Gasconne-koe: een nog vrij onbekend vleesras Het melkvee te Oostburg s Veehouderij Qj vlees is nog niet zo bekend, maar toch zijn er slagers die er een klan tenkring voor opgebouwd hebben en elke week een Gasconne nodig hebben. Mooie beestjes De kalveren die nu in Flevoland lo pen zijn geen raszuivere Gasconnes, maar dit geldt wel voor de Gascon ne kalveren bij Dies Hage uit Poort vliet. Hij heeft in mei twee drachtige Gasconnes van (zijn bijna-buurman) Heydra gekocht. Ze hebben inmid dels allebei afgekalfd, en het viertal loopt in de wei samen met de ande re vleeskoeien van Hage. Het oudste (stier-)kalf is nu twee maanden oud, Zuzanne Miezgiel uit Biddinghui zen bij de Gasconne koeien in de potstal, 's Winters verblijven ze hier, 's zomers lopen ze in het na tuurgebied de Oostvaarderplas- sen (foto: Peter Mastenbroek). het jongste (een vaarskalf) veertien dagen. De kalveren zijn beide bruin geboren, maar als ze een maand of drie oud zijn worden ze helemaal grijs. Die verkleuring is al heel mooi te zien, zegt Dies Hage. Hij heeft de dieren gekocht omdat hij het van die mooie beestjes vond. Na de zomer verkoopt hij de koeien weer. Het stierkalf gaat hij afmesten, met het vaarskalf gaat hij verder fokken. De Gasconne is sterk verwant aan de Piemontese. Dit Italiaanse ras heeft zwarte oren, een zwarte neus en een lichtgrijze, zeg maar gebro ken witte haarkleur. De Gasconne heeft praktisch dezelfde kenmerken, alleen is de haarkleur iets donkerder, ze zijn kortom iets grijzer. De dieren worden niet zo groot. Na éér> of twee keer afgekalfd te hebben en te zijn afgemest bedraagt het geslacht gewicht doorgaans ca. 800 kg, met uitschieters tot bijna een ton. Ze zijn kleiner dan de Blonde d'Acquitaine, maar het vlees is veel fijner. Op de menukaart van een luxe hotel in Amsterdam (Heydra twijfelt tussen het Hilton en het Américain) staat het Gasconnevlees zelfs speciaal De twee Gasconnes van Dies Hage uit Poortvliet hebben raszuivere vermeld. Dat geeft wel aan dat het kalveren. 'ets bijzonders is, zegt Heydra. Het De Gasconne - uit te spreken als Gascoigne - is als vleesras in Neder land nog vrij onbekend. Wat betreft de vleeskwaliteit is dat ten onrech te, zegt veehouder en handelaar A. Heydra uit Oud-Vossemeer. 'Het vlees is vergelijkbaar met dat van de dikbil'. Heydra heeft diverse soorten vlees koeien op zijn bedrijf, waaronder de Gasconnes, die hij door heel het land verkoopt. Er lopen nu zelfs een midden veertig van zijn bedrijf af komstige Gasconnes in het natuur gebied de Oostvaardersplassen bij Lelystad. Ze zijn drachtig (van een luxe Piemontese stier) gekocht door ecologisch akkerbouwer Sjaak Twist en zijn partner Zuzanne Miez giel te Biddinghuizen, die ze hebben aangeschaft voor de produktie van dierlijke mest. Zuzanne Miezgiel: 'Ze kunnen uit slecht voedsel heel veel groei halen, vandaar dat we ze tus sen april en oktober rustig zonder bijvoeren in het natuurgebied kun nen laten lopen. De dieren kennen nauwelijks afkalfproblemen, ze hoe ven niet met de keizersnede gehaald te worden. Er zijn inmiddels al zes kalveren geboren. Bijkomend pluspunt is dat de Gasconne-koeien erg mak zijn'. Hautes Pyrénnées Heydra heeft de Gasconnes als pink geïmporteerd uit de Hautes Pyrén nées, in het uiterste zuiden van Frankrijk. Hier, in de bergachtige grensstreek tussen Frankrijk en Spanje, leeft een heel kleine popula tie van dit ras. Doordat ze weinig mensen te zien krijgen zijn ze wat schrikachtig, 'maar er zit geen greintje agressie in', onderschrijft Heydra de ervaring van de ecologi sche boeren uit Flevoland. Reserve-kampioene O/ga 251 van mts. G. en R. Cuele- naere te Philippine Op woensdag 17 juli 1991 werd op en om het Ledelplein te Oostburg de 54e veetentoonstelling gehouden. Melkvee, vleesvee in vele keuzes, soorten, handelsvee en schapen vormden een levendig tafereel op de wekelijkse markt van Oostburg waar ook de standwerkers e.a. voor veel vertier zorgden. Door het zo merse weer kwam alles goed tot uiting. Bij het melkvee en de vaar zen hadden 9 bedrijven 86 dieren opgegeven en formeerden zij 14 groepen. Voorzitter J. Thomaes en zijn actie ve bestuursleden hadden de dag weer in de goede oude beproefde stijl georganiseerd en burgemeester Kruize zorgde weer voor een toe passelijke opening en fungeerde als goed gastheer op het stadhuis bij de prijsuitreiking. Als juryleden fun