produkt, gebruik te maken van gekoelde planten. Het overkappen van rode bessen met als doel de plukrijpe bessen te beschermen tegen weersinvloeden kan gebeuren met eenvoudige, zelf gemaakte plastic regenschermen. Deze zijn goedkoop maar minder duurzaam. De laatste tijd maken de in de handel zijnde professionele overkappingen en schermhallen snel opgang. Op het PFW zijn bij wijze van proef de nieuwe, laatrijpende rassen Roodneus, Augustus, Mactor en Rondom J overkapt met eenvoudige regenschermen. Als vergelijking zijn ook de standaardrassen Rondom, Rovada en Heinemanns Rote Spat- lese in de proef opgenomen. De be doeling is dat de vruchten van deze rassen op de Open Dag nog niet ge oogst zijn. Op het PFW is dit jaar een onder zoek gestart naar de bewaarbaar- heid van geoogste rode bessen. De bessen worden bewaard bij verschil lende percentages zuurstof, kool zuur en luchtvochtigheid. De proefrassen zijn Rotet, Rondom en Rovada. Rotet is 29 juli geplukt, Rondom 2 augustus en Rovada 8 augustus. Ze worden elke 2 weken beoordeeld op vruchtrot, kleur, ste vigheid en suiker- en zuurgehalte. De proef is zo opgezet dat de bes sen, afhankelijk van de kwaliteit, 3 4 maanden bewaard kunnen wor den. Op de Open Dag worden de eerste proefresultaten bekend ge maakt en getoond. De bessen zijn dan 4 5 weken bewaard. Ook bij rode bessen kan gebruik ge maakt worden van gekoelde planten om in het naseizoen bessen te kun nen oogsten. De planten worden daarvoor opgekweekt in potten en in de winter, als ze in rust zijn, be waard bij een temperatuur van -2°C. In de loop van de zomer kun nen ze op elk gewenst moment naar buiten gebracht worden. Ongeveer 3 maanden later volgt de oogst. Het is geen eenvoudige teelt. Het PFW heeft onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van deze manier van verlaten. Op de Open Dag zal op de resultaten daarvan nader worden in gegaan. Frambozen De verlate teelt van frambozen in een plastic tunnel of kas neemt toe als gevolg van de gunstige prijzen. Ook voor de buitenteelt zijn er mo gelijkheden, maar dan verdient het aanbrengen van een overkapping aanbeveling. Er kan zowel in grond als in pot geteeld worden. Als pot ten gebruikt worden zijn 2 teelten in dezelfde ruimte mogelijk. Een verla te teelt van frambozen kan gebeu ren met herfstframbozen, eskibozen en gekoelde vermeerderingsveld- planten. Het telen van herfstframbozen heeft de beste mogelijkheden om na het hoofdseizoen frambozen aan te voe ren. Op de Open Dag wordt een eenjarige teelt met 4 herfstframbo- zerassen getoond. De planten zijn in februari van dit jaar opgepot, buiten opgekweekt en op 15 juli in een tun nel gezet. Behalve met herfstframbozen kan een verlate teelt gebeuren met eski bozen. Dit zijn speciaal opgekweek te frambozeplanten, nu nog van het ras Glen Clova. Bramerassen Het rassenonderzoek bij bramen op het PFW richt zich onder andere op het vinden van doornloze rassen die minder gevoelig zijn voor winter vorst. De afgelopen winter heeft het in Wilhelminadorp enkele nachten harder gevroren dan -7°C. De helft van het rassenperceel bramen is daarom afgedekt met stro en plastic. De andere helft is onbedekt gebleven. Voor het verlaten van bramen met gekoelde planten in tunnels en kas sen komt vooral het ras Bedford Gi ant in aanmerking. Daarvan is bekend dat het zonder problemen enige maanden beneden het vriespunt is te bewaren. Doordragende aardbeirassen Al jarenlang geldt Rapella als het standaardras bij de teelt van door dragende aardbeien. Dit jaar worden op het PFW 5 buitenlandse rassen beproefd. De bedrijven met groenteteelt onder glas in Nederland hadden in 1989 gemiddeld een verlies van 7 duizend gulden per bedrijf, of 1% van de kosten. Dat blijkt uit de definitieve cijfers van het Landbouw- Ekonomisch Instituut (LEI-DLO). Aan het eind van 1989 heeft het LEI een raming gepubliceerd over de glasgroenteteelt. De definitieve cij fers wijken hiervan nauwelijks af. De arbeidsopbrengst van de onder nemer bedroeg gemiddeld f 65.100,- (in 1988 f 59.800,-). Het totaal gezinsinkomen was f 104.300,— per ondernemer (in 1988 f 103.200,-). Na aftrek van De teelt van Lavatera, een perkpiant, heeft op Tholen ernstig te lijden onder een moeilijk te bestrijden schimmelziekte. de persoonlijke belastingen en pre mieheffing bleef er f 72.900,— over als besteedbaar