geerden de heren W. Francke, W. op 't Hof, W. Poppe en W. van Sluys. Van de elf vaarzen werden er 7 met oranje getooid. Het kampioenschap der vaarzen was voor Mirza 43, V. Myhre Mint Valiant King van mts. G. en R. Cuelenaere, Philippine. Zij is groot, gerekt, goed van type en iets hakkig. Reservekampioene werd Heieen 31, V. Freebrook Sexation Amos van A.H.J. Vermue, Oost burg. Zij is mals en voldoende in de benen. Dina 67 van P.A. Riemens, Hoek was derde op tal en de zeer kolossale Olga 287 van Mts. G. en R. Cuelenaere mocht op de vierde stek plaats nemen. De koeien lieten gemiddeld een goede indruk achter met veelal typische tot zeer typi sche kopnummers vooral ook in de jongere rubrieken. Nieuw was de bekerprijs voor de beste Proefstierdochter. Een zeven tal kwam hier voor in de ring. Het laatste zeer goede drietal bestond uit: Olga 220, V. Newhouse Astro naut van mts. G. en R. Cuelenaere, een zeer melktypische ruime koa Bertha 400, V. A Nor Lene Royla C. Chief van L.M. Vinke en Zn, Hengst dijk. De bijna 9-jarige oud kampioene stond er nog goed voor en blijft de aandacht trekken. De prijs werd toegekend aan Gonda 10, V. Mapei Wood Mayor van C.N. den Hamer, Schoondijke, een mooi typi sche melkvaars die ook reserve kampioen der jonge koeien werd. Het kampioenschap der jonge koei en werd behaald door Zerga 135 een best ontwikkelde zeer typische Scotty-dochter ook van C.N. den Hamer. Het beste uier bleek te han gen onder Klara 12 van A.H.J. Ver mue bij de jongere koeien. Het beste uier der oudere koeien alsmede het seniorenkampioenschap en het ere- kampioenschap werden allemaal in de wacht gesleept door de in bla kende vorm verkerende oud kampioene Dina 40 van P.A. Rie mens, Hoek. Deze bijna zesjarige Otwelle-dochter is zeer solide en correct gebouwd, vlot, goed van ty pe met sterke benen en een zeer goede uier. Reserve kampioene Ol ga 251 van mts. G. en R. Cuelenae re is best ontwikkeld en misschien de fraaiste typische koe van de keu ring met op één na het beste uier der oudere koeien. In de benen toont zij iets minder kracht dan haar concurrente. Uitslagen De groepen: Vaarzen, drietallen. 1a. A.H.J. Vermue, uniform en vrij goed ge heel. 1b. mts. G. en R. Cuelenaere, indivi dueel goed met wat uitlopende kolossale kop. 1c. F.A.E.M. Modde, Oostburg, met een correct, iets minder fijnheid tonend trio. Koeien met afstammelingen: 1a. Olga 130 van mts. G. en R. Cuelenaere De zeer typische wat sleet tonende Top Commanddochter werd gevolgd door 2 beste dochters nl. bovengenoemde Olga 220 en Olga 251. 1b. Dina 32 van P.A. Riemens toonde 3 dochters die zich als sterke dieren manifesteerden. Afstam melingen van een K.l. stier: eerste prijs voor een kwartet best ontwikkelde niet al te uniforme Valing-dochters van mts. G. en R. Cuelenaere Bedrijfsgroepen van 3 melkkoeien: Twee goede groepen! 1a. C.M. den Ha mer. Trio jonge zeer typische koeien met losse en goede uiers. 1b. A.A. Tresonier, Sluis. Drietal best ontwikkelde koeien van behoorlijk goed type, met zeer goede uier, met een 4-tal, kreeg een eerste prijs, mts. De Milliano-Baars te Oostburg. Goed ontwikkelde koeien, uniform in hoogte, speenplaatsing redelijk. Bedrijfsgroepen van 5 melkkoeien: P.A. Riemens, behoorlijk uniform met beste kopkoe Mts. G. en R. Cuelenaere, koeien met kwaliteit en formaat voldoende uni form. Jac. Dekker, Waterlandkerkje plaatste een groep melktypische koeien met redelijk gevormde uiers. A.H.J. Ver mue toonde een collectie melktypische koeien met uniformiteit en behoorlijk goed formaat. Tot slot de malse groep van F.A.E.M. Modde toonde voldoende "formaat. Bedrijfsgroep van 6 melkkoeien: Al leenstaand een eerste prijs voor mts. L.M. Vinke en Zn. Zeer uniform in de diepzwarte kleur, goed in de lijnen en for maat en behoorlijk goed in de uiers. De gelukkige winnaars van deze goed geslaagde 54e editie in Oostburg moch ten op het stadhuis hun ereprijzen in ont vangst nemen en de secretaresse had het genoegen de hoofdprijs van de loterij te winnen. Paarden die de haver verdie nen krijgen het ook wel eens. W. van Sluys Jeugdkampioene Zerga 135 van C.N. den Hamer te Eerste prijs bij de bedrijfsgroepen zes koeien van mts. Senior kampioene en beste uier Dina 40 van P.A. Rie- Schoondijke L.M. Vinke en Zn. te Hengstdijk mens te Hoek, erekampioene van Oostburg dit jaar

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 8