inkomen voor gezin en bedrijf. De besparing was f 21.100,— per ondernemer. Per be drijf kwam f 277.000,— aan mid delen beschikbaar, waarvan f 112.500,— aan eigen middelen en f 164.500,— aan vreemde middelen. De bruto-investeringen bedroegen f 170.300,- (in 1988 f 126.700,—). De telling van de ba lans was f 1.425.000,— per bedrijf; deze aktiva werden aan het einde van het jaar met 58% eigen vermo gen gefinancierd. Met een goede opkomst van be langstellenden hield de zaad- teeltstudieclub "Eiland Tholen" de laatste exkursie van 1991. Er was een route uitgezet rond St. Anna- land waarbij 29 verschillende zaad- teeltgewassen werden bekeken. Voorafgaand aan de exkursie wer den er zieke/aangetaste planten be keken welke vanuit praktijkpercelen waren meegebracht. Als zaadteler ben je sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. Vo rig jaar was een matig violenjaar i.v.m. de verbranding van de bloe men, en dus weinig zaadzetting. Dit jaar was er weer een periode van weinig zetting door het donkere en later ook natte weer, wat ook weer flinke Botrytus-aantastingen te zien gaf op verschillende percelen. Dit jaar komt het voor dat er in augus tus percelen met winterviolen (ge zaaid in augustus 1990!) vaststaan, en één perceel waar niets geen toe komst meer inzat is met de loofklap- per vernietigd. Er lagen wat planten waarop meel dauw voorkwam. Het verschil was echte meeldauw (zit op het blad) en de valse meeldauw (zit in het blad). Ook was de Lavatera aanwezig met de inmiddels bekende Colletotri- chum aantasting. Zowat alle perce len op Tholen zijn aangetast met deze ziekte, een enkel perceel is al omgeploegd. Tegen de ziekte die met het zaad meekomt is weinig kruid gewassen. Een teler had al 9 gewasbespuitingen uitgevoerd, en alleen een verder uitbreiden van de ziekte werd hiermee voorkomen. Op wat lagere, vaak nattere en koude perceelsgedeelten is de aantasting dan erger, m.a.w. Lavatera is struk- tuurgevoelig. Het idee is geopperd om de rijafstand van 1 m. terug te brengen naar 75 cm. en in de rij te dunnen op 25 cm. of misschien pre- cisiezaai. In muurbloemen zagen we rupsen vraat aan de bladeren, veroorzaakt door het koolmotje Ditzelfde rupsje vreet in de Allysum de bloemblaad jes af, waardoor het gewas er dood uitziet, maar nog lang niet rijp is. De chemische bestrijding is schadelijk voor de bijen. Ze gaan er niet van dood, maar vliegen niet meer op de bespoten bloemen, en dus volgt er geen insektenbestuiving meer, wat voor sommige soorten direkt te merken is aan de kg opbrengsten. Let dus altijd op de bijen. Ook was er een gedeelte van een perceel aangetast met de schimmel sclero- tinia. Opmerkelijk was dat op het zelfde perceel vorig jaar in aardappelen met pootgoed van 2 verschillende herkomsten in hetzelf de gedeelte zwartbenigheid voorkwam. Een probleem met chemische on- kruidbestrijding was dat het middel met veel neerslag enkele centime ters was ingespoeld en daar de kie ming van het zaadgewas bemoeilijkta Er moet verband zijn tussen de te gebruiken middelen en de gewenste zaaidiepte bij enkele gewassen. Op één perceel was de kopakker vergeten, hier stond veel herderstasje met een flinke aan tasting witte roest. Wordt bijv. een overblijvend gewas als Aubretia aangetast, dan is de volgende oogst minimaal. Tijdens deze exkursie bleek weer eens te meer hoe moeilijk het is om het juiste oogsttijdstip te bepalen. De eerstvolgende bijeenkomst staat gepland op 28 november a.s. L. Bijnagte, sekr. Geen enkele sperziebonenteler in WEST-BRABANT had verwacht dat de prijs nog kapot zou kunnen gaan. Begin augustus echter zette de prijsval in. Veel partijen brachten niet veel meer op dan 50 cent per kg. Percelen die door de warmte noodrijp dreigden te worden zijn veelal aan de industrie afgezet om extra aanbod op de veiling te voorkomen. Door de slechte groeiomstandighe- den in het voorseizoen bleven de ki logramopbrengsten laag waardoor iedereen er bij voorkeur al vanuit ging dat de prijs hoog kon blijven. Zeer warm weer in juli deed alles versneld groeien zodat bonen die eind april gezaaid zijn gelijktijdig pluk- rijp waren met de gezaaide van eind mei. Of de verlaging van de vei- lingprijs hierin zijn oorzaak heeft is de vraag. De aanvoer op de veilin gen ligt zeker niet hoger dan vorig jaar toen over het algemeen een goede middenprijs is gemaakt. Aannemelijker voor een verlaagde prijs is de areaalsuitbreiding. Niet in West-Brabant waar de traditionele bonenteler te vinden is maar in het noorden en andere delen van het land. Op verschillende plaatsen zijn groepen van telers met sperziebo nen begonnen. Dat de prijs lager is vindt ook zijn oorzaak in het feit dat lang niet alle bonen meer via de vei ling de konsument bereiken. Groot afnemers en supermarkten kopen steeds meer rechtstreeks via tus senpersonen bij de teler. Op deze manier blijven de kosten van veilen en transport lager en kan het pro dukt verser in de winkelschappen komen te liggen. De verwachting is dat de prijs eind augustus weer oploopt omdat door de vele regen in de laatste weken van juni het zaaischema achterop is geraakt. Sperziebonen die vanaf half juli nog gezaaid zijn staan er goed op. Bij aanhoudend warm weer en af en toe regen kunnen ze eind september geschikt zijn. De kans zit er dan wel in dat de aanvoer te groot is. Het areaal late bonen is behoorlijk uitgebreid. Dat een lage aanvoer op de veiling altijd gepaard gaat met een hoge prijs komt niet altijd uit. Augurken worden mondjesmaat aangevoerd met als gevolg dat het voor de ko per niet interessant meer is. Kleine partijen kosten in verhouding veel te veel voor wassen en verdere ver werking. Veel telers stoppen met augurken omdat het 3 maanden hard werken is. Is er toevallig teveel aanbod, dan is het daggeld erg laag. De energie-efficiency in de glastuin bouw kan nog steeds verbeterd worden, ondanks de grote inspan ningen die daarvoor tot nu toe al zijn verricht. Om de glastuinbouw hier bij te steunen heeft Novem een re geling ontworpen waarmee investeringen ten behoeve van on derzoek en ontwikkeling financieel gesteund kunnen worden. Er is in 1991 een bedrag van f 2,5 miljoen voor financiële steun beschikbaar Over deze regeling is een folder ver schenen. Daarin staan ook enkele voorbeelden van projekten. Meer in formatie kan worden ingewonnen bij de heer Constan Ousters, pro- jektmanager Agrarische sektor van Novem. Hij is bereikbaar via tele- foonnr. 046-595330. In versneld tempo rijden, ook op THOLEN, veel zaadgewassen deze zomer aan. Voor sommige gewas sen zal het zeker wat te snel gaan. Met name de violen zullen de ko mende weken veel geoogst worden om te voorkomen dat te veel zaad wegspringt. Ondanks dat de zaad zetting weer vrij goed is bij dit ge was zal de opbrengst over het algemeen niet hoog zijn. Er is be hoorlijk wat wegval geweest door o.a. rhizoctonia en met de flinke droge periodes bleef de gewasont wikkeling over het algemeen te ma tig. Er is al meer over gediskussieerd, maar dikwijls blijkt de rijafstand van 50 cm voor dit ge was op de zwaardere grond aan de ruime kant te zijn voor een goede opbrengst. De wegval door rhizoctonia is altijd al een lastige kwaal geweest in vio len, maar lijkt de laatste jaren eerder toe te nemen. De schimmel kan zich op onze gronden gemakkelijk in stand houden en ook uitbreiden. En niet alleen in violen. Dezelfde schim mel komt in vele gewassen voor, o.a. in aardappelen, al openbaart hij zich in een andere vorm. Door het grillig karakter en het onverwachte optreden, soms per soort of kleur violen, zijn de bestrijdingsproeven nooit een succes geweest. Uitge breide praktijkproeven met diverse methoden en middelen zouden mo gelijk meer resultaat opleveren. Een aantal ziekten en plagen kun nen soms massaal en vernietigend toeslaan in de zaadteelt. Zo is ook de beruchte callectotrigam schim mel in lavatera nog steeds geen op geloste zaak. Deze schimmel is dit jaar weer op diverse percelen in kor te tijd zo uitgebreid, ondanks vele bespuitingen, dat deze niet meer te redden waren. De komende jaren zal bij deze teelt het accent moeten liggen op ge zond zaad, want de schimmel komt met het zaad mee. Het zit er name lijk in, zodat ook een zaadontsmet ting onvoldoende is. En een warmwaterbehandeling is voor de praktijk nog niet haalbaar. Het telen van vrijwel 100% gezond zaaizaad als uitgangsmateriaal blijkt ook nu weer niet eenvoudig te zijn, maar zal toch meer aandacht moe ten krijgen de komende jaren door de zaadfirma's en de zaadteeltstu- dieclub. En ook de DLV voorlichter zal hier zeker een bijdrage aan willen leveren om deze teelt in stand te houden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 9